Конспект уроку з географії 8 клас Чорне море

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Іванченко Надія Петрівна БСШ№1 м. Біла Церква Київська обл.

Чорне море 8 клас

ТемаПриродні комплекси Чорного моря.

Мета: ознайомити учнів з розмірами, глибинами, елементами берегової лінії Чорного моря; охарактеризувати природні умови моря; розкрити причини наявності сірководню в Чорному морі; зробити висновки щодо стану природних ресурсів Чорного моря, проблем їх використання та охорони;продовжити формувати навички роботи з тематичними картами.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: фізична карта України, атласи, відеоряд Чорного й Азовського морів.

Море, море! Без краю просторе

Руху повне і разом спокою!

Забуває і щастя і горе –

Все наземне – з’єднатись з тобою

Я жадаю на час на годину.

Г.Карпа.


 

                                          Хід уроку.

I.  Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда за питаннями:

1. Що називаємо морем? Чим море відрізняється від океану?

2. Чим відрізняються внутрішні моря від окраїнних?

3. Що таке солоність води, у яких одиницях вона вимірюється?

4. Чому в різних частинах моря або океану може бути різна солоність?

5. Які види руху води в океані ви знаєте? Що називають « річкою в океані?»

6. Поясніть твердження” Держави, чия територія омивається морями мають вигідне положення».

 

II. Мотивація навчальної діяльності.

 Океан – колиска життя...Ви вже чули цей вислів. Та й люди старалися селитися на узбережжі річок, морів, океанів. У нашої країни дуже зручне географічне положення, тому, що береги її омивають два моря: Чорне і Азовське. А це -зв'язок з морськими державами світу, та й не тільки. Що ми знаємо про ці моря? ( бесіда). Як розуміти слова поета: « Херсонщина – земля 5 морів?». До речі, дехто з дослідників називає Азовське море затокою Чорного .Так це чи ні? То ж порівняємо моря  і спробуємо зробити свої висновки.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Чорне море – це внутрішнє море басейну Атлантичного океану , протоками Босфор і Дарданелли з’єднане з Середземним морем.

Чорне море омиває береги 6 країн. Площа моря – 422 тис. км.² Протяжність моря з зх. на сх. – 1167 км , з пн. - пд. – 624 км.

Довжина берегової лінії моря 4090 км , в межах України 1540 км.

Україна має великий вихід до морів і є великою морською державою. Не кожна країна може похвалитися такою рисою ГП.

Характеристика берегової лінії ( затоки , протоки , острови , півострови , коси , лимани , річки.)

Давні греки називали море Понт Евксінський , тобто „ гостинне море „ , через м'який клімат , мальовничі береги , повітря із запахами квітів. Наші предки називали море Понтійським , а в 15 – 16 ст . російським. Щодо пояснення сучасної назви існує декілька гіпотез :

1 . Турки , що зустрічали сильний опір місцевих жителів , називали море чорним , тобто негостинним.

2 . Чорним називали море через сильні шторми , що бувають тут. Але шторми насправді велика рідкість : у цьому морі їх буває лише 17 на рік.

3. Назву пояснюють також через сірководень , яким насичені глибинні шари води , металеві диски опущені на певну глибину , швидко темніють.

4. Пов'язують також походження моря з поширеним на сході кольоровим позначенням сторін горизонту. Так , Чорне море є північним , Червоне – південним.

- Западина Чорного моря тектонічного походження . Є декілька думок вчених на рахунок утворення цих морів .

30 – 40 млн. р . тому на півдні утворився океан Тетіс , який простягався від Гібралтару до Індокитаю , був великий за площею , але мілководний . Океан Тетіс з часом почав розділятися на окремі басейни , що послідовно змінювали один одного. Так утворилося Сарматське море . Пізніше на його місці виникли Каспійське , Чорне , Азовське моря , які сполучалися між собою . Наприкінці неогену вони відокремилися одне від одного .

5- 6 млн. р . тому ( профіль Чорного моря по лінії А – Б ) западина Чорного моря ( западина Альпійського складчастого поясу ) почала швидко опускатися, причиною було просідання земної кори внаслідок ущільнення речовини мантії. Сучасних рис море набуло в антропогеновому періоді - 400 – 500 тис. р . тому. Зв’язок Чорного моря з Середземним , який остаточно встановився 7 – 5 тис років до н. е. існує і дотепер.

Тектонічні рухи (землетруси, вулкани ) проявляються у Чорному морі до сьогоднішнього часу.

Більша частина моря лежить у зоні субтропічного кліматичного поясу . Зима тепла , волога , літо сухе і жарке . Температура води + 21- 23 º С влітку та + 1 – 4 º С взимку.

При проходженні циклонів восени і влітку море хвилюється , виникають вітрові хвилі висотою до 14 м , під час урагану до – 30 м.

Цікава конфігурація морських течій . Це система замкнутих кругообігів проти годинникової стрілки. Течії вздовж берегів і дві центральні течії в морі. Швидкість течій – 40 – 90 см \ сек.

Солоність 18 – 22 % .

Сьогодні Чорне море – це золоті, сонячні піщані пляжі , лагідні або грізні хвилі , солонувате цілюще повітря, прозоре море , маленькі морські бухти , мальовничі пейзажі гір ,а також європейської якості готелі , пляжі , чудові санаторії . Тобто прекрасна рекреаційно – курортна зона України і світу.

Індивідуальне завдання : Уявіть , що ви – співробітник санаторно – курортного комплексу на узбережжі Чорного моря . Адміністрація комплексу вирішила збільшити приплив туристів і відпочивальників . Створіть короткий рекламний текст для газети.


 У Чорному морі рослинний і тваринний світ переважно знаходиться у верхньому горизонті, збагаченому киснем. Загалом у морі налічується понад 620 видів рослин і 2 тис. видів тварин. Більшість рослин — це донні та планктонні водорості. Поширені бурі та червоні водорості. Із 160 видів чорноморських риб найпоширенішими є кілька, ставрида, хамса, камбала-калкан, кефаль, білуга, оселедець; бички, морський окунь. У Чорному морі також живуть далекосхідний лосось (горбуша), балтійська тріска, До ссавців Чорного моря належать тюлень-монах і три види дельфінів: афаліна, білобочка й азовка. Найбільший дельфін — афаліна, трохи менший — білобочка, а найменший — азовка. Тваринний світ Азовського моря налічує близько 400 видів — від одноклітинних до риб і ссавців. Останні представлені одним видом дельфінів — азовкою. Видовий склад риб становить 79 видів, із яких промислове значення мають тюлька, пеленгас, хамса, судак, кефаль, оселедець керченський, бички, лящ, камбала, осетрові. Із мінеральних ресурсів найбільше значення мають родовища нафти й природного газу на шельфі Чорного моря та в центральній частині Азовського моря.

г) екологічні проблеми морів(відкритий мікрофон).

- чи вивчали ви на уроках хімії таке поняття як сірководень?

- «Чорне море – «бомба» уповільненої дії .»


Сірководень - безбарвний газ із запахом тухлих яєць і солодкуватим смаком. Хімічна формула - H2S. Погано розчинний у воді( утворює слабу кислоту), добре - в етанолі, отруйний. При великих концентраціях роз'їдає  метали. При контакті з повітрям може займатися.

- як ви думаєте, чи токсичний цей газ?

Дуже токсичний. Вдихання повітря з невеликим вмістом сірководню викликає запаморочення, головний біль, нудоту, а зі значною концентрацією призводить до коми, судом, набряку легенів і навіть до летального результату. При високій концентрації одноразове вдихання може викликати миттєву смерть. 

 -а ось на глибині, в середньому 200 метрів і нижче у Чорному морі    і спостерігається накопичення цього газу.  Що станеться, коли він підніметься і  вступить в реакцію з повітрям? 

- А як на вашу думку тут утворився сірководень?

- Чи можливе використання цього газу?

Скажете - ні, і помиляєтеся. В останні роки розглядається можливість використання сірководню, накопиченого в глибинах Чорного моря, в якості енергетичного (сірководнева енергетика) і хімічної сировини.

- Крім цієї проблеми, які ще екологічні проблеми можете назвати?

ІV. Підсумок уроку

Закінчіть речення :

- Сьогодні на уроці я вивчив ... , усвідомив ...

- Я навчився ... , ці знання мені будуть необхідні для ....

- Тепер я вмію...

- Особисто я можу зробити охорони для Чорного моря...

- Мені найбільше сподобалось...

- Я пропоную використовувати море ...

Географічний тренінг .

1. ... - ... - підняття рівня сірководню у Чорному морі .

2. Побудова хвилерізів для захисту берегів від морської абразії - ... - ...

3. Видобуток корисних копалин з шельфу моря - ..

V.Д/З намалювати малюнок «Яким ти уявляєш Чорне море в майбутньому ? »

Творче завдання : написати міні - твір « Якби Чорне море було людиною, що б ви побачили на його обличчі? »