Сабақтың тақырыбы: Қожа бейнесі 6-сынып
Мақсаты: повесть бойынша оқушылардың білімін тиянақтау, Қожа бейнесіне талдау жасап, өз ойын жүйелі жеткізе алуға үйрету. өзіндік ой қорыта білу, шығармашылықпен жұмыстану қабілетін жетілдіру, ой-өрісі мен дүниетанымын кеңейту, сабаққа қызығушылығын ояту .
жақсы мен жаманды ажырата білуге дағдыландыру, кейіпкерлер бойындағы жақсы қасиеттерді үлгі ету.
Сабақтың түрі: жинақтау
Әдіс-тәсілдері: пікірталас, СТО технологиялары
Көрнекілігі: флипчарт, АКТ, электрондық оқулық,
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру
Амандасу, түгелдеу, оқушылар назарын сабаққа аудару
ІІ Үй тапсырмасын пысықтау
«Менің атым...» тақырыбында ой толғау.
Сендерге қандай есімдер ұнайды?
Повесть қалай басталатын еді? Қожа өз атына риза ма?
Сендер өз аттарыңа ризасыңдар ма?
Балаға ат қою дәстүрі
Бала туғаннан кейін қырық күн өткен соң ел ішіндегі аузы дуалы қарияға немесе баланың атасына , әжесіне немересінің атын қойғызады. Кейде «Қырықтың бірі Қыдыр» деп құдайы қонаққа да баланың атын қойғызатын сәттер болады. Көбінесе молданы әкеп азан шақыртып, баланың атын қойғызған. Балаға көз тиюден немес жын-шайтаннан сақтасын деген наныммен Итбай, Күшікбай, жаманбай деп атаған. Адамның аты кейде тілек-мақсатқа орайлас болып келеді.
Дәулетті болсын деп: Байбол, Дәулет, т.б
Күшті де батыл болсын деп: Арыстан, Батырбек, Алпамыс, т.б
Сұлу да көрікті болсын деп: Айсұлу, Нұрсұлу, Әсем, Аруан, Әйгерім, т.б
Бірақ, амал нешік, сен қызылшақа боп жөргекте жатқанда, сондағы ақымақтығыңды пайдаланып, әке-шешең немесе шілдеханаға келіп , дуылдап отырған басқа біреу солай атап жіберген (1-тарау).
Қандай дәстүр туралы айтылған?
Шілдехана –жаңа туған нәрестенің құрметіне дастархан жайылып, домбыра тартылып, ән салып, ұлттық ойындар ойнап, көңіл көтеретін той.
Қазір бұл дәстүр сақталған ба?
«Шілдеханаға келгендер маған пәлендей әйдік ат бермеген», -дейді кейіпкер. Ол кім? (Қожаберген)
Жаңа сабақ
I Қызығушылықты ояту сатысы.
«Ой қозғау» стратегиясы .
Бұл сөздер кімге арналған?
Сотқар, тентек, ұрыншақ, қызба, түбі адам болатын бала
Жауап: Қожаға
«Түртіп алу» стратегиясы
II Мағынаны тану
І топ – Жақтаушы топ. Қожаның ісі дұрыс деп, ойын дәлелдейді
ІІ топ – Даттаушы топ. Қожаның ісі дұрыс емес деп теріс шығарады да, дәлелдейді.
Пікірталас (екі топ өз тұжырымдарын дәлелдейді)
І топ – Жақсы бала жеткізеді мұратқа
ІІ топ – Тентек бүлдіреді, ата-анасын күйдіреді.
Топтастыру
Концептуалдық кесте (кейіпкерлерге баға беру)
Оқулықпен жұмыс. Сұрақтарға жауаптарды мәтіннен тауып оқы.
Қожаның сұрақтары
1.Оллаһи, мақтанғаным емес, достарым, шынын айтыңдаршы, мен өскенде қандай маман иесі болуды армандадым?
2.Менің он үш жыл өмірімдегі ең қатігез күн қашан болып еді?
3.Мен үйімде төргі бөлменің есігін жауып алып, кеңес өткізгенімді білесіңдер. Сонда кімнің мәселесін қарадым? (Та
4.Шыбыным, әйтеуір ешкімге тимей, ұрынбай, жайыңа жүр. Тек жүрсең, тоқ жүресің дейді атаң қазақ. Әйтеуірсағанайтарақылым,-тынышжүр, балам.
Бес жолды өлең
Қожа 1.Қожа
2.
3.
4.
5.
Ой толғаныс сатысы
Тест тапсырмасы
«Менің атым Қожа» повесінің алғашқы аты?
А) «Қожаберген» В) «Өзімтуралы повесть» С) «Менің де атымҚожа» Д) «Балалықшаққасаяхат»
Қожаныңшынатыкім?
А) Қожабай В)Қожаберген С)Қожатай Д) Қожаберді
Жанардың фамилиясы?
А) Балабекова В) Майқанова С) Қадырова Д) Трсынбаева
«Түбінде адам болатын бала» деген кімнің сөзі?
А) Сұлтан В) Анасы С) Ахметов Д) Майқанова
«Ағаттықтың азабы» бөлімінде не туралы айтылады?
А) Орыс тілі сабағына дайындалмай келуі
В) Тәртібінің педкеңесте қаралуы
С) Мұғалімнің сөмкесіне бақа салуы
Д)Лагерьге жолдама үшін мұғалімге ренжуі
Венн диаграммасы
«Түртіп алу» стратегиясы
Үй тапсырмасы: «Балалықтан даналыққа» тақырыбында эссе жазу Бағалау