Розробка уроку з теми Озера.Водосховища.Канали України

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема уроку: Озера, водосховища, канали України.

Мета уроку: навчальна: сформувати в учнів уявлення про основні озера, канали, водосховища України; загальні риси гідрологічного режиму та роботи озер, водосховищ України; розвивальна: розвивати вміння учнів аналізувати тематичні карти;

виховна: сприяти розвитку навичок мислення високого порядку, критичного мислення; сприяти формуванню екологічної культури особистості, формувати географічні компетентності.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Форма проведення: інтерактивний урок з географії

Обладнання: дидактичні матеріали, опорно - інформаційні схеми, атласи, географічна карта «Фізична карта України», контурні карти.

Методи: інтерактивні методи навчання: робота у групах, «Географічна лабораторія», «Мандрівка», розповідь вчителя, «Географічна розминка», «Географічний практикум», «Дерево рішень», «Географічний крос», «Так чи ні».

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Основна частина уроку

1. Актуалізація знань учнів проводиться вчителем у формі «Географічної розминки»:

Зачитується коротка характеристика найбільших річок України, учні повинні назвати їх і показати на карті.

1.Саме ця річка є найбільшою водною артерією України, у межах України її довжина становить 1121 км. Річка бере початок у Росії, поповнюючись численними протоками, впадає в Чорне море ( Дніпро).

2.Вона є другою за протяжністю річкою Європи, яка у нижній частині протягом 175 км є природним кордоном між Україною а Румунією. Бере початок у Німеччині і тече через десять країн Європи ( Дунай).

3.Ця річка протікає у західній часині України. Вона бере початок на північно - східних схилах Українських Карпат на висоті близько 1000м (Дністер).

4.Вона є досить великою водною артерією, що протікає паралельно Дніпру. Вона бере початок на Подільській височині, протікає в північно – східному напрямку між Подільською та Придніпровською височинами. ( Південний Буг).

5.Це найбільша річка на сході України, є притокою Дону. Бере початок на Середньо руській височині, протікає в країні середньою течією. Має велике значення у водопостачанні Донбасу ( Сіверський Донець).

2.Мотивація навчальної діяльності учнів. Одного разу відомий французький письменник Антуан де Сент – Екзюпері, льотчик, літак якого зазнав аварії в безводній пустелі Сахарі, змінив своє ставлення до води. У книзі «Планета людей» він написав:

« Водо! У тебе немає ні смаку, ні запаху, тебе неможливо описати. Тобою насолоджуєшся, не відаючи, що ти таке. Не скажеш, що ти необхідна для життя: ти – саме життя. Ти наповнюєш нас радістю, яку не пояснити ніякими почуттями. Із тобою повертаються до нас сили.»

Прокоментуйте, підтвердіть чи спростуйте вислів Екзюпері. 3.Вивчення нового матеріалу:

а)Вступне слово вчителя:

Озеро – це водойма, що має улоговину в земній поверхні, у якій стік води уповільнений або зовсім відсутній.(визначення висвітлюється на екрані). В Україні налічується близько 20 тис. озер, з них 43 площею до 10 км.кв. розподілені вони на території нерівномірно. Найбільшими озерними районами країни є Полісся, заплави Дніпра, Дунаю, та Сіверського Дінця, Поділля, Причорномор’я , а також гірські області

б)класифікація озер;

1.За характером водного балансу:

-стічні, з яких витікають річки;

-безстічні, з яких не витікає жодна річка;

-проточні, у які річки несуть свої води

і виносять їх.

2.За ступенем мінералізації:

-прісні - солоність становить 1 - 4 проміле;

-солонуваті – солоність становить 4 – 24 проміле;

-солоні - солоність становить 24 - 47 проміле;

-мінеральні – солоність становить більше 47 проміле.

3.За походженням озерних котловин.

в)робота в малих групах «Географічна лабораторія»: кожна група отримала випереджальне завдання, на уроці дає характеристику типам озер; всі учні наносять озера на контурну карту.


Тилігульський, Сасик.
Напівзакритий: Молочний

Залишкові

Колишні морські затоки(відокремлені після підняття узбережжя)

Саки, Донузлав, озера на Перекопському перешийку (Айгульське), Сиваш

Карстові

У розчинених водою гірських породах (вапняках, крейді, солях)

Шацькі озера (Світязь,Пулемецьке,Луки,Турське), Слов’янські ( Ріпне, Сліпне, Вейсово ).

Льодовикові

У льодовикових карах Карпат

Бребенескул, Несамовите, Марічейка

Вулканічні

У кратерах згаслих вулканів

На Закарпатті: Ворочевське,Синє, Липовецьке.

Загатні

Гірські річки, перекриті загатами (завалами, зсувами)

Переважно в  Карпатах: Синевир (глибина 24  м)


-група І – Дельтові озера.

Ялпуг - найбільше прісне озеро на Україні - знаходиться поблизу міста Болграда на Одещині. Довжина озера 25 км, ширина від 2 до 7 км, пересічна глибина 2,6 м, найбільша в середній частині і досягає 6 м. Площа водної поверхні озера становить 149 км2.До дунайських озер ще входять: Кагул, Кугурлуй, Катлабуг і Китай. Озеро багате на рибу: тут зустрічається 41 вид; найбільше промислове значення мають сазан, краснопірка, окунь, щука. В озері є цінні нерестилища коропа, сазана, ляща, судака та інших риб. Із цим озером пов’язана старовинна легенда. Начебто геніальний російський поет О. Пушкін дорогою до Одеси відпочивав на березі Ялпугу, милувався його красою і навіть посадив у прибережному парку дуб. Так це чи ні, але болградці старанно оберігають старовинний дуб і плекають надію, що невдовзі озеро, як визначна памятка природи, приверне до себе багатьох туристів.

-група ІІ - Лиманні озера.

Куяльницький лиман — лиман на півн.зах. узбережжі Чорного моря, розташований на північ від Одеси. Площа 60-56 км² Довжина 28 км., ширина — 3 км. Середня глибина близько 3 м. Відокремлений від моря піщаним пересипом шириною до 3 км. Солоність води в даний час близько 75 промілле. У лиман впадає річка Великий Куяльник. У районі Куяльніцького лиману розташована найнижча точка України: −5 метрів від рівня моря.

Тилігульский лиман.

Тилігу́льський лима́н, гірко-солоне озеро на півдні України (на територіях Одеської області та Миколаївської області). Довжина 80 км., ширина 0,2 — 3,5 км, глибина — до 19 м; площа 170 км2. Від моря відокремлений піщаними пересипами завширшки близько 4 км. Дно лиману подекуди вкрите чорним намулом, що має лікувальні властивості.

Хаджибейський лиман.

Хаджибе́йський лима́н - лиман на півн.зах. узбережжі Чорного моря, на півн.-зах. від Одеси. Від моря відділяється піщаним пересипом завширшки бл. 5 км. Довж. 31 км, шир. 0,5 — 2,5 км, площа 70 км, глибина до 2,5 м. Дно X. л. місцями вкрите шаром чорного мулу, що має лікувальні властивості; на цій базі розвинувся болотяний і кліматичний Хаджибейський курорт. В Хаджибейський лиман впадає річка Малий Куяльник.


-група ІІІ –Залишкові озера. Сиваш – система дрібних мілководних (макс. глибина до 3,2 м) заток на західному березі Азовського моря, між [link] V.Домашнє завдання. Опрацювати §22 у підручнику, підготувати повідомлення про водні ресурси України.