Маған ұнайтын қала 8 кл

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбыҚос сөздерді және қалау райды қайталау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Қос сөзден, қалау райдан өткенді қайталау, оқушылардың алған білімдерін саралау.

Дамытушылық: Ойлау, пайымдау қабілеттерін дамыту, ой ұшқырлығына баулу.

Тәрбиелік: Өз тапсырмасына үлес қосуға, еңбекшіл болуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау сабақ

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, ізденушілік, практикалық деңгейлік тапсырма

Сабақтың көрнектілігі: интерактивтік тақта.

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі: Балаларды сабаққа даярлау

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз,

Сәлем бердік сіздерге

Құрметпен біз.

II. Үй тапсырмасын тексеру

Сұрақтар :

1. Мұражай қай тілден енген?

2. Қазақстанның мұражай саны қаншаға жетті?

3. Қандай түрлері бар?


III. Қайталау сабағы

-Балалар бүгін қазақ тілі сабағы ерекше сабақ болғалы отыр. Біздің сыныпқа көптеген қонақтар келіп отыр «Қонақ  аз  отырып көп сынайды» - деген мақал бар. Бүгінгі сабақта  білімімізді көрсетеміз. Деңгейлік тапсырмаларды орындаймыз.

Құзырлық бағытындағы тапсырмаларды тарату.


I деңгей

  1. Есіңе түсір...

Қос сөз дегеніміз не?

Қос сөздің неше түрі бар?

Қалау рай деген не?

Мысал келтіріңдер

II деңгей

  1. Қатардағы артық сөзді алып тастап, көшіріп жазыңдар. Әр қатардан кездесетін қос сөзге сөйлемдер құраңдар.

  1. Ата – ана, бала – шаға, адамгершілік таныту, ағажан, сыйламау.

  2. Ақылды, сый-құрмет, кішіпейіл, әділ, мәдениетсіз, батыл, қайырымды

  3. Құрметтеу, ардақтау, қолғанат болу, сыйлау, алдын кесіп өту.


  1. Мәтінен 10 етістікті теріп жазып, үлгі бойынша қалау рай жасаңдар.

Үлгі: орналастырылған – орналастырғым келеді.

Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің мұражайы Елбасының бұрынғы Резиденциясы орналыстырылған. Біртұтас кешен құрайтын теңдесі жоқ үй бұйымдары ішкі көрінісі өзгермеген қалпында сақталған. Алғашында мұражайға ел Президентіне сыйға тартылған кәдесыйлар, кітаптар, суреттер қойылды. Бүгінгі таңда мұражай топтамасында Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевтың мұрағаттық қолжазбалары, басқа атериалдары, кино және фотосурет құжаттары, Елбасының наградаларының топтамасынан тұратын 60 мыңнан астам бірлік сақталады. Мұражай мұрағаттарытәуелсіз Қазақстанның қалыптасы кезеңдерінен сыр шертеді және еліміздің Тұңғыш Президентінің өмірі және қызметі туралы әңгімелейді. Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің мұражайы Астана қаласында орналасқан.


III деңгей

  1. Қос сөздерді теріп жазып, сөйлемдер құрастыру.

Сендерге қандай адам ерекше ұнайды? Әрине, өзінің ерлігімен, жүректілігімен, батырлығымен, өз борышына берілгендігімен көге түсетін адамдарды ұнатасыңдар. Сендерді адамның мейірімділігі, кішіпейілділігі, адалдығы қызықтырады. Біз адам мінез-құлқын қалыптастыратын кейбір қаситтерді ғана атап өттік. Адамдардың мінез-құлқы олардың жүріс-тұрысынан, өмірге көзқарасынан, қоршаған ортаға қатынасынан, қалайша жұмыс істеуінен немесе оқуынан, әр түрлі жағдайдағы әрекетінен көрінеді.


IV деңгей

  1. Мұхтар Әуезов мұражайы және Ғабит Мүсірепов атындағы мұражайларды салыстыру. (венн диаграммасы арқылы)


М. Әуезов мұражайы Ғ. Мұсірепов мұражайы

[pic] [pic]






  1. Төменде берілген сөздерді кестеге сәйкес толтырыңдар.

Ашып-жұмғанша, елтаңба, оп –оңай, жинағы, қабілеті, ойнағым келеді, жазуша, жазғым келеді, ата - ана, мұражай, көремелер, меңгергің келеді, жеткіңіз келеді, тәжірибе, ыдыс – аяқ, тәрбие, қап – қара, табақ, жеткісі келеді.

V деңгей

  1. Сөйлемдерді қазақ тіліне аударып, қос сөздерді белгілеу.


Принято решение. Учитель разговаривал с моими родителями. Они друг с другом соревновались. Была проведена олимпиада по казахскому языку. Арман купил казахско – арабский словарь. Гости приглашены на завтра. Помог решить задачу своему другу.

VI деңгей

  1. Қос сөздерді қатыстырып «Мұражай» тақырыбына шағын эссе жазу. Сабақты қорыту.

  • Балалар, біз бүгін қандай тапсырмаларды орындадық?

  • Қос сөзге және қалай райға байланысты

  • Сабақта не ұнады?

  • Қандай тапсырма қиын болды?

ҮІ. Үйге тапсырма беру.

3 тапсырма, 136 бет.

Ережелерді қайталау