Сабақ жоспары
Сынып: 8 Мектеп: Көкшетау қаласындағы НЗМ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Шайзада Б
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Заттың агрегаттық күйлерінің өзгерісі тарауын қайталау
Оқу мақсаттары
-келесі сұрақтарды молекулалық-кинетикалық теория көмегімен түсіндіру: неліктен балқу және қайнау процесі тұрақты температурада жүреді; бір заттағы меншікті булану жылуы меншікті балқу жылуынан жоғары; булану дененің салқындауымен қоса жүреді;
ғылыми дәлелдер мен жұмыс әдістерін бағалау;
Сабақ мақсаттары
Дәстүрлі емес сабақ түрлерінде оқушылардың белсенділігін арттыру, өзіне-өзі баға беруге, өзінің жетістіктерін сезініп, әлсіз жақтарына сын көзбен қарауға үйрету.
Жетістік критерийлері
Қызу, балқу, қайнау, булану, салқындау, қату процестері арасындағы айырмашылықты бөлшек деңгейінде анықтай алатынын көрсете алады
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарды дарыту | Жолдастарының ой пікірлерімен санасу, жауапкершілік, тыңдай білу, сыйлау дағдыларын дамыту. |
Пәнаралық байланыстар | Математика, химия |
АКТ қолдану | Интерактивті тақта, карточкалар |
Бастапқы білім
| Қызу, балқу, қайнау, булану, салқындау, қату процестері |
Сабақ барысы |
Сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтың басы 1-10 | Сәлемдесу, мақсатқа бағыттау Бағалау парағын бірлесіп құрастыру |
|
Сабақтың ортасы 10-20 мин
20-45 мин
45-70 мин | Оқушыларды үш топқа бөлу: Процестің аты қандай? Осы процес кезінде жылу бөліне ме, әлді жұтыла ма? [pic] Әр топ тапсырмаларын алмасып тексереді және бағалау жасайды. Жұптық жұмыс Кестені толтырыңыз Q=cmΔt | Q=λm | Q=rm |
[pic] |
| λ | с | r |
Қату |
| + |
| + |
|
|
|
|
Балқу |
| + |
| + |
|
|
|
|
Булану |
|
| + | + |
|
|
|
|
Конденсация |
|
| + | + |
|
|
|
|
Қызу | + |
|
|
| + |
|
|
|
Салқындау | + |
|
|
| + |
|
|
|
Меншікті жылу сыйымдылығы | + |
|
|
| + |
| + |
|
Меншікті балқу жылуы |
| + |
| + |
| + |
|
|
Меншікті булану жылуы |
|
| + | + |
|
|
| + |
Анықтаманы жаз
Меншікті жылу сыйымдылығы дегеніміз ____________
Меншікті балқу жылуы дегеніміз _________________
Меншікті булану жылуы дегеніміз _________________
Графикке қарап төмендегі сұрақтарға жауап жазыңыз
Графиктің 1 бөлігі қандай процеске сәйкес келеді?
Булану процесі қай бөлікте көрсетілген?
Балқу процесі қанша уақытқа созылды?
Графиктің бесінші бөлігінде энергия бөліне ма, әлде жұтыла ма?
Үшінші процестің формуласын жазыңыз
Есептер шығару
ЖЫЛУ ҚҰБЫЛЫСТАРЫ №1
1. Массасы 700 г алюминий шәйнектегі 2 л суды қайнату үшін қанша жылу мөлшері қажет? Судың бастапқы температурасы 20 0С.
2. Көлемі 100 л суды 200С-тан 400С-қа дейін жылыту үшін қандай массадағы табиғи газ жағу керек?
3. Массасы 2 кг, температурасы 270С қорғасын кесекті балқыту үшін қанша жылу мөлшерін беру керек?
3. Массасы 5 кг суды 00С температурадан қайнатып және оны толық буландыру үшін қанша жылу мөлшері жұмсалады?
ЖЫЛУ ҚҰБЫЛЫСТАРЫ №2
1. Массасы 1 кг, температурасы 10 0С суға массасы 800 г қайнап тұрған су құйылады. Сонда судың температурасы қандай болады?
2. 0,5 л керосинді жаққанда 200С температурадағы қанша суды қайнатуға болады? Керосинді жаққандағы бөлінген барлық жылу суды қайнатуға жұмсалады деп есептеңдер.
3. Массасы 200 г, температурасы 170С қорғасын кесекті балқыту үшін қанша жылу мөлшерін беру керек?
ЖЫЛУ ҚҰБЫЛЫСТАРЫ №3
1. Массасы 1,5 кг алюминий ыдыста 800 г бөлме температурасындағы (20 0С) су бар. Температурасы 450С су алу үшін қанша қайнаған су құю керек?
2. Көлемі 10 л суды жылыту үшін 50 г керосин жағылды. Егер керосиннің жану жылуының 50 пайызы суды жылытуға кеткен болса, судың температурасы қаншаға өзгерді?
3. Температурасы 230С мысқа 970 кДж жылу беру арқылы қанша мысты балқытуға болады?
- Үй тапсырмасын беру: тақырыпты оқу
карточкалар
Сабақтың соңы
75-80
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Бағалау парағын толтыру
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зияттеориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал етеа лады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Тексерген ӘБ жетекшсі: