Пән аты: | Қазақ тілі. |
Сынып : | 8-сынып |
Өткізілген күні: | 02.02.2016ж |
Сабақтың тақырыбы: | Өрт сөндіру ережесі. |
Мұғалім: | Бекеева Гүлжанар Әбдікәрімқызы |
Сабақтың мақсаты: | Өрттен сақтану ережесі туралы түсініктерін молайта отырып, ережелерді сақтауға баулу. Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеті мен еркін сөйлеу қабілеттерін дамыту. Тәрбиелік: Оқушыларға сабақ барысында қауіпсіздік ережелерді сақтауға тәрбиелеу. |
Оқытудың нәтижесі: | Оқушылар сабақтан соң: Жана сөздерді ұғынады. Білімді өз беттерімен меңгереді. Сөздік қоры артады. Сыни ойлау дағдысы жетіледі. Өз ойын еркін жеткізеді, дәлелдейді. |
Дереккөздер: | плакаттар, стикерлер, маркерлер, түрлі - түсті қағаздар,карточкалар |
Сабақтың әдісі: | Түсіндіру ( сұрақ- жауап, әңгімелесу, талдау,диалог).
|
Сабықтың түрі | Жеке,жұптық,. |
|
Сабақ кезеңдері | Уақыт | Орындалатын тапсырмалар. | Оқушылардың іс-әрекеттері. |
Ұйымдастыру кезеңі. | 2 мин | Амандасу. Ал, балалар, көңіл-күйлерін калай? (Оқушылардың жауаптары). Сәлеметсіз бе мұғалім. Сәлеметсіз бе оқушылар. | (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Үй жұмысын тексеру.
| 10 мин
| Ми ға шабуыл. Ережелерді еске түсіру. Жаяу жүргіншілер қалай қозғалуы тиіс?
Тратуарлар, жолдар болмағанда жүргіншілер қалай қозғалуға болады?
Елді мекендерде жаяу жүргіншілер қалай жүруі тиіс? Жүргіншілерге арналған қандай өтпелер бар?
Қозғалыс реттеліп тұратын жерлерде, жаяу жүргінші, нелерге басшылық аады? Жолды кесіп өтуге үлгермеген жаяу жүргінші қарама-қарсы бағыттағы көлік легін қай жерде аялдауы крек?
Жарқылдайтын көк маягі бар және арнайы дыбыс сигналы іске қосулы көліктер өткенде не істеу керек?
| Сұрақ-жауап. Жеке жұмыс |
| 3 мин
| Ой қозғау. Өткен сабақта біз сендермен жолда жүру ережесімен таныстық ,ал бүгінгі сабағымыз өрттен сақтану ережесіне арналады.
| Жеке жұмыс |
Мәтінмен жұмыс Сөздік жұмысы | 7 мин | Мәтінді түсініп оқу « ИНСЕРТ» стратегиясын қолдану . түсініксіз сөздерді дәптерлеріне жазып алады, мағынасын анықтайды.
| Жұптық жұмыс жұмыс
|
Жазылым
| 10 мин
| Тапсырма -2 Семантикалық картаны толтыру. Тапсырма-3 Сөздерді жіктеу Жекеше түрі Мен өрт сөндірушімін Сен өрт сөндірушісің Сіз өрт сөндірушісіз Ол өрт сөндіруші Көпше түрі Біз өрт сөндірушіміз Сендер өрт сөндірушісіңдер Сіздер өрт сөндірушісіздер Олар өрт сөндірушілер
| Жеке жұмыс
|
Бекіту | 7 мин | Венн диаграммасын құру. | Жұптық жұмыс |
Рефлексия
| 3 мин | Сабақ маған қызық болды Сабақта мен не білдім? Сабақта не білгім келеді?.
|
|
Үй жұмысы | 1мин | Мәтінді мазмұндау. | Күнделікке жазу. |
Бағалау | 2 мин | .Мұғалімнің бағалауы |
|
1. Түтіннің исін сезгеннен кейін үйден тез кетіңіз. Кез келген шүберекті сулап ауызыңыз бен мұрынды жабыңыз сосын енкейіп бөлмеден кетіңіз.
2. Егер өрт кішкентай бөлмеде болса, онда есіктер мен терезелерді ашпаңыз, ауа өртті күшейтіп жібереді.
3. Жанып жатқан үйден лифтпен түспеңіз, өйткені ол қатты өрт болып жатқан қабатта тоқтап ашылу мүмкін және содан бәрі жарақат алады. Ток кез келген уақытта сөніп қалу мүмкін және лифт этаждардың арасында қалу мүмкін.
4. Егер коридор және площадка өртте және түтінде болса, онда шатырға көтеріліңіз.
5. Егер өрт коридорда болса, есікті қатты жауып, сұйық шүберектермен ашық жерлерді жауып, есікке көрпе не пальто іліңіз. Терезені ашып қатты дауыс беріп көмекке шақырыңыз.
6. Егер сізге біреуді өрттен кұтқару керек болса, онда өзіңді арқанмен орап бір шетін далада тұрған адамға беріңіз. Егер сіз есіңізді жоғалсаңыз, онда сізді арқаннан тартып өрттен алып шыға алады. Ауызымен мұрынды ылғал шүберекпен жабыңыз.
7. Егер құтқарған адам түтінмен демалып есін жоғалтса, онда оған жасанды дем беріңіз.
Түтінмен уланудың алғашқы белгілері: бастың айналуы, бас ауыруы,
жиі дем алу, жүрек айналуы, сананы жоғалту.
ЕГЕР ӨРТ ҚАТТЫ ЖАНЫП ТҰРМАСА.
Сіздің әрекетіңіз:
1. Өртті бір затпен (көрпе, пальтомен) үстінен жаба салыңыз. Содан кейін үстінен су кұйыңыз.
2.Түтінмен демалмауға тырысыңыз. Мұрынды және ауызды ылғал шүберекпен орап қойыңыз.
3. Өрттен жанып тұрған заттарды алмаңыз, өйткені ол өрттің таралудың себепкері болады.
4. Өртті шетінен бастап ортаға қарай сөндіру керек.
Казіргі жиһаз синтетикалық материалдардан жасалынады және синтетикалық смоламен сіңірген, сондықтан бұл жиһаз жанған жағдайда қауіпті болады.
Жанып жатқан жиһазды балконға шығармаңыз, өйткені ауа одан да қатты оны жандырып жібереді.
Егер жиһаз қатты жанып тұрса, оны ылғал шүберекпен жаппаңыз немесе сумен төкпеңіз. Мұндай жағдайда пәтерден тез шығуыңыз керек.
Адамды тез ғана жерге жатқызыңыз (бұл өрттің адамның басына баруына жол жабады), үстіне су кұйып немесе курткамен, пальтомен жабыңыз.
4. Семантикалық кесте.
Берілген сөздерге морфологиялық талдау жасаңдар.
Мысалдар лар,
лер
дар,
дер
тар,
тер
-лы,
-лі,
-ды,
-ді,
-ты,
- ті
-қы,
-кі,
-ғы,
-гі
Қа,ке,
ға,ге
на,не
-қыш,
-кіш,
-ғыш,
-гіш
нің
ның
дың
дің
дың
тің
тың
-ым,
-ім,
-м
-и
Түтін
шүберек
бөлме
терезе
лифт
қабат
этаж
шатыр
жер
арқан
4. Семантикалық кесте.
Берілген сөздерге морфологиялық талдау жасаңдар.
Берілген сөздерге тиісті сын есім тудырушы және зат есім тудырушы жұрнақтарды жалғап жаз.
Мысалдар -ма,
-ме,
-ба,
-бе,
-па,
-пе
-лы,
-лі,
-ды,
-ді,
-ты,
- ті
-қы,
-кі,
-ғы,
-гі
-шы,
-ші
-қыш,
-кіш,
-ғыш,
-гіш
-қор,
-паз
-ым,
-ім,
-м
-и
Біл
Өнер
Өнім
Еңбек
Ғылым
Бас
Оқыту
Сабақ маған қызық болды............................................................
Сабақта мен не білдім?...................................................................
Сабақта не білгім келеді?............................................................................
Сабақ маған қызық болды............................................................
Сабақта мен не білдім?...................................................................
Сабақта не білгім келеді?............................................................................
Сабақ маған қызық болды............................................................
Сабақта мен не білдім?...................................................................
Сабақта не білгім келеді?............................................................................
Сабақ маған қызық болды............................................................
Сабақта мен не білдім?...................................................................
Сабақта не білгім келеді?............................................................................
Сабақ маған қызық болды............................................................
Сабақта мен не білдім?...................................................................
Сабақта не білгім келеді?............................................................................
Сабақ маған қызық болды............................................................
Сабақта мен не білдім?...................................................................
Сабақта не білгім келеді?............................................................................
Сабақ маған қызық болды............................................................
Сабақта мен не білдім?...................................................................
Сабақта не білгім келеді?............................................................................
Жаяу жүргіншілер қалай қозғалуы тиіс?
Тратуарлар, жолдар болмағанда жүргіншілер қалай қозғалуға болады?
Елді мекендерде жаяу жүргіншілер қалай жүруі тиіс?
Жүргіншілерге арналған қандай өтпелер бар?
Қозғалыс реттеліп тұратын жерлерде, жаяу жүргінші, нелерге басшылықа алады?
Жолды кесіп өтуге үлгермеген жаяу жүргінші қарама-қарсы бағыттағы көлік легін қай жерде аялдауы керек?
Жарқылдайтын көк маягі бар және арнайы дыбыс сигналы іске қосулы көліктер өткенде не істеу керек?