Назарова Елена Николаевна
МБОУ «СОШ №6» города Чебоксары Чувашской Республики
[link]
КОНСПЕКТ ОТКРЫТОГО УРОКА
Модуль: Республики России. Раҫҫейри Республикӑсем.
Тема урока: Республика Марий Эл.
Урок теми:Мари Эл Республики.
Класс: 6 класс
Тип урока: комбинированный урок с элементами ИКТ.
Урок тӗсӗ: информаципе коммуникаци мелӗпе усӑ курса ирттернӗ хутӑш урок.
Воспитательные цели:
1.Научить уважать народы соседних республик, уметь оценить красоту г. Йошкар –Ола.
2.Научить работать в группе, внимательно слушать товарищей, высказывать собственное мнение, находить необходимую информацию.
Сапӑрлӑх тӗллевӗ:
Раҫҫейре пурӑнакан кӳршӗллӗ халӑхсене хисеплеме , Йошкар –Ола илемлӗхне курма вӗрентсе пырасси.
Ушкӑнпа ӗҫлеме тата пӗр – пӗрин шухӑшне , калаҫӑвне итлеме хӑнӑхтарасси.
Обучающие цели:
1.Осознать, что Республика Марий Эл является частью России.
2.Сознательно, правильно и бегло читать текст, соблюдая ударения, паузы в конце предложений , понимать основное содержание прослушанного, уметь отвечать на вопросы по прочитанному тексту.
3.Обобщение итогов путешествия в республику Марий Эл.
4.Составление диалога «Крот».
Пелу тӗллевӗ:
1.Мари Эл Республики Раҫҫей пулнине ӑнланни, унӑн культурине, историне, халӑхне лайӑхрах пӗлес, хисеплес кӑмӑла ӳстересси.
2.Мари Эл Республики ҫинчен ҫырнӑ текста вуласа ӑнланасси, ыйтусем ҫине хуравласси.
3. Юпа уйӑхӗн 16 –мӗшӗнче 2013 ҫулта ҫӳл ҫӳревре пухнӑ пӗлӗве пӗтӗмлетӳ тӑвасси.
4. Каюра ҫинчен диалог йӗркелесси.
Метапредметные УУД:
1.Дальнейшее изучение республик России.
2.Знакомство с флагом, гербом Республики Марий Эл, с достопримечательностями города.
3.Развивать речь, любознательность, логическое мышление, прививать эстетический вкус, учить делать выводы и обобщения, обогащение словарного запаса.
Аталану тӗллевӗ:
Раҫҫейри Республикӑсем ҫинчен вӗрентессине малалла анлалатасси.
Мари Эл Республикин ялавӗпе, гербӗпе, хулари паллӑ вырӑнсемпе паллаштарасси.
Ачасен пуплевне аталантарасси, предложенисене тӗрӗс йӗркелеме хӑнӑхтарасси, чӑвашла илемлӗ калаҫма вӗрентесси, сӑмах йышне пуянлатасси.
Методы и приемы: слово учителя, фонетическая зарядка ,чтение, беседа, работа с новыми словами, текстом, вопросы- ответы, письмо, диалог, монолог.
Мелсемпе меслетсем: вӗрентекен сӑмахӗ, фонетика зарядки, вулав, калаҫу, словарь ӗҫӗ, текстпа ӗҫлени,ыйту- хурав, ҫыру, диалог, монолог.
Речевая деятельность:
1.Уметь отвечать на вопросы по прочитанному тексту.
2.Составление предложений, текста и диалога.
Пуплеве аталантармалли хӑнӑхусем:
1.Ыйтусем ҫине хуравлани.
2.Калав, предложени, диалог туни.
Теоретический материал:
1.Прошедшее очевидное время глагола.
2.Определение в словах количества букв и звуков. Повторение звуко-буквенного анализа.
Чӗлхӗ теорийӗ:
Глаголӑн иртнӗ вӑхӑчӗпе усӑ курмалли хӑнӑхусене аса илсе ҫирӗплетсе хӑварасси.
Сӑмахра сасӑсен тата саспаллисен шутне палӑртни. Икӗ сасса палӑртакан саспаллисене аса илесси.
Словарная работа. Словарь ӗҫӗ:
Хӑнтӑр –бобр
Каюра – крот
ҫулевӗҫ – рысь
Тӑпӑрч – творог
Пӑши – лось
Сӗлӗ -овес
Хӑмла – хмель
Икерчӗ – блины
Ыраш – рожь
Атӑл – Волга
Сурӑх – овца
Тӗп хула – столица
Оборудование: компьютер, проектор, экран, учебник, рабочая тетрадь.
Урока кирлӗ хатӗрсем: компьютер, проектор, экран, кӗнеке, ӗҫ тетрачӗ.
Наглядность: презентация, сердечки, вырезанные из картона, карточки со слогами, таблица «Гласные».
Курӑмлӑх хатӗрӗсем: Power Point программӑпа хатӗрленӗ слайдсем ( Мари Эл Республикин гербӗ, ялавӗ ,наци музейӗ тата ытти слайдсем), хутран каснӑ «чӗресем», сыпӑксем ҫырнӑ карточкӑсем, «Уҫӑ сас паллисем» таблица.
Ход урока.
Урок юхӑмӗ.
1.Организационный момент. Настрой на работу. Проверка готовности к уроку.
1.Класа йӗркелени, сывлӑх сунни.
-Ырӑ кун, ачасем!
-Ырӑ кун, вӗрентекен!
-Паян урока хӑнасем килнӗ. Вӗсене те сывлӑх сунар.
-Ырӑ кун, хӑнасем!
-Хӗр ачасем лараҫҫӗ, арҫын ачасем лараҫҫӗ.
-Дежурнӑй, класра паян кам ҫук?
-Дежурнӑй паян эпӗ. Урокра пурте пур. Паян ака уйӑхӗн вун улттӑмӗшӗ, юн кун.
2. Фонозарядка.
-Чӑваш чӗлхи урокне пурте хатӗр, кӑмӑлсем питӗ аван. Эпӗ йӑл кулатӑп, эсир ман ҫине пӑхса кулӑр.Унтан пӗр – пӗрин ҫине пӑхӑр, кулӑ парнелӗр, урокра ӗҫлеме ӑнӑҫу сунӑр.Урокра хӑвӑрт, аван ӗҫлӗр, чӑвашла тӗрӗс те илемлӗ калаҫӑр, урокра илнӗ пӗлу сирӗн тавра курӑма аталантарма пулӑшасса шанатӑп.
-Айтӑр- ха пурте чӗлхесене ҫемҫетер.
Шӑппӑн ларӑр, шӑппӑн ларӑр,
Урок пырать ку класра.
Эп ҫыратӑп, эп вулатӑп
Калаҫатӑп чӑвашла.
Урок темипе ӗҫлени.
Сообщение темы и цели урока. Урок темипе тата тӗллевӗпе паллаштарни.( слайд).
-Ачасем, паянхи урок темине пӗлес тесен, доска ҫинчи сыпӑксене тӗрӗс вырнаҫтарса сӑмахсем, сӑмахсенчен предложении тумалла.
Ма пуб ри
Эл ли ки
Рес
-Паянхи урок теми мӗнле?
-Мари Эл Республики. Мари Эл Республикине экскурсие кайрӑмӑр.
-ҫапла, паян эпир сирӗнпе "Раҫҫейри Республикӑсем" модулӗн тепӗр темипе ӗҫлӗпӗр. Вӑл Мари Эл Республики ятлӑ. Чи малтан урокра тӗл пулакан ҫӗнӗ сӑмахсемпе паллашӑпӑр, «Мари Эл Республики» текста вулӑпӑр, хамӑр кӗркуннехи ҫул ҫӳреве аса илсе Йошкар – Олара мӗн курни ҫинчен каласа парӑпӑр, глаголан иртнӗ вӑхӑчӗпе усӑ курмалли хӑнӑхусене аса илӗпӗр.
2. . Работа с текстом «Республика Марий Эл».
«Мари Эл Республики» текстпа ӗҫлесси.
А). Словарь ӗҫӗ . Словарная работа. Сӑмахсене вуласси, предложенисем тӑвасси (слайд).
А).Аудировани (текста вӗрентекен вуласа пани).Аудирование.
Б). Работа с текстом.
1- мӗш абзаца ача вулать. Вӗрентекен ыйту парать:
-Мӗнле республика ҫинчен вуларӑн?
-Унӑн тӗп хули мӗн ятлӑ?
-Республикӑра тата мӗнле хуласем пур?
-Мари Элта мӗнле халӑх ҫыннисем пурӑнаҫҫӗ?
-Вӑрмансенче мӗнле йывӑҫсем ӳсеҫҫӗ?
- Вӑрмансенче мӗнле тискер чӗрчунсем пурӑнаҫҫӗ?
2 –мӗш абзаца ачасем пурте пӗрле вулаҫҫӗ, пӗри вырӑсла куҫарать, ачасем ыйту параҫҫӗ, тепри хуравлать.
-Мари ҫыннисем мӗн ҫитӗнтереҫҫӗ?
3 –мӗш абзацпа ҫак йӗркепе ӗҫлетпӗр: пӗри вулать, тепри куҫарать, 3 –мӗш ыйту парать, 4 –мӗш хуравлать.
Вӗрентекен:
-Самах майлашӑвӗсене вырӑсла калатӑп, эсир текстра чӑвашла тупса вуласа парӑр: столица, в смешанных лесах, суп с клецками, слоенные блины.
-Ку текстра эпир Мари Эл Республики ҫинчен вуларӑмӑр. Халӗ кӗнекери 5 –мӗш ӗҫе пӑхса хуравлӑр:
-Мари халахӗсем тата ӑҫта пурӑнаҫҫӗ?
-Панӑ текстра Мари Эл Республики ҫинчен информации ҫителӗклӗ-и? Эсир мӗн хушса калама пултаратӑр?
3. Сообщения учащихся об экскурсии с показом слайдов. Слайдсем уса курса ачасем ҫул ҫӳревре пулни ҫинчен каласа параҫҫӗ.
1 слайд.
Кӗркунне эпир, 6 класс ачисем экскурсие кайрӑмӑр.
Экскурси тӗллевӗ: Мари Эл Республикин тӗп хулипе, Йошкар- Олапа паллашасси. Унта эпир шкул умӗнчен автобуспа ларса кайрӑмӑр. Пирнӗпе пӗрле 5В,6А классенче вӗренекенсем тата пирӗн аннесем пычӗҫ , ҫанталакӗ питӗ аван пулчӗ, ӑшӑ , хӗвел пахатчӗ.
Осенью ученики 5В, 6В, 6А классов МБОУ «СОШ №6» г. Чебоксары со своими классными руководителями, родителями совершили увлекательное путешествие на автобусе в столицу Республики Мари Эл город Йошкар –Ола. Погода была теплой и солнечной.
2 слайд.
Йошкар –Ола питӗ илемлӗ хула. Республика пуҫлӑхӗ Леонид Игоревич Маркелов хулана илемлетес тесе питӗ нумай ӗҫсем тӑвать.
Город Йошкар-Ола очень красивый город. Глава Республики Марий Эл Леонид Игоревич Маркелов благоустраивает город.
3 слайд.
Мари Эл Республикин наци музейӗ.
Йошкар –Олара эпир наци музейӗнче пултӑмӑр. Ӑна пин те тӑхӑрҫӗр ҫирӗммӗш ҫулта уҫнӑ. Мари Эл Республикин ученӑйӗ, краевечӗ Т.И.Евсеев ячӗпе хисепленсе тӑрать. Унта вун тӑххӑрмӗш,ҫирӗммӗш ӗмӗрсенче мари ҫыннисем тӑхӑнса ҫӳренӗ тумтир, хӗҫ –пӑшал, савӑт – сапа, капӑрланмалли япаласем упранаҫҫӗ. Республикӑра пурӑнакан кайӑксен, чӗр –чунсен кӗлеткисем пур.
Национальный музей Республики Марий Эл.
Мы были в национальном музее и познакомились с экспонатами. Он основан в 1920 году. Носит имя выдающегося марийского краеведа и ученого Т. Е. Евсеева. Наибольшую ценность представляют археологические и этнографические коллекции; в том числе костюмы, украшения, оружие, предметы быта 19-20 веков мари и других народов, шедевры прикладного искусства. Уникальны чучела животных и птиц края.
4 слайд.
Патриарх площачӗ.
Ку площадьре Иккӗмӗш Алексей патриарх палӑкӗ, Петӗрпе Февронин фонтан- палӑкӗ, Петӗрпе Феврони Муромскисен часовнийӗ, «Вун икӗ апостол» сехет пур.
Пурне те сехет тыткӑна илчӗ. Ирхи тӑхӑр сехетрен пуҫласа каҫхи тӑхӑр сехетчен, кашни виҫӗ сехетре , сулахайри алӑкран Христос тухать. Ун хыҫҫӑн унӑн апостолӗсем, вӗренекенӗсем пыраҫҫӗ. Чи юлашкинчен Иуда Искарион пуҫне усса пырать. Аллинче кӗмӗл укҫа миххи, пурӗ вӑтӑр уҫка. Ӑна Иисуса сутнӑшнӑ панӑ. Сылтӑм алӑкран кӗрсе каяҫҫӗ. Турӑ юррин кӗвви янӑрать. Ҫак ӗҫ пурӗ ҫичӗ минут ҫурӑ тӑсӑлать. Кашни кӗлетке метр ҫурӑ ҫӳллӗш, бронзӑран тунӑ.
Патриаршая площадь.
На площади находятся памятник патриарху Московскому и Всея Руси Алексею 2, фонтан-памятник Святым преподобным Петру и Февронии, часовня Петра и Февронии Муромских, часы «12 апостолов» Всех поразили часы «12 апостолов». Они запущенны в эксплуатацию 4 ноября 2011 года. Автор идеи глава республики Маркелов Леонид Игоревич, реализатор художник РФ Андрей Ковалчук. В основу сюжета положена иллюстрация Входа Господня в Иерусалим: впереди на ослике – Иисус Христос, за ним показаны 12 апостолов — двенадцать непосредственных учеников Иисуса Христа (Андрей Первозванный, Пётр, Иоанн Богослов, Иаков Зеведеев, Матфей, Фома, Филипп, Варфоломей, Иаков Алфеев, Фаддей, Симон Кананит, Иуда Искариот). Каждые три часа (с 9:00 до 21:00) под песнопение «Да молчит всяка плоть человеча» из левых ворот появляется Иисус и следующие за ним апостолы. Отстающий от всех Иуда Искариот, понурив голову, несет в руках мешочек с тридцатью сребренниками, которые он получил за предательство Иисуса. Представление длится 7,5 минут. Каждая фигура отлита из бронзы и имеет высоту 1,5 м общий вес конструкции — 3 т.
5 слайд
Итали паркӗ.
Парка хӗрлӗ вӗренесем тата Лоренцо ди Пьеро де Медичи Великолепный скульптури илемлетсе тӑрать. Хӗрлӗ вӗренесене икӗ пин те виҫҫӗмӗш ҫулта лартнӑ. Парк Республика ҫӗнелсе вӑй илнине кӑтартать.
Итальянский парк.
Украшением парка является аллея из красного клёна, а также скульптура Синьора Флоренции Лоренцо ди Пьеро де Медичи Великолепного. Парк призван стать символом возрождения Республики Марий Эл, в том числе в обасти развития искусства и традиций меценатства.
6 слайд. Оболинский-Ноготков площачӗ.
Оболинский-Ноготков площачӗ хула варринче ларать. Ана 4-мӗш ноябрьте икӗ пин те ҫиччӗмӗш ҫулта уҫнӑ. Кунта администрации ҫурчӗсем, наци ӳнер галерейи, суту – илӳ центрӗ, Царь – Пушка, Оболенски й – Ноготков палӑкӗ, « Ашак – сехет» пур.
Кашни сехет пуҫламӑшӗнче ҫӳлти кӗтесре турӑ юрри- кӗввипе уҫӑ алӑкран Тур Амӑшӗн турӑшӗ тухать. Вӑл вӑхӑтра аялти сулахай кӗтесрен ашак Тур Амӑшне ҫурӑм ҫине лартса тухать. Ашак сылтӑм енчи алӑкран кӗрсе каять, ҫӳлти кӗтесре каллех Тур Амӑшӗ тухать.
Ку скульптурӑна Раҫҫей халӑхӗн Андрей Ковальчук художникӗ ӑсталанӑ. Ҫак сехет республикӑра тӗрӗс ҫӳрекен сехетсенчен пӗри шутланать.
Площадь Оболенского – Ноготкова.
Была открыта 4 ноября 2007 года в центре Йошкар-Олы. На площади находятся административные здания, национальная художественная галерея, торговый центр, копия Царь-пушки, две малых полевых пушки, памятник первому воеводе города — князю Ноготкову-Оболенскому, памятник Священномученику Леониду — Епископу Марийскому, а также «Марийские куранты» — часы на здании художественной галереи.
Часы на здании национальной художественной галереи запущены в эксплуатацию 4 ноября 2007 года в 11:00. С началом каждого часа, под песнопение (часть литургии С. Рахманинова «Дева Богородица»), в верхнем левом углу часов в открывающихся вратах появляется образ Божией Матери, а после в нижнем левом углу движется ослик с её образом, символизирующий чудесное спасение иконы и пришествие Богородицы на марийскую землю. Ослик въезжает в правые нижние врата. Они закрываются, а в правом верхнем углу снова появляется благословляющий образ Царицы Небесной. Скульптуры для часов создавал народных художник России Андрей Ковальчук. Масса иконы — 120 кг, масса ослика 480 кг. Эти часы — самые точные в республике, время на них корректируется сигналом со спутника.
7 слайд.
Йошка кушак аҫине халаласа лартнӑ палӑк.
Авторӗсем: Сергей Яндубаев, Анатолий Ширин, Алексей Шилов.
Унӑн сӑмси, урисем йӑлтӑртатҫҫӗ. Туристсем те хула ҫыннисем те ӑна тытса пӑхасшӑн, ӑнҫӑу кӗтеҫҫӗ. Эпир те тытса пӑхрӑмӑр. Инҫех мар кушак амине халаласа лартнӑ палӑк та пур.
Памятник Йошкиному коту.
На территории России самым популярным является…. Йошкин кот, которому поставили одноименный памятник в городе Йошкар-Ола. Создан Сергеем Яндубаевым, Анатолием Ширниным и Алексей Шиловым. У этого кота блестят лапы и нос, которые каждые местный житель или турист норовит потереть, как говорится, на удачу.
8 слайд .
Мари Эл Республикин ялавӗ.
Флаг Марий Эл
Государственный флаг Республики Марий Эл представляет собой прямоугольное полотнище белого цвета с соотношением ширины к длине 2:3, имеющее со стороны древка полосу червлёного цвета с марийским орнаментом шириной 1/8 длины флага.
В центре белого поля флага размещено изображение Государственного герба Республики Марий Эл, занимающего 7 частей ширины флага с расстоянием от краёв флага сверху — 1 часть, снизу — 2 части
9 слайд .
Мари Эл Республикин гербӗ.
Герб Марий Эл
Государственный герб Республики Марий Эл представляет собой щит, в серебряном поле которого изображён восстающий червлёный медведь с золотыми когтями, зубами и чёрными с серебром глазами. В правой лапе — обращённый вниз меч, в лазоревых ножнах с золотыми фрагментами, и золотой молот с серебряной рукояткой. В левой лапе — окраенный золотом лазоревый щит с изображением золотого скошенного марийского креста, образованного двумя парами сдвоенных, отвлеченных узких перевязей накрест, на концах дважды гаммированно—загнутых внутрь каждой пары, с ромбом посередине. Гербовый щит увенчан земельной короной с зубцами, стилизованными под марийский орнамент с тремя отдельными ромбами.
Пӗтӗмлетӳ.
ҫак презентаципе паллашнӑ хыҫҫӑн, ачасен пӗлтерӗвӗсене итленӗ хыҫҫӑн ҫапла калама пулать:
-Йошкар –Ола чӑннипе те питӗ илемлӗ хула, унта курмалли , ӑса хывмалли вырӑнсем питӗ нумай.
Физкультминутка.
Тӑхтав. Хусканусем тӑвасси.
-Виҫҫӗ (алӑсем ҫулте).Три (руки наверху).
-Вун виҫҫӗ (алӑсем хулпуҫҫи ҫинче). Тринадцать (руки на плечах).
-Вӑтӑр виҫҫӗ.( алӑсем пилӗк ҫинче ). Тридцать три (руки на поясе).
Закрепление новой темы. Вӗреннине ҫирӗплетмелли хӑнӑхтарусене пурнӑҫлани.
4.Таблиӑцпа усӑ курса чӑваш чӗлхинче икӗ сасса пӗлтерекен сас паллисене аса илесси. Звуко-буквенный анализ слова «каюра».
Ю сас палли икӗ сасса пӗлтерет: й тата у. Хӑш сӑмахра саспалли сасӑсенчен нумайрах?(7 ӗҫ 172 стр.)
-Каюра сӑмахра 5 сас палли, 6 сасӑ.
5.Диалог хӑнӑхӑвӗсене аталантарасси. Составление диалога.
-Халӗ вара кӗнекери 172 стр. 8 ӗҫе пурнӑҫлатпӑр.Каюра ҫинчен диалог йӗркелетпӗр. Синквейн тӑватпӑр.
-выполнение упражнения 8 на странице 172.Составление диалога и синквейна «Крот».На первой строчке записывается данное слово, на второй-два имени прилагательных, на третьей строчке- три глагола к данному слову, на четвертой строчке- предложение к слову, на пятой строчке –слово-обобщение.
Каюра
пӗчӗк, сисӗмлӗ
пурӑнать, курать, ирттерет
каюра пӗчӗк, сисӗмлӗ , ҫӗр айӗнче пурӑнать.
чӗр чун.
6.Еҫ тетрачӗпе ӗҫлесси. Выполнение заданий в рабочей тетради.
-1 ӗҫ.Урокра илтнӗ ҫӗнӗ сӑмахсене черетпе номерсем лартасси.
-2 ӗҫ.Панӑ предложенисене вырӑсла куҫарса ҫырасси.
- Ӗҫе тӗрӗслени. Слайд ҫинче вырӑсла предложенисем.
Кроты наносит людям вред.Они роют грядки, повреждают корни растений. Люди думают, что кроты вредны, поэтому часто их убивают. Они уничтожают жуков, червяков, питающихся корнями. Они защищают от врагов овощи и деревья .
7.Глаголӑн иртнӗ вӑхӑчӗпе усӑ курса хӑнӑхтарӑва пурӑнҫласси. Выполнение упражнения на закрепление прошедшего очевидного времени.
-Ачасем, кӗнекесене уҫӑр , таблицӑна тупӑр,вулӑр. 9 ӗҫе сӑмахпа каласа пурнаҫлӑпӑр.
Килти ӗҫ (домашнее задание по выбору)
1 ӗҫ. Мари Эл Республики ҫинчен каласа памалла(9-12 предложени). Составление рассказа «Республика Марий Эл» (9-12 предложений).
2 ӗҫ .Каюра ҫинчен калав ҫырмалла.(9-12 предложени). Составление рассказа «Крот» (9-12 предложений).
Урока пӗтӗмлетни. Подведение итогов урока.
-Ачасем, урок тӗллевӗсене аса илетпӗр(слайд).
-(ачасен хуравӗсем)
-Лартнӑ тӗллеве пурнаҫларӑр – и?
-Кама урокра ӗҫлеме йывӑр пулчӗ, «чӗресене» парта ҫине хурӑр.
-Кам урокра лартнӑ тӗллевсене пурне те пурнӑҫлаймарӗ, «чӗресене» алла илӗр, хулпуҫҫи таран ҫӗклӗр.
-Кама урокра ҫӑмӑл пулчӗ, урок тӗллевӗсене пурнӑҫларӗ, «чӗресене» питӗ ҫӳле ҫӗклӗр.
Ачасен пӗлӗвне хаклани. Оценки за урок.
Список использованной литературы:
1.Государственные образовательные стандарты начального общего, основного общего, среднего полного общего образования в Чувашской Республике. Национально-региональный компонент. – Чебоксары: Чувашский республиканский институт образования, 2007.
2.И.А.Андреев «Чӑваш чӗлхи. Вырӑс шкуӗлсенче 1-9 классен программи».-Шупашкар, 2004 .
3. Абрамова Г.В. Чӑваш чӗлхи: вырӑс шкулӗн 6-мӗш класс валли \ Г.В.Абрамова. – Шупашкар: Чӑваш кенеке изд-ви, 2010.
4. Абрамова Г.В. Рабочая тетрадь к учебнику «Чӑваш чӗлхи». 6 класс. Часть
I,II\ Г.В.Абрамова. – Чебоксары: Чуваш.кн.изд-во, 2010.
5.Интернет ресурсы.