Қысқа мерзімді сабақ жоспары № __14__ ____ Тоқсанбай М.С.__
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы. Мерзімі 19.10.2016
22.10.2016
Сынып 9 «ж,з,к»
9 «е»
Мақсаты:
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы жайлы мағлұмат беру;
Бүкіл әлемдік тартылыс заңын күнделікті тұрмыста және формулаларын есептер шығаруда қолдана білуге үйрету;
Өзін-өзі бағалауға баулу
Кіріспе сабақ +
Жаңа материалды меңгеру сабағы
Қайталау білімді жүйелеу сабағы
Білімді тиянақтау сабағы
Кіріктірілген сабақ
ББД-ны дамыту ж/е бекіту сабағы
Бинарлы сабақ
+
Аралас сабақ
ББД-ны бекіту ж/е қалыптастыру сабағы
ББД-ны тексеру,бағалау сабағы
Сабақ түрі
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы жайлы мағлұмат беру;Бүкіл әлемдік тартылыс заңын күнделікті тұрмыста және формулаларын есептер шығаруда қолдана білуге үйрету Оқушылардың ой-өрісін дамытып, ғылыми ойқорытындыларын жасауға жетелеу, ғылыми дүниетанымын қалыптастыру.
Азаматтық, адамгершілік, еңбекке, жауапкершілік тәрбиесіне баулу
Міндет
тері:
кестелер
+
жаттығулар жинағы
+
иллюстрация, ұлы тұлғалар портреті, оқулық
стикер
сызба
таратпа материалдар
дидактикалық жинақтама
ТСО
+
оқулық
тапсырмалар карточкасы
маркерлер, А-4, А-3 парақтары,
тесттер
Сабақтың жабдықталуы мен дидактикалық материалдар:
Күтілетін нәтиже:
Өзін-өзі бағалай алатын болады
Жаңа түсінік: ________бүкіләлемдік тартылыс заңы________________________________________________________
Сабақтың барысы
Сабақтың мазмұны
Белсенді оқытуда қолданылатын формалар.Оқытудың стратегиялары мен техникалары.
Бағалау
І.Ұйымдастыру (2 минут)
Сәлемдесу
Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу
Түгелдеу
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (4 минут)
Ньютонның ІІІ заңы қалай тұжырымдалған?
Салыстырмалы принцип дегенді қалай түсінесіңдер?
ІІІ. Талқылау үшін сұрақтар беріледі (3 минут)
Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдаңдар.
Бүкіләлемдік тартылыс заңын ашу барысында Ньютон қандай болжам ұсынды?
Неліктен Айдың Жерді айналу үдеуі жерге жақын аралықтағы дененің еркін түсу үдеуінен аз болады?
«кластер»
«жұмбақ»
Миға шабуыл
Аяқталмаған сөйлем
Қияли қосымша
Сахналау
Иә – жоқ әдісі
Танымдық жаттығу
Формативті
Суммативті
Формативті
Суммативті
Формативті
Суммативті
-Жер радиусы // -Жерден Айға дейін қашықтық. // тәулік
; , осыдан ; R мен Т-ның мәндерін қойсақ, онда
; ал , // осыдан немесе , демек центрге тартқыш үдеу Жердің центріне дейінгі қашықтықтың квадратына кері пропорционал кемиді. Сонымен қатар F~Mm
~
немесе
G-гравитациялық тұрақты. G=6,673ּ10-11Нּм2/кг2
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы: екі нүктелік денелер арасындағы өзара әрекеттесу күші олардың массаларының көбейтіндісіне тура пропорционал, ал ара қашықтығының квадратына кері пропорционал.
G-гравитациялық тұрақты. G=6,673ּ10-11Нּм2/кг2
Бақылау сұрақтары:
Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдаңдар.
Бүкіләлемдік тартылыс заңын ашу барысында Ньютон қандай болжам ұсынды?
Неліктен Айдың Жерді айналу үдеуі жерге жақын аралықтағы дененің еркін түсу үдеуінен аз болады?
Кавендиш кім?
«Алма түсу» дегенде кім есімізге түседі?
Зигзаг - 2
Инсерт
Экспертиза
Өрмекші торы
Тілек ағашы
«жұмбақ»
Үзіліспен оқу
Формативті
Суммативті
Формативті
Суммативті
III. Рефлексия
1) Сабақты қорытындылау: (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут)
Өтілген материалды тиянақтау // Бағалау
2) Үй тапсырмасы: Бүкіл әлемдік тартылыс заңы. Есептер жинағынан 9,11-9,15
Миға шабуыл //Бақылау сұрақтары //Суретке жан бітіру// Қарлы кесек// Бином фантазии// Суретке жан бітіру // Синквейн
Формативті
суммативті