Қазіргі ислам. сабақ жоспары.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Шығыс Қазақстан облысы Глубокое кенті..

О. Бөкей атындағы қазақ орта мектебінің

тарих пәнінің мұғалімі

Нурсеитова Нурлан Қабыкенқызы.

Зайырлылық және дінтану негіздері

Сынып: 9 «А»

Сабақтың тақырыбы:

XX ғасырдағы. және қазіргі кездегі Қазақстандағы ислам.

Күні:17.02.2016 ж

Мақсаты:

Қазақстан мұсылмандар діни басқармасының қызметі, Қазақстанда Ханафи құқықтық нормаларының таралуы туралы мәлімет алады.

  • Рухани адамгершілік құндылықтар белсенді азаматтық көзқарас қалыптасады.

Сілтеме:

  1. 9-сынықа арналған « Зайырлылық және дінтану негіздері» оқулығы. Авторлары; Д.Т.Кенжетаев. Ә.Ә. Сайлыбаев.


Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

Топта бір-бірінің пікірлерін тыңдай отырып, сөйлеу шеберлігі, белсенділігі артады, пәннің маңыздылығын түсінеді, логикалық қорытынды жасай алады, қорытындыларды бағалап отырады;

Негізгі идеялар:

Ханафи мәзхабының ерекшеліктері , ҚМДБ қызметі.

Сабақта қолданылатын материалдар:

  1. Презентация

  2. АКТ

  3. Интерактивті тапсырмалар

Оқыту әдістері:

  1. АКТ

  2. Топтық жұмыс

  3. Жаңа әдіс-тәсілдер

  4. Интерактивті әдіс

Дерек көздері:

Оқулық материалдары, Қазақстан Республикасының Конституциясы, интернет, БАҚ материалдары;

Тапсырмалар:

Постер жасау, таныстырылым дайындау, пікірсайысқа қатысу

Сергіту сәті:

«Көңілді»күн.

Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Оқушының іс-әрекеті:

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу

  • Сыныптың пікірін анықтау арқылы

3 топқа бөлу

«Дін-адамзат тарихы мен мәдениетінің

ажырамас бөлігі»




Толықтай келісемін Келісемін Білмеймін



Оқушыларды мұғалімнің жанына келіп, сәйкес келетін шкаланы таңдаулары керектігі айтылады. Осылайша топқа бөлінеді, содан кейін неліктен сол көзқарасқа тоқталғаны сұралады.

  • Сергіту сәті

  1. Шағын топтарға бірігу

Оқушылар сәйкес келетін таңбаның шкаласының жанына келіп тұрады. Өз көзқарастарын ортаға салады.



  1. Белсенділік таныту

ІІ. Ойталқы

1 . Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуындағы ислам дінінің рөлі қандай?

2. Қазақ мемлекеттілігінің қалыптасуына қызмет еткен қайраткелер кімдер?

3. Билердің мемлекетті

қалыптастырудағы орны?


ІІІ. Жаңа тақырып:

І. INSERT әдісі арқылы мәтінмен жұмыс.

«V» -бұл маған белгілі; «+»- бұл мен үшін жаңа, мен ол туралы тұңғыш рет оқып отырмын; «?»-мен бұл жерде не айтылғанын түсінбедім; «!»-бұл өте қызықты, ол туралы сыныптастарыммен әңгімелесуім керек.

144-беттегі 1-абзац, 145-беттегі 1-абзац, 146-беттегі 1-абзацты толықтай оқып шығады және мәтінді INSERT әдісі арқылы талдайды.


Оқушылар тапсырманы бірлесе отырып талқылайды.



Оқушылар шығармашылығы

2. Оқулықтағы мәтінді топтар бөліп оқиды.

І топ. Паташ өкіметі түсындағы діни ахуал, Коммунизм идеологиясы және сол кездегі діни ахуал.



ІІ топ. . Қазақстан мұсылмандарының діни басқармасы (ҚМДБ)




ІІІ топ. Артықшылықтар мен кемшіліктер.

Тапсырма:

«Діннің артықшылығы мен кемшілігі»

Тапсырма:

«Діннің артықшылығы мен кемшілігі»

Тапсырмада оқушылардан бір құбылысты басқасымен салыстыру және бірқатар идеялардың кемшіліктері мен артықшылықтарының тізімін жасауға нұсқау беріледі.

Артықшылықтары

Кемшіліктері

Мектепте



Мешітте



Үйде








Постер қорғау.





Қазақстан мұсылмандарының діни басқармасының қызметі. (ҚМДБ)










Тапсырмада оқушылардан бір құбылысты басқасымен салыстыру және бірқатар идеялардың кемшіліктері мен артықшылықтарының тізімін жасауға нұсқау беріледі.


ІV. Қорытындылау

Эдвард де Боно “6 ойлау қалпағы”

Ақ (ақ бұлттар) - фактілер, цифрлар және мәліметтерді таза күйінде беру

Қызыл (от) – ішкі сезім, эмоция, сезінулер және интуицияны білдіру

Қара (тұман) – негативті ойлау, мысалы: “бұл орындалмайды, себебі....”

Сары (күн) - оптимизмді, ашықтықты, позитивті және конструктивті ойлар, ұсыныстар, мысалы: «неге, бұл міндетті түрде орындалады!»

Жасыл (дала) – жаңа идеялар ағымын тудыратын шығармашылық ойлар

Көк (аспан) – жоғары деңгейдегі жалпы көзқарастарды, білдіреді, қорытындылайды.

Оқушылар ой қорытады.



V. Үй тапсырмасы:

§22 .Сұрақтар мен тапсырмаларға жауап беру.


VІ. Бағалау:

Формативті бағалау

Өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау, смайликтер, стикерлер арқылы бағалау

VІІ. Рефлексия

«Алақан»

  • Бас бармақ Не ұнады?


  • Балан үйрек Жаңа не білдім?


  • Ортан терек Не жөнінде

ойландыңыз?

  • Шылдыр шүмек Өзқоржыныма не аламын?

  • Кішкентай бөбек Не білгімкеледі?

Оқушылар стикерге қолдың суретін салып, әр саусаққа жауап жазады