Тема: «У чому цінність життя».
Мета: Сформувати в дітей уявлення про поняття «життя», «цінність»,
«духовна краса». Розвивати потребу у в самовдосконаленні; розуміння,
що духовні потреби – найвищі і без людей матеріальний сенс не має
ніякого сенсу.
Виховувати ставлення до особистого життя і життя інших людей як до
найвищої цінності.
Обладнання: пазли, таблиці (робота над понятійним апаратом), аркуші паперу,на яких діти записують,що для них найдорожче в світі,уривок із поеми Є.Євтушенка ″Мама та нейтронна бомба″.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Логіка розкриття теми:
З’ясування, що для людей найцінніше.
Радість від задоволення матеріальних потреб недовготривала.
До матеріального світу у нас інше ставлення, ніж до духовного.
Без людей весь матеріальний світ не має ніякого сенсу.
Цінності бувають різними, але найвища – людське життя.
Життя пов’язане з поведінкою людини.
Духовні потреби – найвищі.
Матеріальні потреби – первинні.
Життя необхідно спрямувати на добро.
Хід уроку
І. Етичний заряд.
Я вважаю, що сьогоднішній день не пройде безслідно для кожного з вас. І всі ви зрозумієте, що є найвищою цінністю у світі і будете намагатися робити корисне, гарне, добре.
ІІ. Початок етичного діалогу. Занурення в етичну проблему. (діти на дошці складають пазли на якому написано цінність, потреба, життя, найвища, матеріальна, моральна).
Діагностика потреб учнів.
Напишіть на аркушах, що для вас є найдорожчим в цьому світі.
А тепер поділіть все написане у 2 стовпчика: до 1-го віднесіть все, що стосується задоволення нашого тіла, а до другого – душі.
Складання пазлу.
До лівої частини пазлу: До правої частини пазлу:
- іграшки, - батьки
- комп’ютер, - друзі,
- одяг, - сестри, брати,
- мобільний телефон, - родичі
В центрі пазлу залишити пусте місто.
Ми майже склали пазл. Але залишилося саме головне що нам потрібно з’ясувати.
Отже, розібратися, що ж є найціннішим в світі дуже складно. І якщо ми це з’ясуємо на уроці, то зможемо скласти весь пазл.
ІІІ. Логічний ланцюжок розвитку проблеми.
Бесіда (Деякі діти можуть до ІІ стовпчика віднести мобільні телефони, комп’ютери і т.д.).
Скажіть, будь ласка, скільки триває радість від того, що вам купили новий телефон або одяг? (Недовго, поки не побачиш, щось краще).
Чому так відбувається?
Чому більше зрадієте: новому комп’ютеру чи одужанню близької людини? (За рідну людину – болить душа, а за комп’ютер - ні).
Висновок: До матеріального стану у нас інше ставлення, ніж до духовного.
Робота над понятійним апаратом.
Потреба – це психологічний стан, який переживає людина через необхідність будь-чого.
Матеріальні Соціальні Духовні
їжа, одяг, авторитет, пізнавальні, естетичні
житло… місце у суспільстві у милосерді, співчуття
Духовність – сукупність ознак, притаманних людині високо моральній.
Читання і обговорення уривка із поеми Є.Євтушенка «Мама та нейтронна бомба».
А щоб допомогти вам у ваших міркуваннях, що ж для вас найважливіше в цьому житті, я прочитаю вам уривок у поемі Є.Євтушенка «мама та нейтронна бомба».
До чого можуть призвести наслідки ядерної війни?
Зорова гімнастика
ІV. Кульмінація етичного діалогу.
Чи є сенс в житті речей, коли немає людини?
То що ж є найвищою цінністю в сучасному світі? (людське життя).
Давай поставимо останній пазл (людське життя).
V. Вихід на моральний вибір.
«Мозковий штурм». Групова робота (діти діляться на ІІ творчі групи і знаходять відповідь на запитання):
І група «Якщо ми визначили, що життя людини – найвища цінність, то може
нічого й не треба робити, а тільки їсти, пити, одягатися?»
ІІ група «Життя людини пов’язане з її поведінкою чи ні?»
Захист групових робіт.
Висновок: Духовні потреби – це найвищі потреби людини, а матеріальні – первинні.
VІ. Висновок етичного діалогу.
Діалог. Гра «Мікрофон».
Навіщо ж нам дається життя? (для виконання призначення)
Чи можна сказати, що виконання призначення залежить від людини? Поясніть чому?
Оцінювання ситуацій та дійових осіб за матеріалом……….
Аналіз ситуації за методикою «незакінченого оповідання» (ситуац. стр. 34-методичного посібника).
Оцінювання знань учнів.
Домашнє завдання.
Скласти кінцівку «незакінченого оповідання».
УРОК №5
Тема: «У чому сила любові».
Мета: Навчити учнів висловлювати судження про любов як найвище почуття.
Розповісти на основі власного досвіду, у чому має виявлення любов до рідних.
Формувати вміння наводити різні вияви любові; навички відповідального, щирого ставлення до любові.
Виховувати почуття любові, бажання самовдосконалюватися.
Обладнання: малюнок - ″Будинок любові″, цеглинки,висловлювання Б.Паскаля, І.Тургенєва, Г.Сковороди про любов,комп´ютерна підтримка до групової роботи ″Що потрібно для любові″,презентація ″Любов″,свічки.
Тип уроку: урок – роздум з комп´ютерною підтримкою.
Логіка розкриття теми:
Що означає любов.
Завдяки здатності любити людина стає щасливою.
Любов не буває без турботи, поваги, відповідальності.
Коли ми любимо, ми самовдосконалюємося.
Відповідальність, повага, щирість, співчуття – моральне підґрунтя любові.
Хід уроку
І. Етичний заряд.
В ком нет любви, в том ничего нет:
В любви, как в солнце, вся краса,
При солнце взгляд в лазури тонет,
Без солнца мрачны небеса
В.Гюго
ІІ. Початок етичного діалогу. Занурення в етичну проблему.
Зараз ми з вами спробуємо побудувати «Будинок любові».
Будування «Будинку любові». Складання переліку того, що люблять учні класу (Діти по черзі виходять до дошки; і наклеюють цеглинки на дошку по контуру і озвучують написане).
Що у нас ми утворили? Чому, поясніть.
Зрозуміло, що в усіх наведених випадках дієслово «люблю» говорить про різні почуття. Чому?
Що ж означає любити? Гра «Мікрофон» (Відповіді дітей).
Чи існують закони і правила любові? Які?
Учені – психологи, дослідники внутрішкільного світу людини, встановили, що:
Любов – є вільним, таємничим, невимушеним і непередбаченим почуттям.
«Мозковий штурм».
«Розумна людина любить не тому, що це їй вигідно,
а тому, що вона в любові знаходить щастя»
Б.Паскаль
«Любов сильніша за смерть і страх смерті. Тільки на ній, тільки на Любові тримається і рухається життя»
І.Тургенєв
«Хіба не любов усе єднає, будує, творить подібно до того, як ворожість руйнує?»
Григорій Сковорода
ІІІ. Логічний ланцюжок розвитку проблеми.
«Що потрібно для любові». Робота з комп´ютерною підтримкою.
Напишіть що необхідно людині,щоб любити своїх ближніх (добро, матеріальний статок, положення в суспільстві, професію, вміння поважати інших, прощати).
Виберіть 5 пунктів із записаного і розташуйте ці пункти за пріоритетами (від самого важливого, на вашу думку, до найменш важливого).
Потім учні із кожної групи по черзі доводять всім важливість обраного ними.
Опрацювання «Першого Послання до коринтян святого Апостола Павла» (підручник с.№………….). Робота в парах.
Прочитайте міркування про любов, висловлені учнем і послідовником Ісуса Христа апостолом Павлом.
Працюючи в парах, визначте, якими словами оцінює апостол значення любові в порівнянні з іншими якостями?
Які чесноти втілено в любові?
Як ви розумієте передостаннє речення тексту?
(Любов довго терпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не величається, не надимається, не поводиться нечемно, не шукає тільки свого, не рветься до гніву, не думає лихого, не радіє з неправди, але тішиться правдою, усе зносить, вірить у все, сподівається всього, усе терпіть..)
Перегляд презентації «Любов».
Поети, музиканти, художники всіх часів і народів присвячують свою творчість почуттю любові: до матері, Батьківщини, жінки, природи…
Що в собі ховає це почуття?
Висновок: Любов робить людину красивішою, вищою у моральному сенсі, щасливішою.
Робота над японською притчею «Любов до хризантем.»
Прочитайте причину і поміркуйте над запитанням, чому мудрець так рішуче нагадав господареві про міру в почуттях?
Чи вважаєте пристрасть до хризантем проявом любові? Чому?
Що, на вашу думку, допомагає людям керувати своїми почуттями?
Гра «Секрет мого серця»
(За допомогою жеребкування, обираємо того, хто буде «приховувати» секрет свого серця. Хранитель «секрету» задумує людину, яку він любить: маму, тата, сестру…..Учні класу намагаються розгадати його таємницю за допомогою запитань «Чи любить ця людина квіти», «Чи смачні пиріжки вона пече»………….).
На основі відповідей необхідно відгадати, любов до кого береже серце «хранителя».
Чи легко було «хранителю» відповісти на ваші запитання? Чому?
Чи все ми знаємо про тих, кого любимо?
Чому легше виявити любов до того, кого добре знаєш?
Зорова гімнастика
ІV. Кульмінація етичного діалогу.
Як навчитися любити?
Уявіть, що ви зустріли Фею Любові. У неї є скринька, де вона зберігає все найкраще, що потрібно для щастя людей на Землі. Як ви думаєте, що вона дістає із своєї скриньки, коли:
починається війна;
люди починають винищувати тварин і рослини;
людство перестає мріяти і сподіватися?
Поясніть, чому? (Любов спонукає нас змінюватися на краще; не чинити гріха).
V. Вихід на моральний вибір.
На початку уроку ми з вами збудували дуже красивий і міцний будинок. Але, щоб у ньому завжди жила любов, давайте освітимо цей будинок і тих, кого ми любимо своїм теплом (у дітей на партах промінчики).
Запишіть на промінчику, того, кого ви любите (на дошці з’являється сонечко із променями, які зігрівають любов’ю маму, рідних, Батьківщину, школу, дім, друзів).
VІ. Підсумок уроку «Свічка любові».
Учні і вчитель стають у коло. Вчитель запалює свічку і говорячи або бажаючи щось гарне, передає комусь із учнів. Діти передають свічку один одному, бажаючи всього найкращого.
Оцінювання знань учнів.
Домашнє завдання.
Уявіть себе мешканцями планети Любові.
Про що мріють?
Які вчинки їм притаманні?
Які закони існують на цій планеті?
Складіть невеличку казку ″На планеті Любові″.
УРОК №____
Узагальнюючий урок з теми «Цінності людини в сучасному житті »
Мета: Узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Цінності людини
в сучасному житті».
Перевірити рівень засвоєння одержаних знань з теми.
Розвивати логічне і творче мислення.
Виховувати самостійність, творчість.
Обладнання: аркуші паперу із завданнями для групової роботи, комп´ютерна підтримка до захисту проектів на тему ″ Людське життя – найвища цінність″,аркуш паперу формату А1.
Тип уроку: узагальнюючий.
Хід уроку
І. Етичний заряд.
Доброго дня, діти! Кожен наш день може стати добрим і неповторним. Усе залежить від нас самих, від наших думок, вчинків. І я сподіваюсь, що сьогоднішній день стане для кожного із вас добрим. І дасть вам можливість проявити себе, перевірити свої знання і вміння.
ІІ. Узагальнення і повторення знань.
Захист проектів на тему ″ Людське життя – найвища цінність″.
Мозковий штурм.
складіть перелік моральних цінностей учнів вашого класу;
записуйте всі подані ідеї на дошці або аркуші паперу;
проведіть голосування : хай кожен по черзі обере з названих по 2 цінності,які вважає найважливішими;
позначайте у вашому переліку всі зроблені вибори;
оберіть 4 цінності, які набрали найбільше голосів;
зробіть висновок про те, що найбільше цінують учні вашого класу.
Групова робота. Об´єднайтеся в 4 групи. Оберіть за жеребком, з якою із цінностей буде працювати кожна з груп (любов, справедливість,ідеал,життя). Протягом 5 хвилин зробіть на великому аркуші паперу малюнок або серію малюнків, що втілюють сутність обраної цінності. Сформулюйте пояснення до колективного малюнка й повідомте його класові.
Складання міні-твору. Напишіть невеличкий твір (8-10 речень) на одну з тем,використовуючи наведені поняття й терміни.
Тема 1.″ У чому полягає духовна краса людини″
Слова: зовнішня та внутрішня краса, внутрішній світ людини, духовність, риси духовної людини, моральні вчинки, самовдосконалення.
Тема 2. ″Яку роль відіграють моральні цінності в житті людини?″
Слова: життя людини, потреби людини, прагнення людини стати кращою, добро, краса, врода, честь, відповідальність за свої вчинки, моральні обов´язки.
Тема 3. ″ Чи потрібен людині ідеал?″
Слова: зразок, ідеал, моральний ідеал, моральна особистість, прагнення ідеалу.
ІІІ. Оцінювання знань учнів.
Самооцінка.
Оцініть свою роботу за такими критеріями :
Я правильно застосував поняття теми (0-3 бали).
Я наводив приклади, які розкривають сенс понять (0-3 бали).
Я дав відповідь на запитання, якому присвячено твір (0-3 бали).
Я виклав матеріал у логічній послідовності (0-3 бали).
Підрахуйте, на скільки балів ви оцінюєте свої знання з теми.
IV. Підсумок уроку.
Домашнє завдання: відповідь на запитання підручника с.