Ашық сабақШешендік сөздің көріктеуіш құралдары

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


 

 

 

 



Қысқа мерзімді жоспар



11

Мерзімі 20.10..2015ж

Сабақтың тақырыбы:


Шешендік сөздің көріктеуіш құралдары




Мақсаты




Шешендіктану ғылымының өркендеуін зерделей отырып,шешендік сөздің көріктеуіш құралдарын топтық жұмыс арқылы білім жинақтау барысында өздігінен меңгеруін жетілдіру.

Әлеуметтік мүддені көздейтінін ш с үзінділер арқылы дәлелдеп, көріктеуіш құралдардың қолданылу ерекшеліктеріне түсінік картасын жасайды.




Күтілетін

нәтижелер

(орта мерзімді жоспардан алынады)

Шешендік сөздің көріктеуіш құралдарын топтық жұмыс арқылы білім жинақтау барысында өздігінен меңгере алады.

Шешендік сөздің монологтік, диалогтік, полилогтік түрлерін саралай алады. Әлеуметтік мүддені көздейтінін ш с үзінділер арқылы дәлелдеп, көріктеуіш құралдардың қолданылу ерекшеліктеріне түсінік картасын жасай алады




Жетістік критерийлері:

Шешендік сөздерден (ой-пікірлерден) негізгі талаптарды түйіндеп айтады; топта жұмыстана отырып кейіпкерлерді сомдай алады.

Шешендіктегі ой – сезім – сөз бірлігі. Сөз мазмұны мен формасының үйлесімі. Тілдің бейнелеуіш құралдары: айшықтау, риторикалық сұрау, қайталау, градация, метафора, салыстыру, эпитет, теңеу, т.б. Қазіргі шешендіктегі дәстүр жалғастығы мен жаңа сипаттар. Шешендік сөздердегі мақал-мәтелдердің, дәйексөздердің, қаратпа, қыстырма сөздердің орнын саралай алады.





Түйінді идеялар/бөліктері (подход):

СТО, Миға шабуыл, Аялдама стратегиясы, ДЖИКСО әдісі,дастархан стратегиясы




Оқулық:

(ҚР ББҒМ ұсынған)



А.А.Қасымбек « Қазақ тілі» 11-сынып « Арман-ПВ»баспасы ,2009 жыл


Сабақ барысы/мұғалімнің ескертпелері:

Бағалау


Ресурстар

Кіріспе

7 мин

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру

Мәтінде берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау

Берілген тапсырма бойынша постерге кластер жасайды.

Әр топтан екі спикер шығып, жұмысты қорғайды. Топтар бір-біріне сұрақтар қояды.


Бас бармақ

[pic]

Көңіл-күйге байланысты [pic]

Постер



стикер

[pic]

Негізгі бөлім

23 мин









Қорытынды

15 мин

Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру.Өз ойларын, пікірлерін ашық айту

ДЖИКСО әдісі бойынша әр топқа мәтін бөліп беріледі, оқиды, топ болып талдап, әр оқушы әр топқа барып өз мәтінінің мазмұнымен рөлдік ойын арқылы

таныстырады.

























тілдің тазалығы

ой жүйелілігі

сөздің мазмұндылығы

сөз қысқалығы

сөз түсініктілігі

Ш сөз сөз әуезділігі

сөз байлығы

сөз анықтылығы

сөз дұрыстығы

сөз дәлдігі.

Сөзді орынды ,мәнді жұмсау жолдары арқылы, көріктеуіш құралдарды ң маңызын анықтауға жетелейді





Үй тапсырмасын беру




«Тұжырымдамалық карта» арқылы тақырыпқа толығымен талдау жасайды

1.Пікір,ой білдіреді.

Сөйлеу

Тіл амалдары пайдаланылады.

Шығармашылық қабілеті.Ой әсері.Дәлелдеуі.Мәнерлеп айтуы.Көркемдеу құралдары.

3.Сөйлеу айшықтары қолданылады

4.Дайын тілдік амал пайдаланады

5. Лексика-грамматикалық жағынан түрленеді.

Шендестіру

Дамыту

Қайталау

Риторикалық сұрақ

Дауыс ырғағы

Мақал-мәтелдер

Жыр-өлеңдер

Сілтемелер

Дәйек сөздер

Оқшау сөздер

Қаратпа сөздер

Қыстырма сөздер







Сөйлеу – адамның тіл амалдарын пайдалану арқылы ой,пікір білдіру әрекеті.Сөйлеу адамның психикалық қабілетіне,қоғамдық тәжірибесіне сүйенеді.Сөйлеу үстінде кісінің өзіне тән ерекшеліктері болады: өз ойын дәл,әсерлі,мазмұнды жеткізу.

Шешендік сөз – сөйлеуші шығармашылығының биігі.Шешендік сөзде сөйлеу айшықтары мол қолданылады.Бейнелі эпитеттер,мақал-мәтелдер,дәйек сөздер (цитаттар),фразеологизмдер кеңінен қолданылады.





Қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді.

Белсенділік танытып,бойлары сергіп,сабақты жағымды көңіл-күймен жалғастырады









Шешендік сөздің көріктеуіш құралдарын қолдана отырып « Мектебім – білім айдыны» ойтолғау жазу









А.А.Қасымбек

« Қазақ тілі»

11-сынып

« Арман-ПВ»баспасы ,2009 жыл





Мұғалім ескертулері/ Рефлексия:

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



Мұғалім: