Поурочные планы на тему Көркем әдебиет стилі 9 класс

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


К [pic] өп бейінді №3 мектеп-гимназиясының

қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғалімі

Қасенова Гүлжан Ержанқызы

Тақырыбы: §5. Көркем әдебиет стилі

28.11.2011ж

Сабақ мақсаты:

Көркем әдебиет стилінің ерекшеліктерін таниды, оны шығармашылық жұмыстарында қолданады.

Міндеті:

  1. Сөз мәдениетін қалыптастырады.

  2. Көркемдік тәрбие алуға ұмтылады.

  3. Эстетикалық талабын қалыптастырады.

Сабақ түрі:

Дәстүрлі емес

Сабақ типі:

Жаңа сабақ

Пәнаралық байланыс

Әдебиет

Әдіс-тәсілдер:

Стратегиялар:ой ашу,кубизм,топтастыру,аялдамамен оқу.

Құрал-жабдықтар:

Интербелсенді тақта, сызбалар, маркер, қанатты сөздер, оқулық.


Уақыты

Кезең

Әдіс


Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушыларының

іс-әрекеті

Ескертулер

1

6 минут


Қызығушылықты ояту

Ой ашу

















Топтастытру

Әрбір топқа сұрақ қояды:

1-топ. Әр адам сен үшін кім?




2-топ. Әрбір пәннен сен не күтесің?



3-топ. Әрбір іс-әрекетіңнің нәтижесі қандай?




4-топ. Сен үшін сөзіңнің құндылығы неде?

Күтілетін жауап:

1-топ. Әрбір адам мен үшін туыс, дос, сырлас, көрші... деген ұғымдармен жауап береді

2-топ. Жаңалықты, достықты, жаңа ойларды туғызады деп күтемін... деген жауаптар айтылады.

3-топ. Адамгершілік, адалдық, қуаныш, сыйласымдылық, кездесулер... деген жауап күтіледі.

4-топ. Шындық, ақиқаттылық, адамгершіліктілік түсіністік... деген жауаптар күтіледі.


Топтастыру

Топтасытыру стратегиясы бойынша стиль түрлерін жазып шығамыз.

Оқушы стиль түрлерін интербелсенді тақтаға жызып шығады

Қосымша №1


17 минут

Мағынаны ажырату

Аялдамамен оқу

Көркем әдебиет стилін өтетініміз жайлы айтамын.

Мұғалім оқушыға мәтін таратады.

Оқушы көркем әдебиет стилі жайлы танысады.


КУБИЗМ

Интербелсенді тақтада 4 ұяшық беріледі. Әр топ өзіне ұнаған ұяшықты таңдап алады.

1-топ. Суреттеңіз

2-топ. Салыстырыңыз

3-топ. Талқылаңыз

4-топ. Қолданыңыз

Оқушылар ұяшықта алдын-ала жасырынған тапсырмалар бойынша жұмыс жасайды.

  1. топ. Көркем әдебиет стилі туралы жазады.

  2. топ. Көркем әдебиет стилін ауызекі сөйлеу стилімен салыстырады.

  3. топ. Кітаппен жұмыс (47-жаттығуды орындайды)

  4. топ. Көркем әдебиеттен мысал келтіреді.

Қосымша №2а



Қосымша №2б



19 минут

Ой толғау

Еркін жазу

Көркем әдебиет стилінің ерекшеліктерін айқындайтын іс-әрекет

1-топ. Образды сөздерді қатыстырып өлең жазады.

2-топ. Экспрессивті сөздерді қатыстырып шағын мәтін құрастырады.

3-топ. Тәуелсіздіктің 20жылдығына байланысты 9-сынып оқушыларының арнауы (интонациалық-ритмдік әсерлігі мол арнау түрі)

4-топ. Стиль әлеміндегі көркем әдебиет стилінің алатын орны (модель).



Әр топ берілген тапсырма бойынша топтық жұмыс жасайды, яғни мәтін, өлең, арнау жазып, модель жасайды.

Топта, ұжымда талдайды.




2 минут

Бағалау


6-бағытты мұғалім бағалайды




1-5 бағыт бойынша топ жетекшісі бағалайды

Қосымша №3


1 минут

Үй тапсырмасы


  1. Жергілікті ақын-жазушылардың көркем шығармаларынан үзінді әкелу;

  2. §5. Көркем әдебиет стилі тақырыбын қайталау.

  3. 50, 51-жаттығу




Тапсырманы күнделіктеріне жазады.




3