Краткосрочный план по физике на тему қысымның қатты денелер, сұйықтар

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сыныбы: 7

Күні: 27.01.2016 ж Пәні: Физика Пән мұғалімі:Балманова Г.М.

Сабақтың тақырыбы:

Қысымның қатты денелер, сұйықтар және газдар арқылы берілуі. Паскаль заңы.

Сілтеме:

Оқулық «Физика және астрономия» 7-сынып Р.Башарұлы,Д.Қазақбаева, У.Тоқбергенова,

Алматы «Атамұра» 2012

Мақсаты:

  • Қысымның қатты денелер, сұйықтар және газдар арқылы берілуін түсіндіру.

  • Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыра отырып топпен бірлесіп жұмыс жасау дағдылары мен өзара және өзін бағалауға дағдыландыру.

Күтілетін нәтиже:

Оқушылар:

  • Қысымның қатты денелер, сұйықтар және газдар арқылы берілуін түсіндіру.

  • Топпен жұмыс жасауда ережені ұқыпты сақтай білуге дағдыланады;

  • Критерий бойынша бағалау қалыптасады.

Негізгі дереккөздер:

Оқулық,интерактивті тақта, плакат, таратпа материалдар, стикер,тақта,

Әдіс-тәсілдер:

Диалог, топтық жұмыс, АКТ, СТО, «Джигсо» әдісі,рефлексия, кітаппен жұмыс

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

(3 мин)

  • Оқушылармен амандасу;

  • Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру;

  • Сыныпта психологиялық ахуал тудыру мақсатында «Шаттық шеңберін» өткізіу(Оқушылар бір-біріне жақсы тілектермен сәттілік тілейді).

  • Оқушыларды 4 топқа бөлу (молекулалар тринигі арқылы бөлінеді)

Кезеңдер

Блум таксономиясы

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Үй тапсырмасын тексеру

Білу


Диалог жүргізу арқылы өткен сабақты пысықтау мақсатында 4 топтың оқушылары бір-біріне сұрақтар қояды.

Әр топтан оқушылар жауап береді.


Жаңа білімді меңгерту

Түсіну

Тақырыпты оқулық арқылы түсінуде «Жигсо» әдісін қолдану.


Оқушылар түсінгендерін топта талдайды және өз түсінгендерін басқа топтағыларға түсіндіреді.

Пысықтау

Қолдану

Алған білімді практикада қолдана білуге үйрету үшін топтарға есептер беру:

  1. Мұз 90кПа қысымға төтеп береді. Осы мұздың үстімен массасы 5,4т, бір шынжыр табанының ауданы 1,5м2 трактор өте ала ма?

  2. Төртбұрышты шыны ыдыстың табанының ұзындығы 50см, ені 20см . Осы ыдысқа 5л су құйылды.Судың ыдыс түбіне түсіретін қысымы қандай?

  3. Массасы 300кг жону станогі төрт тағанды аяғымен жерге қойылған. Әр аяғының ауданы 50 см2 деп алып, станоктың жерге түсіретін қысымын анықта.

  4. Массасы 45кг, ал бір аяқкиімінің табанының ауданы 150см2болатын бала , еденге қандай қысым түсіреді?


Берілген тапсырманы оқушылар жұппен орындайды.

1

Берілгені: Х.б.ж. Шешуі: Есептелуі:

m=5,4т = 5400кг p= p=

S=1,5м2 =18кПа

т/к: p-? p= Ж: өте алады.

2

Берілгені:Х.б.ж. Шешуі: Есептелуі:

а=50см= 0,5м p= p=

в=20см= 0,2м p= ==500Па

ρс= 1000кг/м3 V=5л= 0,005м3 Ж: р=500Па

т/к: p-?

3

Берілгені: Шешуі: Есептелуі:

m=300кг p= p= =15кПа

S=50см2=0,005м2; p= Жауабы: p=15кПа.

т/к: p-?

4

Берілгені: Шешуі: Есептелуі:

m=45кг p= = ; p= S=150см2=0,015м2 =15кПа

т/к: p-? Жауабы: p=15кПа

Бекіту

Талдау

Қосымша дәптермен жұмыс.


Оқушылар берілген тапсырманы қосымша дәптерден орындайды.

Қорытындылау

Жинақтау

«Ыстық орындық» ойыны арқылы жаңа сабақты жинақтау.

Әр топ ыстық орындыққа өз көшбасшыларын анықтап жібереді. Өтілген тақырып бойынша сұрақтар қойылады.


Бағалау

Критерийлер бойынша формативті бағалау.

Табыс критерийлері арқылы бағаланады.


Үйге тапсырма беру.


§34 оқу. Кітаптағы жаттығу есептерін шығару.



Рефлексия (1мин)

«Не білдім», «Не білгім келеді?» сұрақтары қойылады.

Оқушылар өздерінің сабақтан не алғанын,нені түсінбегенін «Пікірлер қоржынына» салады.