№29 Сабақ
Сыныбы: ______ Күні:__________ Пәні: Физика
Сабақтың тақырыбы: Дененің салмағы. Салмақсыздық. Динамометр.
Сабақтың мақсаты мен міндеттері: Салмақ, салмақ бірлігі, формуласы және оның өзгеру себептері туралы білім беру. Салмақтың адам өміріндегі маңыздылығы көрсету арқылы ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, алған білімдерін қолдана білуге үйрету, жеке тұлғалық қабілетін дамыту;
Сабақ барысы:
І. Қызығушылығын ояту
Дененің салмағы деген не? Салмақ пен массаның айырмашылығы неде? - деген сұраққа жауап іздеу.
ІІ. мағынаны ашу
Дененің тіреуге немесе аспаға әсер ететін күші салмақ деп аталады. Салмаққа қарсы күші тіреудің немесе аспаның реакция күші.
Салмақ пен массаның айрмашылығы неде?
Жауабы: салмақ бұл күш, ал масса табиғатта бар барлық денеге тән инерттілік және гравитациялық қасиетін сипаттайтын шама.
Ал ауырлық күші мен салмақтың арасындағы айырмашылық неде?
Жауабы: ауырлық күші Жердің денені өзіне тартуы салдарынан болатын күш. Ал салмақ бұл дененің басқа бір денеге әсерін көрсететін күш. [39]
[pic] [pic]
[pic]
14-тірек сызба дененің салмағын түсіндіруге мүмкіндік береді
сызба 14
[pic]
III. Оқушылардың білімдерін бекіту
А) Бекіту сұрақтары
1. Салмақсыздық күйдегі дененің массасын қалай өзгертуге болады?
2. Лифт қозғалғанда асқын салмақ қай кезде біленеді?
3. Салмақсыздық жағдайда суды бір ыдыстан екінші ыдысқа қалай құюға болады?
Б)Есептер шығару
1. Лифтінің жоғары көтеріле бастау сәтіндегі үдеуі а=0,2м/с2 болса, массасы 50 кг баланың лифтідегі салмағы қандай?
2. Массасы 500г допты тік жоғары 0,6 м/с2 үдеумен лақтырсақ онда доптың салмағы неге тең?
3. Дене 1,5м/с2 үдеумен төмен қарай түскенде салмағы неге тең? Дене массасы 40 кг
4. Жерде массасы 6 кг жәшік жатыр. Жәшіктің салмағы қандай?
5. Массасы 50 кг адамның Жерге түсіретін салмағы қандай?
6. Массасы 40 кг бала 5кг сөмкені өзімен көтеріп ұстап тұр. Баланың салмағы қандай?
VІІ. Бағалау.
VІІІ. Үйге тапсырма: §31. 13-жаттығу №4-5