физика | 9 -сынып | |
Тақырыбы: | Импульстің сақталу заңы. |
Мақсаты | Таным белсенділігін арттыра отырып, ынталандыру үшін, іс-әрекеттерін тиімді ұймдастыру арқылы тақырыпты ғылымилылығымен қатар, өмірмен байланыстыра отырып түсіндіру сын тұрғысынан ойлауға үйрету |
Жұмыс нәтижесі | Импульстің сақталу заңы ұғымын өмірмен байланыстыра мысалдар келтіріп дәлелдейді. |
Сілтеме | Оқулық:Физика .9-сынып Р.Башарұлы ,У. Тоқбергенова,Н.Бекбасар,Д.Қазақбаева |
Негізгі идеясы | Импульстің сақталу заңы. бойынша мағлұмат алады. |
Қолданылған әдістері мен тәсілдері | Тест жұмысы Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: ЖИГСО Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; |
Ресурстар | Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, желім, қайшы |
Сабақтың өтілетін уақыты | 45 минут
|
Сабақ жоспары | Ұйымдастыру: топқа бөлу(өсімдіктер мен жануарлар арқылы топқа бөлу), мақсат қою Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша Рефлексия Үйге тапсырма
|
Үйге тапсырма | Жеке тапсырма Бес жолды өлең құрастыру. |
Ойлауды Блум
Бойынша жіктеу
Мақсат
Тапсырма түрі.
Түрткілер.
Нәтиже
Бағалау
Критерий
лер
Дескрип-тор
Ұпай
Жиын-тық баға
Білу
Үй тапсырмасы
«Кеплер заңдары.Бүкіл әлемдік тартылыс заңы » тақырыбы бойынша
білімін анықтау.
Қызығушылығын ояту.
Тест 1-нұсқа
2- нұсқа
Сұрақтарға жауап беру арқылы қызығушы
лығы
оянады, білімін көрсетеді.
Білім көлемін зерделеу
Сұраққа толық жауап берді
3
Сұраққа жартылай жауап берді
2
Сұраққа нашар жауап берді
1
Түсіну
Оқулық мәтінін игерту
.
Оқулық бойынша топтық жұмыс Джигсо
Тақырыптың басты идеясын табу
Тақырыптың басты идеясын табу
Тапсырманы толық орындады
3
Қателіктері болды
2
Мүлдем орындай алмады
1
Қолда
ну
Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру.
Импульстің сақталу заңы тақырыбына постер қорғау
Сергіту сәті
Алған білімін тәжірибеде қолдана
алады.
Іс-тәжірибе жасау дағдысын қалыптасты
ру
Қалыптасқан
3
Толық емес
2
Қиын
1
Талдау
Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау,
ой шешімін табу.
1.Импульс деген не?
2. Дене импульсінің
3. Күш импульсінің өлшем
4.Дене импульсінің формуласы.
5.Күш импульсінің
Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі.
Пікірталас
қа түсу
диалог құрып,қорытынды жасайды
3
тек диалог құрайды
2
жұмысқа қатыспайды
1
Жинақ
тау
Бірлік болмай тірлік болмас.
№1 топ. Массасы 20 кг, тыныш тұрған арбаның үстінде массасы 60 кг адам тұр. Егер адам арбаның үстінде, арбамен салыстырғанда 1 м/с жылдамдықпен қозғалса, арба жермен салыстырғанда қандай жылдамдықпен қозғалады?
№2 топ. 160 г шайбаның импульсі массасы 0,008 кг, 600 м/с жылдамдықпен ұшып келе жатқан оқтың импульсіне тең болу үшін, шайба қандай жылдамдықпен ұшуы тиіс?
Массасы 70 кг адам суда тыныш тұрған қайыққа 6 м/с жылдамдықпен жағадан секіріп мінеді. Егер қайық массасы 35 кг болса, қайықтың адам мен бірге жылдамдығы қандай?
№3 топ . массасы 1 кг дене түзусызықты қозғала отырып, өзінің жылдамдығын 10 м/с –тен 20 м/с –ке дейін өзгертеді. Дененің импульсінің өзгерісін анықтау керек.
Қажеттілігін салыстыра нақтылайды
Жағдаяттан шыға білу құзыреті
Толық шықты
3
Қиналды
2
Шаға алмады
1
Бағалау
Дүниетанымын кеңейту.
Класстер–құрастыру
Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.
Логикалық ойы
Креативті
3
Ойы жүйелі, тың ойы емес
2
Жалпыға ортақ ой
1