Сабақ: 4
Күні:
Сыныбы: 5 А Б
Пәні: Жаратылыстану
Тақырыбы: Астрономия – ғылым ретінде, жұлдызды аспан
Сабақтың мақсаттары:
1. Білімділік: Оқушыға табиғат пен адам арасындағы байланыс, «физика», «астрономия» терминдерінің мағынасын, қазіргі заманымыздағы жаңа технологиялардың пайда болуына негізгі үлес қосқан ғылым – физика туралы түсінік беру.
2.Дамытушылық: Табиғат туралы түсінік бере отырып, оқушының танымдық деңгейін арттыру, ой – өрісін кеңейту.
3. Тәрбиелік: Табиғат және адам, физика – табиғат туралы ғылым және астрономия – аспан денелері туралы ғылым тақырыптарын түсіндіре отырып, оқушыны табиғатты аялауға, табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыруға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Оқыту әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелесу, тірек-сызба.
Сабақтың әдістемелік жабдықталынуы: атлас карта, оқулық, суреттер.
Сабақтың барысы.
Ұйым-дастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру
Ой қозғау
1) Біз терезеге қарағанда не көреміз?
2) Бейне материалга назарларын аудару
Жаңа материалға көшу кезеңі
[link] , т.б. аспан шырақтары бізден өте қашықта болғандықтан, олардың ара қашықтығының айырмашылығы бізге сезілмейді.
Жаңа мате-риалды меңгерту кезеңі.
А)жаңа ұғымдар:
Астрономия, физика, физикалық құбылыстар, галактика, біздің ғалам, жұлдыздар, ғарыш әлемі
Б .Мұғалімнің проблемалық және ақпараттық сұрақтары:
1) «Табиғат» деген сөздің мағынасын қалай түсінесің?
2) Табиғат құбылыстары деп нені айтамыз?
Күннің тұтылуын қалай түсіндіресің?
Жаңа тақы-рыпты бекіту кезеңі
1) Табиғат пен адам бірлігіне байланысты қандай нақыл сөздер, мақал-мәтелдер білесің?
2) Астрономия ғылымының дамуына қандай қажеттілік себеп болды деп ойлайсың?
Жаңа сабақты қорытындылау:
Қазіргі астрономия бірнеше басқа салаларды да қамтиды. Аспан денелердің пайда болуын және дамуын зерттейтін астрономия тарамын космогония деп атайды.
Бағалау кезеңі
Үйге тапсырма §4 оқу. мазмұндау.