Сынып: 5 «Ә»
Сабақ: № 1
Мерзімі:
Тақырыбы: Жаратылыстану табиғат жайлы ғылымдардың жиынтығы ретінде
Мақсаты: оқушыларға «Жаратылыстану» сөзіне анықтама бере отырып оның бүгінгі таңдағы табиғат пен қоғам арасындағы байланыстырушы ғылым екендеріне көздерін жеткізу, жаратылыстану туралы қарапайым түсініктерін қалыптастыру.
Білімділік: «Жаратылыстану» терминіне анықтама беру, ғылыми тұрғыдан жаратылыстық білімдерін кеңейту.
Дамытушылық: оқушылардың дүниетану пәні бойынша өткен тәжірибелерінде үйренген икемділіктері мен дағдыларын, қолдана отырып, интерактивті тақтаны пайдалана отырып білімдері мен көзқарастарын кеңейту.
Тәрбиелік: жаратылыстану ғылымының зерттелуін, зерттеушілердің, ғалымдардың еңбектерін оқып, пәнге деген сүйіспеншіліктерін тудыру, географиялық мәдениетке тарту.
Сабақтың түрі: жаңа тақырып
Сабақты ұйымдастыру формасы: фронтальді
Сабақты жүргізу әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап
Көрнекіліктері: атлас, пезентация, интербелсенді тақта.
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі
(2 мин) Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Сабақта кім жоқ екенін анықтау.
Орындарынан тұрып мұғаліммен амандасу. Сабаққа дайындалу.
2. Жаңа материалға көшуге дайындық кезеңі
Бүгін сіздерге мен үш мақсат қойғым келіп отыр:
1.Менің білгім келеді,
2. Мен бұны білгем,
3.Мен үшін бұл таныс емес жаңа білім болды.
Сонымен оқушылар, сендер бұл пән бойынша атластар мен кескін карталармен жұмыс жасайсыңдар.
Оқушылар бүгінгі біздің сабағымыз сендер үшін қызықты болмақ, себебі сіздер табиғат туралы ғылымдардың бірі «Жаратылыстану» пәнімен кенірек танысатың боласыңдар. Сондықтан да мен сіздерге бүгін пәннің дүниетану пәнімен байланысын қарастырып жаңа тақырыпқа көшеміз.
Тірі және өлі табиғат дегеніміз не? Табиғат адамға не береді?, Табиғатта қандай өзгерістер болып тұрады?
Оқушылар кезекпен сұрақтарға жауап береді, мысал келтіреді.
3. Жаңа тақырыпты меңгерту кезеңі
Табиғатты оқып үйрену дегеніміз- айнала қоршаған дүниені тану.Жаратылыстану екі ұғымнан тұрады. Жаратылыс және тану( тақтада жазулы тұрады).
Жаратылыстану ғылымы келесідей ғылымдармен байланысты:
Оқушылар біз бүгінгі тақырыбымызды одан да теренірек түсінуіміз үшін оқулықтан маңызды деген терминдерді оқып дптерлерімізге жазып аламыз:
Ғарыш, Астрономия, органикалық заттар, бейорганикалық заттар,биология, табиғат құбылыстары.
Әр оқушы кезекпен оқулықтан осы аталған терминдерді тауып дауыстап оқып кейін түсінген соң дәптерлеріне жазады.
Оқушылар тақтадағы сызбаны дәптерлеріне сызып алады және оқулықтың 4-ші бетіндегі суретке қарап өз ойларымен бөліседі.
Жердің шегінен басқа денелерді-ғарыштық денелер дейді.
Аспан денелерін зерттейтін ғылымды- астрономия деп атайды. Грекше «астрон»-жұлдыз, «номос»-заң.
Тірі денелердің құрамындағы заттарды-органикалық деп айтады.
Өлі денелерді-бейорганикалық деп айтады.
Тірі заттарды зерттейтін ғылым-биология деп аталады,т.б
4.Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі
Оқушыларға арналған бүгінгі тақырып бойынша сұрақтар мен тапсырмалар.
1.Жаратылыстану пәні нені үйретеді?
2.Табиғаттың қандай денелері болады?
3.Табиғаттағы тірі және өлі денелердің қандай айырмашылығы бар?
Тапсырма:
Оқушылар тақтаға шығып «Жаратылыстану» пәнінің қандай ғылым салаларымен байланысы бар екенін сызба түрінде көрсетеді.
5. Сабақты қорытындылау кезеңі
Сонымен оқушылар, бүгін сіздер жаңа сабақта өздеріне қажетті ақпаратты, білім көздерін ала алдыңдар ма?, сіздерге не ұнады, не қиын болды? өз сөздерімен шағын қорытынды жасайық.
Сабақтың басындағы үш мақсатымызға жеттік пе?
1.Менің білгім келеді,
2. Мен бұны білгем,
3.Мен үшін бұл таныс емес жаңа білім болды.
Әр оқушы ортаға шығып бүгінгі сабақ туралы өз ойымен бөліседі және не білдім
6. Бағалау кезеңі
Әр оқушыға тиісті жауаптарына баға беру.
7.Үйге тапсырма беру кезеңі
Үй жұмысы:
§ 1.Жаратылыстану-табиғат туралы ғылымның жиынтығы. Оқу және мазмұнын айту және келесі сұраққа конспект жасыз келу:
«Табиғатағы кенеттен болатын табиғи құбылыстар»