Урок української літератури в 6 класі
Тема: Л. І. Глібов Байка «Лисиця-жалібниця»
Мета: Ознайомити учнів з байкою «Лисиця-жалібниця»; удосконалювати вміння виразно читати байки, аналізувати їх, коментувати зміст та побудову, визначати головну думку; виховувати кращі моральні якості людини.
Методи і прийоми: Робота в групах, бесіда, асоціативний кущ, робота з підручником.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Бесіда за статтею підручника про Л. І. Глібова.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
Вступне слово вчителя про теми байок Л. І. Глібова.
Виразне читання байки «Лисиця-жалібниця» вчителем.
Бесіда.
Чи все в байці вам зрозуміло?
Які думки висловлює Лисиця, милуючись красою гаю?
Що спонукало її до таких роздумів? (Опис гаю, красивої природи)
Яку розмову повела Лисиця, побачивши пташине гніздо? За що вона картає котів?
Чи віримо ми її словам? Чому? (Автор нас попереджає: «Якби ж то правдонька щербата не була» - якби ж то слова Лисиці були правдивими.)
Що значать слова «щербата правда»? (Напівправда, обман
Що приховано за медовими словами: «малесеньких», «безвинних», «як не жаліти» і навіть за удавано сердитим звертанням до котів? (Внутрішнє єство Лисиці, її обличчя хижака)
Рольова гра.
До нас на урок прийшов учений-зоолог і хоче розповісти про Лисицю з наукової точки зору.
(Виступ зоолога)
Бесіда:
Слово вчителя:
Зверніть увагу на останні рядки байки «Лукавий чоловік…»
Чому автор тут не говорить про Лисицю, а про «лукавого чоловіка»? (Має на увазі людину)
Як називається такий художній прийом? (Алегорія)
А яким ще можна назвати «лукавого чоловіка»? (Лицемірним, нещирим, вдаваним, по-російськи «двуличным»)
Чому, щоб засудити «лукавого чоловіка» Л. Глібов використовує образ Лисиці, а не кота чи вовка? (Бо Лисиця хитра, підступна)
В якій частині байки використана мораль? (В останній: основна думка – необхідно стерегтися лукавого чоловіка і не дати себе в оману)
Асоціативний кущ (ХАМЕЛЕОН).
[pic]
Робота в групах:
1. група. Скласти цитатний план байки.
1. «У тихому гаю Лисичка щастя мала».
2. «От де по правді можна жить»
3. «Раз на калині недалечко угледіла вона гніздечко»
4. «Ну вже коти! Десь на лихо вони вродились, вражії сини»
5. «Аж пташки із гнізда до долу якось ляп»
6. «Лукавий чоловік словами нас голубить»
2. група. Заповнити понятійну таблицю:
автор;
назва твору;
жанр;
головні герої
другорядні герої;
художні засоби;
ідея.
IV. Підсумок уроку: бесіда за вивченим. Оцінювання.
V. Домашнє завдання.
Підготуватись до уроку РМ. «Моя улюблена українська байка» або твору – складання власної байки.