Урок з географії Гідросфера. Вода на Землі (6 клас)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: Мета: активізувати знання про властивості води, кругообіг води в природі, світовий океан; формувати знання про гідросферу та її складові, розвивати вміння складати схеми, працювати з картою; виховувати почуття патріотизму, гордості за Україну. Тип уроку: засвоєння нових зн...


Урок 36

Дата 24.02.2016

Тема «Гідросфера. Вода на Землі»

Мета:

активізувати знання про властивості води, кругообіг води в природі, світовий океан;

формувати знання про гідросферу та її складові, розвивати вміння складати схеми, працювати з картою;

виховувати почуття патріотизму, гордості за Україну.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Матеріали: підручник Гільберг Т., Паламарчук Л. Географія: 6 клас, 2014;В.Ю. Пестушко, Г.Ш. Уварова Хошит-практикум з географії для 6 класу, 2014; схеми на дошці, Фізична карта світу, атлас для 6 класу.


Хід уроку

І. Організаційний момент


ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда за запитаннями

  1. Що є найпоширенішим мінералом на Землі? (вода)

  2. В яких агрегатних станах може бути вода? (рідкий, твердий, газоподібний)

  3. За яких умов вода переходить з одного стану в інший (при зміні температур)

  4. Про що йде мова у наступних прислів’ях?

Він, як вода, крізь просочиться. (вода у рідкому стані здатна просочитись навіть крізь скелі)

Вода в одного бере, а другому дає. (про руйнівні сили води та її важливість для доброго врожаю)

Води хоч топитись, а нема де напитись. (про солену та прісну воду)

Де вода, там і верба. (деякі рослини вказують на наявність води поруч, можна привести приклади місцевих водойм)

Чий берег, того й вода. (частина моря чи іншої водойми належить тій країні, береги якої на неї виходять)

Коротка довідка вчителя

«Вода у вигляді морів та океанів омиває багато країн. Цим може пишатись і наша країна, адже вона омивається аж двома морями. Якими?» (Чорним та Азовським)


ІІІ. Мотивація

Що спільного у всіх цих прислів’ях? Про що в них йшла мова? (вода)

Отже тема нашого уроку буде пов’язана з водою.

Тема розділу «Гідросфера» (12 уроків), завершиться 01.04.2016

Тема уроку «Гідросфера. Вода на Землі»

Ознайомлення з метою уроку


ІV. Вивчення нового матеріалу

План

  1. Вода – особлива речовина

  2. Світовий кругообіг води

  3. Гідросфера – водна оболонка Землі

4.1 Інформація вчителя

Вода, як і повітря, є основою життя на землі. Це найпоширеніша речовина в природі. Вода перебуває в трьох станах – найпоширеніший з них рідкий, набагато менше вода перебуває у твердому стані (лід та сніг), і ще менше у газоподібному.

Як же з’явилась вода на Землі?


Коментоване читання С.157 Скарбничка дослідника

Виступ учня про вченого Отто Шмідта, який розпочав свою дослідницьку роботу в Кєві.

(Вчитель підводить учнів, що наша країна с давна виховує великих людей. Виказує сподівання, що учні також згодом зможуть досягти певних висот і Україна зможе ними пишатись)


Робота зі схемами (на дошці)

Прісна вода:

  • багаторічна мерзлота

  • підземні води

  • атмосфера

  • озеро

  • річки

  • льодовики


Солена вода:

  • океани

  • протоки

  • моря

  • озера

  • затоки

  • підземні води

Запитання за схемами

  1. Які водні об’єкти можуть бути як прісними, так і соленими?

  2. Які можуть бути лише прісними?

  3. Які можуть бути лише соленими?


Робота з ілюстраціями

За малюнком 100 підручника С.154 визначте, якої води на Землі більше – солоної чи прісної?


Висновок: Прісна вода – це життя, її мало, тому слід берегти її для себе і наших нащадків.


4.2. За допомогою інформації в підручнику С.154, учні заповнюють схему «Великий кругообіг води» у Робочому зошиті-практикумі С.43 (учні мають самостійно віднайти необхідну інформацію, вчитель може допомогти при необхідності)


Висновок: на кругообіг впливає (переважно) енергія Сонця


4.3. Робота з поняттям на С.153

Гідросфера – це водна оболонка Землі, яку утворюють Світовий океан, води суходолу, вода в атмосфері.

70% площі земної поверхні вкрита водою.

Показ цього у вигляді діаграми на дошці




Фізкультхвилинка

Учні встають з місць, повертаються на Північ і уявляють себе компасом. Їх руки показують напрямок сторін світу, які вказує вчитель – Північ, Південь, Захід, Схід.


Вчитель

Коли ми розім’ялись та згадали сторони світу, зможемо відповісти на наступні запитання:

  1. Якій океан розміщений в Північній півкулі? (Північний Льодовий)

  2. Який океан розміщений в Південній та Східній півкулях? (Індійський)

  3. Який океан розташований в Західній півкулі? (Атлантичний)

  4. Який океан ми не назвали? (Тихий)

(Учні називають океан та показують його на карті біля дошки)


Робота з картою в Робочому зошиті-практикумі С.43 Зав.3, в якому необхідно за фрагментом контурної карти вказати, що це за водний об’єкт. Після виконання завдання, учні показують ці об’єкти на карті біля дошки.

(Відповідь: Чорне море, Аравійський півострів, острів Великобританія, Мексиканська затока)


Висновок: Які об’єкти відносяться до вод Світового океану, тобто є частиною Гідросфери? (Океани, моря, затоки, протоки і так далі)


V. Узагальнення знань

Учні 4 рівня складають сенкан до теми «Вода в Україні»

Учні 1-3 рівня виконують Географічний диктант

Водна оболонка нашої планети називається.... (Гідросферою)

Основна частина вод гідросфери зосереджена у... (Світовому океані)

Вода може перебувати у трьох станах: ... (Рідкому, твердому, газоподібному)

Основною причиною утворення кругообігу води в природі є... (Енергія Сонця)

Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий океани разом утворюють... (Світовий океан)

(Після взаємоперевірки, учні слухають сенкани. Вчитель виставляє оцінки деяким учням, а в інших збирає зошити на перевірку)


VІ. Домашнє завдання

Опрацювати параграф 38 підручника, повторити параграф 5.

Учням 1-3 рівня зробити малюнок «Кругообіг води» з підручника

Учням 4 рівня скласти невелике оповідання «Мандрівка крапельки води»