Ашық сабақ Физикадан: Жай механизмдер

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Күні: 13.05.2015 ж.

Сыныптары: 7 «Ә», «Б»

Пәні: физика

Мұғалімі: Амзеева Злиха Бахрамовна


Сабақтың эпиграфы ретінде елбасы Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаевтың мына сөзін аламыз : «Жастар – елдің болашағы . Ертеңгі күннің жарқындығы, сәулелі болуы соларға байланысты .»


Жай механизмдер

Сабақтың мақсаты:

  • Иіндік, күш иіні, күш моменті, блок, көлбеу жазықтық ұғымдарын сипаттау.

  • Жай механизмдер ережелерін жинақтап қорыту.

  • Жылжымайтын блок жылжымалы блокпен бірге ғана ұтыс беретіндігін көрсету.

  • Блок көмегімен және блоксыз орындалатын іс-әрекетті салыстыру.

  • Кез келген таразы моменттер ережесіне бағынатындығын ерекшелеу, жай механизмдердің тұрмыста және өндірісте өте пайдалы екендігін жақтау.


Күтілетін нәтиже:

  • Иіндік, күш иіні, күш моменті, блок, көлбеу жазықтық ұғымдарын сипаттайды.

  • Жай механизмдер ережелерін жинақтап қорытады.

  • Жылжымайтын блок жылжымалы блокпен бірге ғана ұтыс беретіндігін көрсетеді.

  • Блок көмегімен және блоксыз орындалатын іс-әрекетті салыстырады.

  • Кез келген таразы моменттер ережесіне бағынатындығын ерекшелейді, жай механизмдердің тұрмыста және өндірісте өте пайдалы екендігін жақтайды.

Сабақ түрі

Саяхат сабақ .

Әдіс-тәсілдер

Блум аялдамалары арқылы саяхаттау.Әдісі: «Роунд-робин», «Айналмалы бекеттер», «Семантикалық карта»


Уақыт өлшемі

Жоспар мазмұны

Мұғалім іс әрекеті

Оқушылардың іс -әрекеті

Бағалау

Ресурстар

І. Кіріспе бөлімі

3 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу.

Оқушыларды психология

лық дайындау.

Өзін -өзі реттеу.

Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.

Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.


Жақсы,

жарайсың

Түрлі түсті

үлестірме қағаздар

2 мин

Сынып оқушыларын шағын топтарға бөлу.


Жаңа тақырып арқылы 3- шағын топтарға бөлу,

үлестірмелі қағаздарға жазылған атауларды топтастыру

Саяхат аялдамаларымен таныстыру.

Оқушылар берілген үлестірмелі қағаздарды алып, шағын топтарға бөлінеді .

1 топ: «Иіндік» елі

2 топ: «Жай механизмдер» елі

3 топ: «Көлбеу жазықтық» елі

жарайсың

Интербел

сенді тақта,

үлестірмелі қағаздар.



5 мин

Қажетті өткен тақырыпты қайталау сұрақтарына жауап беру

Өткен тақырыпты қайталау

«Адам байлығының ішіндегі ең тамашасы - білім», - деген шығыс ғұламасы Әбу-р-Райхан әл Бируни. Ендеше, білім байлығы бағаланатын елдермен саяхатымызды бастаймыз.

«Роунд-робин» әдісі арқылы өткен тақырыптарды пысықтау.

1 топ: «Иіндік» елі

1.Иіндік деген не?

2.  [link] [pic] [pic]


Төмендегі суреттер салыстыра отыра қорытынды шығарып жаз.

[pic] [pic]


Иінді таразылар дененің массасын өлшеу үшін қолданылады. Таразы тепе-теңдікте тұрғанда бұл күштердің күш моменттері тең болуы керек, яғни немесе


Аса ауыр денелердің ма массаларын анықтау үшін қолданылатын таразылардың оң және сол иіндері әр түрлі ұзындықта жасалады.

Ондай таразының тепе-теңдік шарты:

mgℓ=MgL, мұндағы m-кір тастарының массасы, М-өлшенетін дененің массасы.

Иіндері үшін он саны еселік болып келетін таразылар ондық таразылар деп аталады.


Күштен ұту үшін, әдетте, жылжымайтын және жылжымалы блоктарды бірге пайдаланады


Жылжымайтын блок жұмысты атқару үшін ыңғайлы болу үшін ғана қолданады. Ол күштен ұтыс бермегенмен, күштің әрекет ету бағытын өзгертуге мүмкіндік береді.



Суретке қарап иіндіктерінің орналасуы жайлы мағлұмат беру.



Жақсы,

Жарайсың



20 теңгелік жетондар











Жарайсың

дар,

тамаша



Интерактив

ті тақта














Слайд суреттер







5 мин


Семантика

лық карта




Енді «Білекке сенген заманда ешкімге есе бермедік, Білімге сенер заманда қапы қалып жүрмейік», - деген Абылай ханның ойлы сөзімен келесі аялдамамызға көшейік.

Әр оқушы анықтамалардың дұрыс тұсына белгі қойып шығады.

Оқушы тапсырманы жеке орындайды.


Жақсы,

жарайсың


Бағалау парақшасы


Үлестірме қағаз

Дәптер, қалам



Қорытынды бөлім




Кері байланыс

6 мин

Нақты нені түсінгендерін жазу

«Бағалау терезесі арқылы кері байланыс жасау.

Терезе төрт бөліктен тұрады «Маған бәрі де түсінікті», «Сұрақтар пайда болды», «Мен есте сақтадым», «Түсінбедім»..

Бағалау. Әр топтағы оқушылардың

әрқайсысынан бағалауларын сұраймын. Содан кейін жүйелеп нақты баға қоямын.

Осы терезелерге сабақта алған әсерлерін білдіретін смайликтерге нақты нені түсінгенін, сұрақтарды, нені есте сақтағандарын, неге түсінбегендерін ашып көрсетеді.



[pic]


Қорытын ды баға қойылады.

Стикер



Үйге тапсырма

3 мин

§70, § 71 §72

Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігі туралы эссе жазу

Оқушылар мұқият тыңдайды


Интернет, кітап







Тексерілді: ________________













«№ 121 жалпы орта мектебі»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі














(Қайталау сабақ,

7 «Ә», «Б»-сыныптар)



[pic] [pic]


Физика пән мұғалімі: Амзеева Злиха







2014-2015 оқу жылы