Пән: Қазақ тілі
Сыныбы: 8- сынып
Сабақтың тақырыбы: Көкшетау өңірі.
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Оқушыларға Көкшетау өңірі туралы жалпы мәлімет беру, туынды зат есіммен бұйрық рай туралы алған білімдерін іс жүзінде пайдаланып, сөз тіркестерін, сөйлем құрастыра білу;
2. Дамытушылық ауызекі сөйлеу тілдерін, ойлау қабілеттерін дамыту;
3.Тәрбиелік Отанды сүю, туған жерді, оның табиғатын қорғауға, сақтауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: диологтік оқыту, сын тұрғысынан ойлау, өзін-өзі бағалау.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, үлестірмелі қағаздар, А3 қағазы, түрлі-түсті маркелер.
Сабақтың формасы: топтық, жұптық жұмыс түрі
Пәнаралық байланыс: география, әдебиет, орыс тілі.
Ұйымдастыру кезеңі
2 минут
Оқушылармен амандасу,
назарларын сабаққа аудару.Сыныптың психологиялық ахуалын нығайту.
Мозайканы жинау арқылы оқушыларды топқа бөліп отырғызу.
Мозайканы жинау арқылы оқушылар топқа бөлініп отырады.
Қима қағаздар
3 минут
Үй жұмысын тексеру
Айтылым, тілдесім, оқылым.
Дәптерге орындап келген үй жұмысын оқиды, қалғандары тыңдап тексереді.
Сөз құрамына талдау:
Ұқыптылықпен-ұқып- түбірі,-ты-сөз тудырушы жұрнақ, лық- зат есім тудыратын жұрнақ, пен-көмектес септігінің жалғауы.Жанашырылықпен-жанашыр-түбірі,лық- зат есім тудыратын жұрнақ, пен-көмектес септігінің жалғауы.
Тіршілік- түбірі
Денсаулық- түбірі,
Сұлулық-сұлу- түбірі, лық- зат есім тудыратын жұрнақ.
3 минут
Флипчарт арқылы туынды зат есімдер мен бұйрық райды қайталау
Жазылым
Интербелсенді тақтаға шығып зат есім жасайтын жұрнақтармен бұйрық райдың жалғауларын анықтау.
Интербелсенді тақта, флипчарт
5 минут
тақырыпты
ашу
Жаңа тақырыпқа шығуға арналған тапсырмалар.Оқылым, тыңдалым, тілдесім,
Мәтінмен жұмыс.Сөздікпен жұмыс.
Үлестірмелі парақшылар
23 минут
Мәтінмен танысып, тапсырмалар орындауға бағыт беру Оқылым,жазылым,тыңдалым, айтылым, тілдесім.
А3 қағазы, түрлі-түсті маркерлер.
4 минут
Рефлексия
жазылым
жазылым, айтылым.
«Бес жол өлең»стратегиясы.
зат есім
екі сын есім
3. үш етістік
төрт сөзден тұратын сөйлем
синоним
Карточкаларды тарату.
Нені білемін? Нені білдім? Нені білгім келеді.
Парақшалар
Слайд
3минут
Өзін-өзі бағалауға бағыт беру. Бірін-бірі бағалай білу.
Айтылым
Шағын топтын көшбасшылары ауызша бағалайды, талқылайды, өз талабын айтады. Жаңа тақырыпты біз қалай меңгердік.Көшбасшылар бағаларын береді.
Бағалау парақтары
2 минут
Үй тапсырмасы: «Қазақстанның табиғаты» туралы шығарма жазу
Күнделіктеріне үй жұмысын жазып алу.
Күнделік.