Күні: .09.2016 №3
| Пәні: География | Мұғалім аты-жөні Умутбаева Д.А. | Астана қаласы №77 мектеп- гимназия Сынып: 9 «А» «Ә» | Оқу-ісінің меңгерушісі |
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның экономикасы: дамуының негізгі кезеңдері, ел шаруашылығының өткені. |
Негізгі түйінді идея: Қазақстанның экономикасының дамуының негізгі кезеңдері мен ел шаруашылығының өткенін біледі. |
Сабақтың мақсаты: Қазақстанның экономикасының дамуының негізгі кезеңдері мен ел шаруашылығының өткенін саралайды,талдайды. |
Дамытушылық мәні: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру. |
Тәрбиелік мәні: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру. |
Сабақтың түрі: Аралас сабақ |
Әдіс-тәсілдері: АКТ, ДЖИГСО, диалогтық оқыту, сыни тұрғыдан ойлау, топтық жұмыс,бағалау критерийлері |
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, карта, атлас, кескін карта, статистикалық мәліметтер,түрлі-түсті қарындаш |
Ұйымдастыру кезеңі (3мин.) |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
1.Сәлемдесу. 2.Ұйымдастыру. 3.Топқа бөлу. 4.Сабақ барысымен таныстыру. 5.Бағалау парағын таныстыру. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру | Сәлемдесу Өздерін ретке келтіру Топқа бөліну
Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру |
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.) (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі) |
1. Экономика және экономикалық жүйе терминдеріне сипаттама беріңіз? 2.Пәннің мазмұнында қарастырылатын экономикалық мәселелер қандай? 3.Алғаш рет «Экономикалық георафия» терминін кім енгізді?
|
Жаңа сабақ |
Тақырыпты ашу (1 мин.) |
Сабақтың мақсатымен таныстыру | Тыңдайды |
Сабақтың негізгі бөлімі (25 мин.) |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Сыныпты санау арқылы 4 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. Топ мүшелерін әрбір тапсырманы бағалаудың бағалау критерийлерімен таныстыру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. Табыс критерийлері: Барлық оқушылар: 1-тапсырма: Мәтінмен жұмыс. Әдісі: «ДЖИГСО» Формативті бағалау: «Келісемін»+,«Келіспеймін»- 1. Қазақстан экономикасы қандай кезеңдерден өтті? 2.Нарықтық экономиканы қалай түсінесіздер? 3.Қазақстанның жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға көшуінің себебі неде? 2-тапсырма:Қазақстанның экономикалық даму кезеңдерін сызба түрінде көрсетіп, оның жетістіктеріне және қиындықтары мен қайшылықтарына сипаттама беріңіз. Әдісі:«Ойлан-Жұптас-Бөліс» Формативті бағалау: «Өзін-өзі бағалау» 3-тапсырма:Қазақстанның қазіргі экономикалық дамуына сипаттама жазыңыз. Әдісі: «Әр адам әрқайсысын оқытады» «Кластер» Формативті бағалау: «Екі жұлдыз-бір тілек» Кейбір оқушылар: Экономикалық аймақтардағы облыстарды жатқа картадан көрсетіп атаңыз? | Оқушылар белсене қатысып,төрт топқа бөлініп отырады. Оқушылар топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Оқушылар топта ынтымақтастық қарым-қатынаста жұмыс жасайды.
1.Барлық оқушылар мәтінді талдайды және тақылайды. Сұрақтарға жауап береді.
2.Оқушылар Қазақстанның экономикалық даму кезеңдерін сызба түрінде көрсетіп, оның жетістіктеріне және қиындықтары мен қайшылықтарына сипаттама береді.
3.Оқушылар Қазақстанның қазіргі экономикалық дамуына сипаттама жазады.
Оқушылар экономикалық аймақтардғы облыстарды жатқа картадан көрсетіп атайды. |
Қорыту. Күтілетін нәтиже (5 м.) |
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау) | Сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау (2 мин.) |
Бақылайды, бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды. | Оқушылар өзін-өзі бағалайды. |
Үйге тапсырма (2 мин.) |
§2. Қазақстанның экономикасы: дамуының негізгі кезеңдері, ел шаруашылығының өткені.Атласпен жұмыс. |