Урок географії у 8 класі
Тема: Українські Карпати.
Мета уроку:
Освітня- сформувати в учнів систему знань про Українські Карпати, особливості географічногоположення, клімат, рельєф, рослинний і тваринний світ; стимулювати учнів до самостійного пошуку й аналізу необхідної інформації; удосконалювати прийоми роботи з різними джерелами знань.
Розвивальна - розвивати інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи народознавства, цікавої географії; розвивати логічне мислення, навички й уміння порівнювати, аналізувати, робити висновки; удосконалювати прийоми роботи з картографічними матеріалами, підручником, таблицями та малюнками; формувати інформаційну компетентність.
Виховна - сприяти формуванню світоглядних ідей про єдність компонентів природи та пристосування організмів до умов навколишнього середовища; формувати переконання у необхідності вивчення та збереження природи.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: урок-подорож.
Обладнання: фізична карта України, атласи, підручники, контурні карти, ілюстрації з краєвидами Карпат,гербарії рослин, записи пісень, щедрівок, коломийок, танцювальної музики, комп'ютери, учнівські презентації, фотовиставка «Карпатські краєвиди»,
На дошці - епіграф:
Долини та гори,
хребтів перекати,
джерел кришталева сльоза...
Карпати, Карпати,
Гуцульського краю довічна краса. Д. Луценко
Хід уроку
I. Організаційний момент
Перевірка підготовки учнів до уроку. Ознайомлення з обладнанням і формами роботи на уроці.
II.Мотивація навчальної діяльності
Учитель.Нічим не виміряти тієї снаги, того душевного піднесення, яких надає людині справжня краса. Подорож рідною землею – це не тільки відпочинок, а й своєрідне свято, як і відвідини найдорожчої людини, як гостювання в найближчих родичів. Це наша земля, й хочеться взяти на згадку все найприємніше, найбільш хвилююче.Земля – відкрита книга народного життєпису. Читати її непросто. Великий німецький поет і мислитель Й.В.Гете писав: “Природа – єдина книга, кожна із сторінок якої сповнена глибокого змісту”.Усі ми залюбки гортаємо цю книгу, намагаємось зрозуміти дивні секрети на її сторінках, часто забуваючи однак про те, що читачів – мільйони і мільйони (а далеко не всі знають, як поводитися з нею), а книга була і залишається тією самою.Сьогодні ми звернемось до сторінокцієї книги, заглянемо в край чарівності й краси.
Наче друзі на мене чекають,
Щоб повідати тайни свої,
Дивосвіти мені відкривають
Гори – друзі найкращі мої...
Так уміють на світі лиш гори:
Од людей не ховати перлин.
Гей, скоріше вперед! На простори
З оксамитових тихих долин.
Споконвіку людей приваблювали гори – особливо екзотичний гуцульський регіон, його неповторна краса і розмаїття мистецьких витворів. У горах, здається, відступають усі проблеми , з вами залишаються тільки простір і висота, вершини оповиті таємничими давніми легендами і переказами.
Милуватися горами приємно, але у стократ важливіше знати їхню історію, їхні особливості і примхливий характер.
Розповідь учителя. Українські Карпати є своєрідним музеєм, де зберігаються важливі геологічні «документи», створені самою природою. Українські Карпати - один з наймальовничіших регіонів України, чиї гірські краєвиди неповторні, а рівень забрудненості довкілля дуже низький. Вивчення природних ресурсів і природних умов Карпат дає змогу раціональніше їх використовувати. З'ясуємо, у чому ж краса цього мальовничого краю?
Учениця.
Сьогодні на уроці
Ми помандруєм в даль:
На захід України -
В Карпати, гірський край.
Тут озера, швидкі річки,
Полонини, болота,
Тут ростуть стрункі смерічки,
Мінеральна тут вода.
Тут природа, наче казка,
Відпочинок для усіх,
Всіх запрошую! Будь ласка,
Побувайте в диві цім!
Учитель. Ми з вами подорожуємо в Українські Карпати. Це один із мальовничих куточків нашої країни. Ми зустрінемося з чарівною рослинністю і представниками дивовижного тваринного світу.
Тож запрошую вас у незабутню мандрівку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Учитель. На уроці вам потрібно буде виконувати такі завдання:
Здійснити уявну подорож до природного комплексу Українських Карпат.
Навчитися характеризувати Карпати за типовим планом.
Скласти порівняльну характеристику природно-територіальних комплексів Українських Карпат.
Самостійно зробити висновок про спільні та відмінні риси природи.
Охарактеризувати природні області Карпат.
Отримати інформацію про природоохоронні території.
Учитель об'єднує учнів у п'ять груп та роздає картки із завданнями.
Завдання географам.
1. За картами атласу дайте характеристику географічного положення Українських Карпат згідно з таким планом:
а) розташування на території України, площа;
б) напрямок гірських хребтів;
в) протяжність хребтів (км);
г) переважаючі висоти;
ґ) найбільша висота
2. До яких гір за висотою та віком можна віднести Карпати?
3. Назвіть перевали Карпат.
Карпатські гори
Карпо служив у пана Силуна,
Служив два роки третя йшла весна
Аж хтось переповів, що вдома горе:
Матуся вже півроку дуже хвора.
Карпо до пана: « Я від вас піду».
Розповідає про свою біду,
Мовляв чекає вдома хвора мати,
І просить за свою роботу плати.
Силун розгнівався, аж по багрів:
« Просити плати в мене ти посмів?!
Так ось тримай!» - і, вдаривши поліном,
Загнав Карпа у землю по коліна.
«Працюй! А то не довго до біди!»
Але й Карпо був хлопцем хоч куди!
Він вдарив теж, а силу гнів подвоїв
Силун пішов під землю з головою!
Він рвавсь наверх, ревів, ревів, неначе звір.
«Тепер тобі кінець, - кричав, - повір!».
Сама земля допомогла Карпові:
Тримала міцно ноги Силунові.
Горою наросла над ним вона:
Земля не відпускала Силуна.
Він, кажуть, під горою ще і досі,
Там мабуть вже старий і кволий зовсім…
А гори ті Карпатськими зовуть.
Легенди довше за людей живуть.
Спливає час, як згір вода збігає,
Ім’я Карпа в легенді зберігає.
Презентація («Рельєф Карпат»)
Завдання геологам.
1. За геологічною і тектонічною картами визначте, коли утворилися гори.
Де в Карпатах пасмо гір вулканічного походження?
Якими гірськими породами складені гори?
Карпати багаті на корисні копалини.
А які саме, ви дізнаєтесь, відгадавши загадки:
Масляниста рідина,
З різким запахом вона,
Темно-бурий колір має,
Під землею залягає,
Чорним золотом її
Звуть всі люди на землі,
Бо вона корисна дуже.
З неї роблять, любий друже,
Газ, бензин, машинне масло,
Фарбу, гуму і пластмаси. (Нафта).
До складу гуми і пластмас,
Бензину входить він,
На жаль, не видимий для нас.
З далеких свердловин
По трубах із глибин землі
Приходить в дім до нас
Безбарвне паливо, легкий
Наш друг ... (природний газ).
Камінь я, гірська порода,
Я - також дитя природи.
Я - зернистий і твердий,
Я - матеріал міцний!
Можна пам'ятник зробити,
Коли треба, роздробити.
Я згоджуся на бруківку,
Для спорудження будинків.
Я не мармур, не магніт,
Я такий собі...(граніт).
Завдання кліматологам.
1.Які особливості клімату Карпат?
Як за показниками температури й опадів змінюється клімат у Передкарпатті, Карпатах, Закарпатті? (Використайте кліматичну карту).
Яка особливість снігового покриву регіону? В якій частині Карпат найбільш поширені лавини, селі?
Завдання гідрологам.
За фізичною картою встановіть, які річки протікають у Карпатах, покажіть їх на карті.
Який характер течії річок? Яке їх живлення та який режим?
Як використовуються річки Карпат?
4. Яке стихійне явище часто спостерігається в
Закарпатті? Поясніть його причину. (Аналіз карти «Паводки»).
5. Якого походження озера в Карпатах?
Легенда про озероСиневир...
У давні часи гори Карпати належали багатому графові, на якого верховинці змушені були працювати: випасати графських овець і корів, рубати ліс, косити траву. У графа була красуня-дочка Синь. Дівчину звали так тому, що в очах її, здавалось, була зібрана вся синь бездонного карпатського неба. Одного разу багач вирішив перевірити, як його наймити-лісоруби працюють у горах. Синь попросила батька взяти її з собою. Поки граф перевіряв роботу лісорубів, дочка збирала на поляні квіти. І в цей час донеслась чарівна мелодія сопілки. Дівчина пішла на ці звуки. На луці, де паслися вівці, вона побачила юнака, який грав на сопілці. Побачивши дівчину, юнак перестав грати. Хто ти? - здивовано запитав він. Я Синь. Ці гори й дерева належать моєму батькові. А ти хто? Я Вир, пастух графа. Дівчина попросила його зіграти ще, і в лісі довго звучали чарівні мелодії. Надвечір дівчина попрощалася з Виром, пообіцявши прийти ще. Через деякий час Синь знову зустрілася з Виром. Все було як і першого разу. Молоді покохали одне одного й почали таємно зустрічатися. Але злі люди донесли графові, що його дочка кохає простого пастуха. Граф заборонив дочці зустрічатися з Виром. Та чи може любов підкоритися чиїйсь волі? Не зупинили Синь заборони батька, не злякали Вира погрози графа. І тоді граф наказав убити Вира. Одного разу, коли Вир грав на сопілці, чекаючи на лісовій поляні кохану, слуги графа підкралися й штовхнули на нього з високої гори великий камінь...Почувши страшну звістку, Синь побігла до місця, де загинув її коханий. Обняла дівчина великий камінь-могилу і гірко заплакала. Дівочі сльози лились і лились, поки не затопили всю галявину і саму Синь, утворивши озеро, яке люди назвали Синевир.
Презентація «Річки та озера Карпат»
Завдання біологам.
1.За картами атласу визначити, які типи ґрунтів поширені в Карпатах.
2. Які типи рослинності характерні для Передкарпаття, Карпат, Закарпаття?
3. Які представники тваринного світу зустрічаються в Карпатах?
Назвіть ендеміки і реліктові рослини Карпат.
Які рослини і тварини занесено до Червоної книги?
Легенда про едельвейс.
Старі люди оповідали, ніби високо в горах жила Чаклунка Синіх гір. Гарна вона була, як гори навесні, та недосяжна, як круті гірські вершини. Частенько сміливі гуцули вибирались високо в гори, щоб помилуватись чаклункою, та кам'яні гори не були їм союзниками в цій справі. БатькоЧаклунки, вмираючи, заповідав чорним силам стерегти його доню від простих смертних, щоб жоден з них не домігся руки та серця його дочки, бо тобі вона стане простою смертною, звичайнісінькою жінкою. Хоробрі легені могли прийти до домівки Чаклунки, але як тільки починали говорити про почуття, з'являлися ті темні сили, про які в Карпатах не говорили вголос, і сміливець летів у прірву. Чаклунка спокійно споглядала це все, бо серце в неї було з льоду і каменю, а душа замерзлою і сонною. Вість про неземну красу Чаклунки дійшла до найвіддаленіших куточків Синіх гір... Молодий гуцул, гарний і дужий, вправний мисливець, справжній леґінь, вирішив будь-що віднайти шлях до серця Чаклунки. Глибокі сніги, дрімучі ліси, кам'янисті стежки не давали пройти. Вітер, страшний, холодний і злий, збивав з ніг... Та леґінь усе йшов і йшов. Помагав йому Бог та бажання дійти. Коли врешті-решт він зміг дійти до Чаклунки, сили майже залишили його. Замість промовляння барвистих слів про кохання він просто милувався красою неземною, що народилася від кохання неба й землі, зірок і темряви гірської прірви.
Оскільки леґінь не говорив про почуття, темні сили не могли заподіяти йому зла. Спливав час. Чаклунка відчула, щотовариство цієї молодої людини будить у ній незвичні відчуття... Та чорні сили не могли допустити, щоб їй хтось сподобався, припав до душі. Вони підкралися зненацька до легеня, схопили його і вкинули у прірву. Відтуги, жалю та любовірозтанулосерцеЧаклунки і вона вперше в житті заплакала... Впала перша сльоза на гірськийсхил і засяялазіркою - так з'явився перший едельвейс, шовковакосиця, як звуть ту квіткугуцули. Ростецяквіткависоко в горах, і тількисміливий гуцул можеприкрасити нею свогокапелюха..
Долина нарцисів
У Карпатах є єдина у світі долина нарцисів (м. Хуст).Що займає 257 га і входить до Карпатського державного заповідника. Міжнародна назва нарцисів походить від імен героя грецької міфології красеня Нарциса.
Квітка дуже красива, ніжна, з тонким запахом. Про неї створено багато легенд, міфів, казок. У одній легенді розповідається, що гордий юнак нікого не любив, крім самого себе. Він просто не помічав нікого навколо себе. Якось одна німфа, з якою він навіть не хотів розмовляти, заплакала. «О, богине Афродіто! Зроби так, щоб Нарцис покохав кого-небудь, але не діждався відповіді на своє почуття!».І Афродіта почула цей плач. Якось, переслідуючи звіра на полюванні, Нарцис підбіг до струмка, щоб напитися.Та що це? Він побачив на спокійній поверхні води своє відображення й закохався в нього. Так покарала його Афродіта. Марно простягав до струмка руки Нарцис: як тільки торкалися вони поверхні, зображення зникало. Сів Нарцис над струмком, щоб зручніше було йому дивитися на себе. Він не їв, не пив, а тільки дивився на дзеркальну поверхню води. Так і помер Нарцис над струмком. А на тому місці, де він розлучився з життям, виросла біла квітка, яку назвали нарцисом. Ім'я нарциса стало крилатим словом. Його вживають, коли мова заходить про
самозакоханих людей, егоїстів, які зневажають усіх, крім самих себе.
Учитель. Українські Карпати - майбутнє міжнародного туризму, адже тут є надзвичайносприятливіумови для санаторно-курортного й туристичногогосподарстваміжнародногозначення. Ліси та луки, мінеральна вода та лікувальні джерела, туристичні бази, санаторії - справжнє природне багатство Карпат. Всесвітньовідомі гірськолижні курорти «Буковель» та «Драгобрат» , куди приїзжають туристи з багатьох країн світу, щоб відпочити та покататись на лижах.
Презентація «Поїздка в Карпати»
Пам'ятаю й я Карпати,
Була поїздка навесні.
І місто Рахів, річка Тиса
Часто приходять мені в сни.
Запала в душу і Яремча,
І Яблунівський перевал,
В Солотвино теж заїжджали,
Де центр Європи нас вітав.
Розповісти все не можливо
Це треба бачити, хоч раз.
Гуцульські хати, гір вершини,
Усе це полонило нас.
Якщо вам випаде нагода
Поїхати до гір Карпат,
Кидайте все, мерщій в дорогу,
Поїздка варта всіх затрат.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Перегляд відеофрагмента «Сходження на Говерлу».
Завдання. Користуючись географічними картами, порівняйте природно-територіальні комплекси Передкарпаття, Карпат, Закарпаття.
Запитання. Як ви думаєте, що потрібно зробити, аби зберегти унікальну природу Карпат?
Учитель.На попередньому уроці деякі учні отримали випереджувальне завдання - створити презентації заповідних територій Українських Карпат. Слухаємо їхні повідомлення.
Завдання. За картами атласу визначте місце розташування найбільших природоохоронних територій Карпат, позначте їх на контурній карті.
V. Підсумок уроку
Запитання до класу
Назвіть основні чинники виділення Українських Карпат в окрему фізико-географічну країну.
Що вам найбільше запам'яталося під час уроку-подорожі до Українських Карпат?
Виставлення оцінок.
VI.Домашнє завдання
Опрацювати § 38-39. Завдання на вибір:
Написати твір-мініатюру на тему: «Моя подорож у Карпати», використавши терміни і поняття, вивчені на уроці.
Намалювати природу Карпат.
Література
Денисенко Б. Сучасні інформаційні технології у навчанні географії / Б. Денисенко // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2012. - № 14-15.
Стадник О. Г. Фізична географія України. 8 клас: Готуємось до уроків / О. Г. Стадник. - X. : Веста; Ранок, 2008. - 160 с.
Фізична географія України : підручн. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. / В. Ю. Пестушко, Г. Щ.Уварова. - К. :Генеза, 2008. - 288 с. : іл.
1.Завдання географам.
1. За картами атласу дайте характеристику географічного положення Українських Карпат згідно з таким планом:
а) розташування на території України, площа;
б) напрямок гірських хребтів;
в) протяжність хребтів (км);
г) переважаючі висоти;
ґ) найбільша висота
2. До яких гір за висотою та віком можна віднести Карпати?
3. Назвіть перевали Карпат.
2. Завдання геологам.
1. За геологічною і тектонічною картами визначте, коли утворилися гори.
2. Якими гірськими породами складені гори?
3. Карпати багаті на корисні копалини.
4.Які мінеральні води є в Карпатах?
3. Завдання гідрологам.
1.Які особливості клімату Карпат?
2. За фізичною картою встановіть, які річки протікають у Карпатах.
3. Який характер течії річок? Яке їх живлення та який режим?
4. Якого походження озера в Карпатах?
4. Завдання біологам.
1.За картами атласу визначити, які типи ґрунтів поширені в Карпатах.
2. Які типи рослинності характерні для Передкарпаття, Карпат, Закарпаття?
3. Які представники тваринного світу зустрічаються в Карпатах?
Назвіть ендеміки і реліктові рослини Карпат.
Які рослини і тварини занесено до Червоної книги?
Легенда про походження назви «Говерла» і «Прут»
В одному селі жив хлопець на ім'я Прут. Чому його так назвали, не знає. Якось забарився Прут у горах і вирішив там заночувати. Стара смерека простелила йому ковдру із моху і вкрила духмяними вітами. Дивний сон йому наснився. Біля нього дівчина вся в зеленому, очі в неї зелені і довга коса до пояса. Щось тихо наспівує, Прут не може на неї надивитися. Та. коли простягнув руку, щоб її торкнутися, дівчина зникла. Аж дивиться — висить стрічка на смерековій гілці й світиться теплим зеленим вогнем. Коли сонячні промені поцілували землю, стрічка перестала світитися. Вирішив Прут будь-що, але відшукати красуню.
Раптом, наче з-під землі, з'явилась дівчина. Захоплена піснею, незчулася, як до неї підкрався Прут. Міцно схопив і пригорнув до себе.
Хто ти?
Неосяжне, як синє небо над горами, кохання заполонило їхні душі. Недовгим було їхнє щастя. Не могла Говерла без дозволу батька, гірського царя, піти до людей. Довелося відкрити батькові таємницю. Розгнівався батько і прокляв доньку. Прибігла Говерла до старої смереки й залилася слізьми, огорнула смерека дівчину зеленим гіллям і щось довго шепотіла.
Він ламав все навкруги, кидав у долину величезні кам’яні брили. На ранок сонце здивувалося. На місці долини виросла гора. Вона сягала аж до хмар своєю сніговою вершиною. Люди захоплено дивилися на гору.
Тільки у Прута стислося серце.
Не повернувся Прут до людей. Тільки згодом побігла поміж гір гомінка річка. Бігла швидко, ніби боялась, що не встигне.
Дивиться Говерла в чисті води Прута, а він гомонить їй про своє вічне кохання
Хід уроку
I. Організаційний момент
Перевірка підготовки учнів до уроку. Ознайомлення з обладнанням і формами роботи на уроці.
II.Мотивація навчальної діяльності
Розповідь учителя.
Споконвіку людей приваблювали гори – особливо екзотичний гуцульський регіон, його неповторна краса і розмаїття мистецьких витворів. У горах, здається, відступають усі проблеми , з вами залишаються тільки простір і висота, вершини оповиті таємничими давніми легендами і переказами.
Милуватися горами приємно, але у стократ важливіше знати їхню історію, їхні особливості і примхливий характер.
Українські Карпати є своєрідним музеєм, де зберігаються важливі геологічні «документи», створені самою природою. Українські Карпати - один з наймальовничіших регіонів України, чиї гірські краєвиди неповторні, а рівень забрудненості довкілля дуже низький. Вивчення природних ресурсів і природних умов Карпат дає змогу раціональніше їх використовувати. З'ясуємо, у чому ж краса цього мальовничого краю?
Учениця.
Сьогодні на уроці
Ми помандруєм в даль:
На захід України -
В Карпати, гірський край.
Тут озера, швидкі річки,
Полонини, болота,
Тут ростуть стрункі смерічки,
Мінеральна тут вода.
Тут природа, наче казка,
Відпочинок для усіх,
Всіх запрошую! Будь ласка,
Побувайте в диві цім!
Учитель. Ми з вами подорожуємо в Українські Карпати. Це один із мальовничих куточків нашої країни. Ми зустрінемося з чарівною рослинністю і представниками дивовижного тваринного світу.
Тож запрошую вас у незабутню мандрівку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Учитель. На уроці вам потрібно буде виконувати такі завдання:
Здійснити уявну подорож до природного комплексу Українських Карпат.
Навчитися характеризувати Карпати за типовим планом
Заповнити таблиці « Характеристика Карпат»
Виконати завд. 5 пр. роботи № 6 ст. 30
Охарактеризувати природні області Карпат.
Отримати інформацію про природоохоронні території і позначити їх на контурній карті ст.. 31
Учитель об'єднує учнів у п'ять груп та роздає картки із завданнями.
Завдання географам.
1. За картами атласу дайте характеристику географічного положення Українських Карпат згідно з таким планом:
а) розташування на території України, площа;
б) напрямок гірських хребтів;
в) протяжність хребтів (км);
г) переважаючі висоти;
ґ) найбільша висота
2. До яких гір за висотою та віком можна віднести Карпати?
3. Назвіть перевали Карпат.