Физика пәнінен 10-сыныпқа арналған ОМЖ

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


10- сынып Физика және астрономия Жыл кестесі 2016-17 оқу жылы


Практи

калық

Көрсетілім

Бақылау

Жоба

Механика

Кинематика

8 сағ

1

1

3

1


Динамика


11 сағ

3

1

14

1


Сұйықтар мен газдардың қозғалысы

3 сағ

-






Молекулалық-кинетикалық теория негiздерi

5 сағ

1

-

3

1


Молекулалық физика

Газ заңдары

7 сағ

-

-

-



Термодинамика негiздерi


9 сағ

1

2

1

1


Сұйық және қатты денелер


7 сағ

1

-

6

1


Электродинамика


Электростатика

14 сағ

-

1

5



Тұрақты электр тогы заңдары

16 сағ

3

1

6

1


Магнит өрiсi

8 сағ

1


5



Электромагниттiк индукция

6 сағ

1

-

2

1



Физикалық практикум

4 сағ







Уақыт қоры

4 сағ







Барлығы:

102 сағат

12

6

45

7




І тоқсан

10- сынып « Қайталау» (4 сағ) ОМЖ

Бөлін

ген

сағат

Сабақ

түрі

Сабақ

реті

Тақырыбы

Сағ

ат

саны

Сабақ

формасы

Мақсат


модульдер


Оқып-үйренудің нәтижесі

Бағалау


мерзімі

8

Сөйлесу

1/1

Кинематика

және

динамика

негіздері

1

Пысық

тау

сабағы

Механика бойынша алған білімдерін бір жүйеге келтіру; тақырып бойынша алған білімдерін терендету, еске түсіру және пысықтауды ұйымдастыру. Қорытындылау қабілетін калыптастыруды жалғастыру

АКТ, СТОү, ОжОЖТ, ОЖЕСО, ООБ


Физикалық құбылыстар

ды сипаттау,түсіндіру

дағдысын жетілдіреді,

қозғалыс ұғымын терең

түсініп, қозғалыс түр

лерін пысықтайды.

Есептер шығарады.

Өзін-өзі, бір-бірін, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы



Сөйлесу

2/2

Сақталу

заңдары.

Тербелістер

мен

толқындар.

1

Пысық

тау

сабағы

Сақталу заңдарының ерекшелік

терін игеруді камтамасыз ету;

оқушылардың шығармашылық

қабілеттіліктерін дамыту,

өз беттерімен есептерді шешу

дағдылырын дамыту. Тербелістер

мен толқындарды сипаттайтын

негізгі шамаларды анықтай білу

дағдыларын пысықтау.

АКТ, электрон

ды окулық ОжОЖТ, ОЖЕСО, ООБ

Сақталу заңдарының

ерекшеліктерін қайталайды;

Өз беттерімен есептерді

шешудағдылырын

дамытады.Тербелістер

мен толқындарды

сипаттайтын негізгі

шамаларды анықтай білу

дағдыларын пысықтайды.

Өзін-өзі,

Мұғалім

нің жиынтық бағалауы






3/3

Атом және

ядролық физика

1

Пысық

тау

сабағы

Көкжиекке бұрыш жасай

лақтырған дене козғалысын

зерттеу дағдыларын калыптас

тыру. Экспериментті

орындау, өлшеу нәтижелерін

өңдеу, , қорытынды жасау,

өлшеу нәтижесіндегі

қателіктерді бағалау

дағдысын дамыту.

АКТ, СТОү, ООБ

Көкжиекке бұрыш жасай

лақтырған дене козғалы

сын зерттеу дағдылары

калыптасады. Экспери

ментті орындау, өлшеу

нәтижелерін өңдеу,

қорытынды жасау,

өлшеу нәтижесіндегі

қателіктерді бағалайды.


Мұғалім

нің жиын

тық бағалауы



Қоры

тынды

4/4

0-дік

бақылау

жұмысы

1

0-дік

бақылау

жұмысы

9-сынып курсы бойынша игерген ББД мен ФС дағдылары мен өздігінен жұмыс істеу қабілеттерінің беріктігін анықтау.

ООБ

9-сынып курсы

бойынша игерген ББД беріктігін көрсетеді.

Мұғалім

нің жиынтық бағалауы




10- сынып « Кинематика (8 сағ)» ОМЖ

Бөлін

ген

сағат

Сабақ

түрі

Сабақ

реті

Тақырыбы

Сағат

саны

Сабақ

формасы

Мақсат


модульдер


Оқып-үйренудің нәтижесі

Бағалау


мерзімі

8

Кіріспе

5/1

Қозғалыс-

материяның

басты қасиеті.

Түзу сызықты

қозғалыс.

механиканың

негізгі

үғымдары мен

теңдеулері.

Есептерді

шешу

1

Пысық

тау

сабағы

Классикалық механика бойынша алған білімдерін бір жүйеге келтіру; олардың осы тақырып бойынша алған білімдерін терендету, окушылардың өз білімдерін жүйеге келтіріп, корытындылай білу қабілетін калыптастыруды жалғастыру




АКТ, СТОү, ОжОЖТ, ОЖЕСО, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.


Физикалық

құбылыстарды

сипаттау және

түсіндіру

дағдысын

жетілдіреді,

қозғалыс ұғымын

терең түсініп,

қозғалыс түрлерін

пысықтайды.


Өзін-өзі, бір-бірін, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




Сөйлесу

6/2

Қозғалыстың

төуелсіздік

принципі.

Еркін түсу.

Ауырлық күші

әсерінен дене

нің козғалысы

(вертикаль

бойымен жоға

ры ,төмен

қозғалыстар)

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Қозғалыстың тәуелсіздік

принципін жөне ауырлык

күшінің өсерінен дене

қозғалысының ерекшеліктерін

игеруді камтамасыз ету;

өз беттерімен есептерді шешу

дағдылырын дамыту. Еркін түсу

үдеуінің дене массасына

тәуелсіздігін түсіндіруде

шығармашылық қабілеттіліктерін

дамыту.


АКТ, электрон

ды окулық ОжОЖТ, ОЖЕСО, ООБ

Вертикаль лактырылған

дененің козғалысын

есептеу негізінде козғалыс

тың төуелсіздік принципі

жатқанына назар аударады.

Еркін түсу

үдеуінің дене массасына

тәуелсіздігін түсіндіруде

шығармашылық

қабілеттіліктерін

дамытады.


Өзін-өзі,

Мұғалім

нің жиынтық бағалауы






7/3

Ауырлық күші

әсерінен

дененің

козғалысы

(горизонталь,

горизонтқа

бұрыш жасай )

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Ауырлық күші әсерінен дененің

горизонталь, горизонтқа

бұрыш жасай козғалысын

зерделеу мен ерекшеліктерін

анықтауды меңгеруге

бағытталған іс-әрекет ортасын

құру.Тәжірибеге бағытталған

оқытуды ұйымдастыру.


АКТ, СТОү, ОжОЖТ, ОЖЕСО, оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

Ауырлық күші әсерінен

дененің горизонталь,

горизонтқа бұрыш жасай

козғалысын зерделейді.

Ерекшеліктерін

анықтауға меңгеруге

бағытталған іс-әрекет

жасайды.

Өмірмен байланысты

мысалдарды қарастырады.

Өзін-өзі, бір-бірін, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы





8/4

"Дененің үшу

қашыктығының

лактыру

бұрышына

тәуелділігін

зерттеу"

1

Лаборато

риялық

жұмыс

1

Көкжиекке бұрыш жасай

лақтырған дене козғалысын

зерттеу дағдыларын калыптас

тыру. Экспериментті

орындау, өлшеу нәтижелерін

өңдеу, қорытынды жасау,өлшеу нәтижесіндегі қателіктерді

бағалау дағдысын дамыту.

АКТ, СТОү, ООБ

Көкжиекке бұрыш жасай

лақтырған дене козғалы

сын зерттеу дағдылары

калыптасады. Экспери

ментті орындау, өлшеу

нәтижелерін өңдеу,

қорытынды жасап,

қателікті анықтайды.


Мұғалім

нің жиын

тық бағалауы




9/5

Нүктенің шең

бер бойымен

қозғалысы

(бірқалыпты,

бірқалыпсыз)

Траекторияның

қисықтық

радиусы

1

Жаңа

білімді

меңгеру. Есептер шығару

Нүктенің шеңбер бойымен

козғалысының ерекшеліктерін

жөне сол козғалыстың заңдарын

түсінуді камтамасыз ету, өз

бетінше жүмыс жасауын

дамытуды жалғастыру.ҒЖС

дамытуға байланысты

тапсырмалар беру.

СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, ООБ

Сызықтық және бұрыштық жылдамдық формуласын есеп шығаруда қолдана білуге үйренеді. Нормаль, тангенциал үдеулер үғымын меңгереді. Толық үдеудің формуласын қорытып шығарады.

Өзін-өзі, топтық,

Мұғалім

нің жиынтық бағалауы






10/6

Нүктенің

қозғалысын компьютерлік

модельдеу


Практи

калық

жұмыс

1

Қозғалыстың векторлық түрде

жазылу артықшылығын,

денелердің бір-біріне қатысты қозғалысын сипаттау

білімдерін толықтыруға бағыт

беру. Компьютерлік модельдеу

әдісін қолдануды ұйымдастыру

СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, ООБ

Қозғалыстың векторлық

түрде жазылу артық

шылығын түсінеді, дене

лердің қозғалысын

сипаттауды компьютер

лік модельдеу арқылы

зерделейді.

Өзін-өзі, Мұғалім

нің жиынтық бағалауы




Қоры

тынды

11/7

Галилей

түрлендірулері.

Инерциялық

санақ жүйелері.

Механикалық қозғалыстың

салыстырмалы

лығына

есептер шығару.

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Санақ жүйелері және Галилей түрлендірулері туралы окушылардың білімдерін тереңдету, классикалық физикадағы ин-варианттык шамалар туралы үғымдар беру. Әр түрлі инерциялық санақ жүйесіндегі қозғалыстарды есептеу икемдігін камтамасыз ету.

АКТ, электрон

ды окулық

ДжТОЖ, ОжОЖТ, ООБ

Ньютон механикасындағы инварианттық шамалармен танысады. Өзеннен жүзгішті өткізудің үш жағдайын карастырады. Санақ жүйелері және Галилей түрлендірулері туралы білімдерін тереңдетеді.

Мұғалім

нің жиынтық бағалауы







12/8

Ілгерілемелі

және

айналмалы

қозғалыс

кинематикасы.


Есептер

шығару

Ілгерілемелі және айналмалы

қозғалыс кинематикасы

бойынша білімдерін пысықтау,

ББД олқылықтарды

жою шараларын ұйымдастыру.

ДжТОЖ, ОжОЖТ, ООБ

Ілгерілемелі және айнал

малы қозғалыс кинемати

касы бойынша ББД

пысықтайды,олқылық

тарды анықтайды.

Өзін-өзі, топтық,

Мұғалім

нің бағалауы



10- сынып Динамика негіздері. -- 11 сағат: ОМЖ


Бөлін

ген

сағат

Сабақ

түрі

Сабақ

реті

Тақырыбы

Сағат

саны

Сабақ

формасы

Мақсат


модульдер


Оқып-үйренудің нәтижесі

Бағалау


мерзімі

11

Кіріспе

13/1

Нүктенің

ілгерілемелі

қозғалысының

динамикасы.

Ньютон

заңдары.

Есеп шығару.

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Ойлау ептілігінің

таксономиясын қолдану

арқылы оқу-танымдық

әрекетін ұйымдастыру.

Iлгерілемелі козғалыс динамикасының негізгі заңдарын қайталау. Шығармашылык қабілетті

ліктерін қалыптастыруды жалғастыру.

АКТ,

СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО,

ООБ, Блум таксономиясы., Миға шабуыл

Ойлау ептілігінің

таксономиясын

қолдану арқылы

оқу-танымдық

әрекетін

ұйымдастырады.

Iлгерілемелі козға

лыс динамикасының

заңдарын қайталайды.

Өзін-өзі, мұғалім

нің жиынтық бағалауы




Сөйлесу

14/2

Инерциялык

емес санақ

жуйесі.

Инерциялык

күш. Есептер

шығару.

1

Есептер

шығару

Инерциялык емес санак

жүйесі, инерциялык күш

үғымдарын игеруді

камтамасыз етуге бағыт

талған танымдық білік

тіліктерді дамыту

ортасын құру .Ньютон заң

дарына есеп шешуде дербес

жекелігін дамыту. ҒЖС

дамыту үшін өмірмен

байланысты тапсырмалар

қолдану.

АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Есеп шығару

барысында

танымдық білікті

ліктері дамиды.

Инерциялык емес

санак жүйесі,

инерциялык күш

үғымдарын игереді.

Инерция күші мен

гравитациялық

күштің эквивалент

тігіне назар аударады

Өзін-өзі, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




15/3

Айналмалы

қозғалыс үшін

Ньютонның

ІІ заңы.

Импульс

моментінің

сақталу заңы.

Гироскоп.


1

Жаңа

білімді

меңгеру

Ньютонның ІІ заңының

импульстік түрде жазылуын қорытып шығару, импульс

моментінің сақталу заңы

мен танысу үшін іс-әрекет

ортасын құру. Гироскоп

тың құрылысы мен жұмыс

принципін түсіну және

қолдану мысалдарын

түсінуге жағдай жасау.


АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Ньютонның ІІ заңы

ның импульстік түрде

жазылуын қорытып

шығарады.Импульс

моментінің сақталу

заңымен танысады.

Гироскоптың құрылы

сы мен жұмыс

принципін түсінеді

және қолдану мысал

дарын келтіреді.

Өзін-өзі, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




16/4

"Шардың

инерция

моментін

анықтау"

1

Лаборато

риялық

жұмыс

2

Экспериментті

орындау, өлшеу нәтиже

лерін өңдеу, қорытынды

жасау,өлшеу нәтижесін

дегі қателіктерді

бағалау дағдысын дамыту.

ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Шардың инерция

моментін анықтау

бойынша эксперимент

ті орындап, өлшеу

нәтижелерін өңдейді.

Қорытынды жасап,

қателіктерді

бағалайды.

Өзін-өзі, мұғалім

нің жиынтық бағалауы




17/5

Бүкіләлемдік

тартылыс заңы.

1

Есептер

шешу

Бүкіләлемдік тартылыс заңын жөне оның корытылуын игеруді камтамасыз ету; ғылыми айтыс этикасын калыптастыруды жалғастыру; окушыларды өз бетінше есеп шешуге, шешімді мүкият жазуға, киындықты жеңе білуге үйрету.

АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Айдың Жерді айналып қозғалуының

негізінде бүкілөлемдік

тартылыс заңын

корытып шығарады.

Есептер шешу дағды

сын жетілдіреді.

ҒЖС тапсырмаларын

орындайды. Өз

бетінше білім алуға

жаттығады.

Өзін-өзі, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




18/6

Гравитациялық

өрістегі

дененің потен

циалдық

энергиясы

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Ойлау ептілігінің

таксономиясын қолдану

арқылы оқу-танымдық

әрекетін ұйымдастыру.

Потенциалдық энергия

үғымын пысыктау,

біртекті өрістегі және

гравитациялық өрістегі

потенциалдық энергияның ерекшеліктерін ажырата

білуді камтамасыз ету.

(эл.оқулық) АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Потенциалдық өріс

сипаттамалары мен

потенциалдық

қурдым үғымын

меңгереді.Әр түрлі

өрістегі потенциалдық

энергияның ерекше

ліктерін ажырата

білуді үйренеді.

Өзін-өзі, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




19/7

№ “Көлбеу

жазықтықтың

ПӘК тің

көлбеулік

бұрышына

тәуелділігі”

1

Лаборато

риялық

жұмыс

3

Көлбеу жазықтықтың

ПӘК нің көлбеулік

бұрышына тәуелділігін

анықтау бойынша экспери

менттік икемділігі мен

дағдыларын дамыту;

қателіктерді есептеу

өдістерін жетілдіру.



ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Экспериментті жоспар

лап, қондырғыны

жинайды.Өлшеу мен

есептеулер жүргізеді.

Нәтижесі бойынша

тәуелділікті тағайын

дайды.Қорытынды

жасайды.

Мұғалім

нің жиынтық бағалауы




20/8

Энергияның

айналу және

сақталу

заңы. Кеплер

заңдары.

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Энергияның сақталу заңы

мен Кеплер заңдарының

қолданылу шекарасын

білуін камтамасыз ету,

ғарыштық жылдамдықтарға

түсінік беру, өз бетінше

есептер шешуді және

шешімді кестелік мәнімен

салыстыру дағдысын

жетілдіру.

АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

1-, 2-, 3-ғарыштық жылдамдықтарды

корытып шығарады.

4-ғарыштық

жылдамдык туралы

түсінік алады. Энергия

ның сақталу заңы

мен Кеплер заңдары

ның қолданылу шека

расын біледі.

Топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




21/9

Дененің кинетикалық энергиясының өзгеруі мен серпімділік күшінің жұмысын салыстыру

1

Лаборато

риялық

жұмыс

4

Кинетикалық энергия жөне серпімділік күші жүмысын есептеу мен салыстыру бойынша окушылардың эксперименттік икемділігі мен дағдыларын дамыту; қателіктерді есептеу өдістерін жетілдіру.

ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Кинетикалық энергия

жөне серпімділік күші

жүмысын есептейді,

салыстырады. Экспери

менттік икемділігі мен

дағдыларын дамытады.

Қателіктерді есептейді.


Мұғалім

нің жиынтық бағалауы




22/10

Статика

элементтері.

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Сабақ барысында денелердің жалпы тепе-теңдігінің шарттарын кайталау; окушыларды өз бетінше есептер шешуге, шешімді мұкият жазуға, қиындыкты жеңе білуге үйрету. Көлбеу жазық-тыктағы дененің тепе-теңдігі және айналу осі бар дененің тепе-тендігі жағдайларын қарастыруды ұйымдастыру.

АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Массалар центрінің

орнын есептеудің өр

түрлі өдістеріне

көңіл аударады

(теріс масса әдісі,

координаталық өдіс).

Денелердің жалпы

тепе-теңдігінің шарт

тарын кайталайды,

қолдануға байланыс

ты тапсырмалар

орындайды.



Қоры

тынды


23/11

Эксперимен

талдық және

мазмұндық

есеп шығару:

Iлгерілемелі

қозғалыстың

кинематикасы

мен

динамикасы.

1

Практи

калық

жұмыс

2

Теориялык білімдерін практикада қолдануға икемдігі мен дағдысын калыптастыруды жалғастыру, оқушыларды өз бетінше есептер шешуге, шешімді мүқият жазуға, қиындықты жеңе білуге баулу.

АКТ, электрон

ды окулық, СТОү, ОжОЖТ, ОЖЕСО,

ООБ

Қиындығы өр түрлі

деңгейдегі өздік

жұмыс тапсырма

ларын орындайды.

Iлгерілемелі

қозғалыстың

кинематикасы мен

динамикасы формулаларын қолданады.

Кері бай

ланыс, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




10- сынып Сұйықтар мен газдардың қозғалысы (3 сағ) ОМЖ


Бөлін

ген

сағат

Сабақ

түрі

Сабақ

реті

Тақырыбы

Сағат

саны

Сабақ

формасы

Мақсат


модульдер


Оқып-үйренудің нәтижесі

Бағалау


мерзімі

3

Кіріспе

24/1

Бернулли

теңдеуi.

Тұтқыр сұйық.

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Ойлау ептілігінің

таксономиясын қолдану

арқылы оқушылардың

оқу-танымдық әрекетін ұйымдастыру. Еркін түсу

үдеуінің мағынасын түсіну мен маңызын анықтау дағдысын дамыту.

АКТ,

электрон

ды окулық СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО,

ООБ, Блум таксономиясы., Миға шабуыл

Ойлау ептілігінің

таксономиясын

қолдану

арқылы оқушылардың

оқу-танымдық

әрекетін

ұйымдастырады.

Еркін түсу

үдеуінің мағынасын түсініп, сипаттама бере алады.

Өзін-өзі, мұғалім

нің жиынтық бағалауы




Сөйлесу

25/2

Денелердi

сұйықтардың

қапталдай

ағуы.

Қанаттың

көтеруші күшi.

1

Есептер

шығару

Дененің еркін түсуі

құбылысының

ерекшеліктерін

анықтауға бағытталған

танымдық біліктіліктерді

дамыту ортасын құру .

ҒЖС дамыту үшін

өмірмен байланысты

тапсырмаларды қолдану.

АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Дененің еркін

түсуі

құбылысының

ерекшеліктерін

анықтай алады.

Есеп шығару

барысында

танымдық білікті

ліктері дамиды.

Өзін-өзі, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы



Қоры

тынды

26/3

«Механика»

1 1

Бақылау

жұмысы

1

Жаратылыстану ғылымы

мазмұнын әр түрлi

ақпарат көздерін

қолданып өздігінен

iздестiрудi жүзеге

асыру, ақпаратты ұсыну

және оларды өңдеу

дағдыларын дамыту.

АКТ, электрон

ды окулық, СТОү, ОжОЖТ, ОЖЕСО,

ООБ

Ақпарат көздерін

қолданып

өздігінен

iздестiрудi жүзеге

асырады,

оларды өңдеу

дағдыларын дамытады..

Мұғалім

нің жиынтық бағалауы




10- сынып Молекулалық-кинетикалық теория негiздерi (5 сағ) ОМЖ


Бөлін

ген

сағат

Сабақ

түрі

Сабақ

реті

Тақырыбы

Сағ

са

ны

Сабақ

форма

сы

Мақсат


модульдер


Оқып-үйренудің нәтижесі

Бағалау


мерзімі

5

Кіріспе

27/1

Молекула-кинетика

лық теорияның

негiзгi қағидалары

және оның тәжiрибе

лiк дәлелдеме

лерi. Молекулалар

дың өзара әрекеттесу

күшi.

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Ойлау ептілігінің

таксономиясын қолдану

арқылы оқушылардың

оқу-танымдық әрекетін

ұйымдастыру. МКТ

қағидалары мен

дәлелдемелерінің

мағынасын түсіну мен

маңызын анықтау

дағдысын дамыту.

АКТ,

электрон

ды окулық СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО,

ООБ, Блум таксономиясы., Миға шабуыл

Ойлау ептілігінің

таксономиясын

қолданады.

МКТ қағидалары

мен дәлелдемелері

нің мағынасын түсі

ну мен маңызын

анықтау дағдысын

дамытады.

Өзін-өзі, мұғалім

нің жиынтық бағалауы




Сөйлесу

28/2

Термодинамикалық

тепе-теңдік. Темпе

ратура зат бөлшекте

рінің жылулық қозға

лысының орташа

кинетикалық энер

гиясының өлшемі

ретінде.

1

Есептер

шығару

Температураның зат бөл

шектерінің жылулық қоз

ғалысының орташа

кинетикалық энергиясы

ның өлшемі ретіндегі

ерекшеліктерін

анықтауға бағытталған

танымдық біліктіліктерді

дамыту ортасын құру .

ҒЖС дамыту үшін

өмірмен байланысты

тапсырмаларды қолдану.

АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Есеп шығару

барысында

танымдық білікті

ліктері дамиды.

Температураның

зат бөлшектерінің

жылулық қоз

ғалысының орташа

кинетикалық энер

гиясының өлшемі

ретіндегі ерекше

ліктерін анықтайды.

Өзін-өзі, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




29/3

Идеал газ. Молекула

лық-кинетикалық

теорияның негiзгi

теңдеуi.

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Идеал газ үғымы мен микро- және макродүние арасындағы байланысты аныктайтын молекула-кинетикалык теорияның негізгі теңдеуін түсінуін камтамасыз ету; молекула-кинетикалык теорияның негізгі теңдеуін өздігінен қорытуды үйренуге жағдай жасау.

АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Молекула-кинетикалык теорияның негізгі теңдеуін өздігінен қорытуды үйренеді.Формула

ны түрлендіру дағдысын жетілдіреді.Физикалық шамалардың мағынасын тереңірек түсінеді.

Өзін-өзі, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




30/4

Газдың қысымын

әр түрлі тәсілдер

мен анықтау.

1

Лаборатория

лық жұмыс №5


Газдың қысымын әр түрлі

тәсілдермен анықтау

экспериментін

орындау, өлшеу нәтиже

лерін өңдеу, қорытынды

жасау,өлшеу нәтижесін

дегі қателіктерді

бағалау дағдысын дамыту

ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Газдың қысымын

әр түрлі тәсілдер

мен анықтау

экспериментін

орындайды. Өлшеу

нәтижелерін өңдеп,

қорытынды жасай

ды. Қателіктерді

анықтайды.

Мұғалім

нің жиынтық бағалауы



Қоры

тынды

31/5

Есептер шығару

«МКТ негіздері»

1 1

Жал

пылау

"Соқтығысулар саны",

"молекулалардың еркін

жолының үзындығы"

ұғымдарын түсінуді

камтамасыз ету; аналитика

лық ойлауын дамытуды

жалғастыру.

АКТ, электрон

ды окулық, СТОү, ОжОЖТ, ОЖЕСО,

ООБ

Өз бетінше есептер шешуін дамытуды жалғастырады және шешімді дұрыс жазуға дағдыланады Аныктамалықпен жұмыс жасай білуге үйренеді.

Өзін-өзі, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




10- сынып Газ заңдары (7 сағ) ОМЖ


Бөлін

ген

сағат

Сабақ

түрі

Сабақ

реті

Тақырыбы

Сағ

са

ны

Сабақ

форма

сы

Мақсат


модульдер


Оқып-үйренудің нәтижесі

Бағалау


мерзімі

7

Кіріспе

32/1

Термодинамикалық

параметрлер.

Температура және

оны өлшеу әдістері.

Термометрлер

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Макро, микро-дене,

термодинамикалық

параметрлер, температура,

термодинамикалық тепе-

теңдік, абсолют темпера

тура ұғымдарын ғылыми

тұрғыдан түсіну, өлшеу

әдістерімен танысып,

ерекшеліктерін меңгеру

үшін іс-әрекет ортасын

құру.Тәжірибеге бағыттал

ған оқуды ұйымдастыру.

АКТ,

электрон

ды окулық СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО,

ООБ, Блум таксономиясы., Миға шабуыл

Термодинамикалық

параметрлер туралы

білімдерін жүйелей

ді.Температура және

оны өлшеу әдіс

терімен танысады.

Термометрлердің

түрлері, жұмыс

принципі мен қолда

нылу аясы туралы

білімдерін кеңейтеді.

Өзін-өзі, мұғалім

нің жиынтық бағалауы




Сөйлесу

33/2

Идеал газ күйінің

теңдеуі

1

Есептер

шығару

ҒЖС дамыту үшін

ғылыми тұрғыдан

түсіндіруді қажет ететін

тапсырмаларды қолдану.

Идеал газ күйінің

теңдеуін қорытуға бағыт

талған танымдық білікті

ліктерді дамыту ортасын

құру . Физикалык мағына

сын түсінуін қамтамасыз

ету.


АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Есеп шығару

барысында

танымдық білікті

ліктері дамиды.

Термодинамикалык

тепе-теңдік үғымына

көңіл аударады.

Шамалар арасында

ғы тәуелділікті

түсіндіре алады.

Өздігінен білім алу

дағдысы жетіледі.

Өзін-өзі, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




34/3

Изопроцестер.

Бойль-Мариот,

Гей-Люссак,

Шарль заңдары.

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Идеал газ күйі теңдеуінің дербес жағдайын үйренуін қамтамасыз ету; газ заңдарын қорытуда тәуелсіздігін дамытуды жалғастыру. Әлемді және оның заңдылықтарын тануға болатындығын көрсету.Заңдарды сипаттау алгоритмін қолдануды ұйымдастыру.

АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Молекула-кинети-калық теория тұрғы-сынан газ заңдарын негіздеуге үйренеді. Заңдардың әр түрлі координаталардағы графиктерін беруге жаттығады. Изотермалар, изохоралар, изобар-алар графигін салады.

Өзін-өзі, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




35/4

Изопроцестердi

зерделеу.

1

Лаборатория

лық жұмыс №6


Изопроцестердi

зерделеу экспериментін

орындау, өлшеу нәтиже

лерін өңдеу, қорытынды

жасау,өлшеу нәтижесін

дегі қателіктерді

бағалау дағдысын дамыту

ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Изопроцестердi

зерделеу экспери

ментін орындайды,

өлшеу нәтиже

лерін өңдеп, қоры

тынды жасайды,

өлшеу нәтижесін

дегі қателіктерді

бағалайды.

Мұғалім

нің жиынтық бағалауы




36/5

Дальтон заңдары.

1 1

Жаңа

білімді

меңгеру

Дальтон заңдарымен танысу, олардың қолданылу шекарасын анықтауға бағытталған іс-әрекет ортасын құру.

АКТ, электрон

ды окулық, СТОү, ОжОЖТ, ООБ

Дальтон заңдары

мен танысады, оларды қолдану шекарасын анықтайды.

Топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




37/6

Газдарды техникада

қолдану.

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Тәжірибеге бағытталған білім алу ортасын құру. Ақпаратты зерделеу дағдыларын дамыту арқылы ҒЖС арттыру.

АКТ, электрон

ды окулық, СТОү, ОжОЖТ, ООБ

Газдарды техника

да қолдану мысал

дарымен танысады.

Газдардың негізгі

қасиеттерінің

практикалық

қолданылуын біледі.

Топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы



Қоры

тынды

38/7

МКТ негіздері.

Газ заңдары.

1

Бақы

лау

жұмы

сы №2

МКТ негіздері және

газ заңдары тараулары бойынша ББД мен ҒЖС деңгейін анықтау.

ООБ

МКТ негіздері

және газ заңдары

тараулары бойын

ша ББД мен ҒЖС

деңгейін көрсетеді.

Мұғалім

нің жиынтық бағалауы




10- сынып Термодинамика негіздері (9 сағ) ОМЖ


Бөлін

ген

сағат

Сабақ

түрі

Сабақ

реті

Тақырыбы

Сағ

са

ны

Сабақ

форма

сы

Мақсат


модульдер


Оқып-үйренудің нәтижесі

Бағалау


мерзімі

9

Кіріспе

39/1

Газдың ішкi

энергиясы. Iшкi

энергияны өзгерту

тәсiлдерi. Термоди

намиканың бiрiншi

заңы.

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Газдың ішкi энергиясы

ұғымын ғылыми

тұрғыдан түсіну, өзгерту

әдістерімен танысып,

ерекшеліктерін меңгеру

үшін іс-әрекет ортасын

құру.Тәжірибеге бағыттал

ған оқуды ұйымдастыру.

Т/д І заңын тұжырымдау

мен мағынасын түсінуді

ұйымдастыру.

АКТ,

электрон

ды окулық СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО,

ООБ,

Миға шабуыл

Газдың ішкi энер

гиясы ұғымын

ғылыми тұрғыдан

түсінеді, өзгерту

әдістерімен танысып,

ерекшеліктерін

меңгереді.

Т/д І заңын

тұжырымдап,

мағынасын түсінеді.

Өзін-өзі, мұғалім

нің жиынтық бағалауы




Сөйлесу

40/2

Термодинамика

дағы жұмыс.

1

Есептер

шығару

ҒЖС дамыту үшін

ғылыми тұрғыдан

түсіндіруді қажет ететін

тапсырмаларды қолдану.

Т/д-дағы жұмыс

теңдеуін қорытуға бағыт

талған танымдық білікті

ліктерді дамыту ортасын

құру . Физикалык мағына

сын түсінуін қамтамасыз

ету.


АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО,

Блум таксономиясы, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Есеп шығару

барысында

танымдық білікті

ліктері дамиды.

Термодинамикадағы

жұмыс үғымына

көңіл аударады.

Шамалар арасында

ғы тәуелділікті

түсіндіре алады.

Өздігінен білім алу

дағдысы жетіледі.

Өзін-өзі, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




41/3

Термодинамиканың

бірінші заңын

изопроцестерге

қолдану. Адиабат

тық процесс

1

Жаңа

білімді

меңгеру

Термодинамиканың

бірінші заңын изопроцес

терге қолданудың

дербес жағдайын үйренуін

қамтамасыз ету; Тарихи

шолу негізінде жүмыс пен

жылу мөлшерінің эквива

ленттігін көрсету; өз бетін

ше есептер шешу және ше

шімді дүрыс жаза білу икем

ділігі мен дағдыларын

қалыптастыру.

АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Румфорд, Джоуль тәжірибелерінің, Майер мен Гельм-гольц жүмыстары-ның маңыздылығы-на назар аударады, маңызын түсінеді.

Термодинамика

ның бірінші заңын

изопроцестерге

қолдану дағдысын

меңгереді.

Өзін-өзі, топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




42/4

Сапалық және

мәтінді есептер

шығару:

Термодинамика

заңдары.

1

Практи

калық

жұмыс

3

Изопроцестердi

зерделеуге бағытталған

сапалық және мәтінді

есептер шығару, өлшеу нәтижелерін өңдеу,

қорытынды жасау,

бағалау дағдысын дамыту

ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Изопроцестердi

зерделеуге бағыт

талған сапалық

және мәтінді

есептер шығарады,

өлшеу нәтиже

лерін өңдеп, қоры

тынды жасайды.

Мұғалім

нің жиынтық бағалауы




43/5

Циклді процес.

Карно циклі.

1 1

Жаңа

білімді

меңгеру

Циклді процестің мысалы

ретіндегі Карно циклімен

танысу, оның ерекшелік

терін анықтауға бағыттал

ған іс-әрекет ортасын

құру.График оқу дағды

сын дамыту.

АКТ, электрон

ды окулық, СТОү, ОжОЖТ, ООБ

Карно циклімен

танысады, олардың

ерекшелігін анық

тайды. График оқу

дағдысын

дамытады.

Топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




44/6

Жылу қозғалтқыш

тары және қоршаған

ортаны қорғау.


Семинар

Қайтымды, қайтымсыз процестер ұғымын түсінуді пысықтау, суытқыш машиналардың қүрылысын, жүмыс принципі және ПӨК-ін түсінуін қамтамасыз ету. Өз бетінше есептер шешу жөне ақпаратпен жүмыс жасау икемділігі мен дағдыларын қалыптастыруды жалғастыру.

АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Жылу қозғалтқыш

тары және қорша

ған ортаны қорғау

мәселелері бойын

ша өз ойын жеткізе

ді.Дәлелді пікір

айту, басқалардың

айтқанын тыңдау

мен баға беру

дағдыларын

жетілдіреді.

Өзін-өзі,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




45/7

Термодинамиканың

екiншi заңы.


Жаңа

білімді

меңгеру

Жылулык процестердің өту бағыты, идеал жылулык машиналардың ПӨК-ін және жалпы түрдегі ПӘК-і түрғысынан энтропия үғымын енгізуге бағытталған жұмыс ортасын құру.

АКТ, СТОү, ДжТОЖ, ОжОЖТ, ОЖЕСО, басқару және көшбасшылық ООБ

Жылулык процестердің өту бағытын, идеал жылулык машиналардың ПӨК-ін, энтропия үғымын

меңгереді.

Топтық,

мұғалім

нің жиынтық бағалауы




46/8

Молекулалық физиканың заңын компьютерлік модельдеу


1

Практи

калық

жұмыс

4

Тәжірибеге бағытталған білім алу ортасын құру. Ақпаратты зерделеу дағдыларын дамыту арқылы ҒЖС арттыру.АКТ меңгеру дағдыларын жетілдіру.

АКТ, электрон

ды окулық, СТОү, ОжОЖТ, ООБ

Молекулалық физиканың заңдарын компьютерлік модельдеу бойынша электрон

ды окулықтағы анимациялық тәжірибелерді орындайды.

Мұғалім

нің жиынтық бағалауы



Қоры

тынды

47/9

І жартыжылдық

бақылау:

Механика.МКТ.

Газ заңдары.

Термодинамика.

1

Бақы

лау

жұмы

сы №3

Механика,МКТ негіздері,

газ заңдары және

термодинамика

тараулары бойынша ББД мен ҒЖС деңгейін анықтау.

ООБ

Механика,МКТ

негіздері,газ заң

дары және

термодинамика

тараулары бойын

ша ББД мен ҒЖС

деңгейін көрсетеді.

Мұғалім

нің жиынтық бағалауы








3. Оқушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар



22.Оқушылардың дайындық деңгейі пәндік, тұлғалық, жүйелі-әрекеттік нәтижелері бойынша бағаланады.

23.Пәндік нәтижелер «білуі тиіс» және «меңгеру тиіс» аспектілерімен көрсетілген.

  1. 10-сынып физика курсын оқу нәтижесінде оқушылар білуі тиіс:

  1. Теорияларды (классикалық механика, молекулалық-кинетикалық теория, электродинамика);

  2. Ұғымдар(модель, болжам, қағида, постулат, заң, теория, кеңістік және уақыт, инерциалды санақ жүйесі, материялық нүкте, тұйық жүйедегі дене, өзара әрекеттесу, зат, макроскопиялық жүйе, мольдік масса, идеал газ, нүктелік заряд, электр және магнит өрісі, өткізгіштер және диэлектриктер);

  3. физикалық шамалар (орын ауыстыру, жылдамдық, үдеу, масса, күш, қысым, импульс, жұмыс, қуат, механикалық энергия, ішкі энергия, зат бөлшектерінің орташа кинетикалық энергиясы, абсолют температура, жылу мөлшері, элементар электр заряды, электр өрісінің кернеулігі, потенциалдар айырмасы, электрсыйымдылығы, электр өрісінің энергиясы, электр тогының күші, электр кернеуі, электр кедергісі, электрқозғаушы күш, магнит ағыны, магнит өрісінің индукциясы, индуктивтік, магнит өрісінің энергиясы).

  4. заңдар, қағидаларр және постулаттар (тұжырымдамасы, қолданылу шекарасы); Ньютонның динамика заңдары, суперпозиция және салыстырмалық принциптері, Гук заңы, бүкіл әлемдік тартылыс заңы, энергияның және импульстың, электр зарядының сақталу заңдары, газдардың кинетикалық теориясының негізгі теңдеуі, идеал газ күйінің теңдеуі, термодинамика заңдары, Кулон заңы, толық тізбек үшін Ом заңы, Джоуль-Ленц заңы, электормагниттік индукция заңы.

  1. 10-сынып физика курсын оқу нәтижесінде оқушылар меңгеру тиіс:

  1. ғылыми зерттеу әдістерін;

  2. эксперимент жасауды, өлшеулер нәтижесін көрсетуді,

  3. қателіктерді бағалауды;

  4. бақылаулар мен эксперимент нәтижелерін сипаттау және түсіндіру: еркін түсу үдеуінің құлаған дененің массасына тәуелсіздігі; тез сығу кезіндегі газдың қызуы және ұлғаю кезіндегі газдың сууы; жабық ыдыстағы газды қыздырғанда газ қысымының артуы; броундық қозғалыс; денелердің электрленуі; тогы бар өткізгіштердің өзара әсерлесуі; магнит өрісінің тогы бар өткізгішке әсері; өткізгіштер кедергісінің температураға тәуелділігі; электромагниттік индукция.

  5. физикадан игерген теориялық білімдерін практикада қолдана алу, әр түрлі қиындық деңгейіндегі сапалық есептермен қатар, график түріндегі және мазмұнды физикалық есептерін шығара алуы;

  6. алған білім, білік, дағдысын күнделікті тұрмыста және төтенше жағдайларды шешуге қолдана алуы тиіс.

26. 11 - сынып физика курсын оқу нәтижесінде оқушылар білуі тиіс:

  1. теорияларды (электродинамика, кванттық физиканың элементтерiн);.

  2. ұғымдар (модель, болжам, қағида, постулат, заң, теория, кеңістік және уақыт, гармониялық, электромагниттік тербелістер, резонанс, электромагниттік толқын, корпускулалық-толқындық дуализм, фотоэффект, Планк тұрақтысы, атом, квант, фотон, атом ядросы, масса ақауы, байланыс энергиясы, радиоактивтік, иондалған сәуле шығару, планета, планеталардың ауытқу құбылысы, жұлдыз, галактика, Әлем, жарық жылы, парсек);.

  3. физикалық шамалар (период, жиілік, тербеліс амплитудасы, толқын ұзындығы, сыну көрсеткіші, линзаның оптикалық күші, жартылай ыдырау периоды);

  4. заңдар, қағидаларр және постулаттар (тұжырымдамасы, қолданылу шекарасы) Ньютон, Кеплер, Паскаль, Архимед заңы, бүкіл әлемдік тартылыс заңы, энергияның, импульстың сақталу заңы, Кулон, Ом, Джоуль-Ленц заңы, Ампер, суперпозиция және салыстырмалық принциптері, толқын және геометриялық оптика заңы, салыстырмалы арнайы теориясының постулаттары, масса мен энергияның байланыс заңы, фотоэффект заңдары, Бор постулаттары, радиоактивті ыдырау заңы, Хаббл заңы.