План конспект урока на тему Исемнәрнең тартым белән төрләнеше (4 класс)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...




Предмет: Татарский язык
Тема: Исемн
әрнең тартым белән төрләнеше. (Склонение существительных по принадлежности)
Класс: 4 (русскоязычные учащиеся)
Форма проведения: урок дифференцированного обучения
Цели и задачи: 1. Обеспечить усвоение учащимися знаний о склонении существительных по принадлежности. Совершенствовать умение правильно составлять предложение.

2. Способствовать развитию мыслительных операций, наблюдательности и орфографической зоркости.

Расширять словарный запас детей, учить точному употреблению слов в словосочетаниях и предложениях.

3. Воспитывать уважительное отношение к родному языку, прививать навыки дружеского общения.


Ход урока:

Оештыру. (Организация начала занятия)

(сорауларга җавапбирү)

-Укучылар хәзер нинди ел фасылы?

-Бүген көн нинди?

-Урамда кар явамы?

-Кыш көне агачлар нинди?

-Кайсы агачлар кыш буе яшел?

-Укучылар безнең якта нинди кошлар кала?

Уңай психологик халәт тудыру; (Подготовка учащихся к работе на занятии)

Өй эшен тикшерү. (Проверка выполнения домашнего задания)

Установление правильности и осознанности выполнения домашнего задания всеми учащимися, выявление пробелов и их коррекция.

Укучылар өйдә эшләп килгән башваткыч җавапларыгызны тикшерик әле. (Проверяем ответы головоломки)

( Ожидаемый ответ: китап, каләм, карандаш, дәфтәр, сумка,парта. )

-Башваткычтагы сүзләр нинди сорауга җавап бирәләр?Нинди сүз төркеме булып киләләр? (Эти слова на какой вопрос отвечают? Какая часть речи?)

- (Отвечают на вопрос что? Имена сущиствительные. )

Подготовка к основному этапу занятия.

Слайд№1

Сорауларга җавап алу:

Исем нинди сүз төркеме?

(Имя существительное какая часть речи?)

Нинди сорауларга җавап бирә?

(На какие вопросы отвечает? )

Нәрсәләр белән төрләнә?

(С чем склоняется?)

Исемнәр тартым белән төрләнәләр.

Дәрес темасын хәбәр итү. Тема : Исемнәрнең тартым белән төрләнеше

( Имя существительное еще склоняется по принадлежности. Объявление темы урока)

III.Яңа белем һәм күнекмәләр бирү. Усвоение новых знаний и способов действий

Слайд №2

1. Таблица буенча тартым кушымчаларын билгеләү: (Определение аффиксов принадлежности по таблице)

Берлек сан ( ед. число) Күплек сан (множ. число)





Берлек сан

Күплек сан

Зат


Тартыкка беткән исемнәр

Сузыкка беткән исемнәр

Зат


Тартыкка беткән исемнәр

Сузыкка беткән исемнәр

1 зат (минем)

-ым-ем

1 зат (безнең)

-ыбыз \ –ебез

-быз\-без

2 зат (синең)

-ың-ең


2 зат (сезнең)

-ыгыз\- егез


-гыз\-гез

3 зат (аның)


-ы-е

-сы -се


3 зат (аларның)

-Лары-\ләре;

-нары\-нәре(м,н,ң)


-лары\әре








Таблицага таянып, яңа тема аңлату. (Объяснение новой темы с использованием таблицы)

Тартым төшенчәсенә аңлатма бирү.

Тартым исемнәрнең кайсы затка караганлыгын яки кемнеке булуын белдерә.

Предмет беренче затныкы- минеке булганда, минем карандашым дибез.

Предмет икенче затныкы- синеке булганда, синең карандашың дип әйтәбез.

Предмет өченче затныкы- аныкы булганда, аның карандашы дибез.

Калын әйтелешле сүзләргә- калын тартым кушымчасы, нечкә әйтелешле сүзләргә нечкә тартым кушымчасы ялгана.

Первичная проверка понимания

Димәк: Минем карандаш...

( карандашым), минем дәфтәр...(дәфтәрем)

-к,-г хәрефләренә тәмамланган сүзләргә сузык аваздан башланган кушымчалар ялганганда бу хәрефләрнең яңгырау парлары –г, -б белән чиратлашуын искәртү.(көндәлегем, китабым)

Кагыйдә дәфтәрләренә зат-сан кушымчаларын язып алу. (В тетрадь для правил записывают окончания принадлежности)

Усвоение сущности усваиваемых знаний и способов действий на репродуктивном уровне.

Ликвидация типичных ошибок и неверных представлений у учащихся.

IV. Закрепление знаний и способов действий.

Слайд№3

2.Мәктәп кирәк яраклары (школьные принадлежности) белән таныштыру.

[pic]

Аудирование.

Слайд №4

3. Сүзлек өстендә эш: (словарная работа)

Точилка – очлаугыч

Ластик – бетергеч

Ручка –каләм

Пенал – пенал

Тетрадь – дәфтәр

Учебник – дәреслек

Дневник – көндәлек

Доска – такта

Линейка – линейка

Ножницы - кайчы

Скажите кому они принадлежат? (Мой, твой, его, наш, ваш, их)

Күнегүләр язылган карточкалар белән эшләү.

(Самостоятельное выполнение заданий, требующих применения знаний в знакомой и измененной ситуации.)

-Мин сезгә карточкалар таратам. Карточкада язылган биремне үтик әле.

Карточки для первой группы:

Карточка №1 Каләмнең үзеңнеке икәнен иптәшеңә җиткер.

Карточка №2 Көндәлекнең иптәшеңнеке икәнлеген әйт..

Карточка №3 Линейканың синеке тугел икәнлеген әйт.

Карточка №4 Иптәшеңә дәфтәрнең аныкы икәнлеген әйт.

Карточки для второй группы:

Карточка №5 Скажи другу что это их книга.

Карточка №6 Спроси у друга чистая ли у него парта.

Карточка №7 Скажи что у тебя нет карандаша.

Карточка №8 Попроси у друга учебник.

Физкультминут( с движениями)

- Әйдәгез дәфтәрләрегезне ачып бүгенге числоны, теманы,матур язу күнегүен язып куегыз әле.( чистописание)

Слайд №5

Матур язу күнегүе. [pic]



Картина буенча әңгәмә уздыру. (беседа по картине)

-Бу елның кайсы вакыты?

(Какое время года)

-Балалар дуслармы?

-Алар нишлиләр?

V. Обобщение и систематизация знаний.

Слайд №6

Китап белән эшләү (работа с учебником)

1 нче күнегү (Нокталар урынына тиешле тартым кушымчаларын куеп яз.)

(Вставить нужные окончания принадлежности)(1 группа)

6 нчы күнегү (Диалогны укы, тартымлы исемнәрне тап. Зат-сан кушымчаларын билгелә)

(Читать диалог, найти существительные с окончаниями принадлежност, выделять их) (2 группа)

Слайд №7 Күзләрне ял иттереп алыйк.(Упражнение для глаз)

VI. Контроль и самопроверка знаний.

Слайд №8

Карточка белән эш.

1. Укажите слово, логически не связанное с другими.

Китап, карандаш, бетергеч,тарак, көндәлек, дәфтәр, каләм.

2. Пишите данные слова, добавляя к каждому из них местоимения минем, синең, аның.

Дәреслек, көндәлек, карандаш.

3. Укажите что изменено во втором предложении каждой пары.

а) Минем дәреслегем яңа. б)Минем язма эшем хаталы.

Минем дәреслегем чиста. Минем язма эшем хатасыз.

Проверка работ.

Рефлекция. Оценка знаний учащихся.

VII. Йомгаклау. (Заключительный этап)

Подведение итогов знаний.

Слайд №9

1. Сорауларга җаваплар бирү (вопросы)

Дәрестә нәрсәләр турында сөйләштек?

Исемнәргә нинди тартым кушымчалары ялганды?

Информация о домашнем задании.

Слайд №10

Өй эше бирү: тартымлы исемнәр кулланып дустыңның тышкы кыяфәтен сурәтлә