Жарықтың шағылуы. Жарықтың шағылу заңы. Практикалық сабақ

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.4 А Жарықтың шағылуы

Күні:

Сынып:

Мектеп: ХББ НЗМ Атырау қаласы

Мұғалімнің аты –жөні: Алдигулова Н.Ж.

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны:-

Сабақ тақырыбы

Жарықтың шағылуы. Жарықтың шағылу заңы. Практикалық сабақ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

ОМ 1 жарықтың шағылуы құбылысын сипаттауда қолданылатын түсінікті білу: жарық сәулесі, шашыратқыш бетке жүргізілген нормаль, түсу бұрышы, шағылу бұрышы;

ОМ 2 сәуленің шағылу заңын көрсететін тәжірибені сипаттау

Сабақ мақсаттары

Жарықтың шағылу заңының мәнін ашу

Жетістік критерийлері

Білу Түсіну Қолдану

сызбада жазық айнаны көрсетеді; сызбада түскен және сынған сәулелерді бейнелейді; сызбада түскен сәуленің нүктесінде келтірілген перпендикуляр сызықты сызады; сызбада түсу бұрышын белгілейді;

сызбада шағылу бұрышын белгілейді.

Сыни тұрғыда ойлау Зерттеу дағдылары Шығармашылық

тәжірибе жүргізеді; шағылу бұрышының түсу бұрышына тәуелділігін көрсетеді; қорытынды шығарады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.

Арнайы пәндік лексика мен терминология:


Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Жарық

Свет

light

Жарықтың шағылу заңы

Закон отражении света

Law of reflection of light

Түсу бұрышы

Угол падения

angle of incidence

Шағылу бұрышы

Угол отражения

angle of reflection

Айналық шашырау

Зеркальное отражение

mirroring

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:

Жарықтың шағылуы  жарықтың екі ортаның (1-орта мен 2-ортаның) бөліну шекарасына түскен кезде затпен әсерлесуі нәтижесінде бөліну шекарасынан кері қарай таралуы. 

Құндылықтарды дарыту

  • Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыстануға үйрету)

  • Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру.

  • Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру

  • Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Математика

АКТ қолдану дағдылары

Есептер мысалын АКТ көмегімен ұсыну

Бастапқы білім

Жарық. Жарық көздері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

3мин




Ой шақыру

7 мин

Қолайлы жұмыс ортасын қалыптастыру

1.Оқушылармен амандасу

2.Түгендеу

3.Сыныптың сабаққа дайындығы


Жарық, жарық көздері тақырыбы бойынша үй тапсырмасын сұрау.

Кубизм әдісін пайдаланып үй тапсырмасы сұралады. Кубиктің алты жағына алты сұрақ жазылады. Оқушы жауап береді, тапсырманы орындайды.

1.Жарық дегеніміз не?(Жарық дегеніміз табиғаты ерекше бөлшектер ағыны немесе фотондар деп атайды) [pic]

2.Жарық көздеріне нелер жатады?

3.Жарық жылдамдығы туралы не білесіңдер?

4.Алакөлеңке туралы не білесің?

5. Көлеңке дегеніміз не?

6. Күннің тұтылуы? Айдың тұтылуы?






Оқушылар хабарламасы



Кубик

Сабақтың ортасы

20 мин

Суреттердегі судың бетінде қандай құбылыс байқалады?

Осы құбылыстарды қалай түсіндіруге болады

[pic] [pic] [pic] [pic]

Иа, бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы

«Жарықтың шағылуы. Жарықтың шағылу заңы»

1.Жарықтың шағылуын жайында мәлімет беру.

Жарықтың шоғылу және сыну заңдарын алғаш рет Христиан Гюйгенс ұсынған.Оның принципі бойынша екі ортаның шекара бетінен шағылған сәуленің бағынатын заңын қорытып шығарған. Түскен сәуле мен шағылдырушы бетке түсу нүктесінде жүргізілген 2-бұрышы деп аталады.

Жарық сәулелері қандай да бір бетке түскен кезде сол өзі шыққан ортада одан жартылай немесе толық шағылады. Дене беті тегіс немесе ұсақ және өте ұсақ ой-қырлары бар кедір-бұдырлы ьолуы мүмкін. Айналық бет деп түскен жарық энергиясының басым бөлігін шағылдыратын, яғни жарық түскен ортаға қайта бағыттайтын бетті айтады.

[pic]

2. Жарық шағылуының заңы

2 заңы

Шағылған сәуле түскен сәуле мен шағылдыратын бетке түсірілген нормаль арқылы өтетін жазықтықта жатады;


3. Жарықтың түсу және шағылу бұрышы жайында түсінік беру.

Түскен сәуле мен сәуленің түсі нүктесінен шағылдыратын бетке тұрғызылған перпендикуляр арасындағы α бұрышы түсу бұрышы деп аталады. Шағылған сәуле мен сәуленің шағылу нүктесінен шағылдыратын бетке тұрғызылған перпендикуляр арасындағы β бұрышы шағылу бұрышы деп аталады. [pic]















http://www.bilimland.kz//kk/#lesson=10917




















http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669ba07e-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/5_3.swf

Практикум

10 мин































30 мин

Жарықтың шағылу құбылысы

1.Шағылысқан сәулелердің қайсысы дұрыс салынғанын анықтаңыз

[pic] [pic]

2.Бұдыр беттің үстінде дұрыс көрсетілген суретті көрсетіңіз

[pic]

3.Жазық беттен шағылған сәуле төменгі суретте көрсетілген. Олардың кейбіреуі дұрыс емес. Дұрыстарын көрсетіңіз

[pic]

[pic]






Таратпа парақшалар







Транспортир
























Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары ОМ 1

ОМ 2

Сабақтың соңы

5 мин


Үйге тапсырма

2 мин



Рефлексия

3 мин

Оқушылар бүгінгі сабақта алған білімдерін Онлайн тест арқылы қорытындылау



§64. 1-тапсырма. 30°, 45°, 50°, 70°, 90° бұрышпен түскен жарықтың шағылуын сызбамен көрсет


Сабақ соңында оқушылар рефлексия парағын толтырады

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669b796b-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/index_listing.html


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар: жарықтың шағылу заңын біледі

Көпшілігі: жарықтың шағылу заңын қолдана отырып сызбасын көрсете алады

Кейбір оқушылар: жарықтың шағылу заңын негізге ала отырып жарық құбылыстарын түсіндіре алады

Сабақтың басындағы сұрақ-жауап

Нәтижелерді бағалау

оқушылар прак жұмысты орындайды сипаттайтын терминдердің қазақша, орысша және ағылшынша айтылуын біледі.

Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау

Көз жаттығуларын орындау

Кабинетті желдету

Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау), серіппелерді ұқыпты қолдану

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?






Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?