Урок по физике Закон захавання механічнай энергіі

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Закон захавання механічнай энергіі

Мэта: Стварыць умовы для фарміравання ўменняў, якія забяспечваюць самастойнае паспяховае прымяненне закону захавання механічнай энергіі да вырашэння задач на пераўтварэнне энергіі придвижении цел.

Спрыяць развіццю ўменняў самастойна вылучаць галоўнае, абагульняць і сістэматызаваць існуючыя веды. Развіваць уменне граматна выказваць свае думкі, будаваць лагічна вытрыманы аповяд.

Працягваць працаваць над удасканаленнем якасцяў, якія адлюстроўваюць стаўленне да іншага чалавека: дысцыплінаванасць, ветлівасць, добрасумленнасць, таварыства.

Ход урока

  1. Арганізацыйны момант.

  2. Праверка дамашняга заданя.

Праверка дамашняга задання па картках

Пакуль вучні выконваюць заданні на картках з класам праважу франтальны апрос.

Пакуль вашы таваршчы выконваюць заданні давайце з вамі успомнім з якімі двума відамі энергій мы з вамі пазнаёміліся на папярэднім уроку? (Патэнцыяльная і кінетычная)

У якім выпадку мы можам сцвярджаць што цела валодае кінетычнай энергіяй?(калі цела рухаеца).

Што выражае кінетычная энергія?(Кінетычная энергія выражае здольнасць цела, якое рухаеца выконваць работу)

Запішыце формулу для кінетычнай энергіі(K=)

Ад чаго залежыць кінетычная энергія?(ад масы і скорасці)

А калі мы гаворым пра адно і тое ж цела?(толькі ад скорасці)

У якіх адзінках вымяраеца кінетычная энергія?(У Джоулях)

Якой энергіяй валодаюць нерухомыя целы?(Патэнцыяльнай)

Што характэрызуе патэнцыяльная энергія?(здольнасць цела выконваць работу)

Ад чаго залежыць патэнцыяльная энергія?(Ад вышыні(выбару нулявога узроўню) і ад масы)

Па якой формуле мы можам знайсці патэнцыяльную энергію?( П=mgh)

Вельмі добра. Зараз мы з вамі падайшлі да тэмы нашага урока.

  1. Новая тэма.

Адкрыйце сваі сшыткі і запішыце сёнешнюю дату і тэму “Закон захаваняя механічнай энегріі”

На сёняшнім уроку мы з вамі даведаемся пра пераўтварэнне аднаго віда энергіі у другі. Сфармулюем закон захаваняя энергіі. І даведаемся яшчэ пра адзін від энегіі.

Давайце з вамі успомнім задачу якую мы з вамі рашалі на папярэднім уроку. Адкрыйце каліласка свае падручнікі на старонцы 84. Практыкаванне 3 №3.

Хто нам зачытае умову?

На дошцы ужо запісана рашэнне гэтай задачы

Мы з вамі напісалі што кінетычнаяэ нергія ў верхнім пункце ройна нулю але чаму так? Ведь наш мяч рухаўся? А мы гаварылі што цела якое рухаеца валодае кінетычнай энегіяй, так куды яна дзелася. Давайце прасочым за гэтым рухам больш падрабязна.

  1. Мы падкідваем мяч і ён набывае кінетычную энегію. Тут усе са мной згодны? (ДА)

  2. Шарык рухаеца у верх..Мы з вамі гавырылі што у верхнім пункце сваёй траекторыі шарык спаніца значыць чым большую вышыню ён набывае тым меншае яго скорасць. А калі меншае скорасць то і памяншаеца кінетычная энергія. Тут усе са мной згодны?(Да)

  3. Нам засталося выявіць куды знікае наша кінетычная энергія. Мы сказалі што чым вышэй тым менш скорасць. Што тут змяняецца акрамя скорасці?(Вышыня)

  4. Мы з вамі выявілі што змяняецца вышыня. А калі змяняеца вышыня то што яшчэ змяняецца?(Патэнцыяльная энергія)

  5. У верхнім пункце пад’ёму кінетычная энергія =0, а патэнцыяльная максімальна. У дадзеным прыкладзе адбываецы пераўтвырэнне энергіі аднаго віду у другі.

Калі наш шарык падае то таксама будзе адбывацца пераўтварэнне энергіі: з памяньшэннем вышыні павялічваеца кінетычная энегія.

Можна зрабіць вывад што кінетычная і патэнцыяльная энергіі узаема пераўтваральныя.

А зараз мы з вамі выявім ці заўсёды кінетычная энергія поўнасцю пераходзьць ў патэнцыяльную і наадварот. Старонка 85 вашага падручніка і настасся нам раскажа пра што яна даведалася? Добрадзякуй настасся. Запішам поўная мехаічная энергія цела, роўная суме кінетычнай і патэнцыяльнай энергіі, захоўваеца.

Але бываюць выпадкі калі гэты закон не выконваецца гэта калі сілы супраціўлення неабходна улічваць.

Мы з вами многа працавали а зараз давайце крыху адпачнем.

Фізкультхфілінку мы чакаем,

Угору рукі падымаем.

Мы прысядзем, мы ўстанем

 І да сонейка дастанем.

Па падлозе – па дарожцы-

На адной паскачам ножцы.

А калі пакружымся,

Станем мы, як ружачкі.-

З шчочкамі румянымі,

Як грыбкі- крамянымі.

Добра разам весяліцца,

А цяпер- хутчэй вучыцца.

  1. Замацаванне ведаў.

  2. А зараз мы з вамі рашым задачку практыкаванне 13 № 5

  3. Рэфлексія

  4. Што вы новага даведаліся на сёняшнім уроку?

  5. Заданне на дам.

  6. Параграф 21. Адказаць на кантрольныя пытанні.