Cолтүстік Америка Қайталау сабағы

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...




Сыныбы: 7ә

Сабақтың тақырыбы

«Солтүстік Америка» тарауы бойынша қайталау сабағы

Сабақтың мақсаты

«Солтүстік Америка» тарауы бойынша өткен білімді жүйелеу, оқушылардың жалпы географиялық білімдерін одан әрі меңгеру.


Сабақтың міндеттері

«Солтүстік Америка» тарауы бойынша географиялық орны, жер бедері, ішкі сулары.табиғат зоналары туралы білулері тиіс «Солтүстік Америка» тарауы бойынша географиялық орны, жер бедері, ішкі сулары.табиғат зоналары туралы түсінулері керек

«Солтүстік Америка» тарауы бойынша географиялық орны, жер бедері, ішкі сулары.табиғат зоналары туралы талдаулары керек

Күтілетін нәтиже

«Солтүстік Америка» тарауы бойынша географиялық орны, жер бедері, ішкі сулары.табиғат зоналары туралы біледі

«Солтүстік Америка» тарауы бойынша географиялық орны, жер бедері, ішкі сулары.табиғат зоналары туралы түсінеді

«Солтүстік Америка» тарауы бойынша географиялық орнына, жер бедеріне, ішкі суларына. табиғат зоналары туралы талдайды

Оқытудағы әдіс- тәсілдер

Жылы сезімдер, миға шабуыл, топтастыру, Жада, СТО

Негізгі дерек көздер

Маркер, стикер, скоч, қима қағаздар, оқулық, бағалау парағы, таратпа қағаздар, плакат

Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Ұйымдастыру кезеңі 2 мин

Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа керекті құрал – жабдықтарын тексеріп, зейіндерін сабаққа аудару

Ұйымдастыру

Топқа бөлу топ ережесімен таныстыру

I топ «Географтар»

II топ «Климатолог»

III топ «Гидролог»

IY топ «Биолог»

Y топ «Этнограф»

Сабақтың барысымен, мақсатымен, міндеттерімен таныстыру

1.Сәлемдесу

2. Өздерін ретке келтіру, сабаққа керекті құрал – жадықтарын дайындау

3.Әр түрлі стикерлердің түстерін таңдау арқылы топқа бөлініп отырады, өз топбасшысын тағайындайды. Топ ережесін еске түсіреді. Әр топтан топ басшылар топ мүшелерінің жауабына бағалау парақтарына баға қойып отырады. Әр оқушы өз білетіндерін еркін жауап береді.


4. Сабақтың тақырыбын анықтайды


Үй тапсырмасын сұрау 5 мин

Ең алдымен мұғалім балалардың кескін карталарын тексеріп және материкті табиғат зоналарын сұрайды. Сосын балаларға параграф соңындағы сұрақтарды қояды.
  1. Солтүстік Америка табиғатының басты ерекшелігі бар?

  2. Материк қандай пайдалы қазбаларға бай?

  3. Материкте қандай ірі өзендер бар, олар қайда құяды?

  4. Прерий дегеніміз не?

  5. Солтүстік Америкада қандай халықтар тұрады?

Балалар мұғалімге кескін карталарын көрсетіп, материкте кездесетін табиғат зоналарды көрсетеді.



Сосын сұрақтарға жауап береді.


Сабақтың негізгі бөлімі Мағынаны тану ( Мұғалім жан – жақты тақырыпқа шығады. Тапсырманың мақсатына тоқталады) 25мин

«Кім жылдам?» ойыны

Мұғалім топ мүшелеріне сұрақтар қояды, сұраққа жауап беруіне байланысты топ ұпай жинайды. Егер топ жауап бере алмайтын болса, онда келесі топқа жауап беріп, ұпай жинауға болады.


1.Солтүстік Америка материгінің экваторға қатысты орны?

2. Материктің солтүстік шеткі нүктесі 3. Кордилера тау жүиесінің пайда болу себебі не?

4. Атлант мұхит алабына қандай басты өзен құяды?

5. Солтүстік Американың ең ұзын өзені

6. Көлемі жағынан ең үлкен арал? 7. Ұлттық табыс ең жоғарғы мемлекет?

8. АҚШ тың ауданы?

9. Арктикалық шөл зонасында мұз дәуірінен сақталған қандай жануар тіршілік етеді?

10. Материктің байырғы халқы?

11. Солтүстік Американың ең биік нүктесі?

12. Солтүстік Америка материгінде қандай климаттық белдеу кездеспейді? 13. Солтүстік Америкада прерий деп нені атайды?

14. Ұлы көлдер қалай пайда болған?

15. Солтүстік Американың халқы қанша










1. (тек оңтүстік жарты шарда)

2. (Мерчисон м.)

3.(литасфералық тақталардың соқтығысу нәтижесі)

4. (Миссисипи өзені)

5 (Миссисипи өзені)

6. (Гренландия)

7. Ұлттық табыс ең жоғарғы мемлекет? (АҚШ)

8. ( 9 млн 336мың км )

9. (қой өгізі)

10. (үндістер мен эскимостар)

11. (Мак Кинли)

12. (экваторлық белдеу)

13. ( )

14. (Мұздықтардың әсерінен пайда болған ойыстарда)

15. (450млн)


Ой толғаныс 7 мин

Топпен жұмыс

Географ» тобы Солтүстік Американың географиялық орнын, ашылу және зертелу тарихын, пайдалы қазбаларын зерттейді



«Климатолог» тобы Солтүстік Америка құрлығының климатының басты ерекшелігін, күшті желдер, құйын жауындар, торнадо және климат белдеулерін зерттеп баяндайды.


«Гидролог» тобы материктің өзен жүйелерін, экологиясын, Колорадо каньонын, Ниагара сарқырамасын, көлдерін зерттеп сипаттайд




«Биолог» тобы әр табиғат белдемінің өсімдіктерін, жануарларды, топырағын, ерекше өсімдік пен жануарларын зерттеп сипаттайды.








«Этнограф» тобы Солтүстік Американың халқын зерттеп, саяси картадағы елдерге талдау жасайды.









[pic] [pic] [pic]

[pic] [pic]

[pic] [pic]

[pic] [pic]

[pic]



Қорытындылау 5 мин

Оқушы оқу үдерісі жайлы ойланады, өз біліміне сенімділігін көрсетеді.

Әр топ тарқатылып берілген Венн диаграмасын жылдам, нақты толтырып береді.



Үйге тапсырма 1 мин

Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысуына, біліміне, топтық жұмыстың ынтымақтастығына байланысты бағалайды.


Жалпы сабақтың кемшіліктері мен жетістіктерін айтады. Оқушылар үзіліске жіберіледі.

Оқушылар мұғалімді тыңдап бағаланады.



Кері байланыс. Сабақтан алған әсерін стикерге жазып, плакатқа бекітеді.