Мерзімі: | Сынып: 6 | Пән: География |
Сабақтың тақырыбы: |
Құрлықтағы жазықтар, олардың жіктелуі |
Сабақтың мақсаты: | Құрлықтағы жазықтардың пайда болуымен танысу және оларды жіктеу |
Сабақтың түрі: | Аралас сабақ |
Сабақтың әдісі: | Кім жылдам, Миға шабуыл, Венн диаграммасы, Географиялық диктант, картамен жұмыс |
Табыс критерийі: |
Оқушылар жазықтар.олардың жіктелуін,таралу аймақтарын географиялық карталарды ажыратып,оқып үйренеді. |
Сабаққа қажетті көрнекіліктер мен құралдар: | Карта, стикерлер, атлас, қима қағаздар
|
Сабақтың кезеңі: |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | Ресурс тар мен жабдықтар |
І. Ұйымдастыру:
| 1.Сәлемдесемін; 2.Топқа бөлемін;2мин
| Оқушылар сәлемдеседі; 1-4ке дейін санау арқылы бөлінеді |
|
ІІ. Үй жұмысын тексеру: | «Кім жылдам» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар қоямын Жанартау дегеніміз не ? 2. Жанартадың түрлерін ата? 3. Лава дегеніміз не,ол қалай пайда болады?. 4. Кратер мен көмедің айырмашылығы неде? 5.Сөнген жанартау мен сөнбеген жанартауды қалай ажыратамыз? | Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
ІҮ. Жаңа сабақ жоспары: |
Білім:
| «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар қою |
|
|
Түсіну:
| Әр топқа мәтінмен жұмыс жасауды тапсырамын, қосымша ресурстар таратамын | Әр топ мәтінмен жұмыс жасайды, | Постер |
Қолдану:
| Географиялық диктант ..........жер бетінің қырқалы әрі тегіс бөлігі. Абсолют биіктігіне қарай жазықтар......... бөлінеді. Абсолют биіктіктері 200 м-ге дейінгі жазықтар.........деп аталады. Таулы үстірттер биіктігі...................жазықтар. Қыраттар физикалық картада ...........бояумен боялады. Ертеде теңіз түбі болған жерлердің көтерілуінен.................пайда болады. Таулардың ұзақ бұзылуынан..............пайда болады.
| Оқушылар «Сәйкестендіру» бойыншат жұмыс жасайды
| қима қағаз |
Талдау:
| Венн диаграммасы Таулар жазықтар
| Оқушылар тапсырмаы орындайды
| Қима қағаз.
|
Жинақтау:
| Тегіс және төбелі жазықтардың бір-бірінен қандай айырмашылығы бар? Жазықтар биіктігі бойынша нешеге бөлінеді? Жазықтардың жер бедерінің өзгеруіне қандай күштер әсер етеді?
| Оқушылар берілген кескін картамен жұмыс жасайды |
|
Бағалау:
| Қалай ойлайсың? Оңтүстік Қазақстандағы таулыөлкенің орнына жазық пайдаболуы мүмкін бе? | Оқушылар ой-толғаныс жазады | Жоқ |
Ү. Бағалау: | Топтағы оқушыларды белсенділігене және жұмыс жасауына қарай бағалау парағы арқылы бағалаймын | бағалау парағын топ басышысы қортындылап бағалайды | Бағалау парағы |
ҮІ. Үй тапсырмасын беру: | Африканың аймақтарына шолу. Кескін картамен жұмысты аяқта | Күнделіктеріне жазып алады. |
|
Рефлексия:
| «Екі жұлдыз, бір тілек» жаңа тақырып бойынша өз әсерлерін,ұсыныстарын көрсетулерін тапсырамын. | Жаңа сабақтан түйген ойлары бойынша өздерінің алған әсерлерін көрсетеді | стикерлер |