Літературно – спортивна вікторина
Мета:
- поглибити знання учнів з історії фізичної культури та світової літератури;
- виявити кращих знавців спорту та літератури.
27.09.2011рік
Ведуча. Добрий день, шановні друзі! Ми радо вітаємо Вас у нашій залі, теплій та радісній від ваших усміхнених облич. Сьогодні Ви станете учасниками літературної вікторини, але питання будуть пов’язані зі спортом. То ж пригадайте уроки світової літератури, сучасні пісні, мультики, проявіть свої знання, отримайте задоволення від гри, а головне, бажайте перемоги. Бо спорт без перемоги – ніщо.
Я пропоную зайняти місця за столиками нашим командам - учасницям. Вітаємо їх аплодисментами. Перша команда. До її складу входять Масляк Єлизавета, Дереповська Катерина, Пономарьова Анастасія, Мартовицька Аліна.
Друга команда. Це: Ієвлева Надія, Ісичко Анастасія, Глушко Тетяна, Романенко Оксана.
За чесністю та прозорістю гри буде спостерігати компетентне журі у складі заступника директора з виховної роботи А.М.Фоменко, вчителя української літератури І.С.Донченко, вчителя математики А.М. Бузової.
Право першої відповіді пропоную визначити жеребкуванням. Капітани, підійдіть, будь ласка до мене. Ось два листочки з цифрами. Цифра один говорить про те, що саме вашій команді доведеться першою вступати у гру.
Потисніть одна одній руки і побажайте вдалої гри.
Хочу звернутися до вболівальників. Будь ласка, не залишайтеся сторонніми спостерігачами. У разі відсутності відповіді у будь – якій команді, ви маєте право здійснити допомогу, давши правильну відповідь. Кожна ваша відповідь коштує 0,5 бала.
Починаємо!
1. «Можна й кепки, можна й капелюхи, можна і рукавички надіти на лапи. Але немає на світі прекрасніше одежини, чим бронза мускулів і свіжість шкіри».
Чи не правда, це справжній гімн здорового способу життя, фізичної культури, фізичної краси людини? Автор цих рядків - великий російський поет, при цьому він писав і рекламні «слогани», і тексти для плакатів. Назвіть його прізвище. (В.Маяковський)
[pic]
2. Цей герой стрибав з парашутом, стріляв у тирі, з великим успіхом займався ковзанярським спортом. За великий ріст герой отримав призьвисько «Каланча». А як його звали насправді? («На прізвище Степанов і по імені Степан »,« Дядя Стьопа », автор –С. Михалков)
[pic] [pic]
3. Ця дружня компанія вирішила зміцнювати свої м'язи (тому, що чужі не допомагають). Хтось робив вправи для рук, хтось - для хобота, були ще вправи
для хвоста. Назвіть цих фізкультурників. (Мартишка, слоненя, удав, папуга; автор - Г. Остер)
[pic]
4. Цей герой жив у XVIII сторіччі. Його можна називати людиною – болідом (снарядом), бо він літав на гарматному ядрі, сам ставав людиною – ядром. Він, навіть, побував на Місяці, куди його корабель закинула буря... Та і взагалі, самому правдивому чоловіку на світі не завадить ще один «Титул». Про кого йде мова? (Про барона Мюнхгаузена; автор - Е. Распе).
[pic] [pic]
5. У програму цих змагань ввійшли такі види спорту, як біг наввипередки берегом моря, підйом і перенесення ваги, тобто кобили, верхова їзда (незапланована). Хто
був учасником змагань? (Балда, бісеня, два зайця; «Казка про попа і про працівника його Балду», автор - А. Пушкін)
[pic] [pic]
6. Ці легендарні герої відомі, як майстри стрільби з лука. Перший прославив Шервудський ліс далеко за межами Англії. Другий настільки був впевнений у своїй майстерності, що впевнено вистрілити в яблуко, яке в цей момент було на голові його сина. Хто ці герої? (Робін Гуд, Вільгельм Телль)
[pic] [pic]
7. Чистіше модного паркету блищить річка, льодом одягнена.
Хлопчаків радісний народ ковзанами звучно ріже лід.
Те, що в цьому творі згадують про ковзани, не дивно, - адже це «енциклопедія» російського життя. Цікаво, хто за хлопчаками виходить на лід? І що це за твір? (Гусак; «Євгеній Онегін », автор – О.С. Пушкін)
[pic]
На червоних лапках гусак важкий, задумавши плисти по лона вод, ступає дбайливо на лід, ковзає і падає. Веселий миготить, в'ється перший сніг,
8. Цей герой просто обожнює футбол: і грати, і навіть своєму коту про нього розповідати (кіт не перебиває, не йде, муркоче, значить, йому ця тема теж цікава). Тому, потрапивши в чарівну країну, герой отримав в провідники не який - небудь клубок, а футбольний м'яч. Шкода, що ця країна має не дуже почесну назву ...
В якій країні опинився герой? («В Країні невивчених уроків », автор - Лія Гераскіна)
[pic] [pic]
9. Ця героїня вражає своєю фізичною силою: жартома піднімає коня, як справжній учасник родео, приборкує бика, перемагає «Диво природи» - циркового силача Адольфа ... Між тим, вона ще дитина і дорослою ставати не хоче. В якій країні оселилася ця незвичайна дівчинка? Як її звуть? (У Швеції; Пеппі Довгапанчоха; автор - А. Ліндгрен)
[pic] [pic]
10. Всім відомо, що в деяких видах спорту (наприклад, в боксі) з великою точністю визначається вага спортсмена перед змаганнями. Від цього залежить, у якій ваговій категорії він буде виступати. А ось нашому герою довелося випити півлітра холодного лимонаду, щоб важити «рівно 25 кіло» і отримати приз - підписку на журнал «Мурзилка». До речі, він вирішив, що ніколи не буде боксером, тому що
не хоче використовувати замість боксерської груші друга дитинства - плюшового ведмедика. Як звати цього чудового героя? (Дениска Корабльов; автор - В. Драгунський)
[pic]
11. Цей герой служить підтвердженням думки, що спорт облагороджує. Йому не вистачало всього однієї спортивної речі, тому, за його словами, він був нехороший. Отримавши шанс виграти цей предмет (у нього купили і йому подарували багато лотерейних квитків), він пообіцяв почати добрішати і, навіть, завести вдома якусь тваринку. Назвіть прізвище, місце проживання героя і предмет, який він мріяв отримати. (Пєчкін, село Простоквашино; велосипед;( «Дядя Федір, пес, кіт », автор - Є. Успенський)
[pic] [pic]
12.З цієї повчальної книги читач дізнається, що таке «королевський крокет». Справедливості ніякої, і всі так кричать, що власного голосу не чути. Правил немає, а якщо є, то ніхто їх не дотримується. Кулями служать їжаки, молотками - фламінго, а ворітцями - солдати. Як називається книга? («Пригоди Аліси в Країні Чудес», автор - Л. Керролл)
[pic] [pic]
13. Правила цієї гри достатньо легкі, щоб їх запам'ятати, а грати досить складно. У кожній команді по сім гравців - три мисливці, воротар, два загонича і ловець.
Атрибутами гри є м'ячі. Один – квоффл або бладжер, інший немов взятий з російських народних казок. Ця гра називається квідич. У якому творі в неї грали? («Гаррі Поттер і філософський камінь », автор - Дж. Ролінг)
[pic]
14. Можливо, не всі читали цей роман великого російського письменника. Можливо, не всі грали в цю гру. Але всі чули фразу: «Давненько не брав я в руки...». Про яку гру йде мова? (Шашки; «Мертві душі », автор - М. Гоголь)
[pic]
15. Цей герой вперше побував на футбольному матчі у якості вболівальника, але зробив його незабутнім. По - перше, «двадцяти двом приємним молодим людям»
не довелося бігати за «одним шкіряним м'ячиком». Кожен, хоч і ненадовго, отримав по м'ячу, яскраво розфарбованому, з чудового сап'яну. По - друге, штанга одних воріт постійно підігравала команді суперників. По - третє, матч закінчився з рахунком 24:0. По - четверте, всі одинадцять гравців однієї з команд в кінці матчу одночасно захворіли на кір (навіть ті, хто вже хворів у дитинстві). Хто був головним героєм твору? Як звали друзів цього незвичайного героя (вони були з ним на матчі)? (Волька і Женька, «Старий Хоттабич», автор - Л. Лагін)
[pic] [pic]
16. Цій героїні все по силах: грати в баскетбол, обіграти гросмейстера в шахи, стрибнути через паркан і назад, перемогти космічних героїв... Як її звати? (Аліса Селезньова, «Сто років тому вперед», автор - К. Буличов)
[pic]
17. Цей герой виконував фізичні вправи: піднімався на кінчики пальців, випростувався, нахилявся вперед, намагаючись дотягнутися передніми лапками до шкарпеток, робив зарядку, щоб схуднути, адже одного разу він у буквальному сенсі застряв у гостях. Хто це? Хто був його гостинним господарем? (Вінні - Пух, Кролик, «Вінні - Пух і всі – всі - всі », автор - А. Мілн.)
[pic]
18. Ця гра могла б перетворити маленьке містечко Васюки в Нью - Москву. На жаль, наш герой грав в неї лише другий раз у житті, тому сеанс одночасної гри, який він проводив, закінчився безславно. Згадайте ім'я героя, назву гри, яким ходом починався кожен поєдинок. (Остап Бендер; шахи; хід є2 - є4; «Дванадцять стільців », автори - І. Ільф, Є. Петров)
[pic]
19. Цей герой - відмінний фехтувальник. Він не має ніяких знань в галузі філософії та астрономії, навіть не відає, що Земля кругла. Думаєте, це карикатура на спортсмена, у якого «сила є - розуму не треба»? Зовсім ні. У галузі ботаніки та геології його пізнання практичні, але обмежені (знає властивості беладонни, опіуму і отрути, з першого погляду визначає зразки різних грунтів). У галузі хімії – знання глибокі, в анатомії – точні, про кримінальні злочини свого століття знає все. Він володіє найпотужнішим інтелектом (так вважають у Лондоні), тому у нього є власний біограф. Хто автор записок, присвячених цій видатній людині? (Доктор Ватсон, «Записки про Шерлока Холмса», автор - А. Конан Дойл)
[pic]
20. Користуючись сучасною термінологією, можна сказати, що цей герой - військовий, служить у гвардії, в стрілецьких військах.
Його життя часто залежить від відмінного володіння холодною зброєю. Він має трьох друзів, які також вправно володіють зброєю. Всі свої бойові справи вони вирішують під гаслом: «Один - за всіх і всі - за одного!» Про кого йде мова? Назвіть прізвище героя і його батьківщину. (Д'Артаньян, Гасконь, «Три мушкетери», автор -
О. Дюма)
[pic]
21. А ось кілька рядків з пісні В. Висоцького:
Я его фигуру смерял оком
И, когда он объявил мне: «Шах!»...
Обнажил я бицепс ненароком,
Даже снял для верности пиджак.
И мгновенно в зале стало тихо,
Он заметил, что я привстаю,
Тут же ему стало не до фишек,
И хвалёный присловутый Фишер
Тут же согласился на ничью.»
Той, хто чув пісню або знає про Боббі Фішера, відповість на запитання: з якого виду спорту проводилося змагання? (Шахи)
[pic]
Ось і підійшла до свого логічного завершення наша гра. Прошу членів журі оголосити остаточні підсумки та нагородити команду, що стала переможницею літературної вікторини. Сподіваюся, що наші вболівальники не змарнували час даремно, а поповнили свої знання корисною інформацією. До побачення! До нових зустрічей!