Энергетика және шикізат проблемалары (10 сынып)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сынып: 10 «а» Күні:

Сабақтың тақырыбы: Энергетика және шикізат проблемалары.


Мақсаты: Бірлескен топтық жұмыстар негізінде оқушылардың адамзаттың ғаламдық проблемаларының бірі болып табылатын энергетика және шикізат проблемалары туралы жан- жақты білім алуын ұйымдастыру.

Міндеттері:

  • Білімділік: Оқушыларға адамзаттың шаруашылық іс әрекетінің нәтижесінде және энергияны тұтыну көлемінің артуынан туындап отырған өзекті мәселелердің бірі- Жер шарындағы отын және шикізат тапшылығының туындауы туралы жалпы мағлұмат беру.

  • Дамыту: Бірлескен топтық жұмыс негізінде білім алуға дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу, сыни ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

  • Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру, ұжымдық сыйластыққа тәрбиелеу. Қоршаған ортаны қорғауға, экологиялық тәрбие беру.

Оқу нәтижелері:

  • Оқушылар энергетика және шкізат проблемаларының туындау себептері, оның салдары, күтілетін нәтижесі және оның алдын алу жолдары туралы мағлұмат алады;

  • Топтық жұмыс арқылы бірлесіп білім алуға дағдыланады.

  • Шығармашылық идеялары дамиды.

  • Сыни ойлана білуге үйренеді.

  • Тілдік- коммуникабельдік қабілеттері дамиды.

Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Бірлескен топтық жұмыстар негізінде диалогтық оқыту, сын тұрғысынан ойлау, «Идеялар банкі» әдісі, «Ақылдың алты қалпағы»» әдісі, рефлексия, сергіту, «БТАБ шаршысы», формативті бағалау, критериялды бағалау.

Сабақтың көрнекілігі: үлестірме материалдар, атлас, мультимедия слайдтары, видеоматериал, суреттер, таблица «БТАБ шаршысы», бағалау парақтары, интерактивті тақта, компьютер,т.б.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

1.Ұйымдастыру кезеңі

(3 мин)

Оқушылармен амандасу. Сабаққа дайындығын тексеру.

Сынып оқушыларын топқа бөлу.

адамзатты отынмен және шикізатпен қамтамасыз ету проблемасы


Орындарынан тұрып мұғаліммен амандасады.

Топқа бөлінеді.

ІІ. Өткен тақырыпты қайталау.
«Ой шақыру»

(5мин)


1. Сәйкестендіру диктанты

2. Тест жұмысы

Оқушылар өткен сабақта өткендерін еске түсіріп, тапсырмаларды орындайды. Мультимедия арқылы тапсырмалардың жауаптары беріліп, оқушылар өз- өздерін тексереді.

Топ басшылары өз топтарының мүшелерін бағалау парағына белгілеп отырады.


Барлық сұраққа дұрыс жауап берсе– «5»,

9 сұраққа – «4»,

7 сұраққа - «3»

ІІІ. Бағдарлаумотивациялық кезең ( 3мин)

  Қызығушылықты ояту мақсатында:

Топтардың атауларынан сөйлемді құрастырту арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табу тапсырылады.

Оқушылар сөйлемді дұрыс құрастырып, соңынан бүгінгі тақырыптың осы тапсырмаға қандай қатысы болуы мүмкін деген сұраққа жауап беріп, жаңа сабақтың тақырыбын табады.

ІV. Операциялық -орындаушылық кезең


(20 мин)


Жаңа тақырыпты меңгеру:

Оқушылар жаңа материал мазмұнымен танысу үшін қысқаша тірек-сызба түріндегі ақпараттар таратылып беріледі. Оқушылар оқып- танысып, топта талқылайды. / 5мин

Топпен жұмыс:

Топтан бір оқушы шығып, түрлі- түсті қалпақтарды таңдайды.

«Ақылдың алты қалпағы» әдісі бойынша 6 топқа жаңа тақырып бойынша топта өз ойларын ортаға салу тапсырылады. Топтан бір оқушы шығып түсіндіреді./ 5мин

Ақ қалпақ-

Қызыл қалпақ-

Сары қалпақ-

Көк қалпақ-

Жасыл қалпақ-

Қара қалпақ-


Жаңа тақырып бойынша жұмыс: / 10 мин

Сыни ойлауға арналған тапсырмалар:

1- топқа

      2- топқа

         3- топқа

Ноутбук арқылы берілген тақырыпқа байланысты видеоматериалды қарап, танысу, талқылау, ой түю.

Әртүрлі суреттерді жүйелеу, белгілі ретпен орналастыру. Неге бұлай орналастырғанын түсіндіру.

Ситуациялық тапсырма. Берілген мәтінді топ ішінде талқылау, мәселені анықтау, шешімін табу жолдарын ұсыну.

«Идеялар банкі» / 5мин


Оза оқыту әдісімен «Жаңа ғасыр жаңа энергетика» тақырыбына үйге алдын ала берілген ізденіс жұмыстары негізінде оқушыларға өздері дайындап әкелген инновациялық идеяларын ортаға салуды ұсынады.



  1. Оқушылар жаңа тақырып бойынша ақпараттық материалды оқып, мұқият танысады.

Сызбада берілген мәліметтерді топта талқылайды.


  1. Алған білімдері бойынша ой түйіндейді. Бір оқушыны сөйлеуге дайындайды.

Топтан бір оқушы шығып, топ жұмысын қорғайды.















Сыни ойлану арқылы топтық жұмыс тапсырмаларын.орындап, ойларын айтады.











Оқушылар өздері дайындап әкелген инновациялық идеяларын ортаға ұсынады

V. Бекіту

(5 мин)

 «Болжау. Түсіндіру. Айтып беру. Бағалау» шаршысы бойынша оқушыларға әр шаршыға сәйкес сұрақтар қояды.


Болжау


Түсіндіру

Айтып беру


Бағалау


Оқушы таңдаған шаршыға сай сұраққа жауап береді



VI.Рефлексиялық бағалау кезеңі

(7 мин)

« » арқылы рефлексия жасатады.


Бағалау.

Формативті: смайликтер арқылы;

Суммативті: критериалды бағалау арқылы топ басшылары тобындағы барлық балаларды бағалайды.

Рефлексия жасап, бүгінгі сабақ туралы өз пікірлерін білдіреді.

Топ басшылары өз тобының мүшелерін бағалауы туралы түсінік береді.

VII. Үйге тапсырма беру кезеңі (2 мин)



Мұғалімнің тапсырмасын дәптертеріне жазып, түсінбегендерін сұрайды.