Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Ашық сабақ жоспары пән мұғалімі: Г.Х.Кариева

Халықтың ұлттық және діни құрамы

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға Қазақстан халқының ұлттық, діни құрамы, таралып орналасуы жөнінде түсіндіру.

Этнография, диаспора, этнос ұғымдарына түсінік беру, Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы көзқарастарын қалыптастыру. Қазақстан халықтарының Ассамблеясы мен ұлттық мәдени орталықтарының маңызы туралы айту. Қазақстан Республикасы – зайырлы мемлекет екендігі туралы көзқарастарын қалыптастыру.

.

Күтілетін нәтижелер:

1.Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру.

2.Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

3. Қазақстанның халықтың ұлттық және діни құрамын карта бойынша сипаттау арқылы білімдерін тереңдетеді

Сабақтың өтілу мерзімі:

14 қазан 2015-2016 оқу жылы



Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Белсенді сабақ беру тәсілдері мен сабақтағы жұмыс түрі:

Саралау

(дифференция)

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту


3мин



Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Түрлі-түсті карточкалар арқылы 3топқа бөлу. Сабаққа кірісер алдындағы жылы атмосфераға қол жеткізіледі

Оқушылардың әрқайсысы ұйымдасқан түрде жаңа құрылған топ құрамына тез жайғасады да, әр топ өз тілдерінде амандасу рәсімдерін көрсетеді

Оқушылардың топқа тез бөліну машықтары қалыптаса бастайды


Топ басшылары бағалау парағын толтырып отырады

Үш түсті карточкалар пайдаланылады

«Білу» (жаңа тақырыпқа негіз болатын тапсырмалар)

*Үй тапсырмасын қайталау

3мин


*Ассоциация

2мин


«Сіз білесіз бе?» әдісі арқылы оқушыларға ең негізгі ақпараттарды іріктету




«Демография» сөзіне талдау жасату

Дүние жүзінде қандай әлемдік діндер таралған?

Қазақстан жеріне ислам діні қашан келген?


«Сіз білесіз бе?» әдісі

арқылы тақырыпқа сай ең қажетті ақпаратты сұрыптап айтып шығады




әр топтың түсіну дәрежесі анықталады



Дарындылық пен көшбасшылық қабілеттері

анықталады;

Үйге берілген шығармашыл-дық тапсырманы сұрау:

Өз облысымыздағы, өз ауданымызда-ғы жұмыс нарығындағы ерекшелік қандай?

Критериалды бағалау әдісімен оқушылар білімін өздеріне бағалатады.

оқулық, карта, постер,суреттер, интернет материалдары

Теория бойынша «Түсіну»

Не? Қайда? Cебебі? Неліктен? Қанша? cұрақтары арқылы жаңа тақырыптың мазмұны

ашылады

7 мин

Жаңа тақырып хабарланады да тапсырма беріледі



Оқушылардың ойлау әрекеттерінің белсенділіктері

қадағаланады




Бейнерлик көрсету:

бағыттаушы, түрткі сұрақтар қоя отырып, топ мүшелерінің нәтижеге жету жолдарына демеу болу


«Түртіп алу» стратегиясын пайдаланып 3топ та мәтінді оқып, мынадай белгілер қойып шығады:

«ү»- маған таныс

«+»-мен үшін жаңалық

«-»- мен білетін түсініктерге сәйкес емес

«?»- тереңірек білгім келеді

*өз бетінше оқыған мәтіннің нәтижесін өзара талдайды



Бейне ролик бойынша тақырыптың басты идеясы неде?

АҚТ;

СТО;

Дарындылық пен көшбасшылық қабілеттерін анықталады;

Жаңа ақпаратпен ықыласпен жұмыс жасайды;

Репродуктивті, проблемалық әдіс

Жеке оқушыға сөздік жұмысын тапсыру:

Депопуляция

Диаспора

Этнография

Конфессиялар ұғымдарына түсінік беру

Орындалған тапсырмалар негізінде әр топтың топ басшысы критерийлер бойынша өз тобының мүшелерін бағалайды.

оқулық, карта, постер,суреттер, интернет материалдары.





Постер, маркер,


қағаз желімі

Практика бойынша: « Қолдану»


10 мин








Тірек-сызба бойынша тапсырма беріледі:

оқу нәтижелері жаңа мазмұн мен жаңа құрылымдарды жасап шығаратын шығармашылық әрекеттерді қолдануды талап етеді.

«Кластер» әдісі бойынша мәтін мазмұнына сызба жасату:

1-топ-қазақтардың облыстарда таралуы

2-топ:Қазақстан ұлттары

3-топ:Қазақстанда таралған діндер (% көрсеткіштерді пайдаланыңдар)

Әр топ өз тақырыптары бойынша постер қорғайды

АҚТ;

СТО;

Дарындылық пен көшбасшылық қабілеттерін анықталады;

Жаңа ақпаратпен ықыласпен жұмыс жасайды;

Репродуктивті, проблемалық әдіс


Орындалған тапсырмалар негізінде әр топтың топ басшысы критерийлер бойынша өз тобының мүшелерін бағалайды

оқулық, карта, постер,суреттер, интернет материалдары

Теория бойынша: «Талдау»



10мин

Тапсырмалар орындау.

1.Салыстыр.

2.Ұқсастығы неде?

3.Айырмашылығы неде?

1.Суретпен жұмыс: халықтың этникалық құрамы жылдар бойынша қалай өзгерген? Елімізге оралған Отандастарымызға жасалып жатқан әлеуметтік қолдау туралы пікірлеріңді білдіріп, дәлелдеңдер

2.Картамен жұмыс:

Әлемнің басқа елдеріндегі қазақтар саны?

Қазақ диаспорасы көп шоғырланған елдерді тап

3.Карта-схемамен жұмыс:

Қазақстан тарихына сүйеніп, орыстардың,өзбектердің,украин-дардың,немістердің қоныстану ерекшеліктерін сипаттаңдар






АҚТ;

СТО;

Дарындылық пен көшбасшылық қабілеттерін анықталады;

Жаңа ақпаратпен ықыласпен жұмыс жасайды;

Репродуктивті, проблемалық әдіс

«Қазақстан Республикасы – зайырлы мемлекет» екендігі туралы мәлімет дайында

критерийлер бойынша оқушыларды бағалау

Интер тақтадан диаграммалар, карта-схемалар,ұлттардың орналасу карталары шығады

Теориясы:

«Жинақтау»

(Қорытынды шығаруға бағытталған тапсырмалар)

5мин

Қазақстанда барлық халықтардың мәдениетін, әдет-ғұрпын, тілін, ұлттық құндылығын қалпына келтіруге және дамытуға жағдай жасалған. Келісесіңдер ме? Дәлелдемелер келтіріңдер.


Қазақстандағы Халық Ассамблеясы туралы не айтасыңдар?



Критериалды бағалау әдісімен оқушылар білімін өздеріне бағалатады.


Практикасы: «Баға беру»

(Сен қалай ойлайсың? Өз пікіріңді білдір.

Не істер едің?

Сияқты тапсырмалар –өмірдегі жағдаяттарды шешуге бағытталып қойылады)

5мин

Пікірлесу ұйымдастыру

*Еліміздегі «Үш тұғырлы тіл» бағытына көзқарастарың қалай?

*Қазақстандағы ұлтаралық қатынас қандай деңгейде?



Критериалды бағалау әдісімен оқушылар білімін өздеріне бағалатады.





Бағалау, кері байланыс

Оқу материалының маңызын анықтау, ол туралы өзіндік пікір келтіру, ойын білдіру.

Оқушылар бүгінгі сабақтың ұтымды шыққан тұстары мен қиындықтары жайлы айтып кері байланыс жасайды





Үй тапсырмасы

1.§10

2.Кескін картаға ҚР-ның халықтар картасын түсіру;

3.Қазақстандағы ұлтаралық қатынастарға сипаттама беру






Сабақтың нәтижесі: «Өзін-өзі бағалау»


«Сэндвич» әдісі:

«нан» -мадақтау

«шұжық»-сын айту

«ірімшік»-ұсыныс айту




«Сэндвич» суреті