Разработка Батыс қазақстан қалалары мен елді мекендері 9 сынып

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақ


Күні:

Сыныбы:9

Тақырыбы:

Батыс Қазақстанның қалалары, ауылдық елді мекендері

Мақсаты:

Оқушыларға Батыс Қазақстанның қалалары туралы білім бере отырып, өз бетімен білім алуына жағдай жасау.

Күтілетін нәтиже:

  1. Қалалар туралы өз беттерімен білім алады.

  2. Сыни ойлауға үйренеді.

  3. Ынтымақтастық, өзін бағалау қалыптасады.

Ресурстары:

Интерактивті тақта, бейнетаспа, слайд,тірек сызбалар, дидактикалық материалдар, фото суреттер, карталар, кестелер 

Дифференциация:

7 модульді өзара ықпалдастыру, патриотизмді қалыптастыру, өз бетімен жұмыс, ынтымақтастық атмосферасын құру, топтық сайыс, АКТ тиімді пайдалану, қосымша ақпараттарға талдау, т.б.

Сабақ барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі



Психологиялық дайындық:


(2 минут)








Топқа бөлу:

(2 минут)




















Сабақтың ұраны:

Оқушылармен амандасу



Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру тренингі н өткізеді.









Топқа бөліну, топ ережесін еске түсіру. Бағалау критерийлерімен таныстыру.





















Бір ауыз сөз болса да дауыстап айт, ең бастысы үнсіз қалма!


Оқушылар мұғаліммен амандасады.

 



«Мен сізге ризамын» тренингі

Мақсаты: оқушыларды бір-бірімен қарым-қатынасын жақсартуға, бір-бірін сыйлауға, құрметтеуге, қадірлеуге үйрету.

      Оқушылар шеңбер бойына бой түзеп, бір-бірінің қолынан ұстап тұрып, «Мен сізге ризамын, себебі...» деп өз ойлары мен тілектерін айтулары керек. Осылай барлық оқушы бір-бірінің барлық жақсы қасиеттерін атап өтуі керек.

Туған жер туралы мақалдардың жалғасын табу арқылы 4 топқа бөлінеді.

  1. топ: Туған жердей жер болмас, 
    Туған елдей ел болмас.

2 топ: Туған жер — тұғырың, 
Туған ел — Қыдырың.



3 топ: Акқу көлін аңсайды,
Адам туған жерін аңсайды.

4 топ: Басқа жердің отынан туған жердің түтіні артық.















Әр оқушының алдына мақсат қою.

Тұсаукесер

Мұғалім өткен сабақта берген тапсырмасы бойынша оқушыларды жаңа сабаққа бағыттайды.

  1. топ: Орал

  2. топ:Атырау

  3. топ: Ақтөбе

  4. топ Ақтау

Оқушылар үйге берілген тапсырма бойынша Батыс Қазақстанның қалалары туралы қосымша деректер, слайдтар, суреттер дайындап келеді. Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын хабарлайды.

Жаңа сабақ жоспары:

10 минут

Жаңа сабақтың тақырыбы тақтаға жазылады.

Топтық жұмыс жүргізуге мұғалім уақыт береді.

Қосымша ресурстар таратылады. Әрбір топ өздеріне берілген қалалар туралы зерттеу жүргізеді, ес картасын қорғайды, таныстырылым жасайды.

.

Оқушылар оқулықтағы « Батыс Қазақстанның қалалары» тақырыбымен және қосымша ресурстармен (уикипедия мәліметтері) танысады, топта талқылайды, өзара пікірлеседі, ортақ пікірге келеді. Әрбір топ ес картасын дайындайды, қорғайды.

Видеоролик:

3 минут

«Туған қалам-Орал» видеоролик көрсетіледі.

Оқушылар интерактивті тақтадан тамашалайды.

Тапсырмалар

15 минут

 Оқушыларға топтық орындауға тапсырмалар беріледі.

1. Кестені толтыру

деңгейлеп берілген тапсырмаларды толтыру, әр облысқа сипаттама беру:

1.Табиғат жағдайы

2.Халық саны, табиғи өсуі, ұлттық құрамы, тығыздық, урбандалуы, діни құрамы

3.Шаруашы-лығы (өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы)





3 деңгей

1. Сыртқы байланыс (экспорт, импорт)






  1. тапсырма:

Батыс Қазақстанның қай жерінде өндіріледі?

3 тапсырма: Венн диаграммасы

диаграмманы толтыру екі облыстың ортақ қасиеттерін табу, салыстыру

  1. топ:

2 топ:











  1. топ:






4 топ:









4 тапсырма: «Дұрыс оқы» ойыны

АУТЫРА-

ҚАТЕБӨ-

ТАУҒЫСМАҢ

САЙРПІКЕМ-

РАЛО-

ҚАЖЙЫ-

Картамен жұмыс:

4 минут

Кескін картамен жұмыс жасауға тапысрма береді.

«Картаны жина» ойыны. Мұғалім Қазақстанның экономикалық аудандарының бөлшектерін ортаға тастайды. Оқушылар тез арада Батыс Қазақстан экономикалық ауданын тауып, құрап шығуы керек.

Оқушылар кескін картаға Батыс Қазақстан экономикалық ауданының облыстарының шекараларын белгілейді, облыс орталықтарын түсіреді.

Қорытындылау

5 минут

«Менің сүйікті қалам-Орал» тақырыбында эссе жазуды тапсырады.


Оқушылар эссе жазады.

Бағалау

2 минут

Формативті бағалау түрлері: отшашу, мадақтау, бағдаршам, өзін-өзі бағалау парағы



Оқушыларды сабақ барысында мадақтап, қолдау, басқа топтарға қол шапалақтау, өзін-өзі бағалау парағын қоыртындылау.





Оқушы-ның

аты-жөні

Тақырыпты оқып түсіндім

1

тапсырма

2 тапсырма

3

тапсырма

4 тапсырма

Кескін картамен жұмыс

Эссе жазу

Қоры-тынды баға


















































Үйге тапсырма

1 минут

§50, 338- бет, 1-2 тапсырмалар және қалалар туралы жаңа мәліметтер жинақтау, уикипедияға қосу.


Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.

Кері байланыс

1 минут

Мұғалім оқушыларға стикерлер таратады.


Оқушылар

«Не үйрендім, не үйренгім келеді» бойынша өз пікірлерін жазып қалдырады. Смайликтер бойынша көңіл-күйлерін білдіреді. Мұғаліммен қошатасады.