Природні зони Південної Америки. Висотна поясність в Андах.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Природні зони Південної Америки.

Висотна поясність в Андах.


Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості природних зон Південної Америки, надати учням систему знань про рослинний та тваринний світ материка, висотною поясністю в Андах; удосконалити навички роботи з картами атласу; розвивати географічне мислення; виховувати бережливе ставлення до рослин та тварин.

Тип уроку: застосування вмінь та навичок.

Опорні поняття: природні зони, природні комплекси, сельва, савани, пампа.

Обладнання: фізична карта Південної Америки, атласи, підручники.



Хід уроку


І. Організаційний момент.


ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

Бесіда:

1. Що таке природна зона?

2. Чим зумовлено утворення природних зон?

3. Що таке широтна зональність?

4. Що таке висотна поясність?

5. За яким планом потрібно характеризувати природну зону?


ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

Сьогодні ми здійснимо уявну подорож до материка Південна Америка та з’ясуємо пристосування рослин та тварин до певних умов природних зон материка.

Різні групи досліджували певну природну зону. То ж, почнемо.


ІV. Вивчення нового матеріалу.

Учні класу були об’єднані у групи. Заздалегідь збирали і досліджували матеріал про природні зони материка. На виступи – до 5 хвилин.


У Південній Америці порівняно з іншими материками тропічних широт спостерігається найбільша кількість природних зон.







І проект

Сельва – екваторіальні ліси


Учні доповідають свої дослідження. У ході доповіді будується схема характеристики природної зони. (метод «Павутина»).

[pic] [pic]

Екваторіальний клімат: жарко, волого протягом року

Амазонська низовина

Червоно-жовті


феролітні грунти

[pic] [pic] [pic]


Ліс – 12 ярусний

40 т. видів рослин

Гевея

Какао

Бальсове

Молочне дерево Орхідеї

[pic] Динне дерево Вікторія – релігія

Хінне дерево

Ананас


[pic]

38 видів мавп

Лінивці

Деревні жаби

Ягуар


Удав анаконда

Водосвинка – калібар

Риба піран’я

Павук-птахоїд

Гарпія, колібрі


ІІ проект

Савани і рідколісся (пристосування)

Пн

Льянос

Гвіанське п-я

Орінокська низ.

Жарко, 2 сезони:

- вологий

- сухий

Червоні грунти


[pic]

[pic] [pic]


Субекваторіальний кл. пояс


Пд

Кампос

Бразильське п-я

Червоно-коричневі грунти


[pic]

Жарко, 2 сезони:

- вологий

- сухий

Б. сухий, чимльянос

[pic] [pic] [pic] [pic]

Льянос

високі трави, пальми, акації

Кампос

зарості чагарника, кактуси, мімози, пляшкове дерево, кебрачо

Немає великих травоїдних тварин

Ягуар, пума, папір, свиня-пекарі, броненосець

[pic] [pic]








страус нанду

комахи: хижі мурахи,

терміти, мурахоїд





ІІІ проект

Пампа – степи


[pic] [pic]

Субтропічний кл. пояс


Пд

Ла-Платської низовини

Червоні грунти

[pic] [pic] [pic]

[pic]

злаки – ковил, панпасова трава, бородач, тонконіг



страус – нанду, пампаський і білохвостий олень, гуанако, нутрія, верблюд

[pic]






ІV проект

Пустелі та напівпустелі – Патагонія


[pic] [pic]

Помірний кл. пояс

Відносна прохолода, постійне безводдя


Південь материка

Сіроземи і бурі грунти

[pic] [pic] [pic]

[pic]

подекуди зростають злаки, кактуси, чагарники - подушкоподібні



[pic]

гризуни, плазуни






V проект

Висотна поясність Анд


Зміну природи гірської системи учні демонструють на малюнку та дають характеристику.









V. Закріплення вивченого матеріалу.


1. Переважають злаки.

2. Переважають червоно-жовті фералітні грунти із вмістом заліза та алюмінію.

3. Важкопрохідні вічнозелені ліси з великим різновидом органічного світу.

4. Малородючі бурі та сіро-бурі грунти.

5. Червоно-коричневі та червоні грунти, злаки.

6. Займає Оріноцьку низовину, більшу частину Гвіанського та Бразильського нагір’я.

7. Мізерна рослинність, злаки, кущі.

8. Зона Південної півкулі з деревовидною рослинністю, трапляються кущі, кактуси.

9. Ліси більш, ніж 12 ярусів.

10. З тварин трапляються олені, дикі свині, броненосці.

11. Значний вміст гумусу, дуже родючі грунти.

12. Розташована на Амазонській низовині та прилеглих до неї східних схилах Анд.


А Сельва

Б Савани та рідколісся

В Напівпустелі та пустелі

Г Пампа


VІ. Підсумок уроку.


Прийом «Мікрофон». Сьогодні на уроці я довідався про – …


VІІ. Домашнє завдання.

1. Опрацювати параграф підручника.

2. Творче завдання «Що може відбутися з планетою, якщо зміниться площа екваторіальних лісів (сельви)».