Экономика», «экономикалық жүйе» терминдерінің анықтамасы және ұғымы тақырыбы бойынша сабақ

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Күні: .09.2016

2


Пәні:

География

Мұғалім аты-жөні

Умутбаева Д.А.

Астана қаласы

77 мектеп- гимназия

Сынып: 9 «А» «Ә»

Оқу-ісінің меңгерушісі

Сабақтың тақырыбы: Экономика», «экономикалық жүйе» терминдерінің анықтамасы және ұғымы.

Негізгі түйінді идея: Экономика»,«экономикалық жүйе» терминдерінің анықтамасы және ұғымын біледі.

Сабақтың мақсаты: Экономика»,«экономикалық жүйе» терминдерінің анықтамасы және ұғымын талдайды.

Дамытушылық мәні: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік мәні: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Әдіс-тәсілдері: АКТ, ДЖИГСО, диалогтық оқыту, сыни тұрғыдан ойлау, топтық жұмыс,бағалау критерийлері

Сабақтың көрнекілігі: оқулық, карта, атлас, кескін карта, статистикалық мәліметтер,түрлі-түсті қарындаш

Ұйымдастыру кезеңі (3мин.)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1.Сәлемдесу.

2.Ұйымдастыру.

3.Топқа бөлу.

4.Сабақ барысымен таныстыру.

5.Бағалау парағын таныстыру.

Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру

  • Сәлемдесу

  • Өздерін ретке келтіру

  • Топқа бөліну

Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру

Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.)

(сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)

1. Экономикалық география нені зерттейді?

2.Экономикалық географияның қарастыратын салаларын атаңыз?

3.Әлеуметтік географияның зерттейтін нысаны қандай?

4. Аймақтық география нені қарастырады?

Жаңа сабақ

Тақырыпты ашу (1 мин.)

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Тыңдайды

Сабақтың негізгі бөлімі (25 мин.)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Сыныпты санау арқылы 4 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау.

Топ мүшелерін әрбір тапсырманы бағалаудың бағалау критерийлерімен таныстыру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. Табыс критерийлері:

Барлық оқушылар:

1-тапсырма: Мәтінмен жұмыс.

Әдісі: «ДЖИГСО»

Формативті бағалау: «Келісемін»+,«Келіспеймін»- 1. Экономика және экономикалық жүйе терминдеріне сипаттама беріңіз?

2.Пәннің мазмұнында қарастырылатын экономикалық мәселелер қандай?

3.Алғаш рет «Экономикалық георафия» терминін кім енгізді?

2-тапсырма:Қазақстан аумағын және оның географиясын зерттеуге үлес қосқан ғалымдардың еңбектерін кесте түрінде толтырып жазыңыз. Әдісі:«Ойлан-Жұптас-Бөліс» Формативті бағалау: «Өзін-өзі бағалау» 3-тапсырма:Қазақстанның аймақтарындағы шаруашылық түрлерін сипаттап жазыңыз. Әдісі: «Әр адам әрқайсысын оқытады» «Кластер» Формативті бағалау: «Екі жұлдыз-бір тілек» Кейбір оқушылар:

Экономикалық аймақтардағы облыстарды атаңыз?

Оқушылар белсене қатысып,төрт топқа бөлініп отырады.

Оқушылар топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Оқушылар топта ынтымақтастық қарым-қатынаста жұмыс жасайды.



1.Барлық оқушылар мәтінді талдайды және тақылайды. Сұрақтарға жауап береді.










2.Оқушылар Қазақстан аумағын және оның географиясын зерттеуге үлес қосқан ғалымдардың еңбектерін кесте түрінде толтырып жазады.




3.Оқушылар Қазақстанның аймақтарындағы шаруашылық түрлерін сипаттап жазады.




Оқушылар экономикалық аймақтардағы облыстарды атайды.

Қорыту. Күтілетін нәтиже (5 м.)

Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау)

Сұрақтарға жауап береді.

Бағалау (2 мин.)

Бақылайды, бағалайды.

Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.

Оқушылар өзін-өзі бағалайды.

Үйге тапсырма (2 мин.)

§1. Экономика», «экономикалық жүйе» терминдерінің анықтамасы және ұғымы. Атласпен жұмыс.