Сабақ жоспары Менің әуес ісім киім тігу

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


17. 01.14. 7 сынып.

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Менің әуес ісім- киім тігу, зергерлік бұйымдар жасау.

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:

  1. «Менің әуес ісім- киім тігу, зергерлік бұйымдар жасау»тақырыбы туралы әңгімелей білу.

  2. Термин сөздер мен еріндік дыбыстарын есте сақтау,үндестік заңы бойынша қосымшыларды дұрыс жалғай білуге үйрету.

  3. Менің әуес ісім- киім тігу, зергерлік бұйымдар жасау,тәрбиелеу.

Түрі:аралас

Әдіс:Сұрақ –жауап,оқу ,аудару,түсіндіру.

К.қ: оқулық

  1. Тән дыбыстарды қайталау:

Ә, І, Қ , Ғ, Ү, Ұ, Ң, Һ, Ө, Ы.

Жуан, жіңішке, еріндік дыбыстарды ажырату, жаттығу.

  1. Жаңа, қиын сөздерді түсіндіріп, жазбаша түрін анықтау, саутты сөздікке жазу, қайталау;

V [pic] ІІ. «Өрмекші» тәсіл арқылы жұмыс жасалады.

[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic]













Жұмыс өз бетінше, сөздік дәптерде жүргізіледі.

1)Әр оқушы «Менің әуес ісім- киім тігу, зергерлік бұйымдар жасау»тақырыбы бойынша материал пысықтап ,басты ұғымдарын бөліп атап, жоспар –конспект жасайды.7 минут уақыт.

2)Дайындалған кейін оқушы конспектін пайдалана отырып ,өз меңгергенің айтып береді,яғни «мұғалім» рөлінде болады,ал «оқушы»оны тындайды.

3)Содан соң рөлдермен ауысады.

4.Бірін-бірі бағалайды.

5. Дене шынығу сәті.

  1. 1 Топтар арқылы жұмыс жасау:10-12 минут

  1. Топ- осы мәтін бойынша 8 сұрақ- жауапқа диалогты дайындау.

  2. Топ –« Менің әуес ісім- тігу, зергерлік бұйымдар жасау сұрақтары мен жауаптарын өздері туралы жазу.

  3. Шетелдегі достарларына Қазақстандық киім тігу, зергерлік бұйымдар жасау туралы

хат жазу(8-10 сөйлем).

1,2,3- топтардың жауаптарын тексеру, бағалау. Қорыту

3)Содан соң рөлдермен ауысады.

4.Бірін-бірі бағалайды.

5)Мұғалім бір неше сұхбат тындап шығады.

VІ.БЕКІТУ . ҚОРЫТУ.

VІІ.Үйге тапсырма беру: «Менің әуес ісім киім тігу, зергерлік бұйымдар жасау» диалогты жаттау.




Сұраулы сөйлемнің жасалу жолдары

[pic] [pic]

Мысалы :

1. Сенің отбасында қанша адам бар?

2. Сенің отбасында неше адам бар?

3. Сен бүгін үйірмеге барасың ба?






































7 сынып 17.01.14

Сабақтың тақырыбы:Бейімбет Майлин (1894-1938)

Сабақтың мақсаты: 1. қазақ халқының ұлы ақыны Б. Майлинның өмірі мен шығармашылық жолы туралы оқушыларға қысқаша түсінік беру.

Жылдамдық оқу дағдысын, оқушылардың тілін, ойлау қабілетін дамыту, сөз байлықтарын толықтыру. Ақынға, тілге деген құрмет сезімдерін тәрбиелеу, әдебиетке деген қызығушылығын оятуға ықпал ету.

Көрнекіліктер: ақын портреті, шығармалары, қосымша материалдар, тірек сызба.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: талдау, сұрақ-жауап, баяндау.

I Ұйымдастыру кезеңі.

-Сәлеметсіздер ме!

-Бүгін сыныпта кім кезекші?

-Қаңтардың қай күні?

II Үй тапсырмасын тексеру.

Сабақтың мақсат-міндетін түсіндіру.

III Жаңа тақырып. Кіріспе.

Ұлттық әдебиетіміздің классигі Б. Майлин әдебиет жанрларының қалыптасуы мен дамуына үлкенүлес қосты. Оның қаламынан екі жүз елуге жуық өлең, жүзден артық прозалық және драмалық шығармалар, опералық либреттолар туды. Б. Майлин - әңгіме жанрының, фельетон өлеңдердің хас шебері.

Ақын туралы оқулықта берілген мәтінді түсініп оқу.

Сөздік жұмысын жүргізу:

Хас шебер

Табиғилық

өмір шындығы

нақты суреттейді

қаламгер

Сөздермен лексикакалық жұмыс орындау.

3. Жұппен жұмыс: берілген мәтінді пайдаланып, тірек сызба жасау, баяндап беру.


1894 жылы Қостанай облысының Троицк Уәзифа медресе,

[pic] Таран ауданында туған Қостанай орыс-қазақ мектебі

[pic] Уфа Ғалия медреседе оқыған


[pic] [pic] Бейімбет Майлин

М [pic] [pic] ұғалім болды сатирик


Жазушы

Шығармалары

Өлеңдер: “ Мырқымбай”, “Кедейдің кейістігі”, “Қазақ туралы”

Повесі: “Шұғаның белгісі”

Поэмалар: “Кемпірдің ертегісі”, “Маржан”

IV Бекіту .“Ой-тапқыр оқушы” оқыта үйрету ойынын ойнау.

Ойын шарты: 2 оқушы жүргізуші болып сайланады. Оқушылар мәтінді (Бейімбет өмірбаяның) бір рет жылдам және мұхият оқып шығады. Ойынның бірінші кезеңінде белгілі бір уақыт аралығында мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Кім көп сұрақ құрастырса, сол жеңіске жетеді! Ойынның екінші кезеңінде оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды. Жауап қысқа нұсқада болуы керек. Қай оқушы көп сұрақтарды қойды, сол “Ой-тапқыр оқушы” анықталады.

V Қорытынды. Сұрақ жауап арқылы қорытындылау.


VI Үй жұмысы. “Бейімбет не Майлин” сөздеріне негіздеп сөзжұмбақ құру

VII Бағалау




Бейімбет Майлин


Бейімбет Майлин – қазақ прозасының ең көрнекті өкілі, әңгемі жанрының үздік шебері.


«Айт» қандай мейрам?


______________________________________________________________________

«Айттың» тағы қандай түрін білесің?


____________________________________________________________________________________________________________________________________________



Айтқа қандай дәстүрлер тән?

[pic] [pic] [pic] [pic] [pic]








Кестені толтыр:


Сөздердің байланысы

Өз пікірің

Құрбан айт


Айт


Қажылық


Мекке





Айтты қай халықтар мерекелейді?

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Әңгіме бойынша кестені толтыр:

Әңгіменің аты

Кейіпкерлері

Әңгіме бойынша жоспар