Конспект урока на тему: «Мұнай-газ,көмір және электр қуаты»

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Пән: Қазақстанның экономикалық және әлеуметтік географиясы

9 «Б»-сынып

Тақырыбы:

Отын-энергетикалық кешен. «Мұнай-газ,көмір және электр қуаты.»

Мақсаты

Отын –энергетикалық кешен түрлері туралы білу.

Күтілетін нәтиже

А)Отын-энергетикалық кешеннің шаруашылықтағы маңызы туралы біледі.

В) Отын-энергетикалық базалар және энергия өндіретін аудандарды кескін картаға суреттей алады.

С) Отын-энергетикалық кешенін сипаттау арқылы талдау жасап, қорытындылайды.

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ

Сабақтың әдіс - тәсілі

"Ойлан,жұптас,талқыла", диалог, «Сұрақтар шеңбері» әдістері. «Бағдаршам», «Смайлик», «Бас бармақ»әдісі, «Жедел тест», «Сәйкестендіру.»

Керекті жабдықтар

оқулық, бейнежазбалар, таныстырылым - интерактивті тақта, слайд, стикер, ноутбук, бағалау парғы, рефлексия парақтары, АКТ ғаламтор желісі,

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе




Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың бар назарын сабаққа бағыттау, топқа бөлу.

« Отын-энергетикалық кешен» арқылы топқа бөлу.

1.Мұнай-газ өнеркәсібі

2.Көмір өнеркәсібі

3.Электр қуаты.

Үй тапсырмасы «сұрақтар-жауап» әдісі арқылы сұралады. Бұл әдісте оқушылар үй тапсырмасы бойынша өтілген тақырыптан бір-біріне сұрақтар қояды. Қол шапалақтау арқылы бағаланады. Мысалы:























Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.

Мұғаліммен амандасады.

Сабаққа дайындық,зейіндерін аударып,ден қою..Суреттерді топтастыру арқылы топқа бөлінеді.


Дұрыс жауабы:


























Сабақтың мақсатымен танысады.

Тұсау-

Кесер

Бейне роликтен үзінді жіберу .

«Пайдалы қазбалар мен отын өндіру»туралы үзінді көрсету.

Ой бөлісу.

Бұл бейне көріністен Қазақстандағы пайдалы қазбаларды қалай өндіріліп жатқанын көрдіңдер. Қандай ой түйдіңдер? /оқушылардың ойы тыңдалады./

Оқушы ойымен

Бейне фильмнен көрген көріністі өз білімдерімен ұштастыра отырып өз ойларын еркін білдіреді.

Негізгі бөлім


Оқулықпен жұмыс. "Ойлан,жұптас,талқыла"әдісімен жаңа тақырыпты өздігінен меңгеру.

Мәтінмен танысып, жұпта, топта талқылап посттер құру.

1-тапсырма. Постер дайындау.


1 – топ. Мұнай-газ өнеркәсібі.
2 – топ.Көмір өнеркәсібі. Қазақстандағы көмір өнеркәсібі туралы өндіру әдістерін,түрлерін салыстыру. 3 – топ.Электр энергиясы. МАЭС,ЖЭО,СЭС,АЭС т.б.


Дәптермен жұмыс

2-тапсырма.

Оқушылар жеке өздері дәптерлеріне үш сұрақ құрастыру . Дайындаған тапсырманы жұп болып бір-біріне қояды.


3-тапсырма.

«Жедел тест»

тест тапсырмасын интербелсенді тақтадан сол тез арада орындау.

4-тапсырма.

«Сәйкестендіру.»

Мәтінмен танысады, жұп болып бір-біріне айтады, топта талқылап алған мәліметтерін посттер құруға пайдаланады.


Дайындаған посттерлерін таныстырады. Топтың жұмысын

1.«Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі арқылы

2. «бағдаршам» әдісі арқылы, 3«Смайлик»әдісі арқылы бағалау.




Сұрақтарға жауап беруіне қарай жұп бірін- бірі бағалайды.


Бейнеролик арқылы берілген тест тапсырмасын бірден орындап, жауаптарын тексереді.

Қорытынды

Бекіту.

«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы сабақты қортындылау. Ортаға өз еріктерімен оқушыларды шығарып, бір топ келесі екінші топқа сұрақ қою арқылы қортындылау.



Бағалау


Бағалау кретерийлері.

  • Жаңа сабақты игеруі

  • Өз ойын дәлелдей білуі

  • Сұрақтарға толық жауап беруі

  • Тест тапсырмасын орындауы

Кретерийлер арқылы өзін өзі бағалайды.

Рефлексия


«Бүгінгі сабақ мен үшін...... /стикерлерге жазып тақтаға іледі./

Сабақтан кейінгі көңіл күйлерін смайликтер арқылы анықтау

Сабақтан алған әсерлері туралы ойларын стикерлерге жазып плакатқа жапсырады,

көңіл күйлерін смайлик арқылы білдіреді.

Үйге тапсырма

Тапсырмаларды орындау.Атлас және кескін картамен жұмыс.Кесте толтыру.

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.