Сабақ: 12 | Күні: 11.10.2016 Ғ.Ә.Өмірбеков Пәні: физика Сынып: 9 |
Сабақтың тақырыбы | §13.14. Ньютонның ІІІ заңы. Салыстырмалылық принципі |
Мақсаты | Ньютонның үшінші заңы туралы мағлұмат беру. |
Міндеті | Ньютонның ІІІ заңы. Салыстырмалылық принципі жайлы мағлұмат беру Ньютонның ІІІ заңы. Салыстырмалылық принципін күнделікті тұрмыста және формулаларын есептер шығаруда қолдана білуге үйрету Топта бағалауға баулу |
Күтілетін нәтижелер | Ньютонның ІІІ заңы. Салыстырмалылық принципі жайлы мағлұмат алады Ньютонның ІІІ заңы. Салыстырмалылық принципін күнделікті тұрмыста және формулаларын есептер шығаруда қолдана білуге үйренеді Топта бағалай алатын болады |
Керекті жабдықтар | Оқулық, дәптер. |
Сабақ барысы |
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
І.Ұйымдастыру (2 минут)
| Сәлемдесу
Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу
Түгелдеу
1.2. Топқа бөлу | Сәлемдеседі. Сабақта жоқ оқушыны анықтайды. 1,2,3 сандарына байланысты 3 топқа бөлінеді |
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (4 минут) | Ньютонның екінші заңы не жайында айтылған? Күштің қандай түрлерін осы уақытқа дейін өттік? Дене массасы жайында не білеміз?
| Сұрақтарға жауап береді. |
ІІІ. Талқылау үшін сұрақтар беріледі (3 минут)
| Ньютонның ІІІ заңы қалай тұжырымдалған? Салыстырмалы принцип дегенді қалай түсінесіңдер?
| Сұрақтарға жауап беріп талқылайды. |
ІҮ. Негізгі бөлім (20 минут)
| Топтық жұмыс «Джигсо» Әр топқа бөлімдерді бөліп рөлдерді тарату: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушы. Жұмыс жоспарымен таныстыру: Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылау және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізу. Жұптық жұмыс «Пилот–Штурман»: Жұпқа бөліп, тапсырма беру Жеке жұмыс «Блум таксономиясы» Тапсырманы таратып беру | Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін атқарады. Топ пікірлерін ортаға салады.
берілген тапсырманы орындайды Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау. |
Ү. Кері байланыс (3 мин) | не үйрендім, не қиын болды | Кері байланыс парағын толтырады |
ҮІ. Бағалау | Сабаққа қатысуына қарай, бағалау парағымен салыстыра бағалау | Тиісті бағаларын алады. |
ҮІІ. Үйге тапсырма | §13.14. Ньютонның ІІІ заңы. Салыстырмалылық принципі | Күнделікке жазып алады. |
Бақылаушының бағалау парағы
Көш басшы
Хатшы
Баяндамашы
Уақыт сақшысы
1
Тақырыптың ашылуына үлес қосу
2
Міндетін атқару
3
Топтық жұмысқа атсалысуы
Бақылаушының бағалау парағы
Көш басшы
Хатшы
Баяндамашы
Уақыт сақшысы
1
Тақырыптың ашылуына үлес қосу
2
Міндетін атқару
3
Топтық жұмысқа атсалысуы
Бақылаушының бағалау парағы
Көш басшы
Хатшы
Баяндамашы
Уақыт сақшысы
1
Тақырыптың ашылуына үлес қосу
2
Міндетін атқару
3
Топтық жұмысқа атсалысуы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
Кері байланыс парағы
«Блум таксономиясы»
4
Талдау
Қозғалыстағы дене мен тыныштықтағы денені салыстыр?
5
Жинақтау
Гантель көтеріп тұрған баланы түсіндір?
6
Бағалау
Денеге күш түсіргенде Ньютонның ІІІ заңының орындалуының маңызы қаншама?
«Блум таксономиясы»
4
Талдау
Қозғалыстағы дене мен тыныштықтағы денені салыстыр?
5
Жинақтау
Гантель көтеріп тұрған баланы түсіндір?
6
Бағалау
Денеге күш түсіргенде Ньютонның ІІІ заңының орындалуының маңызы қаншама?
«Блум таксономиясы»
4
Талдау
Қозғалыстағы дене мен тыныштықтағы денені салыстыр?
5
Жинақтау
Гантель көтеріп тұрған баланы түсіндір?
6
Бағалау
Денеге күш түсіргенде Ньютонның ІІІ заңының орындалуының маңызы қаншама?