Тема: «Людське життя як найвища цінність у сучасному світі ».
Мета: Сформувати в дітей уявлення про поняття «життя», «цінність»,
«духовна краса». Розвивати потребу у в самовдосконаленні; розуміння,
що духовні потреби – найвищі і без людей матеріальний сенс не має
ніякого сенсу.
Виховувати ставлення до особистого життя і життя інших людей як до
найвищої цінності.
Обладнання: пазли, таблиці (робота над понятійним апаратом), аркуші паперу,на яких діти записують,що для них найдорожче в світі,уривок із поеми Є.Євтушенка ″Мама та нейтронна бомба″.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Логіка розкриття теми:
З’ясування, що для людей найцінніше.
Радість від задоволення матеріальних потреб недовготривала.
До матеріального світу у нас інше ставлення, ніж до духовного.
Без людей весь матеріальний світ не має ніякого сенсу.
Цінності бувають різними, але найвища – людське життя.
Життя пов’язане з поведінкою людини.
Духовні потреби – найвищі.
Матеріальні потреби – первинні.
Життя необхідно спрямувати на добро.
Хід уроку
І. Етичний заряд.
Я вважаю, що сьогоднішній день не пройде безслідно для кожного з вас. І всі ви зрозумієте, що є найвищою цінністю у світі і будете намагатися робити корисне, гарне, добре.
ІІ. Початок етичного діалогу. Занурення в етичну проблему. (діти на дошці складають пазли на якому написано цінність, потреба, життя, найвища, матеріальна, моральна).
Діагностика потреб учнів.
Напишіть на аркушах, що для вас є найдорожчим в цьому світі.
А тепер поділіть все написане у 2 стовпчика: до 1-го віднесіть все, що стосується задоволення нашого тіла, а до другого – душі.
Складання пазлу.
До лівої частини пазлу: До правої частини пазлу:
- іграшки, - батьки
- комп’ютер, - друзі,
- одяг, - сестри, брати,
- мобільний телефон, - родичі
В центрі пазлу залишити пусте місто.
Ми майже склали пазл. Але залишилося саме головне що нам потрібно з’ясувати.
Отже, розібратися, що ж є найціннішим в світі дуже складно. І якщо ми це з’ясуємо на уроці, то зможемо скласти весь пазл.
ІІІ. Логічний ланцюжок розвитку проблеми.
Бесіда (Деякі діти можуть до ІІ стовпчика віднести мобільні телефони, комп’ютери і т.д.).
Скажіть, будь ласка, скільки триває радість від того, що вам купили новий телефон або одяг? (Недовго, поки не побачиш, щось краще).
Чому так відбувається?
Чому більше зрадієте: новому комп’ютеру чи одужанню близької людини? (За рідну людину – болить душа, а за комп’ютер - ні).
Висновок: До матеріального стану у нас інше ставлення, ніж до духовного.
Робота над понятійним апаратом.
Потреба – це психологічний стан, який переживає людина через необхідність будь-чого.
Матеріальні Соціальні Духовні
їжа, одяг, авторитет, пізнавальні, естетичні
житло… місце у суспільстві у милосерді, співчуття
Духовність – сукупність ознак, притаманних людині високо моральній.
Читання і обговорення уривка із поеми Є.Євтушенка «Мама та нейтронна бомба».
А щоб допомогти вам у ваших міркуваннях, що ж для вас найважливіше в цьому житті, я прочитаю вам уривок у поемі Є.Євтушенка «мама та нейтронна бомба».
До чого можуть призвести наслідки ядерної війни?
Зорова гімнастика
ІV. Кульмінація етичного діалогу.
Чи є сенс в житті речей, коли немає людини?
То що ж є найвищою цінністю в сучасному світі? (людське життя).
Давай поставимо останній пазл (людське життя).
V. Вихід на моральний вибір.
«Мозковий штурм». Групова робота (діти діляться на ІІ творчі групи і знаходять відповідь на запитання):
І група «Якщо ми визначили, що життя людини – найвища цінність, то може
нічого й не треба робити, а тільки їсти, пити, одягатися?»
ІІ група «Життя людини пов’язане з її поведінкою чи ні?»
Захист групових робіт.
Висновок: Духовні потреби – це найвищі потреби людини, а матеріальні – первинні.
VІ. Висновок етичного діалогу.
Діалог. Гра «Мікрофон».
Навіщо ж нам дається життя? (для виконання призначення)
Чи можна сказати, що виконання призначення залежить від людини? Поясніть чому?
Оцінювання ситуацій та дійових осіб за матеріалом……….
Аналіз ситуації за методикою «незакінченого оповідання» (ситуац. стр. 34-методичного посібника).
Оцінювання знань учнів.
Домашнє завдання.
Скласти кінцівку «незакінченого оповідання».