Сабақ жоспары: Халық саны, табиғи өсімі және ұдайы өсуі (9 сынып)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


География

Пән мұғалімі: Кенжеалиева Лолита Талаповна

Сабақ №

Сабақтың тақырыбы

Халық саны, табиғи өсімі және ұдайы өсуі

Мақсаты

Халық саны, табиғи өсімі және ұдайы өсуімен танысу;

Жұмыс нәтижесі

Халық саны, табиғи өсімі және ұдайы өсуімен танысады

Сілтеме

Оқулық 9 сынып В.Усиков, Т.Казановская, А.Усикова, Г.Зәбенова Алматы «Атамұра» 2013ж

Негізгі идеясы

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.

Ресурстар

Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор, желім, қайшы

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақтың жоспары

  1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою

  2. Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша

  3. Рефлексия

Үйге тапсырма

Үйге тапсырма

Параграф 7



Білу

Үй тапсырмасын еске түсіру


1.Психологиялық ахуал туғызу: "Күзгі табиғатқа теңеп, өз көңіл-күйлерін білдіру"

2.Топқа бөлу:

«Экономикалық және әлеуметтік географияға кіріспе» тарауынан алған білімді қайталайды

Экономикалық және әлеуметтік географияның даму заңдылықтарын қайталау

Толық біледі

3

Жартылай біледі

2

Қиналады

1

Түсіну




Оқулық мәтінін пайдалана отырып, халық саны, табиғи өсімі және ұдайы өсуі туралы білімді игеру;

(топтық жұмыс)


І. Оқулық мәтіні бойынша топтарға тапсырма беру, постер қорғау(мәтінді оқи отырып, жаңа терминдермен жұмыс)

1. Демография ғылымы, зерттеу объектісі

2.Қазақстанның халқы

3. Халықтың табиғи қозғалысы

4.Демографиялық саясат

Мәтінмен жұмыс; постер қорғау. Топты бағалау: "Бас бармақ"

Демография ғылымы, Қазақстан халқы, демографиялық саясат туралы түсінігі қалыптасады

Постер критерийі:

-мазмұнының мәтінмен сәйкес келуі;

-эстетикалық талғамға сай болуы;

-түйінді сөздердің болуы;

Критерийге сәйкес

3

Жартылай сәйкес

2

Сәйкес келмейді



1

Қолдану





Алған білімдерін пайдаланып, тапсырмаларды орындау

А)Облыстар мен қалаларды табиғи өсім мөлшеріне байланысты топта;

Б)Картадағы халық санының өсу типтерінен 5 қатені тап;

В)Кестедегі мәліметтерді пайдаланып, табиғи өсімі ең жоғары, ең төмен, халық саны өсуінің дәстүрлік және қазіргі типтері бар аймақтарды ата;

Алған білімін пайдаланып, табиғи өсім, халық санының өсу типтері туралы білімін пайдаланады

Тапсырмаларды орындай алады

Орындай алады

3

Жартылай орындайды

2

Қиналады

1

Талдау



Планета халқының саны өзгерісіне талдау жасау

1.Демографиялық сағатты тауып, осы минутта планета халқының саны қанша болғанын анықта, өткен мәліметтермен салыстырып, талдау жасау;

2.Өз облысыңның статистика департаментінің сайтынан қажетті мәліметтер алып, талдау жаса

Ерекшеліктерін біледі, салыстыра алады

Салыстыру

Жұмысты толық орындады

3

Жартылай орындады

2

Орындай алмады

1

Жинақтау



Дәптермен жұмыстана отырып, алған білімдерін жинақтау

Сөйлемдерді аяқтаңдар:

А)Халықтың санын, табиғи қозғалысын және құрылымын зерттейтін ... ғылымы.

Б)Халық саны жөніндегі толық мәліметті ... береді..

В)Туу мен өлудің нәтижесінде ұрпақ ауысуы ...болып есептеледі.

Г)Көптеген мемлекеттер халықтың табиғи қозғалысын басқарып отыру үшін экономикалық, үгіт және т.б. шараларды жүзеге асырады, ол ... деп аталады.

.

Алған білімдерін жинақтайды, нақтылайды

Термин сөздермен тақырыпты аша алады

Тақырыпты ашады

3

Жартылай ашады

2

Аша алмады

1

Бағалау

Алған білімдеріне ой-тұжырымдама жасау, өмірмен байланыстыру

Шығармашылық тапсырма:

Тапсырмадағы суретті пайдаланып, Қазақстанның 2030ж. дейінгі демографиялық дамуына болжам құрастыр.

Рефлексия



Болжам жасайды

Болжай алады

Болжай алады

3

Болжамы толық емес

2

Қиналады

1

География

Пән мұғалімі: Кенжеалиева Лолита Талаповна

Сабақ №

Сабақтың тақырыбы

Ел халқының жастық-жыныстық құрамы және денсаулығы

Мақсаты

Ел халқының жастық-жыныстық құрамы және денсаулығы туралы мағлұмат алу

Жұмыс нәтижесі

Ел халқының жастық-жыныстық құрамымен танысады

Сілтеме

Оқулық 9 сынып В.Усиков, Т.Казановская, А.Усикова, Г.Зәбенова Алматы «Атамұра» 2013ж

Негізгі идеясы

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.

Ресурстар

Маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақтың жоспары

  1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою

  2. Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша

  3. Рефлексия

Үйге тапсырма

Үйге тапсырма

Параграф 9



Білу

Халық саны, табиғи өсімі және ұдайы өсуі тақырыбынан алған білімдерін еске түсіру

Психологиялық ахуал: "Өрмекші" әдісімен бір-біріне тілек айту

Үй тапсырмасын тексеру «Стикерлермен диалог»

1.Санақтан санаққа дейін Қазақстан халқы қалай өзгерді?

2.Халықтың табиғи қозғалысына қандай үрдістер әсер етеді?

3.Табиғи қозғалысқа әсер етуші тарихи типтерді ата, бір-бірінен қандай айырмашылығы бар?

4.Қазақстандағы демографиялық революция қашан болды?

5. «Депопуляция», «демографиялық толқын», «демографиялық саясат», «репатриация», «депортация» деген ұғымдар нені білдіреді?

Халық саны, табиғи және ұдайы өсуі туралы сұрақтарға жауап бере отырып, өткен материалды еске түсіреді

Сұрақтарға жауап береді

Жауап берді

3

Жартылай жауап берді

2

Жауап бере алмады

1

Түсіну

Жаңа тақырып бойынша оқулық мәтінін игерту

«Инсерт" әдісімен мәтінді оқу

(топтық жұмыс)

1.Халықтың жас ерекшелігі бойынша құрылымы

2.Халықтың жыныстық құрамы

3.Жас-жыныстық пирамида

4.Саламатты Қазақстан

Ел халқының жастық-жыныстық құрамы және денсаулығы туралы білім қалыптасады

Тақырыптың мазмұнын ашады


Мазмұнын толық ашты

3

Мазмұнын жартылай ашты

2

Мазмұнын аша алмады

1

Қолдану





Алған білімін пайдалана отырып, ел халқының жастық-жыныстық құрамы және денсаулығы туралы білімдерін қолданады

1.40-суреттен жаңа туғандардан 5 жасқа дейінгі балалар ұрпағын тауып, анықта: 1) бұл ұрпақ буынында қанша ұл бар? 2)қыздар қанша? 3)олардың қайсысы басым?

2.Елдегі әйел тұрғындардың динамикасына сараптама жаса. Қарт, ересек және бала жастағы халықтың ең аз буынын анықта.Ол қай жастағы әйелдерге сәйкес келеді? Олардың арасындағы жастық интервалды анықта. Бұл цифрлар қандай демографиялық құбылысты көрсетеді?

Жас-жыныстық құрам туралы білімін пайдаланады

Анықтай алады

Анықтайды

3

Жартылай анықтайды

2

Анықтай алмады

1

Талдау



Жас-жыныстық пирамиданы талдау

1.Берілген суретте Астана, Атырау, Солтүстік Қазақстан облыстарының демографиялық пирамидалары бейнеленген.Пирамидалардың қай облыстарға тиесілі екендігін анықта. Саған қандай белгілер көмектесті?

2.Сурет бойынша әлем аймақтарын қартаю коэффициентіне байланысты қалай ажырататынын көрсет. Қай аймақ ең кәрі, қайсысы ең жас? Біздің еліміздің жас құрылымының қандай ерекшеліктері бар?

Жас-жыныстық пирамда туралы мағлұматы бар

Жауап береді



Жауап берді

3

Жартылай жауап берді

2

Жауап бере алмады

1

Жинақтау



Жас-жыныстық құрам, пирамида туралы білімдерін жинақтап, көрсете білу

Тест орындау

Жас-жыныстық құрамның, пирамиданың ерекшеліктерін біледі

Орындай алады


Орындады

3

Жартылай орындады

2

Орындай алмады

1

Бағалау

5 жолды өлең арқылы бағалап, қорытындылайды

«Синквейн»



Рефлексия "Айдахар"

Қорытындылай біледі

Құрастыра біледі

Құрастырды

3


Жартылай құрастырды

2


Құрастыра алмады

1




Сабақ №

Сабақтың тақырыбы

Халықтың ұлттық және діни құрамы

Мақсаты

Халықтың ұлттық және діни құрамымен танысу;

Жұмыс нәтижесі

Халықтың ұлттық және діни құрамымен танысады

Сілтеме

Оқулық 9 сынып В.Усиков, Т.Казановская, А.Усикова, Г.Зәбенова Алматы «Атамұра» 2013ж

Негізгі идеясы

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.

Ресурстар

Маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор

Сабақтың өтілетін уақыты

45 минут

Сабақтың жоспары

  1. Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою

  2. Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша

  3. Рефлексия

Үйге тапсырма

Үйге тапсырма

Параграф 11, 12



Білу

Ел халқының жастық-жыныстық құрамы тақырыбынан алған білімдерін еске түсіру

Психологиялық ахуал: "Өрмекші" әдісімен бір-біріне тілек айту

Үй тапсырмасын тексеру


Ел халқының жастық-жыныстық құрамы және денсаулығы туралы сұрақтарға жауап бере отырып, өткен материалды еске түсіреді

Сұрақтарға жауап береді

Жауап берді

3

Жартылай жауап берді

2

Жауап бере алмады

1

Түсіну

Жаңа тақырып бойынша оқулық мәтінін игерту

«Инсерт" әдісімен мәтінді оқу

(топтық жұмыс)

1.Қазақстан ұлттары

2.Қазақ этносының географиясы

3.Діндер және конфессиялар

4.Қазақстанның конфессиялық топтары

Халықтың ұлттық және діни құрамы туралы білім қалыптасады

Тақырыптың мазмұнын ашады


Мазмұнын толық ашты

3

Мазмұнын жартылай ашты

2

Мазмұнын аша алмады

1

Қолдану





Алған білімін пайдалана отырып, халықтың ұлттық және діни құрамы туралы білімдерін қолданады

1.Елімізде қазақтардың қоныстану сипаттамасын жаса. Оның ерекшелігі неде?Тұрғындардың ішінде қазақтардың үлесі: 1) ең жоғары, 2)жоғары емес облыстарды көрсет

2.Қазақ диаспорасы көп шоғырланған елдерді анықта:

а)диаспора саны 1 млн-нан артық

ә)диаспора саны 100 мың-1 млн аралығында

3. Конфессия, зайырлы мемлекет, атеизм, толеранттылық ұғымдарының мазмұнын аш

Ұлттық, діни құрам туралы тапсырмаларды орындай алады

Сипаттама береді

Сипаттады

3

Жартылай сипаттады

2

Сипаттай алмады

1

Талдау



Ұлттық және діни құрам туралы талдау жүргізу

«Қазақстан халқы» атты кестені толтыр:

Қазақстан халықтары туралы мағлұматы бар

Жауап береді



Жауап берді

3

Жартылай жауап берді

2

Жауап бере алмады

1

Жинақтау



Қлттық және діни құрам туралы білімдерін жинақтап, көрсете білу

  1. ХІХ ғасырдың аяғындағы Қазақстандағы этникалық құрылымның ерекшелігі. Жалпы қазақ халқының үлесі

  2. 1950ж. аяғында қандай өзгерістер болды? Ол өзгерістердің шығу себебі?

  3. Тәуелсіздік жылдары этникалық құрылым қалай өзгерді?

Қазақстан халқының этникалық құрылымының ерекшеліктерін біледі

Жауап береді

Жауап берді

3

Жартылай жауап берді

2

Жауап бере алмады

1

Бағалау

Алған білімдеріне ой-тұжырымдама жасау, өмірмен байланыстыру

Эссе


Рефлексия

Қорытындылай біледі

Жаза біледі

Мазмұны талапқа сай

3


Кемшіліктері бар

2


Жаза алмады

1