№ 5 сабақ.
Сабақтың тақырыбы: Конвекция
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: оқушыларға конвекция құбылысын, яғни сұйықтар мен газдардағы жылу берілу механизмін түсіндіндіру; табиғаттағыконвекция құбылысын қарастыру барысында окушылардың таным белсенділіктерін арттыру.
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
Сабақтың түрі:жаңа білімді қалыптастыру, жалпылау
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Әңгіме, лекция, дискуссия, кітаппен жұмыс.
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер,
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу;
2. Оқушыларды түгендеу;
3. Сынып болмесінің тазалығын тексеру;
4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері);
5. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ.ДК Білімді жан-жақты тексеру./ ІV. ДК. Жаңа материалды қабылдауға әзірлік, мақсат қою.
а) жаппай сұрау
1) Дененің ішкі энергиясы дегеніміз не?
2)Дененің ішкі энергиясын қалай өзгертуге болады?
3)Жылу берілу дегеніміз не? Жылу берілудің түрлері.
4)Жылу өткізгіштік дегеніміз не?
5)Жылу өткізгіштік касиеттеріне карай заттар қандай топтарға бөлінеді?
V. ДК.Жаңа материалды меңгерту:
Негізгі материал:
Конвекция құбылысы.Еркін және еріксіз конвекция.
1. Оқушылар алдына мәселе қою:
Неліктен жылу қондырғылары едснге жақын орналастырылады?
Дегенмен бөлменің жоғары жағындағы ауаның температурасы әдетте төменгі жағынан жоғары болуының себебі неде?
Еске түсірелік, Архимед күші дегеніміз не?
Су калай жылытылады? Неліктен?
Деректер келтіру:
1)100°С-тағы 1м3 судьщ ыасссасы 0°С-тағы судын массасынан 42 кг кем болады.
2.Тағы сол сияқты , 0°С-тағы 1 м3 ауаның масссасы 0°С-тагы ауаның массасынан 1,4 есе аз. Осылардын себебі неде екен?
Қыздырылған плитаның немесе шамның үстіндегі жылы ауаның ағынын бақылау.
Конвекция кезінде сұйықтың немесе газдың ағыны аркылы энергияның тасымалдануы.
Сұйыктар мен газдардағы конвекция құбылысын түсіндіру.
Табиғи конвекция жөніндетүсінік беру.
Еріксіз конвекция.
Сұйықгар мен газдарды төменгі жағынан қыздырылуын тусіндіру.
Қатты денелердегі конвекция кұбылысының байкалмайтындығы.
Осы деректерді қатты денелердің молекулаларының өзара әсерлесуі жэне қозғалыс сипаты жөніндегі білімдері нсгізінде тусіндіру.
2- сурет Көрсетілімдер.
Конвекция құбылысын қолдан жасаған прибор көмегімен көрсетуге болады (2-сурет)
Кодоскоп пленкасынан тесіктері бар, тусті суреттер жапсырылған цилиндр жасап электр шамына кигізеді.(цилиндр конвекциялық ағындар нәтижесіндс айналуы тиіс).
VІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын қабылдаудағы оқушы түсінігін тексеру.
§6 сұрақтарын талдау.
VІІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.
Есептер шығарту
VIІI.ДК. Бағалау. Үй тапсырмасын беру: §6.3-жаттығу, №4 эксперименттік тапсырма.