[pic]
«№ 121 жом» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің физика пәнінің мұғалімі Амзеева Злиха Бахрамовна
Сынып: 7 «А»
Мерзімі: 06.03.2015
Пән атауы: Физика.
Сабақтың тақырыбы:
Архимед күші
Сабақтың мақсаты:
Архимед күшін және Архимед заңын білу.
Архимед заңын пайдаланып гидростатикалық өлшеу әдісін түсіну.
Денеге әсер ететін ауадағы және судағы ауырлық күші мен архимед күшінің әсерінін есептеп шығару.
Архимед заңын пайдаланып тәждің тығыздығын анықтау.
Әр түрлі денелердің ауадағы салмағы мен суағы салмақтары арасындағы байланысты анықтау.
Күтілетін нәтиже:
Архимед күшін және Архимед заңын біледі.
Архимед заңын пайдаланып гидростатикалық өлшеу әдісін түсіндіреді.
Денеге әсер ететін ауадағы және судағы ауырлық күші мен архимед күшінің әсерінен есептеп шығарады.
Архимед заңын пайдаланып тәждің тығыздығын анықтайды.
Әр түрлі денелердің ауадағы салмағы мен суағы салмақтары арасындағы байланысты анықтайды.
Өте маңызды физикалық заң біздің заманымызға дейінгі уақытта ашылғандығын ерекшелейді.
Әдіс-тәсілдер
Жеке жұмыс, жұппенжұмыс, топпен жұмыс
Әдісі: «Топтастыру», «Кластер», «Миға шабуыл», «Жеке ой қозғау», «Сұрақтар шеңбері», «Реставрация»
Уақыт өлшемі
Жоспар мазмұны
Мұғалім іс әрекеті
Оқушылардың іс -әрекеті
Бағалау
ресурстар
І. Кіріспе бөлімі
3 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.
Оқушыларды психология
лық дайындау.
Өзін -өзі реттеу.
Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.
2. «Мен үшін қымбат» деген сөзді айтамын. Сол сөзді естігенде оқушылар ойына не келетінін сұраймын. Бірінің айтқанын екіншісі қайталамайтынын ескертемін
Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.
Ата-анам, інім, әжем, туған тілім, сүйікті ісім, мектебім, Отыным деп әртүрлі жауап береді
Жақсы,
жарайсың
Үлестірме қағаздар
3 мин
Сынып оқушыларын шағын топтарға бөлу.
Жаңа тақырып арқылы 3- шағын топтарға бөлу,
үлестірмелі қағаздарға жазылған атауларды топтастыру
Топ ережесін сақтауды қадағалайды
Оқушылар берілген үлестірмелі қағаздарды алып, шағын топтарға бөлінеді .
І топ: «Эврика»
ІІ топ: «Архимед күші»
ІІІ топ: «Гидростатикалық өлшеу әдісі»
жарайсың
Интербел
сенді тақта,
үлестірмелі қағаздар.
5 мин
БІЛУ
Қажетті өткен тақырыпты қайталауға сұрақтарды сәйкестендіреді
Үй тапсырмасын пысықтау
«Кластер» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау.Экраннан суреті мен қызметін көрсетіп, дұрыстығын өздеріне тексерту,
Манометр, сфигмоманометр, сорғы суреті мен қызметері мен қызметін жазып дайындау
Әр топ өздеріне қатысты суреті мен қызметін «Кластер» әдісі арқылы топтастырады.Сонымен қатар оларды өзге топ мүшелеріне оқып таныстырады.
[pic]
Манометр грекше манос- сирек, тығыз емес, метрое – өлшеймін деген мағынаны білдіреді. Манометр— сирек, тығыз емес — сұйықтық пен газ қысымын өлшеуге арналған прибор.Манометр - қысым айырымын өлшеу үшін қолайлы аспап.
Жетондар
Бағалау парақша
сы
Флипчарт, маркерлер
Негізгі бөлім
ҚОЛДАНУ
10 минут
ТАЛДАУ
Оқулықпен жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру
Тәжірибені көрсету, осы арқылы оқушылар Архимед күші жайлы түсінгендерін ортаға салады. Бір кесек пластилин алыңдар да, оны әуелі шар сонан соң куб түрінде ауада сонан соң суға батыра отырып, динамометрдің көмегімен салмағын белгілеңдер. Оған әсер ететін кері итеруші күштің, дененің пішініне тәуелді болатын-болмайтынын айқындаңдар.
«Джиго» әдісі арқылы кітаптағы тақырыпты бөліп, топта талқылау
Тәжірибені экраннан көріп, не түсінгендерін өзге топтарға түсініреді. Яғни сұйыққа қандай көлемде сұйық батырылса, сондай көлемде сұйықтықты ығыстырады.
Оқушылар «Джиго» әдісі арқылы кітаптағы тақырыпты бөліп, топта талқылап, кейін баяндамашы өзге топтарға түсіндіруді «Эврика» тобы архимед күшінің қалай ашылғаны туралы баяндады. Ал Архимед күші тобы кері итеруші күш табиғатын заңын, формасын түсіндірді
Жауабын жазып, талқылайды.
Бағалау критерийлерімен бағаланады.
Оқушы өзін-өзі бағалайды.
Бағалау парақша ларымен бағалана ды.
Р.Башарұлы «Атамұра» 2012 ж
Дәптер, қалам
ЖИНАҚТАУ
10 мин
Дейгейлік тапсырма
Есептер шығару
«Жеке ой қозғау» әдісі.
Мақсаты:
Жеке жұмыс жасай отырып білімдерін жинақтайды өз ойларын дәлелдеуге ықпал ету. Оқушыларың деңгейіне қарай жеке есептер беріледі.
1.Сұйыққа (газға) батырылған денелерге кері _____________ әсер етеді.
2.Бұл күш жоғары бағытталған, оны _______________ немесе ____________деп атайды.
«Сұрақтар шеңбері» әдісі.
Мақсаты: Архимед заңы тақырыбына берілген есептердің шешімін тауып қоржынға салу керек.
1-есеп
Суға көлемі 100см3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы-1000кг/м3.
2-есеп.
3 түрлі кубтар берілген осылардың қайсысына көбірек ығыстырушы күш әсер етеді? Егер керосинге батырсақ ығыстырушы күштің шамасы өзгере ме?
Оқушы тапсырманы жеке орындайды.
1.Сұйыққа (газға) батырылған денелерге кері Архимед күші әсер етеді.
1.Сұйыққа (газға) батырылған денелерге кері итеруші күш әсер етеді.
2.Бұл күш жоғары бағытталған, оны кері итеруші немесе Архимед күші деп атайды.
Есептердің жауаптарын тауып, тиісті қоржынға салады.
FА = ρcVcg.
Жауабы: денелердің көлемдері әртүрлі болғандықтан оларға әсер етуші ығыстырушы күш те әртүрлі. Көлемі көп денеге ығыстырушы күш көп болады. Керосинге батырсақ ығыстырушы күштің шамасы кемиді, себебі, керосиннің тығыздығы судың тығыздығынан кем.
Жақсы,
жарайсың
Бағалау парақша сы
Қоржын
Деңгейлік тапсырма лар
Дәптер, қалам
Деңгейлік тапсырма лар
Қорытынды бөлім
Бағалау
Кері байланыс
6 мин
Нақты нені түсінгендерін жазу
«Бағалау терезесі арқылы кері байланыс жасау.
Терезе төрт бөліктен тұрады «Маған бәрі де түсінікті», «Сұрақтар пайда болды», «Мен есте сақтадым», «Түсінбедім»..
Бағалау. Әр топтағы оқушылардың
әрқайсысынан бағалауларын сұраймын. Содан кейін жүйелеп нақты баға қоямын.
Осы терезелерге сабақта алған әсерлерін білдіретін смайликтерге нақты нені түсінгенін, сұрақтарды, нені есте сақтағандарын, неге түсінбегендерін ашып көрсетеді.
[pic]
Қорытын ды баға қойылады.
Стикер
Үйге тапсырма
3 мин
§ 44 оқып келу
Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігі туралы эссе жазу
№ 5 есепті шығару
Оқушылар мұқият тыңдайды
Интернет, кітап
[pic] [pic]
9 «А», «Ә», «Б» Мерзімі: 13.09.2016 ж
Пән атауы: Физика.
Сабақтың тақырыбы:
§ 5 Түзусызықты тең айнымалы қозғалыс жылдамдық және орын ауыстыру.
Күтілетін нәтиже:
Тең айнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдықтың қалай өзгеретіндігін түсінеді.
Түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру формулаларын есеп шығаруда қолдана білуге үйренеді.
Өте маңызды физикалық заң біздің заманымызға дейінгі уақытта ашылғандығын ерекшелейді.
Әдіс-тәсілдер
Жеке жұмыс, жұппен жұмыс, топпен жұмыс
Әдісі: «Миға шабуыл», «Жеке ой қозғау», «Пилот - Штурман» «Джигсо»,
Уақыт өлшемі
Жоспар мазмұны
Мұғалім іс әрекеті
Оқушылардың іс -әрекеті
Бағалау
ресурстар
І. Кіріспе бөлімі
3 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.
Оқушылар
ды психология
лық дайындау.
Өзін -өзі реттеу.
Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.
Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.
Жақсы,
жарайсың
Үлестірме қағаздар
3 мин
Сынып оқушыларын шағын топтарға бөлу.
Жаңа тақырып арқылы 3- шағын топтарға бөлу,
үлестірмелі қағаздарға жазылған атауларды топтастыру
Топ ережесін сақтауды қадағалайды
Оқушылар берілген үлестірмелі қағаздарды алып, шағын топтарға бөлінеді .
І топ: «Жылжамдық»
ІІ топ: «Үдеу»
ІІІ топ: «Тең айнымалы қозғалыс»
жарайсың
Интербел
сенді тақта,
үлестірмелі қағаздар.
5 мин
БІЛУ
Қажетті өткен тақырыпты қайталауға сұрақтарды сәйкестендіреді
Үй тапсырмасын пысықтау
Жеке ой қозғау» әдісі.
Мақсаты:
Жеке жұмыс жасай отырып білімдерін жинақтайды өз ойларын дәлелдеуге ықпал ету.
Оқушы тапсырманы жеке орындайды.
Жетондар
Бағалау парақша
сы
Флипчарт, маркерлер
Негізгі бөлім
ҚОЛДАНУ
10 минут
ТАЛДАУ
Оқулықпен жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру
«Джиго» әдісі арқылы кітаптағы тақырыпты бөліп, топта талқылау
Оқушылар «Джиго» әдісі арқылы кітаптағы тақырыпты бөліп, топта талқылап, кейін баяндамашы өзге топтарға түсіндіруді Жауабын жазып, талқылайды.
Бағалау критерийлерімен бағаланады.
Оқушы өзін-өзі бағалайды.
Бағалау парақша ларымен бағалана ды.
Р.Башарұлы «Атамұра» 2012 ж
Дәптер, қалам
ЖИНАҚТАУ
10 мин
Дейгейлік тапсырма
Есептер шығару
«Пилот - Штурман»
Оқушы тапсырманы жұппен орындайды.
Жақсы,
жарайсың
Бағалау парақша сы
Қоржын
Деңгейлік тапсырма лар
Дәптер, қалам
Деңгейлік тапсырма лар
Қорытынды бөлім
Бағалау
Кері байланыс
6 мин
Нақты нені түсінгендерін жазу
«Бағалау терезесі арқылы кері байланыс жасау.
Терезе төрт бөліктен тұрады «Маған бәрі де түсінікті», «Сұрақтар пайда болды», «Мен есте сақтадым», «Түсінбедім»..
Бағалау. Әр топтағы оқушылардың
әрқайсысынан бағалауларын сұраймын. Содан кейін жүйелеп нақты баға қоямын.
Осы терезелерге сабақта алған әсерлерін білдіретін смайликтерге нақты нені түсінгенін, сұрақтарды, нені есте сақтағандарын, неге түсінбегендерін ашып көрсетеді.
Қорытын ды баға қойылады.
Стикер
Үйге тапсырма
3 мин
§ 3 оқып келу
3 жаттығу
№ 3 есепті шығару
Оқушылар мұқият тыңдайды
Интернет, кітап
формуласынан жылдамдықты табайық:
-бұл бастапқы жылдамдығы бар, үдеуі оң таңбалы, яғни жылдамдығы артып отыратын қозғалыс теңдеуі.
Енді бастапқы жылдамдығы нөлге тең, ал үдеу оң таңбалы болсын. Мұндай қозғалыс кезіндегі жылдамдық формуласы:
бастапқы жылдамдық нөлден өзгеше және таңбасы оң болсын. Бірақ үдеу теріс таңбалы, яғни жылдамдық кеміп отырады делік. Мұндай қозғалыс жылдамдығы
Түзу сызықты қозғалыстағы орын ауыстыру векторының модулі жүрілген жолмен сәйкес келеді.
ІІІ. Талқылау үшін сұрақтар беріледі (3 минут)
Теңайнымалы қозғалыс деп қандай қозғалысты айтуға болады?
Теңайнымалы қозғалыс кезінде жылдамдық қалай өзгереді?
Үдеу дегеніміз қандай физикалық шама?
Теңүдемелі қозғалыс жылдамдығы графигінің бірқалыпты қозғалыс графигінен айырмашылығы неде?
Теңүдемелі қозғалыстағы дененің кез келген уақыт мезетіндегі жүрген жолын есептеп табу үшін нені білу керек?
Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін атқарады.
Топ пікірлерін тыңдау.
Ү. Жұптық жұмыс «Пилот - Штурман» (5 минут)
(Штурман – басқарушы, пилот – орындаушы)
Берілген суретті түсіндіру, яғни штурман айтып отырады, пилот қағаз бетіне түсіріп отырады.
1) 2) 3) [pic] [pic] [pic]
Жұптың пікірлерін тыңдау,барлық айтылған ой-пікірлерді бағалаудың мақсатына сәйкестендіру
ІҮ. Топтық жұмыс «Жигсо» (15 минут)
Сіздің тобыңызда 5 рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді:
Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді.
Суретті қысқаша түсіндір? [pic]
Бақылаушының бағалау парағы
Көш басшы
Хатшы
Баяндамашы
Уақыт сақшысы
1
Тақырыптың ашылуына үлес қосу
2
Міндетін атқару
3
Топтық жұмысқа атсалысуы
Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін атқарады.
Топ пікірлерін тыңдау.
VІ. Жеке жұмыс «Блум таксономиясы» (13 минут)
Суретті қысқаша түсіндір? [pic]
6
Бағалау
Күнделікті өмірде теңүдемелі және теңбаяулайтын қозғалыстарға мысалдар келтір?
Тексерілді: