БЕКІТЕМІН:
Мектеп директоры
К.Мусалим
« »------------- 2016 ж.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Әсет Найманбайұлы Мектеп:№21ОМ
Мерзімі:
Мұғалімнің ТАӘ: Төлепберді С.
Сынып: 10 «а»
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар:
Оқу мақсаттары
Әсет Найманбайұлының өмірі мен шығармашылығы туралы түсіну;
әндерінің шығу тарихын талқылау;
басқа ақындардың шығармашылығынан ажырата білу;
алған білімдері бойынша тұжырым жасай отырып, бағалау.
Оқу мақсаттары/
Күтілетін нәтиже
Барлығы (А (жоғары), В (жақсы), (орташа): Әсет Найманбайұлы туралы түсінеді, әндерінің шығу тарихын талқылайды.
Көпшілігі (А, В): Әсет Найманбайұлы мен Үкілі Ыбырайдың әндерімен салыстыра алады.
Кейбіреуі (А): Осы тақырып бойынша білімдерін тұжырымдай отырып, кері байланыс жасайды.
Тілдік мақсаттар (тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым):
- Өткен тақырыпты еске тусіру арқылы жаңа тақырыпты меңгере отырып әнші-сазгер ақындар өкілдерін анықтау;
- Сын тұрғысынан ойлау арқылы Үкілі Ыбырай өмірбаяны мен шығармашылығын түсіну;
- Оқу үдерісінд е ойларын тұжырымдай отырып, сұраққа жауап беру;
- Оқыған тақырып бойынша өз ойларын жүйелеп, пікірлерін жазу.
Алдыңғы оқу
Үкілі Ыбырай
Жоспар
Кіріспе
5 минут
«Жақсы тілек – ақ пейілдің шуағы»
Мақсаты: көңіл күйлерін көтеру, ынтымақтастық атмосфера құру.
«Қораптағы сұрақтар» стратегиясы арқылы үй жұмысын тексеру.
Мақсаты: Әсет Найманбайұлы туралы алған білімдерін жинақтау.
Оқушылар қол ұстасып, бір біріне жақсы тілек айтады.
Оқушылар қораптан сұрақтар алып жауап береді.
Тамаша!
«Бағдаршам» арқылы бағалау
Тұсаукесер
7 минут
«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлемін.
Мақсаты: топқа бірігу, достық қарым-қатынасқа түсу.
Мақсаты:
«Миға шабуыл» стратегиясы
Мақсаты: жаңа тақырыптың мазмұнын ашу.
Оқушылар өздерінің таңдап қағаз бөлшектері бойынша топқа бөлінеді.
Видео арқылы Әсет Найманбайұлының өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет дайындайды. Жұмыстарын қорғайды.
Жарайсыңдар!
Бас бармақ арқылы бағалау
Мозайкалар
Қима қағаздар, флмпчарт, маркер, стикер
Маркер, стикер, флипчарт
Негізгі бөлім:
25 минут
«Сергіту сәті
2 минут
«ДЖИГСО» стратегиясы
Мақсаты: пікірін білдіру, неркін сөйлеу.
«Тапқырлық әдісі»
Мақсаты: логикалық ойлауға жетелеу.
Оқушылар жекелей отырып мәтінмен танысады, жұптасып талқылайды.
Мәтін бойынша ақынның өмірі мен шығармашылығын топтастырады.
1 топ – өмірбаяны
2 топ – шығармашылығы
3 топ – Әсет шығармаларын зерттеушілер
Тақтаға 3 оқушы шығады. Кез келген әріп айтады, қалған оқушылар тақырыпқа байланысты сөйлем айтады.
Топтық бағалау.
Жұлдызша
Жұлдызша арқылы бағалау
Стикер, бағалау парағы, флипчарт, маркер, оқулық, жұлдызшалар
Смайлик, ашық журналы
Рефлексия
5 минут
Қорытынды:
«Find the fib-жалған» тәсілі.
Мақсаты: Оқушылар салыстырады, шешім шығарады.
Оқушылардың бір тобына шынайы, келесі тобына жалған, ал үшінші тобына осы шындық пен жалғанды ажыраты білу тапсырылады.
Кері байланыс:
«Чемодан. Шелек. Күрек»
Мақсаты: Өз ойларын тұжырымдау, алған білімдерін қорыту.
Оқушылар Әсет әндерін басқа сазгер ақындардың шығармаларынан ажыратады.
Оқушылар стикерге сабақ бойынша алған білімдеріне кері байланыс жасайды
Үй тапсырмасын жазып алады.
Бағалау парағы
аты-жөні: «1»
«2»
«3»
Ойдың дәлдігі
Басқаларды сендіре алуы
Бағалау парағын жинастырып алу арқылы жалпы ортақ баға шығарылады..
Флипчарт, стикер, маркер., бағалау парағы
Бағалау парағы
Қосымша ақпараттар
Саралау
- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? (Осы сабақ барысында А, В, С оқушыларыңызға жеке, жұпта, топта қандай көмек көрсетесіз...)
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
(жалпылама ақпарат/бағалау идеясы)
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс (Мектеп, оқушы, мұғалім мәдениетіне негізделеді)
Бұл сабақта А оқушыларына күрделенген тапсырмалар беріліп, сыни ойлауға жетеледім. Ал, С оқушысына жеңілдетілген сұрақтар беріліп отырды. Сонымен қатар, С оқушысына А оқушысы көпірше жасап отырды.
Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын тудыру мақсатында қалыптастырушы бағалау жүргізілді. Топтар өзара бағалау, жұлдызша арқылы және бағалау парағы бағаласа, менің тарапымнан ауызша мадақтау мен ашық журналға жекелеген оқушыларды бағалау жүргізілді. Сабақ соңында оқушылар сабақтан алған ойын рефлексиялық параққа жазып қалдырып кетті.
Тапсырма беруде АКТ-ның көмегімен талқылауға м.мкңндңк бере отырып, оқушылар өзара диалогқа түседі, бір-бірінің пікірін сыйлап, әлеуметтік теңсіздік жойылады.
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Оқуда мақсат шынайы болды. Сабақ соңында оқушылардың деңгейіне қарай күтілген нәтижеге жеттік. Келесі сабақты құруда оқушының пікірі үнемі ескеріледі. Тапсырмалар мен әдіс тәсілдер өте тиімді болды. Сабақтағы тапсырмалар жоспарланған уақыт ішінде орындалды.
Қорытынды бағалау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Find the fib-жалған» тәсілі.
2:Бағалау
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақта АКТ-ны қолдану
2: оқушылардың бірлескен жұмысы, постер қорғау
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы және менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?
Оқушылардың кері байланыстарын оқи отырып, сабақта «Миға шабуыл» әдісінің тиімділігін түсіндім. Мүмкіндікке қарай сабақтарда жиі пайдалану керек деп шештім.