ОМЖ. Физикалық география 6 сынып.
Тақырыбы, негізгі мақсаты
Сағат саны
Мақсаты
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау
Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы
Қосымша дереккөзі
Оқушыдан күтілетін нәтиже
Үйге §
Кіріспе (3 сағат) тақырыптарына орта мерзімдік сабақ жоспары
1
Физикалық география нені оқытады, Жер туралы географиялық білімнің дамуы
Эратосфен, Птолемей, Бехаймның глобусы, Қашғаридің дөңгелек картасынан біздің күнге дейінгі картаның дамуы;
.
1
Ф/г не оқытатынын біліп түсінеді. Жер туралы мәліметтер қалай жинақталғаны туралы түсініктерін дамытып, оқып үйренеді. Топпен жұмыс жасауға дағдыланады
1-тапсырма сұрақ- жауап 2-тапсырма жоспар бойынша сипаттама беру 3-тапсырма картамен жұмыс 4-топтық жұмыс
Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.
Рефлексия арқылы білімдерін тексеру
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
Физ.география не оқытатынын біліп түсінеді.алған білімдерін қолдануды үйренеді, сауаттылықтары қалыптасады, көшбасшылықты көрсетеді
1
2
Саяхатшылар, зерттеушілер
(Х.Колумб, Ф.Магеллан, Ф.Беллинсгаузен, П.Лазарев, Ш.Уәлиханов);
1
Саяхатшылар және зерттеушілер еңбектерімен танысады және мұхиттардың зерттелу кезеңдері мен ұлы географиялық ашылулар туралы оқып үйрету.
Өз бетімен жұмыс саяхатшылардың жүрген жерлерін кескін картаға белгілеу
- берілген мәліметті пайдалан ып кесте толтыр
«Картаға саяхат»
өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелер ді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.
Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
Өткен тақырыппен байланыстырады;
-Оқушының жеке ой- пікірінің құндылығы артады;
-Зерттеу кезеңдерін көрсете және талдау жасауы;
-ұлы географиялық ашылулар, саяхатшыларды білу
2
3
Табиғат құбылыстарын бақылауды ұйымдастыру
1
оқушыларға табиғатта болып, жатқан құбылыстарды зерделеу, бақылау, қосымша деректермен жұмыс жасау жолдарын түсіндіру
1- Логикалық сұрақтарға жауап беру 2- электронды оқулықпен жұмыс
3- оқулықпен жұмыс
4- шығарма шылық жұмыс.( қызықты деректер жинап келу)
топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды..
Топтарда рөлдерді ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар беру
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
Тапсырмаларды орындау барысында өз іс- әрекеттерін бақылайды-
ауа райын, күннің көкжиектен көтерілу биіктігін, жинаған мәліметтермен жұмыс жасауы;
3
ОМЖ. Физикалық география 6 сынып.
Тақырыбы
Сағат саны
Мақсаты
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау
Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы
Қосымша дереккөзі
Оқушыдан күтілетін нәтиже
Үйге §
Жер бетінің жазықтықта бейнеленуі. План және карта (16 сағат)
1-тақырып. Жер – Күн жүйесінің теңдессіз ғаламшары (1 сағат)
1
Жердің күн жүйесіндегі орны
Жердің пішіні мен мөлшері
1
Жердің Күн жүйесіндегі орны Жердің пішіні мен мөлшері туралы және адам өмірі үшін маңызының зор екенін түсінеді және мәлімет алады.
өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелер ді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.
Критерийлер бойынша бағалау және өзін-өзі бағалайды.
-Көшбасшы бола алады;
-Өзін-өзі бағалайды;
Карта, электрондық оқулық, интерактивті тақта, оқулық, карта сызбалар , көрнекі плакаттар
жердің пішінін, жер аумағын;
-Экватор сызығының ұзындығын;
-жердің күн жүйесіндегі орынын т.б біледі
4
ОМЖ. Физикалық география 6 сынып.
Тақырыбы, негізгі мақсаты
Сағат саны
Мақсаты
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау
Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы
Қосымша дереккөзі
Оқушыдан күтілетін нәтиже
Үйге §
Жер бетінің жазықтықта бейнеленуі. План және карта (16 сағат)
2-тақырып. Жергілікті жердің планы (7 сағат) тақырыптарына орта мерзімдік сабақ жоспары
1
Жер беті бейнесінің түрлері
1
Жер бетінің бейнесі туралы оқып үйренеді. өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
1- сәйкестендіру тест, ВЕНН диаграммасын толтыру. 2- ЖИГСО әдісі топ мүшесі бір-біріне тақырып ты түсіндіреді.
3- «көрнекілік» стратегиясы бойынша тапсырма орындайды сұрақ-жауап
4- семантикалық кесте толтырады
жиынтық бағалау.
Рефлексия арқылы білімдерін тексеру.
Өткен тақырыптармен байланыстыра отырып қосымша деректермен жұмыстану арқылы тереңірек ұғындыру.
Карта, электрондық оқулық, интерактивті тақта, оқулық, карта сызбалар , көрнекі плакаттар
-Танымдық, дамытушылық, қызығушылық қабілеттері артады;
-Мәртебесі төмен, жоғары сұрақтарды қойып үйренеді;
-Ойын нақты жеткізе алады;
-Өзін-өзі реттейді;
5
2
Азимут туралы түсінік, жергілікті жерде және план бойынша бағдарлау
1
азимут дегеніміз не? Көкжиек бағыттарын қалай анықтауға болатындығын түсіндіру
1- .Ой бөлісу, ортаға салу.
2- АКТ-мен жұмыс.
3- Топтық жұмыс.
4- Картамен жұмыс
( жұмыс дәптері)
5- Топографиялық диктант. 6-тапсырма жеке, жұптық жұмыс
Өзін-өзі бағалау,фор- мативті бағалау,
жиынтық
Жоғары дәрежедегі сұрақтарға жауап беру арқылы ақпара ттарды өңдейді
Карта,глобус, тұсбағар, плакаттар ( 6 сыныпқа арналған)
-тұсбағармен жұмыс жасауды;
-көкжиек бағыттарын анықтауды үйренеді
6
3
Масштаб, қашықтықты өлшеу
1
масштаб, азимут, план ұғымдарын пайдаланып, масштабты қолданып қашықтықты өлшеу тәсілдерін түсіндіру
1-Бірле се оқу
2-АКТ жұмыс.
3- . Ұжымдық жұмыс. а) масштаб түрлерін анықтау ә) ара қашықтық ты табу.
б) жергілікті жерді өлшеу
4- Шығарма шылық жұмыс
Бағалау парағы, топ басшысының бағалауы.
Картадан масштаб ты анықтап қашық тықты анықтауға жеке, жұппен тапсырмалар орындау
интербелсенді тақта, презентация, Қосымша ғаламтордан алынған деректер мен суреттер, сызбалар
-Тақырып бойынша ойларын айқын тұжырымдайды;
-Оқушының сыни ойлауы қалыптасады;
карта,глобуспен жұмыс жасауды үйренеді
7
4
Жер беті элементтерінің планда бейнеленуі
1
жер бетін планда бейнелеу үшін қолданатын шартты белгілерді түсіндіру
Тақырыпты жұптық әдіспен оқи отыр ып, талдап, постерге түсіреді. 3-өзбетімен жұмыс .
4- ИНСЕРТ стратег -н пайдаланады.
5. Рефлек сия «Автор орындығы»
Формативті (смайликтер арқылы бағалау),
жиынтық бағалау
Қосымша материалдарды
іздей отырып,
өз ойларын әзірлейді және дәлелдейді
презентация, Қосымша ғаламтордан алынған деректер мен суреттер, сызбалар
-Шартты белгілерді оқып-үренеді;
-жергілікті жердің планын түсіре алады;
-карталарды оқи отырып, планмен жұмыс жасай біледі;
8
5
Жергілікті жердің планын, топографиялық картаны, сызбанұсқаларды оқу
1
Жергілікті жердің планын, топографиялық карта, сызбанұсқаларды талдаудың маңызын түсіндіру
Блум әдісі бойынша. Картамен жұмыс (ой толғау) 5-тап сырма. Жинақтау. «Екі жақты күнделік»
Формативті, критериалды бағалау, жиынтық
тапсырмалар мен қосымша ақпарат көздерімен жұмыс жасауы
Оқулық, атлас, интербелсенді тақта, презентация,
-Дұрыс сөйлеуге үйренеді;
-Оқушының сыни ойлауы қалыптасады.
8
27 бет
6
Жергілікті жердің планын түсіру, негізгі тәсілдер мен іс-әрекеттер
1
Жергілікті жердің қарапайым планын түсіру үшін қандай жұмыстар жүргізуге болатындығын түсіндіру.
1-тапсырма.Түсіндіру 2-тапсырма Талдау, 3-сұрақ-жауап; 4- Оқулықпен жұмыс. 5- Дәптермен жұмыс, 6- жеке, жұптық тапсырма.
Жұпта «өзін-өзі бағалау» стратегиясы; Екі жұлдыз, бір ұсыныс;
Өздік жұмыстар ды орындау үшін әрбір оқушыға кескін картада орындалатын тапсырма беріп оқушыны бағалап отыру
интербелсенді тақта, презента ция, Қосымша ғаламтор дан алынған деректер мен суреттер,
Топпен, жұппен, жеке жұмыс жасағанда жинаған ұпайларын талдау
-оқушылардың стикерлерге жазған пікірлерімен санасу
-айнала нысаналау әдісін білетін болады
9-10
7
№1 практикалық жұмыс: «Жергілікті жердің планын түсіру»
1
мектеп алаңының планын түсіре білуі.
Берілген жоспарды пайдаланып, Мектеп алаңын планға түсіру
Мұғалімнің бағалауы
Тапсырманы орындаудағы жетістіктерді, топ басшыларымен бірігіп талдау
Оқулық, атлас,
Тапсырманы орын дау барысындағы оқушының іс- әрекетін бақылау арқылы
-тапсырманың жауабын тексеру
ОМЖ. Физикалық география 6 сынып.
Тақырыбы, негізгі мақсаты
Сағат саны
Мақсаты
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау
Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы
Қосымша дереккөзі
Оқушыдан күтілетін нәтиже
Үйге §
Жер бетінің жазықтықта бейнеленуі. План және карта (16 сағат)
3-тақырып. Географиялық карта (8сағат)
1
Глобус – Жердің моделі
.
1
Оқушыларға глобустың жер бетінің кішірейтіліп бейнеленген үлгісі екендігін ұғындыру. Глобусты масштабына қарай ажырата алу мен глобустан қашықтықты өлшей алу дағдыларын қалыптастыру.
Топпен, жұппен жұмыс (Ашық және жабық сұрақтар)
«Қара. Оқып шық. Талда. Жаз» , ББҰ,
Ойлан тап әдісі.
Жұптық және топтық бағалау.
Бағдаршам, басбармақ әдісі бойынша бағалау Рефлексия «бағалау парағы» арқылы білімдеріне талдау жасау.
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
Глобус, электронды оқулық, дәптер
Оқушылар экватор, полюс, меридиан, параллель, градус торын оқып біліп картамен жұмыс жасай алады.
11-12
2
Глобустағы және географиялық картадағы градус торы, географиялық ендік
градус торы, географиялық ендік туралы түсіндіру
1- тапсырма топтық жұмыс, 2-тапсырма жұптық тапсырма, 3-4 тапсырма өзбетімен жұмыс 5-тапсырма. картамен оқулықпен жұмыс
картамен жұмыс жасай білуі
Жеке, жұппен, топпен тапсырмалар беріп, картамен жұмыс жасау
интербелсенді тақта, презентация, Қосымша ғаламтордан алынған деректер мен суреттер, сызбалар
өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын қалыптасып
-градус торымен арақашықтықты табу;
-географиялық ендіктерді таба біледі.
13
3
Географиялық бойлық, географиялық координаталар ұғымы және координатты анықтау (Картографиялық сұрыптау)
географиялық бойлық, координаталар туралы түсіндіру
-географиялық бойлықты таба алуы.
1-тапсырма Бірлесе оқу.2-тапсырма топтық жұмыс, 3-тапсырма өзбетімен жұмыс
4- жеке тапсырма
5-тапсыр ма. Геодиктант
Бұл сабақта өзін өзі бағалауды пайдаланып ынталандыру
«қара жәшік» ішіндегі жұмыс
Жеке, жұппен, топпен тапсырмалар беріп, картамен жұмыс жасау
интербелсенді тақта, презентация, Қосымша ғаламтордан алынған деректер мен суреттер, сызбалар
Оқушылар
-координатаны анықтайды;
- картамен жұмыс жасай алу қабілеті жетіледі
14
Географиялық карталар, олардың жіктелуі
1
Карта-жер бетінің ұсақ масштабта бейнеленуі және картаның маңызын түсіндіру
-картамен жұмыс жасай алуы.
ЖИГСО әдісі
Ой бөлісу,
БББ стратегиясы
Өзін-өзі бағалау. жиынтық бағалау.
Рефлексия «Екі тілек,бір жұлдыз» арқылы білімдерін тексеру.
Дарынды оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы.
Карталар,
плакаттар, слайд, видеосабақ
-картаның түрлерін;
- масштабына қарай топқа бөлінетіндігін оқып үйренеді
15
5
№2 практикалық жұмыс «Бағыттарды, географиялық координаталарды анықтау»
1
Бағыттарды, географиялық координаталарды анықтауға тапсырмалар беру арқылы өз бетімен жұмыс жасауға жетелеу
Берілген жоспарды пайдаланып, Мектеп алаңын планға түсіру
Мұғалімнің бағалауы
Тапсырманы орындаудағы жетістіктерді, топ басшыларымен бірігіп талдау
Оқулық, атлас,глобус
Тапсырманы орын дау барысындағы оқушының іс- әрекетін бақылау арқылы
-тапсырманың жауабын тексеру
6
Географиялық карталарда биіктіктер мен тереңдіктердің бейнеленуі
1
картада биіктіктер мен тереңдіктердің бейнеленуі және картамен жұмыс жасаудың жолдарымен таныстыру
1-тапсырма. Бірлесе оқу, 2-тап сырма.картамен жұмыс. 3-тапсырма оқулықпен жұмыс 4-тапсырма. Сәйкестендіру тест
Ашық журнал, жетістік баспалдағы
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
интербелсенді тақта, презентация, Қосымша ғаламтордан алынған деректер мен суреттер, сызбалар
- Горизонтальдар, абсолют, салыстырмалы биіктік, қабатты бояу, тереңдік шкаласын білетін болады
16
7
Пландар мен карталардың маңызы, ғаламдық навигация жүйелерімен танысу
1
карталар мен план адамның табиғатты зерттеп, шаруашылықты жүргізудегі маңызды құралы екендігін түсіндіру
1-тапсырма.Өз бетімен жұмыс (жердің планы,
карта мен глобусты салыстыру) 2-тапсырма. Қосым ша сұрақ тарға жауап беру, бір-бірін толықты ру
Жетістік критерийлері арқылы бағалау,кері әсер парағы,бағалау
Өздік жұмыстарды орындау үшін әрбір оқушыға кескін картада орындалатын тапсырма беріп оқушыны бағалап отыру
Физикалық карта, тірек-сызба, презентация, электронды оқулық
Оқушылар өз мүмкіншіліктерін бағалай білуі және дамытуы, өзін өзі реттуі, топпен жұмыс жасауы, өзін өзі тануы.
17
10 (2)
8
Қорытындылау
1
Деңгейлік тапсырма орындау ( жұмыс дәптері)
Критерийлер бойынша топтық және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау.
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы.
Интерактивтік тақта,
Оқулық
Қосымша ғаламтордан алынған деректер
Өзбетімен жұмыс жасай отырып қажетті мәліметтерді таба алуы
ОМЖ. Физикалық география 6 сынып.
Тақырыбы, негізгі мақсаты
Сағат саны
Мақсаты
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау
Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы
Қосымша дереккөзі
Оқушыдан күтілетін нәтиже
Үйге §
Жердің қабықтары. (37 сағат)
1-тақырып. Литосфера және жер қыртысы (9 сағат)
1
Жердің құрылысы, негізгі ұғымдар
.
Мақсаты және күтілетін нәтижелер: жердің сыртқы және ішкі құрылысы мантия ядро, жер қыртысы туралы ойларын қалыптастыру
постер құрып әр топ жеке жұмыс жасауға ынталанады
Суммативті бағалау әр оқушының белсенділігін, жауапкершілігін тақырыптың бағытымен саралай отырып жетондармен бағалау
Өздік жұмыстарды орындау үшін әрбір оқушыға кескін картада орындалатын тапсырма беріп оқушыны бағалап отыру
Карта, электрон дық оқулық, интерактивті тақта, оқулық, карта сызбалар көрнекі плакаттар
-жердің сыртқы құрылысын;
-жердің ішкі құрылысын;
-негізгі ұғымдарды т.б білуеді
18
2
Литосфералық плиталар (тақталар) туралы ұғым
Мақсаты және күтілетін нәтижелер Литосфералық тақталар теория сын түсіндіре отырып, сейсми калық белдеулерге сипаттама беру
-картадан литосфералық тақта ларды,сейсмикалық белдеулерді анықтап таба білуі
-берілген тапсырманы түсіне отырып орындауы
1-тапсырма АКТмен жұмыс
2-тапсырма топтық жұмыс, 3-тапсырма пікірболжам, 4-тапсырма өзбетімен жұмыс АКТ пайдала на отырып оқушы ларға қажетті матер иал және бейне фильмдер ұсыну
Өзін өзі бағалау және «сабақтың жұмыс картасын қолдану»
Жоғары дәрежедегі сұрақтарға жауап беру арқылы ақпараттарды өңдейді
Оқулық, карта, видеоролик,
презентация, электронды оқулық
Топпен,жұппен жұмыс жасайды, өздерін әділ бағалауға үйренеді
тапсырмаларды орындау барысында оқушылардың іс әрекеттерін бақылау
18
3
Тау жыныстары және минералдардың жіктелуі
мақсаты және күтілетін нәтижелер: магмалық, шөгінді, метаморфтық тау жыныстары туралы ұғым қалыптастыру
-тау жыныстарының пайда болуын;
- магмалық, шөгінді, метаморфтық т.б білуі.
1-тапсырма Сұрақ жауап, 2-тапсырма диалог 3-тапсырма салыстырмалы кесте құру, 4-өзбетімен жұмыс 5-тапсырма топтық жұмыс Cәйкестендіру. 5- тапсырма. Географиялық диктант
кері байланыс қолданылады себебі оқушы біліп,түсініп,өз білгенін өзгемен бөлісе алуы арқылы көрінеді
Барлық оқушы қатысады күрделі тапсырмаларды,басқа топтарға ауыстырып орындау
Карта, электрон дық оқулық, интерактивті тақта, оқулық, карта сызбалар көрнекі плакаттар
Өткен тақырыппен байланыстырады;
-Оқушының жеке ой- пікірінің құндылығы артады;
20
4
Жер қыртысының қозғалысы
Материктік және мұхиттық жер қыртысының ұқсастығы мен айырмашылығын, геохронологиялық даму кезеңіне түсінік беру
1- тапсырма топтық жұмыс, 2-тапсырма жұптық тапсырма, 3-4 тапсырма өзбетімен жұмыс Сабақтың әрбір элементі интербелсенді тақтаның көмегімен слайд түрінде көрсетіледі
Әр тапсырма
үшін бағалау
критерийлерін қолданам:
1. тақырыпты түсініп орындауы
2. тапсырманы анық нақты көрсетуі
3. картамен жұмыс жасай білуі
Оқушыларды сабаққа қатыстыру үшін орташа оқитын оқушыларға жер бетінің пайда болуын анықтауға геохронологиялық картамен жеке тапсырма беремін
Карта, электрон дық оқулық, интерактивті тақта, оқулық, карта сызбалар көрнекі плакаттар
- геологиялық жыл санау кестесімен жұмыс жасай алуы - алған білімдерін тапсырмалар орындау барысында көрсете алады
21
5
Жанартаулар, ыстық бұлақтар, гейзерлер
.
жанартау, гейзер, ыстық бұлақта ұғымдарын қалыптастыру.
1 Миға шабуыл .(сурет бойынша әңгіме құрау).
2 Электронды оқулықпен жұмыс. 3 Тірек-сызбаны толтыр. 4 Кластер ( жанартаудың маңызы). 5- .Қатені табың дар.
Оқушылардың өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелерді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.
логикалық ойлауын дамыту,АКТ ақпаратын тиімді қолдана білу.
интербелсенді тақта, презентация, Қосымша ғаламтордан алынған деректер мен суреттер, сызбалар
- гейзерлердің пайда болуын;
-ыстық бұлақтардың орналасқан жерлерін т.б білуі
22
6
Құрлықтағы таулар, олардың жіктелуі
тауларды биіктігіне пайда болуына қарай топтастыра отырып білім беру
.
1- ЖИГСО әдісі бойынша топтық жұмыс жүргізіледі
.1-топ Биік тау.2-топ орташа тау, 3-топ аласа тауды картадан тауып, жоспар бойынша біреуіне сипаттама беру
2- География лық диктант
«екі жұлдыз, бір тілек». Критерийалды бағалау
Өздік жұмыстарды орындау үшін әрбір оқушыға кескін картада орындалатын тапсырма беріп отыру
электрон дық оқулық, интерактивті тақта, оқулық, карта сызбалар көрнекі плакаттар
-Ойларын жетік жеткізе біледі;
-Сыни тұрғыдан ойлау қабілеті дамиды;
-Түйінді ой қорытынды жасайды; -биік,орташа,аласа тау ларды картадан табу;
-жоспар бойынша тауға сипаттама беруді үйренеді
23
7
Құрлықтағы жазықтар, олардың жіктелуі
жазықтардың пайда болуы, жіктелуі туралы түсіндіру
1-тапсырма. Кескін картаға таулар мен жазықтарды орналастыру 2-тапсырма Тақырыпты мазмұндау.3-тапсырма деңгейлік тапсырма
Талқылау парағын бере отырып, топтық бағалауды қолдану
Деңгейлік тапсырма лар орындау.
электрон дық оқулық, интерактивті тақта, оқулық, карта сызбалар көрнекі плакаттар
-Тегіс, төбелі жазықтарды картадан табуы;
-жазықтарға әсер ететін факторларды т.б білетін болады.
24
8
Мұхит түбінің жер бедері
мұхит түбіндегі таулар мен жазықтардың пайда болуы және зерттеудің маңызы туралы түсіндіру
1. Семантикалық карта.( жануар мен өсімдіктерін зоналар бойынша орналастыр)
4. шығарма шылық жұмыс.( қызық ты деректер жинап келу)
Сумативті бағалау әр оқушының белсенділігін, жауапкершілігін тақырыптың бағытымен саралай отырып смайлгпен бағалау
Бірін-бірі бағалау (баға беру сипаттамалық кесте
Глобус, жарты шарлар карта сы, тау жыныс тарының үлгісі
Ойын нақты жеткізе алады;
-Тереңдік шкаласы ;
-дүниежүзілік мұхит түбінің кесіндісін талдауды үйренеді.
25
9
Жер бетінің шаруашылық мақсатта пайдаланылуы және оны қорғау.
№3 П/ж. «Картадан ірі таулар мен жазықтардың географиялық орны мен биіктігін, жекелеген нысандардың биіктігі мен географиялық координатт. анықтау»
1. Атластағы, оқулықтағы карталарды пайдалана отырып жер бедеріне сипаттама беру. 2. географиялық коорди наталарын анықтау
Сарамандық жұмыс
Мұғалімнің бағалауы
Қажеттілікті жүзеге асырады, алған білімдерін қолдануды үйренеді, көшба сшылықты көрсетеді
Карта, глобус,мектеп атласы
-Өткен тақырыппен байланыстырады;
-Оқушының жеке ой- пікірінің құндылығы артады;
77
бет
ОМЖ. Физикалық география 6 сынып
Тақырыбы, негізгі мақсаты
Сағат саны
Мақсаты
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау
Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы
Қосымша дереккөзі
Оқушыдан күтілетін нәтиже
Үйге §
3-тақырып. Атмосфера (14 сағат) тақырыптарына орта мерзімдік сабақ жоспары
1
Атмосфера, оның құрылысы, ауаның құрамы
:
1
Атмосфера-ң құрамы,қабаты,маңызы, зерттеу жолдары туралы білім беру.
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
Бағалау парағы, топ басшысының бағалауы.
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы
Оқулық, суреттер, интернет материалдары және кеспе қағаздар
26
2
Атмосфераны зерттеу
1
27
3
Атмосфераның маңызы. Атмосфераны қорғау
1
28
4
Атмосфералық қысым
1
Атмосфералық қысым,басым желдердің таралуы,ауа массаларының сипаттамасын түсіндіру
Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану. Джигсо стратегиясын пайдалану
Бағалау парағы, топ басшысының бағалауы.
логикалық ойлауын дамыту,АКТ ақпаратын тиімді қолдана білу.
-қысымды анықтауы
-басым желдерді білуі
-ауа массаларының таралуына тапсырма-р орындай алуы
29
5
Ауа температурасы және температураның тәуліктік өзгерісі
1
Температураның тәуліктік өзгеруі туралы түсіндіру
Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар.
Формативті, критериалды бағалау, жиынтық
30
6
Ауадағы су буы
1
1-тапсырма топтық (электронды оқулықпен)
2- топтық жұмыс (география лық есеп , диаграм мамен) тапсырманы орындауда бір- бірін тыңдайды өз ойларын айтады, постер құрып әр топ жеке жұмыс жасауға ынталанады
Формативті, критериалды бағалау, жиынтық
Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы
Д/ж климаттық картасы
31
7
Тұман және бұлт
1
32
8
Атмосфералық жауын-шашын
1
33
9
Жел, негізгі түрлері және себептері, ауа массалары Жел өрнегін сызу, климат картасын оқу
1
Желдің жылдамдығы, бағыты, жергілікті желдер жел өрнегі туралы түсіндіру.
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
Өзін-өзі бағалау,фор- мативті бағалау,
жиынтық
Өздік жұмыстарды орындау үшін әрбір оқушыға кескін картада орындалатын тапсырма беріп отыру
Д\ж физ. картасы
Оқушылар жел дегеніміздің не екенін түсінеді және олардың маңызы туралы оқып үйренеді.
34
10
Ауа райы, климат
1
Ауа-райы элеметтері, құбылыстары болжау
Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар.
Жұпта «өзін-өзі бағалау» стратегиясы; Екі жұлдыз, бір ұсыныс;
тапсырмалар беру
35
11
Жердің өз осінен және Күнді айнала қозғалуы, Жер қозғалысының маңызы Жерде күн жылуы мен жарықтың таралуы, жылулық белдеулері, жыл мезгілдері
1
Жер-ң Күнді айнала қозғалыс-ң тірш-е, кл-қа,қорша-н ортаға тигізетін әсері туралы мағұлмат беру
Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану
Өзін-өзі бағалау,формативті бағалау,
жиынтық
Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы
36
12
Климат құрушы факторлар
1
Климаттың ендікке байланыстылығын, мұхит пен теңізге байланыстылығы тур түс
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
Мұғалімнің бағалауы
Оқушылар климат туралы оқып үйренеді
37
13
Жергілікті жер климатының қалыптасу себептері
1
Жергілікті жер климатына сипаттама беру
Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану
логикалық ойлауын дамыту.
Климат туралы оқып үйрене отырып, оның қалыптасу себептерінде білетін болады.
38
14
№4 практикалық жұмыс: «Өз өлкесінің ауа райы жайлы материалдарды өңдеу және талдау»
1
Формативті, жиынтық бағалау,
Өздік жұмыстарды орындау кескін картамен жұмыс
114
бет
ОМЖ. Физикалық география 6 сынып
Тақырыбы, негізгі мақсаты
Сағат саны
Мақсаты
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау
Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы
Қосымша дереккөзі
Оқушыдан күтілетін нәтиже
Үйге §
Жердің қабықтары. (37 сағат)
2-тақырып. Гидросфера (10 сағат)
1
Гидросфера туралы ұғым. Д\ж мұхит оның бөліктері және мұхит суының қасиеттері
Д/ж су айналымы ұғымын және маңызын түсіндіру
-Үлкен, кіші су айналымы ның маңызын;
-тұщы, ащы судың мөлшер ін оқып үйрету.
1- .«көрнекілік» стратегиясы (Венн диаграммасы)
2- Өз бетімен (картамен, оқулықпен жұмыс), жұпта талқылау. 4- Болжау кестесі, Түсіндірме сөздік, Тест орындау
Оқушыны ынталандыра отырып жетондармен бағалау
Қосымша материалдарды іздей отырып, өз ойларын әзірле йді және дәлел дейді
электрон дық оқулық, интерактивті тақта, оқулық, карта сызбалар көрнекі плакаттар
Ақпараттарды қабылдайды, талқылайды, сабақта қолдана алады;
39
2
Дүниежүзілік мұхит суының қозғалыстары
мұхит және оның бөліктері туралы білім беру
1-Білу. Үй/т-сы
(географиялық диктант) топтық жұмыс
2- Түсіндіру топтық, жеке жұмыс . 3- Қолдану (әңгіме дебат)
4- Талдау. Картамен жұмыс (ой толғау)
5- Жинақтау. «Екі жақты күнделік»
«шығу парағы», жұптық, кері байланыс.
логикалық ойлауын дамыту, АКТ ақпаратын тиімді қолдана білу.
электрон дық оқулық, интерактивті тақта, оқулық, карта сызбалар көрнекі плакаттар
Жоғары дәрежедегі сұрақтарға жауап беру арқылы ақпараттарды өңдейді
-теңіз, шығанақ, бұғаз, түбек, аралды картадан таба алуы т.б көрсете алатын болады.
40
3
Мұхит ағыстары
Су температурасына қарай ағыс жылдамдығын және ағыс тудыратын себептерге тоқталу
Ағыс дегенімз не, оны тудыратын басты себепті, су температурасына қарай түрлерін ажырата алады
41
4
Мұхит суын зерттеу, қорғау
Мұхит пен теңіз жануарларын мен өсімдіктерінің адам өміріндегі пайдасы туралы түсіндіру.
(«Өрмекшінің торы» .БББ стратегиясы
Өзін өзі бағалау және «сабақтың жұмыс картасын қолдану»
Оқушы деңгейіне сай сараланған тапсырма беру
электрон дық оқулық, интерактивті тақта, оқулық,
Өткен тақырыппен байланыстыра алуы
-Оқушының жеке ой- пікірінің құндылығының артуы
42
5
Өзендер
өзендердің орналасу, қоректену, шаруашылық -тағы маңызы, өзен жүйесі туралы білім беру
«Бейнесіне қарап тап» (суреттер бойынша). «Кім жылдам?».
өзін-өзі бағалауы және топтағы мүшелер ді бағалау. Рефлексия арқылы білімдеріне талдау жасау.
Топтық тапсырмалар беру арқылы
Глобус, жарты шарлар карта сы,слайд, электронды оқулық.
-өзендер жүйесін көрсете алуды;
- қоректенуін, тасуын,орналасуын картамен анықтай алады;
43
6
Көлдер,
Көлдер туралы түсіндіру
Өзіңді тексер
Картамен жұмыс. 5-тапсырма.
Географиялық диктант
топтар бір-бірін бағалайды және өзін-өзі бағалайды..
тапсырмалар беру
Интербелсенді тақта, слайд, суреттер,карта
-Ағынды, ағынсыз көлдерді;
-Көлдер типтерін;
-Шаруашылықтағы маңызын біледі.
44
7
Жер асты сулары
Жер асты суларының п/б,маңызын, әрекетін оқып үйренеді.
Жер асты суларының типтерін;
-Шаруашылықтағы маңызын біледі.
45
8
Мұздықтар
Мұздықтардың п/б мен кең таралған аудандарымен танысады.
Мұздықтардың п/б, бір-бірінен айырмашылығын, кең таралған аудандарымен танысады
46
9
Жасанды су қоймалары, құрлық суының маңызы және оны қорғау
Жер беті суларын пайдалануда каналдар мен бөгендердің маңызын түсіндіру.
логикалық ойлауын дамыту,АКТ ақпаратын тиімді қолдана білу.
47
10
№5 практикалық жұмыс: «Бір су нысанына сипаттама беру»
Алған білімдерін жинақтау
Формативті (смайликтер арқылы бағалау),
жиынтық бағалау
Өздік жұмыстарды орындау үшін әрбір оқушыға кескін картада орындалатын тапсырма беріп отыру
Жоспар бойынша сипаттама бере алады
143-бет
ОМЖ. Физикалық география 6 сынып.
Тақырыбы
Сағат саны
Мақсаты
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау
Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы
Қосымша дереккөзі
Оқушыдан күтілетін нәтиже
Үйге §
4-тақырып. Биосфера (4 сағат)
1
Биосфера ұғымы, биосфераның шекаралары
1
Биосфера,биоценоз тур біл-н дамыту
Өзін-өзі бағалау,фор- мативті бағалау,
жиынтық
Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы
Оқушылар биосфера қабығы және оның адам өміріндегі маңызы туралы оқып үйренеді.
48
2
Тірі организмдердің көп түрлілігі және олардың таралу заңдылықтарының географиялық жағдайы
1
Тірі организмдердің таралу заңдылықтарын түсіндіру
Формативті (смайликтер арқылы бағалау),
жиынтық бағалау
Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Топтық тапсырмалар беру арқылы
Жарты шарлар картасы
Оқушылар Тірі ағзалардың алуан түрлілігі және таралу заңдылықтары туралы ақпарат алады.
49
3
Тірі организмдердің Жер қабығына тигізетін әсері
1
Алуан түрлілігі,таралуы,атмосфера,лито-а, гидросфера қабаттарына әсері
Формативті, критериалды бағалау, жиынтық
Топтарда рөлдерді ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар беру
Оқушылар тірі ағзалардың жер қабықтарына әсерінің маңызы туралы оқып үйренеді.
50
4
Топырақ, топырақтың түрлері
1
топырақ-ң пайда болуына әсері туралы түсіндіру.
Жұпта «өзін-өзі бағалау» стратегиясы; Екі жұлдыз, бір ұсыныс;
Физикалық карта, Атлас
Докучаев В.В. топырақтану ілімінің негізін салушы, «топырақ» ұғымы, оның қалыптасуы, өзгеруі, топырақтың түрлерін оқып біледі
51
ОМЖ. Физикалық география 6 сынып.
Тақырыбы, негізгі мақсаты
Сағат саны
Мақсаты
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау
Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы
Қосымша дереккөзі
Оқушыдан күтілетін нәтиже
Үйге §
Географиялық қабық (5 сағат)
1-тақырып. Географиялық қабық –жердің ерекше кешенді қабығы (4 сағат)
1
Табиғат кешені, географиялық қабық – Жердің ерекше кешенді қабығы
1
Табиғат компоненттері,кешені туралы білімдерін дамыту.
Өзін-өзі бағалау,фор- мативті бағалау,
жиынтық
Дүние жүзі физ-қ картасы
Оқушылар географиялық қабық туралы түсініп, мәліметтер алады.
52
2
Географиялық белдеулер және табиғат зоналары
(экв. субэкв. троп. субтроп)
1
Негізгі,өтпелі белдеулермен таныстырып жеке сипаттама беру.
Венн диаграмм Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
Формативті (смайликтер арқылы бағалау),
жиынтық бағалау
Зоналар картасы
Оқушылар климаттық белдеулерге сипаттама бере алады.
53
3
Географиялық белдеулер және табиғат зоналары (қоңыржай.субпол. полярл)
54
4
Ғаламшардың бір табиғат зонасына презентация
№6 практикалық жұмыс«Өз өлкесінің табиғат зонасына сипаттама жасаудың жоспары және шығармашылық сипаттама»
1
Зоналарына жеке тоқталып,сипаттама беру Жоспар бойынша зоналарды сипаттау
Жұптық, топтық жұмыстар
Картамен жұмыс
Формативті, критериалды бағалау, жиынтық
Зоналар картасы
Жоспар бойынша т/зонасына сипаттама беруді үйренеді
167бет
2-тақырып. «Жер қабықтары» бөлімін қайталау (1сағат)
1
Жер табиғатындағы ғаламдық өзгерістер
Ғаламдық сөзінің мағынасын түсіндіріп, ондағы өзгерістерге тоқталу
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
Формативті, жиынтық бағалау,
Ғаламдық өзгерістер қай жерде болып жатқанын оқып біліп, картамен жұмыс жасауды үйренеді.
55
167бет
ОМЖ. Физикалық география 6 сынып.
Тақырыбы, негізгі мақсаты
Сағат саны
Мақсаты
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау
Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы
Қосымша дереккөзі
Оқушыдан күтілетін нәтиже
Үйге §
Жер бетіндегі адамзат (5 сағат)
1
Жердің халқы, саны, тығыздығы, демографиялық саясат
Халық саны,өсуі,тығыздығы нәсілдер демографиялық саясат туралы түсіндіру
Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану
Өзін-өзі бағалау,фор- мативті бағалау,
жиынтық
Оқушы қабілетіне қарай тапсырмалар және сұрақтар беру арқылы
Дүние жүзі халықтар картасы
Ж/бетіндегі халықт. туралы оқып үйренеді. Олардың таралу аймақтарымен танысады.
56
2
Нәсілдер, нәсілдердің теңдігі, халықтар, Н.Н.Миклухо-Маклайдың зерттеуі
Нәсілдер туралы түсіндіру
Топтық жұмыс және СТО сабақ барысында тиімді пайдалану.
Формативті (смайликтер арқылы бағалау),
жиынтық бағалау
Топтық тапсырмалар беру арқылы
Дүние жүзі халықтар картасы
Оқушылар жер бетіндегі нәсілдер туралы оқып біледі.
57
3
Елді мекендер, олардың картада бейнеленуі
Саяси карта,мемлекеттер олардың топтасуы туралы білім беру.
Сыни тұрғыдан ойлауды, топтық жұмыстар.
Формативті, критериалды бағалау, жиынтық
Топтарда рөлдерді ауыстыру арқылы, түрлі деңгейлік тапсырмалар беру
Елді мекендердің картада бейнеленуін оқып, біліп, таниды.
Қ/м
4
Дүние жүзінің саяси картасындағы мемлекеттер.
№7 п\ж «Берілген координаталар бойынша кескін картаға мемлекеттерді және олардың астаналарын түсіру»
№ 6 практикалық жұмыс
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
Жұпта «өзін-өзі бағалау» стратегиясы; Екі жұлдыз, бір ұсыныс;
Өздік жұмыстарды орындау үшін әрбір оқушыға кескін картада орындалатын тапсырма беріп отыру
Дүние жүзі саяси картасы
Оқушылар д\ж саяси карт-ғы мемлекеттер мен танысып,кескін картаға бейнелей алады.
58
179 бет
5
Қазақстан дүние жүзі картасында
Қазақстанның дүние жүзінде алатын орны туралы түсіндіру
Cыни тұрғыдан ойлауды сабақ барысында тиімді пайдалану
Формативті, жиынтық бағалау,
логикалық ойлауын дамыту
Дүние жүзі саяси картасы
Қазақстанның әлем картасындағы алатын орнымен танысып, оқып үйренеді
59
ОМЖ. Физикалық география 6 сынып.
Тақырыбы, негізгі мақсаты
Сағат саны
Мақсаты
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау
Барлық оқушыларды сабаққа тарту жұмысы
Қосымша дереккөзі
Оқушыдан күтілетін нәтиже
Үйге §
Курсты қорытындылау (62 сағат)
67
Туған өлкенің табиғат кешеніне саяхат
Туған өлкеге саяхатқа шығу
,
181бет
68
Қорытынды жұмыстардың презентациясы. Жыл бойы өткенді қайталау
Жыл бойы өткенді тест жұмыс-ры, қайталау сұрақтары арқылы білімдерін жинақтау
Оқушылар өткен білімдерін пысықтап қайталайды.