Разработка урока природоведения в 5 классе Разнообразие организмов. Грибы

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок 51 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ОРГАНІЗМІВ. ГРИБИ


Мета:

  • освітня: сформувати уявлення про окреме царство організмів – Гриби, розкрити особливості будови грибів, ознайомити із різноманітністю грибів їх поширенням та середовищем; - розвивальна: розвивати уміння порівнювати ознаки рослин і грибів, грибів і тварин; уміння зосереджуватися, спостерігати та робити відповідні висновки, вміння і навички роботи в групах, формувати соціальні і предметні компетентності;

  • виховна: виховувати доброзичливість, культуру спілкування, бережливе ставлення до грибів, дотримуючись правил збирання їх у природі, моральну відповідальність за збереження різновидів грибів

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Матеріали та обладнання: мультимедійний центр, муляжі їстівних і отруйних грибів пакетик дріжджів, шматочки хліба з цвіллю, печериці, вішанки, трутовик.

Основні поняття та терміни: мікологія, гетеротрофи, спори, міцелій, грибниця.

Методи і методичні прийоми:

1. Словесні методи: підготовча бесіда, пояснювальна бесіда, розповідь – пояснення, підсумкова бесіда, контрольно-перевірна бесіда.

2. Наочні методи: демонстрація слайдів, натуральних об’єктів.

3. Практичні: ігрові вправи.

4. Інтерактивні методи: робота в групах

5. Пошукові: евристична бесіда, створення та розв’язання проблемних питань, робота з словниками, самостійна робота з підручником. Міжпредметн і зв`язки: ботаніка, зоологія, географія, література


ХІД УРОКУ


І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ І ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ


Вправа «Відгадай загадки»

1. Є капелюх, але не має голови,

Є нога, але нема черевика(гриб).

2. Хоч капелюх має,

Та нікому його не здіймає (гриб).

3. В теплий дощик народився,

Парасолькою накрився.

Може б, з лісу пострибав,

Якби другу ногу мав (гриб).



У ч и т е л ь

Діти, я думаю що ви вже зрозуміли яка буде тема нашого уроку( учні з допомогою вчителя формулюють тему уроку і записують до зошитів).

Демонстрація слайду №1

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Прийом «Інтелектуальна розминка» 1. Які царства живого ми вивчали?

2. На які групи поділяються організми за способом живлення?

3. Які організми ми називаємо автотрофними? 4. Чому так багато різних рослин?

5. Які організми називаємо гетеротрофними? 6. Яку роль відіграють тварини у живій природі? 7. Які спільні ознаки мають тварини і рослини? 8. Які гриби вам відомі? А навіщо нам знання про гриби?

Прийом «Мікрофон» Завдання. Висловіть свою думку, продовживши речення «Гриби я буду вивчати, щоб знати…» - На які результати ви очікуєте? (слайд 3)


ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

В ч и т е л ь. Китайська мудрість говорить: «Людина без знань однаково що гриб: хоч на вигляд і міцний, а за землю погано тримається.»

Сьогодні на уроці ми обов’язково з’ясуємо, чому ж людина без знань схожа на гриб?

Вчитель звертає увагу дітей на пачку дріжджів, плісняві гриби, трутовик, вішанки, печериці

В ч и т е л ь

Як ви гадаєте чому я демонструю ці предмети, що їх об’єднує? Зараз ми з вами з’ясуємо, що ж це за спільні ознаки, які об’єднують зелену цвіль, дріжджі, печериці, трутовики. (слайд 4) Це все – гриби.


Вчитель повідомляє про що діти дізнаються, вивчаючи тему Гриби. Гриби досить різноманітні. Вони теж тіла живої природи. І хоча вам найбільш відомі шапинкові гриби , сьогодні ми познайомимося з іншими видами цих цікавих організмів. А працювати ми будемо в групах. Групи отримують завдання. (додаток 1) Робота в групах (5 хв), презентація результатів роботи

  • Розповідь про будову й особливості шапинкових грибів (слайди 5 - 8)

(в зошитах діти креслять схему видів шапинкових грибів - слайд 6, записують поняття «мікологія», «грибниця», «міцелій», «спори»)

  • Розповідь і демонстрація їстівних і отруйних грибів, правила збирання грибів (слайди 9 - 12)

У ч и т е л ь: Як ми визначаємо, що продукти харчування зіпсовані? Чим корисні чи шкідливі ці утворення на їжі?

Що вам відомо про плісняві гриби (слайди 13 – 15, текст підручника с.170) Цвіль утворюється на продуктах харчування, які зберігалися тривалий час. З цільових грибів виготовляють ліки.

  • А які вам відомі гриби-паразити ? (слайд 16, текст підручника с. 169)

  • А чи знали ви, що дріжджі – це теж гриби? (текст, с.170) Дріжджі є хлібопекарські і спиртові, пивні. Їх використовують для виготовлення квасу, пива, спирту.

  • А які вам відомі гриби-паразити ? (слайд 16, текст підручника с.169). Сажкові гриби зменшують врожайність пшениці, жита, кукурудзи. Відомо 900 видів сажкових грибів. Вони поширюються всередині ураженої рослини, дуже розростаються, а потім розпадаються на численні темні спори, які вкривають уражені органи рослин (здається, що рослина вкрита сажею, звідки й назва цих грибів). Ці гриби спричиняють інфекційну хворобу рослин, яка називається сажка. Кожному виду злаків властивий свій вид сажки, що здебільшого не уражує інші злаки.


Випереджальне завдання учнів Інформаційне повідомлення про гриби своє місцевості (або пояснення назв грибів).

V.ФІЗХВИЛИНКА Гра-змагання «Ходімо по гриби»

Сонце встало зранку,

Привітало нас на ґанку,

Нумо кошики беріть,

А у ліс мерщій ідіть!

Рясний дощик скрізь полив,

Після себе гриб лишив.

Ф ну, мешканці лісові,

Покажіть свої брилі.

Повні кошики зберемо

І додому понесемо.

Будем смачно ласувати,

Матінці-природі дякувати.

(учні вибирають в кошики муляжі і малюнки їстівних грибів, які розташовані на окремому столі , а на іншому – кошики, по одному грибку від «галявинки» до кошика. Учні різних рядів обмінюються кошиками і перевіряють правильність виконання завдання. Виграє ряд, в якому діти не зробили помилок при збиранні грибів. )

VІ. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

Прийом «Естафета»

  • Про яке царство живої природи ви дізнались сьогодні?

  • Які є види грибів?

  • З яких частин складається плодове тіло шапинкового гриба?

  • Що таке міцелій?

  • Як розмножуються гриби?

  • Чому гриби відносяться до живої природи?

  • Що в них схожого з рослинами?

  • Що в них схожого з тваринами?

Прийом «Асоціації»

Завдання. Складіть асоціацію до поняття «гриби» (Додаток 4)

Прийом «Загадка»

Він смачний, про це всі знають,

Між грибами помічають.

Верх засмаглий, загорілий
Ніжка біла, дуже біла.

(Білий гриб)

Шапка гостренька,
Ніжка тоненька,

Комірець має,

На пнях виростає

(Опеньок)

У зеленому гаю

Під березою стою,

Через те і маю я

Теж березове ім’я.

(Підберезник)


А які загадки про гриби знаєте ви?



ВправВправа «Шифрувальник» (Розв’язання тестового завдання, додаток 3 )



VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ


Прийом «Роблю висновок»(слайд 17)

На уроці я…..

Дізнався…

Зрозумів…

Навчився…

Найбільший мій успіх…

Найбільші труднощі відчув…

Я не вмів, а тепер умію…

Найцікавішим завданням на сьогоднішньому уроці було….

Мій настрій наприкінці уроку…

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (слайд 18)

Додаток 1

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА

ГРУПА ЧЕРВОНОГО СМАЙЛИКА


Мета: Виявити та довести різноманітність грибів.

Твердження: гриби різноманітні за зовнішнім виглядом, цвіль та дріжджі це також гриби.

Обладнання: ілюстрації (шапинкових грибів, цвіль на шматочку хліба, дріжджі), муляж шапинкового гриба, зразок цвілі на шматочку хліба, дріжджі для випічки, схема різноманітності грибів, підручник

Хід спостереження

1. Розгляньте ілюстрацію грибів.

2. Зʼясуйте зовнішній вигляд грибів (однакові чи різні)

3. На що схожий той чи інший гриб? (використовуючи муляж гриба, шматочок цвілого хліба, дріжджі для випікання).

4. Визначте ознаки різноманітності грибів (про що думаєш, коли дивишся на гриб)

5. Заповніть схему різноманітності грибів (види грибів) за підручником

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА

ГРУПА ЖОВТОГО СМАЙЛИКА


Мета: Зʼясувати будову шапинкового гриба.

Твердження: шапинкові гриби мають плодове тіло (шапинка та ніжка) і грибницю.

Обладнання: ілюстрація будови шапинкового гриба, підручник, додаткова інформація.

Хід спостереження

1. Розгляньте ілюстрацію шапинкового гриба.

2. Зʼясуйте будову шапинкового гриба.

3. Виявіть, що таке грибниця і плодове тіло.

4. Позначте назви частин тіла гриба.


ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА

ГРУПА ЗЕЛЕНОГО СМАЙЛИКА


Мета: Виявити способи розмноження грибів.

Твердження: шапинкові гриби розмножуються вегетативно і спорами.

Обладнання: ілюстрація способів розмноження шапинкових грибів, схема розмноження шапинкового гриба за допомогою спор, підручник, додаткова інформація.

Хід спостереження

1. Розгляньте ілюстрацію способів розмноження шапинкового гриба.

2. Виявіть, що означає вегетативне розмноження грибів і розмноження спорами.

3. Зʼясуйте та поясніть розмноження шапинкового гриба за допомогою спор.


ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА

ГРУПА СИНЬОГО СМАЙЛИКА


Мета: Довідатись про класифікацію грибів.

Твердження: за своєю класифікацією шапинкові гриби поділяються на їстівні та отруйні.

Обладнання: ілюстрація їстівних та отруйних грибів, схема класифікації грибів, підручник , додаткова інформація.

Хід спостереження

1. Розгляньте ілюстрації грибів. Зʼясуйте, які з цих грибів можна вживати в їжу, а які ні.

2. Виявіть, на які групи поділяються гриби.

3. Зʼясуйте за допомогою зображень та назв грибів, які з них їстівні, а які - отруйні.

4. Виявити, чому деякі їстівні гриби стають отруйними.


ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА

ГРУПА ФІОЛЕТОВОГО СМАЙЛИКА


Мета: Дізнатись про значення грибів у природі.

Твердження: гриби – підвищують родючість грунту, живляться рештками відмерлих рослин і тварин, є кормом для деяких тварин, з грибів виробляють ліки, використовують як продукт харчування.

Обладнання: ілюстрація тварин, які живляться грибами, ілюстрації використання грибів, схема значення грибів в природі, додаткова інформація.

Хід спостереження

1. За допомогою матеріалу підручника дізнайтесь про значення грибів.

2. Роздивіться ілюстрації та виявіть які дикі тварини живляться грибами.

3. Виявіть, для чого необхідні цвіль та дріжджі.

4. Зʼясуйте, як використовують гриби люди.


Додаток 2

Яке значення шапкових  [link] .
Відомо понад 200 видів їстівних грибів, але збирають зазвичай не більше 20. Слід пам'ятати, що деякі види грибів перед споживанням потребують попередньої обробки: вимочування в сольовому розчині, кип'ятіння з наступним видаленням відвару. Це пов'язано з тим, що серед грибів виділяють їстівні види (білий та польський гриби, маслюки, підберезники тощо) та умовно-їстівні (наприклад, зморшок, вовнянка). їстівні гриби, на відміну від умовно-їстівних, не потребують попередньої обробки. Проте всі гриби перед подальшою кулінарною обробкою потрібно добре промити, потім бажано двічі прокип'ятити по 20-30 хвилин у підсоленій воді, щоразу зливаючи відвар. Це убезпечить вас від багатьох неприємностей.



Додаток 3


Вибери правильну відповідь, запиши букву в таблицю. Якщо відповів правильно, то ти отримаєш слово.

1. За способом живлення гриби схожі на тварин, тому що:

А) здатні до фотосинтезу

Г) живляться готовими органічними речовинами

У) поглинають їжу шляхом всмоктування

2.Оболонка клітин більшості грибів має:

Р) хітин

О) целлюлозу

Т) муреїн

3.Симбіоз грибниці з коренем дерева називаеться

Ж) міцелій

Д) плодове тіло

И) мікориза

4. Дріжджі розмножуються

А) спорами

Б) брунькуванням

В) міцелієм

5. Симбіоз –це тип взаємовідносин між двома організмами, при якому:

К) вигідно одному з організмів

О) не вигідно обом

Н) вигідно обом

6. Гриб, який живиться органічними речовинами відмерлих організмів

М) мукор

И) трутовик

К) фітофтора

7. До пластинчастих грибів відносять:

Ц) лисичку

О) підосиновик

М) масльонок

8. Статеве розмноження у грибів відбувається:

Я) при злитті спеціалізованих клітин

Г) за допомогою спор

У) брунькуванням

Додаток 4


Лист досягнень:


Додаток 5