Интегрированный урок физики, русского и английского языков. Идеальный газ. Основные уравнения молекулярно-кинетической теории

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


САБАҚ:

Сабақтың тақырыбы: Идеал газ. Молекулалы-кинетикалық теориясының негізгі теңдеуі

Күні: 11.11.2016

Мұғалімдердің есімі: физика - Л. Әріпжанова

Ағылшын тілі – Т. Беркимбаева

Орыс тілі – А. Момбаева

СЫНЫП:10 «А»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Оқушыларға идеал газ ұғымы туралы түсінік алуға және молекулалы-кинетикалық теориясының негізгі теңдеуін қорытып шығуға ықпал ету .

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Молекулалы-кинетикалық теориясының негізгі қағидаларын біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

Макроскопиялық параметрлерді, оларды өзара байланыстыра алады

Кейбір оқушылар:

Жаттығулар мен есептер шығара алады, тәжірибелер арқылы негізгі түйінді ойды қорытып шығарады

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Идеал газ, импульс, физикалық шамалар /қысым, көлем, температура, күш, жылдамдық/

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақатар:

Молекулалардың соқтығысуы әсерінен дененің импульс алып қысымның пайда болатының анықталуы

Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба?

Оқушылар топта және жұпта өзара диалогқа түсе отырып, тақырыпқа байланысты өз ойларын айтады. Жаңа сөздердің мағынасын терең ұғыну, салыстыру қабілеті дамиды

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Жаттығулар орындау

Алдыңғы оқу

Термодинамикалық параметрлер. Температура және оларды өлшеу тәсілдері

Жоспарланған уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басталуы

15 минут

Білу










1.Сабаққа психологиялық ахуал тудыру.

Достық қарым-қатынас орнату /бір-бірінің жақсы қасиеттерің үш тілдің бірінде жеткізуі/

2. Қызығушылығын ояту.

Заттың үш күйі ағылшын тілінде

Диффузиялық құбылыс және Броундық қозғалыс орыс тілінде тәжірибе арқылы ойды түйіндеу және сабақтың тақырыбын ашу.

[pic] [pic]




[pic] [pic]


3. «Миға шабуыл».

Сұрақтардың жауабы үш тілде берілуі керек

  • Макродененің күйін сипаттайтын физикалық шаманы термодинамикалық параметр деп атайды /сенемін/

  • Температураны барометрмен өлшейді /сенбеймін/

  • 1730 жылы француз ғалымы Рюмер шкаласын құрды/сенемін/

  • По шкале Фарангейта таяние льда составляет 32 F /верю/

  • Между шкалами Цельций и Кельвина есть связь в 250 0/не верю/

  • Единица измерения количества вещества - это моль /верю/

- There are four types of thermometers. /I believe/

- The water boils at 1000/ I believe/

- There are two states of matter./ I don’t believe/

доп





бейнеролик



NIS сайты Тараз қаласы








NIS сайты Астана қаласы





«Сенемін-сенбеймін»





Сабақтың ортасы

22 минут

Түсіну, жинақтау





















1.Идеал газ. Молекулалы-кинетикалық теориясының негізгі теңдеуін видеоанимация арқылы көрсету

2.Сөздік жұмыс /қазақ,орыс,ағылшын тілінде/

Молекула, молекула,molecule;

Атом. Атом,atom;

Термодинамика, термодинамика,thermodynamics;

Молекулалық физика, молекулярная физика,molecular physics;

Қозғалыс, движение ,motion;

Диффузия,диффузия,diffusion;

Теңдеу, уравнение,equation;

Қалып,состояние,state;

Ұлғаю, увеличение,increase

Азаю, уменьшение,decrease;

Өзгеріс, изменение, change;

Масса, масса,mass;

Броундық қозғалыс, Броуновское движение,Brownian motion;

Кристал тор, кристаллическая решетка, crystal sell;

Сұйық, жидкость, liquid;

Қатты дене, твердое тело,solid;

Газ,газ,gas;

3.Топқа бөлу. Температура, temprature /термометр,thermometer /, қысым pressure/барометр, barometer/, көлем,volume /мензурка, beaker/

Топтың атауының мағынасын үш тілде ашу.

4. Тапсырмалар:

4. 1 «Топтық жұмыс»

1 топ: Қысымның энергияға тәуелділігі P=2/3nEk

2 топ: Қысымның молекулалар шоғырына тәуелділігі

P=nkT

3 топ: Қысымның тығыздыққа тәуелділігі. P=1/3ρυ2

4.2 Есеп шығару «Жұптық жұмыс»

1. Қысымның энергияға тәуелділігі

470 С температурадағы 105 гелий атомдарының кинетикалық энергиясын табыңдар

2. Қысымның молекулалар шоғырына тәуелділігі

Молекулаларының орташа квадраттық жылдамдығы 700 м/с оттегінің қысымы 0,2 МПа болса,ал молекулаларының шоғырын анықтаңдар (М= 32*10-3 кг/моль,Na = 6*1023 моль-1)

3. Қысымның тығыздыққа тәуелділігі

Қысымы 105 Па ауаның тығыздығы 1,29 кг/м3.Ауа молекулаларының орташа квадраттық жылдамдығын есептеңдер

5. «Жеке жұмыс»

5.1 Газдың қысымы неге тәуелді?

- Газдың қысымы температураға, молекулалар шоғыруына, жылдамдығына, тығыздығына тәуелді

5.2 Что такое давление газа?

- Давление газа – это результат ударов молекул газа о стенки сосуда

5.3 What is an ideal gas?

An ideal gas - a gas in which the interaction between molecules is negligible


E-learning

Библиотека



Флипчарт

















Пазл жинау

(үстел үстіндегі өздеріне арналған қағаз қиындылары жинау арқылы 3 топқа бөлінеді)

Ақ қағаз А3

Фломастерлер

Оқулық



Дәптер

Үлестірме

Сабақтың аяқталуы

4 минут

Сабақты үш тілде қорытындылау /Тілек айту/

  • Нәтижелі сабақ үлгісін көрсеткендерін үшін алғыс білдіремін!

  • Благодарю Вас за плодотворный урок и желаю процветания!

  • Thank you for your successful work! I wish you good luck!

Бағалау. Критериалды бағалау әдісі арқылы жүзеге асады. Оқушы өзін-өзі, топ басшысы, сондай-ақ эксперттердің берген ұпайлары, қорытындысында мұғалім өз ұпайларын қойып бағасын шығарады.

Бағалау парақшасы

Кері байланыс

4 минут

«Бес саусақ» әдісі арқылы жүзеге асады. Оқушылар сабақ бойынша алған әсерлерін бес саусақтың параметрлеріне сәйкес пікір түрінде жазады.



[pic]

Үлестірме








Кейінгі тапсырмалар

§ 4.5

9 Жаттығу / 9-12/ есеп шығару
















Кері байланыс «Бес саусақ».

[pic]

Шынашақ (кіші бөбек)– ойлау процессі; мен бүгін қандай ақпарат не тәжірибе алдым?

Аты жоқ саусақмақсатқа жету; мен бүгін не істедім және не нәрсеге қол жеткіздім?

Ортан тереккөңіл-күй жағдайы; менің бүгінгі көңіл-күйім қандай және ол жұмыс барысына қалай әсер етті? Неліктен?

Сұқ саусақ (балаң үйрек)– көмек, қызмет көрсету; мен бүгін кімге көмек көрсеттім? Ол қандай нәтиже берді?

Бас бармақөзін-өзі бағалай, белсенділік таныту; Мен өзімді қалай сезіндім? Неліктен? Ертеңгі күнге қандай жоспарым бар?




















[pic]




Бағалау парағы


Топтың аты- Эксперттің аты-жөні-


Оқушының аты-жөні


Бағалаушылар

І

Үй тапсырмасы

ІІ

топпен

жұмыс

ІІІ

Жұптық

жұмыс

ІV

Жеке

жұмыс

V

Бекіту

Барлық

ұпай саны

1


Өз бағасы







Топ жетекшісінің бағасы







Эксперттер бағасы







Мұғалімнің бағасы







Қорытынды баға







2


Өз бағасы







Топ жетекшісінің бағасы







Эксперттер бағасы







Мұғалімнің бағасы







Қорытынды баға







3


Өз бағасы







Топ жетекшісінің бағасы







Эксперттер бағасы







Мұғалімнің бағасы







Қорытынды баға







4


Өз бағасы







Топ жетекшісінің бағасы







Эксперттер бағасы







Мұғалімнің бағасы







Қорытынды баға







5


Өз бағасы







Топ жетекшісінің бағасы







Эксперттер бағасы







Мұғалімнің бағасы







Қорытынды баға







6


Өз бағасы







Топ жетекшісінің бағасы







Эксперттер бағасы







Мұғалімнің бағасы







Қорытынды баға







7


Өз бағасы







Топ жетекшісінің бағасы







Эксперттер бағасы







Мұғалімнің бағасы







Қорытынды баға








Ең жоғары ұпай-5.

21-25 ұпай аралықтары-"5"-ке бағаланатындар;

14-20 ұпай аралықтары- "4"-ке бағаланатындар;

8-13 ұпай аралықтары- "3"-ке бағаланатындар;

0-7 ұпай аралықтары- "2"-ге бағаланатындар