Адам қайдан ,қашан пайда болған? ашық сабақ 4класс

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тақырыбы: Адам қайдан ,қашан пайда болған?

Мақсаты: Адам қайдан, қашан пайда болғаны жөнінде қасиетті діни кітап пен ғылыми зерттеудегі айтылған ойларды талқылап ,түсіндіру. Ой-өрісін, әңгімелеп жеткізе білу қабілеттерін дамыту. Еңбексүйгіштікке ,адамдық қасиетті бағалай білуге тәрбиелеу.

Сабақ типі: Аралас сабақ. Әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу

Көрнекілігі: Суреттер, үлестірмелер.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа дайындық.Дүниетану оқулығын таныстыру. Кітапта шартты белгілер бар,сендердің кітаппен тез тіл табысып, әрі дұрыс пайдалануларыңа қолайлы болсын деп жасалған.. Осы жаңа кітап сендердің адал достарың, көмекшілерің.Сендерден кейін басқада жас өспірімдер бұл кітапты пайдаланады. «Білім еш уақытта ескірмейді» Сондықтан кітапты күтіп ұстау керектігін есіңнен шығарма.

Ал,балалар, алғашқы сабағымызды көңілді тілектерден бастайық. Бір-бірімізге қарап

хормен бүгінгі күнге тілек тілейміз.

Қуанамын мен де , Білімді тексеру кезеңі:

Қуанасың сен де.

Қуанайық ,достарым,

Арайлап атқан күнге.

-Балалар , Дүниетану сабағы бізге нені үйретті?

-Бізді қоршаған орта деп нені атаймыз?

-Адам мен табиғат бір-біріне тәуелді ме?

-Адамға ең қажетті не деп ойлайсыңдар?

IV. Мақсатын қою кезеңі:

Тақырыбын, мақсатын хабарлау

Адам қайдан ,қалай пайда болған?

Балаларға мақсатын айтып өтемін

V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі: -Бұл - адамдарды ежелден толғандырып келе жатқан сұрақ. Ғылым әлі дамымаған кезде әртүрлі аңыздар айтылып жүрді.

Мұндай аңыздар діни кітаптардан да орын алып жүрді.Онда Алла-тағала өз құдіретімен әуелі жер-дүниені, жан—жануарларды ,одан кейін барып ,топырақтан ең алғашқы адамды ,яғни Адам Атаны жаратқаны айтылады.

Ғылым саласында үлкен сұраққа жауапты ағылшын ғалымы Чарльз Дарвин 19 ғасырда

«Адамның шығу тегі және табиғи сұрыпталу »атты еңбегінде өсімдіктер мен жануарлардың түрлерінің өзгергіштігін анықтап , қазіргі түрлерінің табиғи сұрыпталу жолымен ертедегі басқа түрлерден шыққанын дәлелдеді. Ал адамның арғы тегі маймылдардың ерекше бір түрі болып табылатынын баяндады.

Өте ерте заманда өмір сүрген адам тәрізді маймылдар мен адамдардың жер қыртысында сақталған қалдықтарын зерттеудің арқасында олардың басының көлемі кішірек ,қаңқа сүйектері жүрген кезде қолға сүйемелдеуге келетіндей болған .Яғни әр адым аттаған сайын адам мен хайуанаттар арасындағы айырмашылықтардың күшейе түсуі ,әсіресе адамдардың ойлау жүйесінің артуы, бұл қасиет «сана» деп аталады. Осы қасиеттің арқасында адам тәрізді маймылдар тастан түрлі күнделікті тұрмысқа қажетті құралдарды жасап, еңбек түрлерін қолдана білді.

VI. Жаңа материалды меңгергенін тексеру кезеңі:

Оқушыларға оқыту.

а) іштей ә) дауыстап тізбектей оқу

Сурет бойынша әңгімелету.

VII. Бекіту кезеңі: Қорытындылау

-Алғашқы адамның жаралуы туралы ғылымда не дейді, діни кітаптарда не дейді?