10а сынып №1 сабақ ____________________
Сабақтың тақырыбы: Кинематиканың негізгі түсініктері мен тендеулері. Кинематика формулалары. Еркін түсу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: Оқушылардың өздерінің білім-білігін пайдаланып өткен
сыныптардардағы білімін еске түсіру, білімін қалыптастыру.
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың кинематиканың негізгі есебін шешуге
жаттығуын жүзеге асыратын шараларды ұйымдастыру.
Тәрбиелік мақсаты: Оқу материалыньщ ең негізгісін тандап алуға, бар кабілетін
дұрыс пайдаланып, жауапкершІлікпен жұмыс жасауға жатгықтыру ша-
ралырын жасау.
Сабақтың түрі: Аралас сабак.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: І.Өткен сабак бойынша окушылардың білім-білігн, дағдысын
тексеру; 2.Жаңа тақырыпты баяндау; З.Сабақгы бекіту. Венн диаграммасын
қолдану.
Сабақтың көрнекіліктері: плакат «Кинематика», козғалыстағы де-нелер, секундомер, сызғыш немесе өлшеуіш лента.
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ.ДК Білімді жан-жақты тексеру./ ІV. ДК. Жаңа материалды қабылдауға әзірлік, мақсат қою.
V. ДК.Жаңа материалды меңгерту:
а) Сабақгың тақырыбымен танысып, мақсат, міндетін анықтау алдында физика пәні, материя, физикалық құбылыстар, физиканың негізгі бөлімдері туралы айта кеткен жөн. Механиканың негізгі есебі және оның шешу жолдары туралы қарапайым мысалдар келтіріп, плакат бойынша оқушылардың ой-пікірін анықгайтын қарапайым сұрақтар қоюға болады. Механика бөлімін зерттеуде ғылымда әйгілі әлем-ғалымдары туралы, ғылыми еңбектері, мерзімі жайлы мағлұматтарды баяндауға болады. Бұл орайда физика кабинетіндегі ғалымдардың суреттерін пайдалануға болады.
б) Оқушылардың физикалық ұғымдарды-материя, зат, механикалық қозғалыс, санақ денесі, санақ жүйесі, қозғалыс траекториясы, физикалық шамалар: орынауыстыру, жол, жылдамдық, удеу, уақыт, координата және оның физикалық формулаларының:
1. a=0, -const
x=x0+xt
y=y0+yt
2. a-const
x = 0x +axt
y = 0y +ayt
[pic] [pic] S1: S2: S3…=1:3:5
мағнасын ажыратуға жаттықтыру шараларын ұйымдастыру. Еркін түсудің ерекшелігін еске түсіру а =g = 9,8м/с2 ауырлық күш әсерінен болатын қозғалыс. Оқушылар өз бетінше = 0 + g t формуларын жазып, мағнасын айтуы қажет. Тендеулерді пайдаланып, вертикаль жоғары лақтырылған дененің ұшу уақытын математикалық жолмен анықтауға болатынын айтып
өткен жөн [pic] [pic] жэне көтерілу биіктігі [pic]
VІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру.
Түсінігін бекіту үшін 9, 11, 12 бетгердегі сұрақтарға оқушылардың жауабын ұйымдастыру және оқушылардың өзбетінше түзу сызықты козғалыс тақырыбына Венн диаграммасьін сызуына бағыт беру.
VІІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.
Есеп шығарту.
VIІI.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: § 1.1; 1.2; 1.3; 1-жаттығу №1,2,3;
1.84 - 1.87 (Ж.Бақынов. Есептер жинағы)