Күні: 24.11.15
Пәні
Қазақ тілі
Мұғалім аты-жөні
Жубанова А.Н.
Текелі қаласы
№8 ОМ МДШО
6 «а» - сыныбы
Оқу-ісінің меңгерушісі
______Николаева А.В.
Сабақтың тақырыбы: Бүгін- менің туған күнім ..
Сілтеме:
6-сынып оқулығы;
Презентация;
Сабақтың мақсаты:
«Сын есім» бойынша өткен тақырыпты пысықтау. Жаңа сөздермен таныстыру
Сабақтың міндеті:
оқушылар жаңа сөздермен танысады
туған күнге байланысты сөйлем құрай алады. .
шырай түрлеріне байланысты сөйлемдер құрып, өзара диалогқа түседі.
Түйінді идеялар:
Сын есім түрлеріне тоқталу
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері:
АКТ, топпен жұмыс, сыни тұрғыдан ойлау, ойындар
Пәнаралық байланыс:
Математика, қазақ әдебиеті
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сәлемдесу.
Ұйымдастыру.
Сыныпты алдын-ала топқа бөліп отырғызады.,
Сабақ барысымен таныстыру.
Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру
1 топ «Достық»
2 топ «Жұлдыз»
3топ «Алақай»
4 топ «Білім.kz»
Сәлемдесу
Өздерін ретке келтіру
Әр үстелдегі парақшаларға өздерінің атын іздеп отырады.
Оқушылар төрт топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады
Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.)
(әдісі: слайдпен жұмыс, ауызекі сөйлеу)
Оқушылар интербелсенді тақта бетіндегі слайдқа назар аударады. Ондағы сұрақтарға қол көтеріп жауап береді.
1 – сұрақ: Бата дегеніміз не? (5 слайд)
2 – сұрақ: Батаны кім береді? (6 слайд)
3 – сұрақ: Бата оқығанда не істеуіміз керек? (7 слайд)
4-сұрақ: Бата қай кезде беріледі? (8 слайд)
5-сұрақ: Шырай дегеніміз не? (9 слайд)
1-тапсырма. Алдарына әр түрлі өлшемдегі ойыншықтар көрсетіледі. Осы қояндар бойынша:
Қызығушылықты ояту (2 мин.)
Жаңа тақырыптың атын анықтауға арналған презентация (14 слайд) қосылады.
Оқушылар берілген кестені ашуға тырысады. . әр әріптің қандай белгіні білдіретінін қарап, сабақ тақырыбын табады.
(15 слайдта жауабы тұрады)
Жауабы: Бүгін-менің туған күнім.
Мағынаны тану (3 мин)
(Бағалау парағын таратып, критерийлар арқылы сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.)
Бағалау парағы. Аты жөні_________________________________________-
Жаңа сабақты түсіндіру (7 мин)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
1-тапсырма. Әр топқа плакат таратып береді. Сыныпта Бақыттың туған күні болғандығы жайлы айтады. Соған байланысты тілек жазуды ұсынады
Бақытқа тілек:
1 және 3 топ –«бол» етістігін қолданып тілек жазады.
2 және 4 топ-«болма» етістігін қолданып тілек жазады.
[pic]
Сабақтың негізгі бөлімі (15 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Дәптермен жұмыс. (20 слайд)
Қарашаның жиырма төрті.
Сынып жұмысы
2-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазыңдар.
Бүгінгі күн кешегі күнге қарағанда......
Алмастың ағасы...көрінеді.
Ол досына деген жақсы ....білдірді.
Менің туған күнімде...тартылып, ...ән айтылды.
Қажетті сөздер: салқындау, жастау, тілегін, домбыра, ән.(4 мин)
Топтағы әрбір оқушы дәптерлерін ашып күнді жазып, тапсырманы орындайды.
Орындап болған соң дәптерлерін бір-бірімен алмасып, тақтадағы слайдпен тексереді.
Сергіту сәті. «Dunk dunk» үнді биі
3-тапсырма. «Сыйлық қорабы» ойыны. (25-29 слайдтар). Алдарындағы қораптарды көрсетемін. Ережесімен түсіндіремін.
Әр топтан бір оқушы келіп қораптың ішінде не бар екенін анықтап, ішіндегі тапсырманы оқиды. (слайд 25-30 слайдтар)
1- қорап тапсырмасы: «кәмпит» сөзіне сын есімді тіркеп шырай түрлеріне келтір.(26 слайд)
2- қорап тапсырмасы: «домбыра» сөзін тәуелде. Түсіндір! (27 слайд)
3-Қораптың тапсырмасы: «Алма» сөзіне 2 сапалық және қатыстық сын есімдерді тіркеп жаз. (28 слайд)
4-қораптың тапсырмасы: «қуыршақ» сөзіне –ым жалғауын жалғап қай ықпал түріне жататынын формуласымен көрсет. (10мин) (29 слайд) (балалар жауаптарын оқып, тексереді).
2 тапсырма. Мәтінмен жұмыс.
«Сыйлық» (30 слайд)
Мәтінді топпен 2 мин ішінде оқып тақырыпты түсініп алады. Уақыт өткен соң балалар қолдарындағы жасыл және қызыл түсті тақтайшаның көмегіне жүгінеді. Егер мәтінмен келесә сөйлемдер сәйкес келсе, балалар жасылды көтереді, жоқ болса қызылды көтереді.(32-33 слайд)
Елнұр ағасына сыйлық сыйлады.
Ақшаны әкесі беретін.
Елнұр жыл сайын анасына әтір немесе гүл шоғын ұсынатын.
Анасына торт сатып алды.
Кешкісін отбасымен дастарханға жиналды.
Елнұр сыйлығын беруге ұялмады.
Қорыту. Күтілетін нәтиже (2 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау)
1. Шырай бұл сан есім?
2. «Үлкен» сөзі сапалық па?
3. «Қала» сөзі зат есім ба?
4. Сыйлықты этикеткасымен беру керек па?
5. р, л, м,н,ң дыбыстары қатаң ба?
6. сыйлығы, тарағы, тілегі сөздері кейінді ықпал ма?
7. қызыл+қызылдау+өте қызыл дұрыс па?
8. «Жұқа». «Қалың» сөздері күшейтпелі шырай ма?
9. «Әтір» сөзі духи деген ба?
10. Сендерге бүгінгі сабақ ұнады ма? (5 мин)
34 слайд бетінде дұрыс жауаптарды көрсетемін.
Сұрақтарға жауап береді.
Бағалау (4 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бақылайды, бағалайды. Дескриптор арқылы білімдерін бағалап, біріктіріп, ортақ баға қояды.
Оқушылар дескриптор арқылы білімдерін бағалайды саралайды.
Үйге тапсырма (2 мин.)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
35 слайд. Мұқағали Мақатев өлеңін жаттап келу.
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.
[pic]
Бағалау парағы
оқушының аты-жөні ______________
[pic]
[pic]