Ғарышты зерттеу және ғарыштың экологиясы 5 класс

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақ: 6

Күні: 13.10.2015 ж

Сыныбы: 5 Б

Пәні: Жаратылыстану

Тақырыбы: Ғарышты зерттеу және ғарыштың экологиясы


Сабақтың мақсаттары:

1. Білімділік: Оқушылардың ғарыш әлемі туралы білімдерін кеңейтуге көмектесу.
2.Дамытушылық: Экологиялық сана қалыптастыру және дамыту.

3. Тәрбиелік: Адамзаттың ортақ үйі – Жер планетасына, ғарыш әлеміне сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас

Оқыту әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру, кесте, әңгімелесу, тірек-сызба.

Сабақтың әдістемелік жабдықталынуы: атлас карта, оқулық, суреттер.

Сабақтың барысы

Ұйым-дастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру


Үй тапсырмасын сұрау.

Үй тапсырмасын сұрау..

«Ойлан, тап» Адасқан объектіні сәйкестендіру

1. Ең ыстық     Шолпан 4620 С

2. Ең суық        Плутон шамамен 2350С

3. Ең жылдам   Меркурий 172 000 км/ сағ

4. Ең алыс        Плутон телескоптан ғана көрінеді

5. Ең тығыз     Жер судан 5 есе тығыз

6. Ең алып      Юпитер


О [pic] й қозғау. "Ғарыш" ассосация жаздыру.

[pic] аспан галактка

[pic] Ғарыш

[pic] [pic] марс планета

жұлдыздар

Мағынаны тану

Ғарыш құрамдас бөліктеріне :жұлдыздық жүйелер галактикалар, олардың аралықтарындағы әлемдік бос кеңістіктер, әлемдік шаң тозаң мен газ шоғырлары , әлемнің түкпір түкпірінен тасқындап таралатын түрлі сәулелер жатады.Телескоп, сыңардүрбі (теле және грекше skopeo – қараймын) – аспан шырақтарын  [link] ), линзалы (рефрактор) және айналы-линзалы телескоп болып бөлінеді.


Жаңа мате-риалды меңгерту кезеңі.

1 - тапсырма. Дәптермен жұмыс.

Жер де Әлем денесі. Оның Әлемдегі орнын қысқаша былай өрнектеуге болады.

Жер шары

Күн жүйесі

Галактика

Галактикалар тобы

Әлем
(Ғарыш)
[pic] [pic] [pic] [pic]

2 тапсырма.. Оқулықпен жұмыс істеу.
Телескоптар

оптикалылыққықлық

радио

ғарыштық



3. Оқушының жеке жұмыс істеуіне арналған тапсырмалары бар дәптерді толтыру.


Жаңа тақы-рыпты бекіту кезеңі

ОқушыларҒа Бұлар кімдер? Бұлардың ғарышпен қандай байланыстары қандай?

[pic] [pic] [pic]

Бағалау кезеңі


Үйге тапсырма §6 Ғарышты зерттеу және ғарыштың экологиясы оқу.



























1. Ең ыстық  

2. Ең суық       

3. Ең жылдам  

4. Ең алыс       

5. Ең тығыз    

6. Ең алып     










Шолпан 4620 С


Плутон шамамен 2350С


Меркурий 172 000 км/ сағ



Юпитер



Жер судан 5 есе тығыз

Плутон телескоптан ғана көрінеді








 Ү. Жаңа материалды бекіту. Географиялық диктант

1. Күн жүйесінде ....................... планета бар.  (9)

2. Сатурн Жердің массасынан................. есе үлкен. (9,5)

3. Сатурн............, ............ және ............. тұрады. (тастан, мұздан және тозаң)

4. .................. үлкен ғаламшар. (Юпитер)

5. Уран ................... ғасырда ашылған. (ХҮІІІ)

6. Плутонның жалғыз серігі ............... .  (Харон)

7. Юпитерді .....................серігі баар. (он алты)

8. Күн жүйесінде планеталар .................. бөлінеді. (2)

9. 

10.

ҮІ. Қорытынды. «Білгенге маржан».

«Марсты неге қызыл планета деп атайды?»

«Сыртқы планеталар туралы фактілер»

«Қай планеталар онша әйгілі емес?»

ҮІІ. Үйге тапсырма.Бағалау.

§13 оқу.  Марс пен Юпитерді салыстыру. (Венн диаграммасы)

 



















[pic]









[pic]







[pic]